SG.hu

50 000 kilométernyi kábelt fektet le az óceánok alatt a Meta

A Meta a Facebook, az Instagram és a WhatsApp tulajdonosa, amelynek több milliárd felhasználója az összes vezetékes forgalom 10%-át és a mobilforgalom 22%-át teszi ki. A társaság egy új, több mint 10 milliárd dolláros tenger alatti kábelprojektről döntött, amely a világot fogja összekötni. A céljuk az, hogy a Meta nagyobb kontrollt kapjon a saját szolgáltatásai működtetése felett. A projekt hivatalos neve Waterworth, és ha elkészül, 50 000 kilométer hosszú lesz, ami a világ leghosszabb tenger alatti rendszerévé.

A hálózat öt kontinenst fog összekötni, csatlakozókkal az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában, Dél-Afrikában és más kulcsfontosságú régiókban. A Facebook különösen az indiai lehetőségeket és a hálózat az MI-szolgáltatások globális elterjesztésében fontos szerepét emeli ki a ráfordítás két fő okaként. A 24 szálpáros architektúra teljesen új útvonalon, a mély vízben - akár 7000 méteres mélységben - lesz lefektetve. Új borítási technikákat használnak, hogy csökkentsék a hibák előfordulását a „magas kockázatúnak” tartott területeken, akár földrajzi, akár politikai okokból - vagy néha mindkettő miatt.

Nem is kérdés, hogy a geopolitika az egyik fő tényező, amely befolyásolja a Meta saját tenger alatti infrastruktúrájának kiépítését. Csütörtökön a Fehér Ház közzétette Trump amerikai elnök és Shri Narendra Modi indiai miniszterelnök közös vezetői nyilatkozatát, amely részletesen felsorolta azon területek hosszú listáját, ahol a két ország együttműködne. A hosszú dokumentumba belefoglaltak egy kötelezettségvállalást a tenger alatti technológiák közös fejlesztésére a védelmi partnerség részeként, valamint egy megjegyzést a Meta 50 000 kilométeres Waterworth-projektjéről, és India szerepéről annak egy részének finanszírozásában.

"Az indiai-óceáni összeköttetést támogatva a vezetők üdvözölték továbbá a Meta bejelentését egy több milliárdos, többéves beruházásról egy tenger alatti kábelprojektben, amelyen idén kezdik meg a munkát” - jegyezte meg a nyilatkozat. „India az Indiai-óceánon található tenger alatti kábelek karbantartásába, javításába és finanszírozásába kíván befektetni, megbízható szállítók igénybevételével.” Tehát a Meta projektjének egyik fő oka a mesterséges intelligencia adatközpontok és felhőszolgáltatások növekedése Indiában, a világ legnépesebb országában.


"Digitális kommunikáció, videós élmények és online tranzakciók” - többek között ezeket az alkalmazásokat teszi majd lehetővé a tenger alatti kábel, áll a bejegyzésben, amelyet Gaya Nagarajan, a Meta műszaki alelnöke és Alex-Handrah Aimé, a hálózati beruházások globális vezetője írt. „A Waterworth projekt egy több milliárd dolláros, többéves beruházás lesz, amely a világ digitális autópályáinak méretét és megbízhatóságát erősíti meg azáltal, hogy három új óceáni folyosót nyit meg olyan bőséges, nagy sebességű összeköttetéssel, amely a mesterséges intelligencia innovációjának világszerte történő előmozdításához szükséges.”

Nem ez a Meta első tenger alatti kábeles erőfeszítése, és nem is ez az egyetlen nagy technológiai vállalat, amely saját tenger alatti infrastruktúrát épít. A TeleGeography távközlési elemzőcég szerint a Meta 16 meglévő hálózat résztulajdonosa, köztük a kontinenst körbeölelő 2Africa kábelnek (a projektben részt vevő többi szolgáltató az Orange, a Vodafone, a China Mobile, a Bayobab/MTN és mások).

Ez az új kábelprojekt lesz az első, amely teljes egészében a Meta tulajdonában lenne. Ezzel a Meta ugyanabba a kategóriába kerül majd, mint a Google, amely a TeleGeography adatai szerint mintegy 33 különböző útvonalon van jelen, beleértve néhány olyan regionális erőfeszítést is, amelyekben egyedüli tulajdonos. A másik két nagy technológiai vállalat, amely résztulajdonos vagy kapacitásvásárló a tenger alatti kábelekben, az Amazon és a Microsoft, de egyikük sem teljes tulajdonosa egyetlen kábelnek sem.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!