SG.hu

Nincs elég áram az adatközpontok számára

A mesterséges intelligencia csillapíthatatlan energiaéhsége várhatóan megugrik az elkövetkező években, ami potenciálisan áramhiányhoz vezethet.

A Gartner friss jelentése szerint tavaly az új szerverek 195 terawattóra áramot igényeltek. Ez annyi, mint amennyit 18 millió háztartás használ el egy év alatt. De 2027-re az új szerverek 500 terawattórát, azaz 46 millió háztartásnyi áramot igényelnek majd. A közelgő energiahiány elkerülhetetlen következménye az energia árának növekedése, ami a Gartner szerint az LLM-ek üzemeltetési költségeit is növelni fogja.

"Az IT-óriások új, nagyobb adatközpontokat terveznek az MI-alkalmazások alapjául szolgáló, gyorsan bővülő nagyméretű nyelvi modellek (LLM) képzéséhez és következtetéseihez szükséges hatalmas adatmennyiségek kezelésére” - mondta Bob Johnson, a cég elemzője. "A rövid távú áramhiány azonban még évekig fennmarad, mivel az új áramátviteli, -elosztási és -termelési kapacitások üzembe helyezése évekig is eltarthat, és a jövőbeli tervek nem enyhítik a jelenlegi problémákat. A jelentős áramfelhasználók a nagy termelőkkel együttműködve hosszú távon garantált, más hálózati igényektől független áramforrásokat igyekeznek biztosítani. Addig is az adatközpontok működtetéséhez szükséges áram költségei jelentősen emelkedni fognak, mivel az üzemeltetők gazdasági befolyást használnak fel a szükséges áram biztosítására. Ezek a költségek az MI termékek és szolgáltatások szolgáltatóira is áthárításra kerülnek majd.”


Mindez a nulla szén-dioxid-kibocsátású fenntarthatósági célokat is negatívan befolyásolja, mert a növekvő kereslet arra kényszeríti a szolgáltatókat, hogy minden lehetséges eszközzel növeljék a termelést. Egyes esetekben ez azt jelenti, hogy a tervezett leállításuk után is üzemben kell tartani a nyugdíjba vonásra ítélt fosszilis tüzelőanyaggal működő erőműveket. "A szaporodó adatközpontokhoz szükséges energia rövid távú előállításához megnövekedett CO2-kibocsátással kell számolni” - mondta Johnson. „Ez viszont megnehezíti az adatközpontok üzemeltetőinek és ügyfeleiknek a CO2-kibocsátással kapcsolatos fenntarthatósági célok teljesítését.”

Az adatközpontoknak állandó, stabil áramellátásra van szükségük, amit a megújuló energiaforrások - mint például a szél- vagy napenergia - nem tudnak biztosítani. Megbízható 24/7-es áramtermelés csak vízerőművekkel, fosszilis tüzelőanyaggal vagy atomerőművekkel lehetséges. Hosszú távon a jobb akkumulátortárolás (pl. nátriumion-akkumulátorok) vagy a tiszta energia (pl. kis atomreaktorok) új technológiáiban lehet bízni, melyek segíthetnek a fenntarthatósági célok elérésében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tom_pika #2
    Nem csak az atomerőmű a megoldás. Az is lehet, hogy embereket kapszulában nevelnek virtuális világban tartva, és a bioáramot összegyűjtik.
  • Palinko #1
    Csináljanak.... Be kell látni, hogy az atomerőművek lesznek a válasz úgy is. Teljesen mindegy, úgy is kelleni fog a nagyobb kapacitás. Gázüzemű dolgokat ki akarják vezetni, elektromosra cserélik majd az emberek, autózás egyre nagyobb része elektromos lesz, mindig valamire kell az extra energia vagy LLM, vagy kripto bányászatra épp ami a trend, szóval elektromos energiára szükség lesz.