SG.hu

A startupok kiemelt prioritást kapnak az új EU elnökség alatt

Európának sokkal jobbá kell válnia a startupok méretének növelésében - ez az Európai Unió elnökének, Ursula von der Leyennek a célja, aki második ötéves megbízatásának kezdete előtt áll, hogy a mintegy 449 millió embert számláló tömböt irányítsa.

Von der Leyen az Európai Parlamentben tartott beszédében a biztosok testületét megerősítő szavazást megelőzően elmondta, hogy az EU versenyképessége az általa „innovációs szakadéknak” nevezett hiányosság megszüntetésén múlik majd: több támogatást kell nyújtani a startupok számára a növekedéshez, és csökkenteni kell a bürokráciát, amely akadályozza a vállalkozásokat abban, hogy a lehető legjobban kihasználják az egységes uniós piac 27 tagállamához való hozzáférést. Az innovátorok támogatása von der Leyen második hivatali idejének egyik legfontosabb eleme - ezért döntött úgy, hogy első ízben hoz létre egy olyan biztost (Jekatyerina Zaharieva), akinek a portfóliója a startupokra összpontosít.

Az európai parlamenti képviselők előtt tartott beszédében kiemelte a „jó hírt”, miszerint Európa részesedése a globális szabadalmi bejelentésekből „az Egyesült Államokkal és Kínával egy szinten van”, de von der Leyen hangsúlyozta, hogy csak egyharmadát hasznosítják kereskedelmi célokra. "Nagyjából olyan jók vagyunk a startupok létrehozásában, mint az Egyesült Államok. De amikor a méretnövelésről van szó, sokkal rosszabbul teljesítünk, mint versenytársaink. Ezt a lemaradást be kell hoznunk” - figyelmeztetett. A reformhoz vezető stratégiáját a következőkre egyszerűsítette le: „fektessünk be többet és összpontosítsunk jobban”.

A korai befektetés a terv egyik központi eleme - tekintettel arra a döntésre, hogy egy olyan biztost (Henna Virkkunen) neveztek ki erre, akinek a technológia-központú portfóliójához tartozik a „vezető technológiák” támogatására vonatkozó külön megbízás is. "Ahhoz, hogy versenyképesek legyünk, Európának kell otthont adnia a vezető technológiák következő hullámának” - hangsúlyozta von der Leyen.

A finanszírozással kapcsolatban elmondta, hogy az EU-nak „sürgősen” több magánbefektetésre van szüksége, ha teljesíteni akarja azon törekvését, hogy a versenyképesség fokozása érdekében innovatív üzleti ötletekre támaszkodjon - ezért pénzügyi reformokat is terveznek. "A kutatásra és fejlesztésre fordított vállalati kiadások Európában a GDP mintegy 1,3%-át teszik ki. Kínában ez az arány 1,9%, az Egyesült Államokban pedig 2,4%. Ez a magántőke-hiány a fő oka annak, hogy le vagyunk maradva az általános K+F-kiadások és így az innováció terén” - mondta. "Ezért javasoltuk az Európai Megtakarítási és Befektetési Unió létrehozását - ezt a feladatot Maria Luís Albuquerque-re, a pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosra bíztam. Ő fog segíteni abban, hogy az európai vállalatok itt, Európában találják meg a szükséges tőkét.”

A vállalkozókat visszatartó bürokrácia szintén az uniós elnök célkeresztjében van. "Ahhoz, hogy Európa felzárkózzon, meg kell könnyítenünk a vállalataink dolgát” - mondta az EP-képviselőknek. "Azt mondják nekünk, hogy a szabályozási terhek súlyosan nehezednek rájuk. Túl sok a jelentéstétel. Túl sok az átfedés. És túl bonyolult és költséges a megfelelés. Egyszerűsítenünk kell a szabályainkat, hogy csökkentsük a vállalkozásokra nehezedő terheket.” Valdis Dombrovskis, von der Leyen által a „gazdaságért és termelékenységért; végrehajtásért és egyszerűsítésért” kiválasztott biztos feladata lesz „új gyűjtőjogszabályok” bevezetése.

Von der Leyen szerint ez különböző ágazatokat fog vizsgálni, és értékelni fogja az alkalmazandó szabályokat - azzal a céllal, hogy egyszerűsítse a jogi környezetet, hogy segítse a vállalkozások méretgazdaságosságát. "Az egységes piac legnagyobb erőssége, hogy a számtalan nemzeti szabványt és szokást egyetlen szabályrendszerrel váltja fel. Vissza kell tehát térnünk ahhoz, amit az egységes piac a legjobban tud. És megkönnyíteni az üzleti életet Európa-szerte” - tette hozzá.

A beszédben elhangzott, hogy az innováció támogatása kulcsfontosságú Európa jövőbeli versenyképessége szempontjából, ami valószínűleg zene a helyi startup ökoszisztéma fülének. Bár egyesek talán elgondolkodnak azon, hogy az a gondolat, hogy az EU egyszerűsítse a jogszabályok burjánzó tömegét, nem egy oximoron - különösen, mivel Brüsszel történelmileg büszke arra, hogy vezető szerepet tölt be a szabályalkotásban. Végső soron azonban kulturális váltásra lehet szükség ahhoz, hogy a von der Leyen által elérni kívánt innovációs útvonal létrejöjjön, amihez a regionális befektetőknek sokkal jobban kell tűrniük a kockázatot és a nagy téteket a stabil és kiszámítható hozamokkal szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!