SG.hu

Megduplázódik az adat­köz­pontok energiaigénye a következő öt évben

A JLL ingatlanóriás új jelentése szerint az adatközpontok várhatóan továbbra is gyors ütemben növekednek, és 2029-ig megduplázódik az energiaigényük.

Az iparág bővülése, amelyet a felhőalapú szolgáltatások folyamatos terjedése mellett a mesterséges intelligencia gyors növekedése is táplál, próbára teszi az energiaszektor képességeit. Egyes szakértők szerint 2027-re az összes új MI-szerverközpont felének az igényeltnél kevesebb energia jut majd. Ez nagyrészt azért van így, mert a közműszolgáltatók és az energiafejlesztők általában nagyon eltérő ütemterv szerint működnek. Egy erőmű megépítése és üzembe helyezése évekig tart, és a gyorsabban üzembe helyezhető megújulókat, például a nap- és szélerőműveket a hálózatra való csatlakozásra való hosszú várakozás hátráltatja.

A jelentés szerint a problémát súlyosbítja az a tény, hogy az adatközpontok általában bizonyos régiókban csoportosulnak. Ez a koncentráció a helyi hálózatok túlterhelésével fenyeget. A közműszolgáltatóknak nehéz lépést tartaniuk, hiszen jellemzően sok évre, vagyis inkább évtizedekre előre terveznek, és lassabb, lineáris keresletnövekedéssel számolnak. A mesterséges intelligencia elmúlt évi robbanásszerű energiaigény-növekedése sok ilyen tervet felborított. Ennek eredményeképpen számos adatközpont-fejlesztő és -üzemeltető kezdett el közvetlen megállapodásokat kötni a megújuló energiaforrások fejlesztőivel és nukleáris startupokkal.


A Google például 20 milliárd dollár értékű megújuló energiával kapcsolatos projekteket kezdett el megvalósítani több hatalmas adatközpont ellátására. A technológiai cég emellett szerződést kötött a Kairos nukleáris startup céggel 500 megawattnyi szénmentes villamos energiára az évtized végéig. A Microsoft, amely szintén nagymértékben befektetett a megújuló energiaforrásokba, a Constellation áramszolgáltatóval működik együtt a Three Mile Islanden 2019-ben leállított atomreaktor újraindításán. Az adatközpontokkal foglalkozó Switch pedig a Sam Altman által támogatott Oklo nukleáris startup céggel írt alá megállapodást, amely 2044-ig 12 gigawattnyi villamos energiát biztosít.

A jelentés szerint a kihívást a kínálat és a kereslet összehangolása jelenti majd. Míg a legtöbb adatközpontot a nagyvárosi területek közelében helyezik el, addig az erőművek építése - bármilyen kicsik is legyenek - természetesen nem ezeken a helyeken történik. A megújuló energiaforrások engedélyezése általában könnyebb, de több földterületet igényelnek. Mind a nukleáris, mind a megújuló energiaforrásokhoz új vezetékekre van szükség, amelyek kiépítése szintén évekig tart.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!