SG.hu

Sokkal erősebb lett a Raspberry Pi 5, ami az árán is meglátszik

Az eredetileg hobbistáknak és oktatóknak szánt Raspberry Pi az évek során kis mérete ellenére komoly számítógéppé nőtte ki magát.

Októberben érkezik a Raspberry Pi 5, amely egyszerre hoz teljesítménybeli ugrást és árnövekedést. A legújabb generáció már egy olyan gép, amely a legtöbb irodai feladatra alkalmas, miközben megtartotta a vásárlók által kedvelt bővítési lehetőségek nagy részét, ugyanakkor az architektúra továbbra is inkább evolúciós, mint forradalmi. A teljesítménye lenyűgöző a korábbi generációkhoz képest: a bejelentés szerint a 2,4 GHz-en futó 64 bites, négymagos Arm Cortex-A76 processzorral ellátott eszköz 2-3-szoros CPU-teljesítménynövekedést jelent a Raspberry Pi 4-hez képest. A grafika is javult a 800 MHz-es VideoCore VII GPU-nak köszönhetően. Persze nem fogja megdobogtatni az egzotikus Nvidia-kártyákhoz szokott felhasználók szívét, de határozott a javulás. Szintén gyorsabb a tárolás a nagy sebességű SDR104 mód támogatásának köszönhetően, ami az SD-kártya csúcsteljesítményének megduplázását jelenti - de ehhez megfelelő SD-kártya is kell. Egysávos PCI Express 2.0 interfész is rendelkezésre áll, bár ehhez adapterre lesz szükség.

Szintén figyelemre méltó fejlesztés a valós idejű óra beépítése és a korábbi dedikált kétsávos MIPI kamera- és kijelző-interfészeket is felváltotta egy négysávos, 1,5 Gbps-os MIPI adó-vevő. Rossz hír viszont, hogy a hang- és kompozitcsatlakozó helyszűke miatt lemaradt. Az ár is emelkedett kissé: 60 dollár a 4 GB-os verzió és 80 dollár a 8 GB-os változat. Az áremelkedés oka a gyártási költségek enyhe növekedése és az alkatrészárak általános emelkedése. Egy új tokba is be kell fektetni, mert a portok áthelyezésre kerültek, és a Pi 5 alapverziójában nincs hűtési technológia. Ez utóbbi biztosan probléma lesz, mert már a Pi 4 is nagyon melegedett. Ugyan az előző generációt még hűtési megoldás nélkül is lehetett üzemeltetni, de néha a CPU hőmérséklete a magasba szökött, ami a teljesítményre is hatással volt.


A Raspberry Pi operációs rendszere a Debian "Bookworm" rendszerén alapul, de néhány vállalkozó kedvű felhasználónak sikerült más operációs rendszereket is futtatni a korábbi generációkon, például Windows on Arm-et. Bár a Microsoft hivatalosan nem támogatja a Windows 11 működésre bírására irányuló erőfeszítéseket az eszközön, a rajongók Redmond legújabb operációs rendszerét is életre keltették a platformon. A Pi 5 megnövelt teljesítménye a hobbisták számára újdonságnak számító élményt egész használhatóvá teheti. A hivatalos Windows-támogatás elmaradása egyébként a DirectX-illesztőprogramok hiánya miatt van.

A bevezetéskor - a tervek szerint október végén - 100 000 darab lesz legyártva, ami miatt valószínűleg nem tudnak majd mindenkit azonnal kiszolgálni. A Pi 4 is gyártásban marad, abból nagyjából egymillió darab lesz kész január végéig.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #9
    Mar 25 eve ugyanolyan proci volt a zsebszamologepemben (TI89) mint amit anno az amiga 500 kapott 35 eve. Egy esp32-es par dollaros kici kinai mikrovezerlo tobbet tud nalla. Anno nagy dolog volt, manapsag mar egy szep muzealis targy.

    A PI-k arra kellenek, hogy ne kelljen minden termekfejlesztonek sajat kezuleg integralni egy tetszoleges ARM procit a termekebe, hanem legyen egy szabvanyos hardver + szoftver kornyezet amit le lehet venni a polcrol. Ugyanezen okbol oktatasi celra is tokeletes, mert szabvanyos es sokan ismerik. (ez volt az eredeti celja)

    Amiga emulacio egy a pitekhez kepest elenyeszo tudasu mikrovezerlon:
    https://www.youtube.com/watch?v=LE4IWPG5z6g
  • Tetsuo #8
    Amigát minek gyorsítani 2023-ban? Elvan az a vitrinben, másra nem való.
  • t_robert #7
    Azért ma már egy Amiga 500 teljesítményét egy kenyérpiritóba épített elektronika is leveri.... :) több, mint 30 év.....
  • VolJin #6
    Léteznek az amiga gépekhez rasberry PI alapú gyorsítók. Az A500-nál a processzorfoglalatba, az A1200-nál az expansion portba kell egy kártyát csatlakoztatni. amihez egy Rasberry PI-t lehet csatlakoztatni, amin egy 680x0 emuláció fut. Már egy PI3 is százszoros teljesítményt jelent egy A500-hoz képest.
  • Tetsuo #5
    A dollár ár mindig nettó (áfa nélküli), az euró mindig bruttó. ;-)

    Szerintem az Intel-procis mini-PC-k más piac, az árak összehasonlítása csak poén, sok értelme nincs.
  • RJoco #4
    Érdekesek ezek az árak. Annyiba fog kerülni, mint a 4-es most a shop-ban.
    Sőt, a 4-es most 66€, a 4 GB-os.
    Ráadásul a cikk dollárt ír, az meg általában kicsit gyengébb, mint az euró.
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    Maximálisan igazad van, de ez már régóta így van. Sőt, igazából mindig is így volt. Csak a beépíthetőség, méret, energiahatékonyság és az ARM cpu-val való játék lehetősége miatt van létjogosultsága.
  • kvp #2
    A piteket egyre inkabb gyartok hasznaljak, mint iparilag szabvanyos kozponti egysegeket. Tehat nem otthon lesz beloluk szamitogep, hanem termekekbe kerulnek a nekik kialakitott csatlakozasi pontokra.

    A nagyobb gond az, hogy a passziv hutes kepessege egy nagyon fontos tulajdonsag volt es ez remelhetoleg az uj generacional is megmardt, mivel az aktiv leghutes a legtobb ipari felhasznalasnal nem biztosithato.
  • HubaBuba #1
    Nem mondom hogy túl drága, de így már az (ugye kell még storage+táp+doboz, ha kell vmi periféria akkor az még plusz), amikor már szerencsére 100-150 USD között lehet találni intel procis mini PC-ket is. Amik teljesen jók kioszk, NAS/Media server, Retro gaming konzol célokra (és ugye Linux, Win10-Win11 mehet rájuk, perifériákból meg bármi amihez van driver).