SG.hu

Meglepő keresletnövekedés van a párátlanító gépeknél

Nem csak a penész megjelenését hátráltatja, hanem az alacsonyabb páratartalmú lakást könnyebb felfűteni is.

Az igazi téli hideg bejövetelével rengeteg lakásban a penész is megjelenik. Az árulkodó fekete, poros pöttyök először a leghidegebb helyeken, a szobák sarkaiban jelennek meg, és ha a tulajdonos nem csinál semmit, a fekete foltok idővel a bútorokra is átterjednek. A lemosás vagy a gombaölő festék csak tüneti kezelés, segít, de az okot nem szünteti meg. Mivel a beltéri levegőben lévő vízgőz hajlamos a hideg felületeken lecsapódni, a levegő szárítása csökkentheti vagy megszüntetheti a páralecsapódást, és ezáltal hátráltatja a nedvességben jól fejlődő penészgomba terjedését. Az ilyen lakás melegebbnek is tűnik és könnyebb fűteni - ez azért van, mert a száraz levegő felmelegítéséhez kevesebb energiára van szükség. A testünk is érzékeny a páratartalomra, mivel a levegő nedvessége elősegíti, hogy a hő távozzon a bőrünk felszínéről.

Az ukrajnai orosz invázió által kiváltott energiaválság következtében az emberek szerte Európában olcsó módszereket kerestek arra, hogy otthonukat melegen és szárazon tartsák. Ez a párátlanítók értékesítésének fellendüléséhez vezetett. "A kereslet őrült nagy" - mondta Chris Michael, a Meaco, egy brit párátlanító márka ügyvezető igazgatója. "Nem tudunk lépést tartani vele." Tavaly karácsonykor cégénél 20 000 ember állt várólistán, akik párátlanítót kerestek, de egyszerűen nem volt elég termékük raktáron. Idén további 100 000 darab, összesen 280 000 darab szállítását tervezik, de attól tartanak, hogy ez még mindig nem lesz elegendő. "További 50 000 darabot kellett volna behoznunk" - nyilatkozta Michael.


A mechanikus párátlanítók kétféleképpen működnek: vagy hűtőközeggel hűtenek le egy felületet a gép belsejében, ahol a nedvesség lecsapódik és összegyűlik, vagy pedig egy nedvszívó anyagot használnak, amely magába szívja a nedvességet. Ezt az anyagot ezután egy fűtési folyamat során kiszárítják, és a vizet összegyűjtik. A nagyobb méretű egységek azonban nem olcsók, a napi 15-20 liter víz kivonására képes termékek ára 60 ezer forint felett kezdődik. Messze a hűtőközeg-alapú készülékek a legnépszerűbbek, mert ezek üzemeltetése kevesebbe kerül. A másik technológia, a nedvszívó alapú párátlanító működés közben némi hőt szabadít fel, ami viszont segíthet felmelegíteni egy különösen hideg helyiséget, például egy télikertet.

A párátlanítók valójában nem távolítják el a penészt, csak a nedvesség egy részét, amely elősegítheti a penész kialakulását. És ha a lakás vizesedik, például sérült csővezetékek vagy nedves falak miatt, a párátlanító önmagában nem oldja meg ezeket a problémákat. És párátlanító nélkül is csökkenthető a beltéri nedvességtartalom: főzés vagy mosás után hasznos lehet néhány percre minden ablakot kitárni. Ez nem fogja lehűteni a házat, mivel a belső falak megtartják a hőt, de jelentősen csökkenti a relatív páratartalmat. Sokan az általuk kibocsátott zaj miatt nem szeretik ezeket a termékeket, mert ugyan a párátlanítók gyártói az évek során rengeteg fejlesztést hajtottak végre a motorok, a kompresszorok és a ventilátorlapátok kialakításán, de a legcsendesebb modellek is legalább 35 decibelt bocsátanak ki.

Ha a rezsicsökkentés csökkentése miatt valaki kicsúszik a megadott keretből, egy szárítógép használata nagyon drágává válhat. Ehhez képest egy párátlanító segítségével a beltérben felakasztott ruhákat néhány óra alatt meg lehet szárítani, miközben csak fillérekbe kerül. Persze érdemes figyelemmel tartani a hosszú ideig bekapcsolt elektromos eszközöket, és fontos, hogy a párátlanító használata mellett szellőztessünk és fűtsünk is. Az ideális relatív páratartalom nagyjából 40% és 60% között van. A magas páratartalom a penész és más mikrobák szaporodásával jár együtt, míg a nagyon alacsonynál, 30% alatt a légúti vírusokra kell figyelni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #11
    Egyébként én nem Józsi bácsi családi házáról, hanem irodaépületekről, külföldi beruházókról, társasházakról beszéltem elsősorban. A 90-es években épült családi házak szerintem a legjobb minőségűek általában. Még fa nyílászárókkal, vastag falakkal, nem volt anyagspórolás, nem volt annyi mű- és mérgező anyag használatban. A festékek zöme is természetes volt, illetve lehetett olyat is használni. Az akkori építészek még tudták a természetes szellőzést, az évszakokat, a hőáramlásokat belevették a tervekbe, nem erőltettek elektromos renszereket, amik aztán zajosak éjjel-nappal és speciális karbantartást igényelnek.
  • repvez #10
    igen megjelentek uj dolgok, de ahogy irtad, nem lett jobb töle semmi. akkor nem fejlödtunk vele semmit sem.
    Meg attöl ,hogy megjelentek dolgok, még lehet, hogy a józsi bácsi még nem is hallott rola vagy nem tudja megcsinálni .
    Arról nem is beszélve, hogy a szakemberek akik a munkát végzik, kb onnantol kezdve, hogy kijönnek az iskolábol, nem képzik magukat és nem is probálkoznak az uj dolgokkal.
    Régen jó volt akkor most is .
    Tisztelet a kivételnek mint mindenben.
  • Tetsuo #9
    Nem tudom, miről beszélsz, rengeteg új anyag és technológia megjelent sőt kötelező lett. Csakhogy ezek bár próbáltak megoldani bizonyos problémákat, egyesek ezt meg is teszik, de újakat kreálnak, amik nagyobbak, rosszabbak, mint amit megoldottak.
  • repvez #8
    sztem se történt fejödés az épitöiparban. Addig amig még mindig a kenyjuk be és tapasszuk össze az elemeket "sárral" technologia müködik, ami lehet papiron és a tervezö asztalon hozza a számokat, de amikor a kivitelezésnél még mindig az számit, hogy a épitkezéskor menynire sporoltak az elemeken vagy a culáger épp hányadik felesét huzte le addig nem beszélnék fejlödésről.
    ÉS az uj épitéső házak is ugyan ugy penészednek vizesednek vagy repedeznek.
    A felujutott épületeknél meg föleg nincs meg a technologia, hoyg egy szinttel feljebb kerüljön . lehet mondani, hogy jöbb anyagokkal meg tisztább lett utána kevesebb energiával, de ahogy a mellékelt ábra mutatja, hosszutávon meg jnnek elö a problénák velük és rosszabb lesz mint elötte.

    Még az uj épitésueknél se ,nem hogy a régiek felujitásánál senki nem épitbe szellözöket, max a furdöbe van egy örök élet +1 nap ig használatos ventilátor aztán enyni. még mindig a nyisd ki az ablakot és jo lesz az ugy megy.

    60 év nem volt elég, hogy olyan uj anyagokat és technologiákat fejleszsenek ki ami a hétkoznapi ember szintján is megjelenne ,hogy ahogy a terveken ugy a valoságban is ugyan olyan lesz. meg még mindig 30-40cm fal + szigetelés kell ahhoz, hogy futéssel ne fagyjon meg a lako ? azt nem nevezném fejlödésnek.
  • Tetsuo #7
    Szerintem inkább visszafejlődött. Az úgynevezett problémamegoldás még több problémát szül. Lásd az aktuális témát. Az esztétikáról ne is beszéljünk...
  • Sequoyah #6
    Ez sokszor benne van. Az epiteszet-tudomany sokat fejlodott a 70-es evek ota. Ma mar tudnak olyan passziv-hazat epiteni, ami jol szigetelt, nem ereszti a levegot sehol, nem peneszedik, es jobb a legminoseg mint a hazon kivul. Persze ehhez kell normalis, hocserelos szelloztetes, es megfelelo vizzaro retegek.
    Ismerosomek evekig kuzdottek a penesszel szelloztetes mellett is, vegul kiderult hogy a beton alapozas szivja fel a vizet, es tovabbitja a falak fele.
    Oldalt meg le lehet asni a fal aljaig hogy ezt potoljuk, bar sokan nem teszik mert draga. Alulra pedig lehetetlen...
    Aztan ott vannak meg a hohidak, amire szinten ritkan gondolnak utolagos hoszigetelesnel, ezeket szinten mar a haz tervezesekor kell megszuntetni.

    Egy jo szakembernek viszont egy regi haznal is meg kellene tudni mutatni hogy hol lesz a problema szigeteles utan. Egy ujnal pedig ennek nem kellene egyaltalan problemanak lennie, meg akkor se ha a haz hermetikusan le van zarva.
  • Sequoyah #5
    Vedd meg a parajukat. Ugy latom van kereslet es kinalat, szoval ez egy jo business lehetoseg.
  • repvez #4
    >Az elsodleges oka az, hogy sok ember leszigetelte a házát és kicserélte az ablakokat ajtokat,

    Ez biztos benne van, de szerintem nem ez az elsődleges oka, a szigetelés láz nem új dolog.
    Én azért vettem, mert rengeteg helységben nem fűtünk és fűtetlen levegő nagyon kevés párát tart meg, így választani kellett a penész, a kompresszoros párátlanítás, vagy a megfizethetetlen fűtészámla között. (egy nagy öregedő családi házban.)


    NEm az ujdonság miatt, hoyg most kezdtek volna el csak szigetelni az emberek , bár azért most jobban felgyorsult az energia árak miatt. DE amit lentebb is irtam, hogy az emberek leszigetelték a házaikat, de a szellöztetéssel nem foglalkoztak és nem is hivta rá senki a figyelmukat. Az emberekben meg nem volt benne, mert a régi házakban ablaknyitással szellöztettek és "automatikusan" szellözött a ház a rösszul zárodö nyilászároknál ezért nem is volt vele probléma.

    A te esetetben is ez áll fenn, ha lenne rendes szellöztetés akkor a futtetlen helységbol is kihuzná a párát ezáltal a penészedés okát. illetve ha kellöen jö szigetelés lenne a falakon akkor nem tudna anynira áthülni sem, hogy kicsapodjon a pára . mivel a belsö futott részektol azért kapna hőt, vagy a nyári idöszakban is tárolna a fal.
    Ha a külsö szigetelés jö és a falak se vizesednek akkor egy belsö szigeteléssel is meg lehet probálkozni, hogy ne legyen nagy hökulonbség a szoba levegője és a fal hömérséklete között.
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    >Én meg folyamatosan párásítok minden télen,mert száraz a levegő...Ilyenkor mi van???

    1) Vagy ostobaságot csinálsz (bocsi), vegyél egy pontos páratartalom mérőt és 40% felett ne párásíts.
    2) Extrém jól szellőzik a lakásod és extrém sokat fűtesz, hogy nagyon meleg legyen így is. Ebben az esetben lehet tolni a párásítást.

    -----

    >ez hulyeség. hogy azért veszik az emberek, mert a száraz levegöt könnyebb felfuteni .Mert bár igaz, de nem ez az oka.

    Valóban nem ezért vettem én sem.

    >Az elsodleges oka az, hogy sok ember leszigetelte a házát és kicserélte az ablakokat ajtokat,

    Ez biztos benne van, de szerintem nem ez az elsődleges oka, a szigetelés láz nem új dolog.
    Én azért vettem, mert rengeteg helységben nem fűtünk és fűtetlen levegő nagyon kevés párát tart meg, így választani kellett a penész, a kompresszoros párátlanítás, vagy a megfizethetetlen fűtészámla között. (egy nagy öregedő családi házban.)
  • repvez #2
    ez hulyeség. hogy azért veszik az emberek, mert a száraz levegöt könnyebb felfuteni .Mert bár igaz, de nem ez az oka.
    Az elsodleges oka az, hogy sok ember leszigetelte a házát és kicserélte az ablakokat ajtokat, DE senki nem figyelmezztette a beruházás elött, hogy a szigeteléssel egyetemben a szellöztetö rendszert is alakitson ki az épületben, mert be fog penészedni utána a ház.
    MErt légmentesen lezárták a házakat amik elötte tudtak szellözni a rosszabb nyilásszáróknál és a falakon ezért nem volt penész, de utána az összes pár a ami a fözés furdés és kilélegzés miatt keletkezik mind bent ragad a házban és ez okozza a hibát.
    DE ha a szigetelö cégek figyelmeztették volna a vásárlokat vagy eleve ugy állnak neki, hoyg ez is része a szigetelésnek vagy a felujitásnak akkor meg lehetett volna uszni a párátlanitokat és az ezekkel járo szintén pluszként jelentkezö áramfogyasztást.
    MErt igy amenynit nyernek esetleg a szigetelésen annyi el is megy a párátlanitoval is, arrol nem is beszélve, hogy menyire bosszanto ha penészedik az addig nem penészedö ház, miután ráköltöttél sok lovét ,hogy jobb legyen .