SG.hu

A japán kormány többé nem követeli meg a floppy használatát

Japán kormánya elfogadja, hogy már nem a '90-es években élünk és végre elengedi a floppylemezeket és a CD-ROM-okat. Módosították azon törvényeket, amelyek előírták a fizikai adathordozók használatát a kormányhoz benyújtott beadványok esetében, például az alkoholt árusító üzletek, a bányászat és a repülőgépek szabályozása terén.

Japán digitális átalakulásért felelős minisztere, Taro Kono 2022 augusztusában jelentette be a "floppylemezek elleni háborút". A közelmúltbeli törvénymódosítások előtt mintegy 1900 kormányzati eljárásban volt szükség elavult lemezformátumok, köztük floppylemezek, CD-k és MiniDisc-k használatára a polgárok és vállalkozások beadványaihoz. Kono bejelentette, hogy módosítani kívánja a szabályozást az online beadványok és a felhőalapú adattárolás támogatása érdekében, megváltoztatva ezzel a több évtizedes múltra visszatekintő követelményeket.

A japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) bejelentette, hogy 34 rendeletet módosított a floppylemezekre vonatkozó követelmények eltörlése érdekében. A minisztérium törölte a floppylemezekre és CD-ROM-okra vonatkozó követelményeket különböző rendeletekből, köztük a kőfejtésre, az energiára és a fegyvergyártásra vonatkozó rendeletekből. A METI közleménye kiemeli a japán kormány "számos olyan rendelkezését, amely az alkalmazás és az értesítés módszereivel kapcsolatban előírja a különleges adathordozók, például a floppylemezek használatát", valamint "az eljárások online végrehajtását akadályozó helyzeteket".



A floppylemezek először 1971-ben jelentek meg kereskedelmi forgalomban az IBM révén. Az évtizedek során fejlődtek, többek között a 3,5 hüvelykes floppykat 1983-ban adta ki a Sony. A '90-es években megnőttek az adatmennyiségek, és a floppylemez nem tudott versenyezni a CD-ROM-okkal, az USB pendrive-okkal és más, az ezredfordulóra elérhetővé vált, fejlettebb tárolási formákkal. A Sony utolsó floppylemezgyártóként 2011-ben állította le a lemezek gyártását. A floppylemezek nem felelnek meg a mai technológiai igényeknek, a tárolókapacitásuk legfeljebb 1,44 MB. Japánban a kormányzati szervek mégis rendszeresen használják őket, ami időnként bonyodalmakhoz vezet. Például 2021-ben arról számoltak be, hogy a tokiói rendőrség elvesztett egy pár floppylemezt, amelyeken 38 állami lakáspályázó adatai voltak.

Japán függősége az elavult technológiától nem újdonság, a METI régóta foglalkozott vele, de a jelentések szerint egyes kormányzati szervek ellenállást tanúsítottak. A helyi önkormányzatok és az Igazságügyi Minisztérium ellenállt a felhőalapú adminisztrációs rendszerekre való áttérésnek. Az Institute for Management Development (IMD) 2023-as világszintű digitális versenyképességi rangsorában Japán 64 gazdaság közül a 32. helyen áll. Egyesek Japánnak a régebbi technológiákról való lassú elmozdulását annak tulajdonítják, hogy elég hatékonyak voltak ilyen technológiával is, továbbá a kormányzati bürokrácia is fontos tényező.

Japán azonban nem az egyetlen, amely ragaszkodik a floppyhoz. Annak ellenére, hogy manapság egyetlen fénykép is elég ahhoz, hogy egy floppylemezt megtöltsön, számos iparág - például a textilipar, az orvosi eszközök, a repüléstechnika és a műanyagöntés - még mindig támaszkodik rájuk. Az amerikai légierő 2019-ben állította le a 8 hüvelykes floppylemezek használatát a rakétaindítás-irányító rendszereiben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • inkvisitor1978 #3
    Azért emlékszem, hogy anno 3 vagy 4 alkalommal kellet megírni a 4-5 kislemezes panzer generalt (tömörítve), hogy hazavihessem, mert az egyik lemez mindig elromlott, mire hazaértem vele.
  • kvp #2
    A CD/DVD azert jo az orvosi felvetelek kiadasara, mert write only modban irhato, tehat egy pendrive-val/sd kartyaval ellentetben nem kell egy mar letezo filerendszer-t csatlakoztatni, hanem egy teljesen ujat hozhatnak letre egy teljesen ures tarolon, ami sokkal biztonsagosabb. Ennek a solid state megfeleloje egy eprom-os worm ssd lenne, de ezek jelenleg gyakorlatilag beszerezhetetlenek. (tehat nem torolheto, egyszer irhato rom chip)

    A teljes adatmennyiseg online tarolas pedig az adatok merete miatt nehezkes. Egy rontgen is sok helyet igenyel mivel csak a vesztesegmentes toromorites fogadhato el, de 3D-s voxel map egy CT/MRI felvetelbol meg nagyobb.

    A floppy japan kivezeteset csak azert sajnalom, mert igy varhatoan vegleg leall a gyartasa. A faxkeszulekeket es az audio modemeket is mar csak Japan tartja eletben, mivel meg mindketto hasznalatban van nalluk.

    "Mondjuk nálam is szöszölt a gép egy jó darabig, míg a spéci programot elindította és betöltötte a képet."

    Ezen a .pnm vagy .pnm.gz formatum hasznalata sokat segitene, idealis orvosi kepek atvitelere es a legtobb szoftver ismeri is mint kimeneti formatumot. Alapvetoen az adatokat kiiro asszisztenseket kellene ravenni, hogy szabvanyos(abb) formatumban adjak ki az adatokat.
  • RJoco #1
    Én CD-n kaptam meg tavaly a röntgenfelvételt. Meg is lepődtem, hogy ilyen is van. Aztán jó, hogy a kép valahogy a telómra került, mert a dokinál már gond volt a megnyitása. Mondjuk nálam is szöszölt a gép egy jó darabig, míg a spéci programot elindította és betöltötte a képet. Pedig az én gépemben 5950X ketyeg, a dokiéban meg hát...

    Az szerintem nem gond, hogy nem akarták online tárolni a dolgokat. A legbiztonságosabb offline, ha azt nézzük, hogy kik férhetnek ezáltal hozzá. Bár a Pendrive vagy SD kártya már elég jó alternatívát kellett volna jelenteni.