Berta Sándor

A megbízhatóság lesz a legfontosabb a 6G esetében

A szakemberek már most az új szabvány tökéletesítésén dolgoznak.

A DETERMINISTIC6G nevű projekt keretében számos cég és intézmény a 6G-hálózatok kritikus részeit fejleszti. A résztvevők között van az Orange, az Ericsson és annak magyarországi leányvállalata, a Svéd Királyi Technológiai Intézet (KTH) és a Stuttgarti Egyetem. A társaságok és intézetek meg akarják oldani a 6G egyik legfontosabb kihívását: a felhasználók, folyamatok és digitális képek közötti végponttól végpontig tartó, kiszámítható kapcsolatokat a kibervilágban.

A DETERMINISTIC6G egy 5,7 millió eurós kutatási és innovációs konzorcium, amelyet az Ericsson és a KTH koordinál. Januárban indították el, hogy a hálózatok új alkalmazásokat tegyenek lehetővé az ipari automatizálás, a gyártás, a közlekedés, az orvostudomány és a szórakoztatás területén. A program az úgynevezett determinisztikus kommunikáció koncepciójára összpontosít, ami a kommunikáció késleltetésének és megbízhatóságának biztosítását jelenti.

A kellően megbízható végponttól végpontig tartó kommunikáció biztosítása továbbra is kihívást jelent a mobilhálózatok számára ipari környezetben. Az új projekt a 6G-hez szükséges, úgynevezett időérzékeny kommunikációs technológia kiépítéséhez szükséges technológiai követelményeket fogja kidolgozni. Ez biztosítja, hogy a lehető legfejlettebb módon használható legyen, például az ipari automatizálásban. "Ez a program lefektetheti a jövőbeli 6G- rendszerek technológiai alapjait" - jelentette ki James Gross, a Svéd Királyi Technológiai Intézet Villamosmérnöki és Informatikai Karának professzora, a program műszaki vezetője.

A projekt központi témája a jövőbeli 6G- és az időszinkronizált hálózatok (Time Sensitive Networking, TSN) kölcsönhatása. A kihívást az jelenti, hogy az olyan vezeték nélküli rendszerek, mint a 6G, erős véletlenszerű ingadozásoknak lehetnek kitéve, ami nem kompatibilis az olyan technológiákkal, mint a TSN. Az, hogy ezek a kihívások hogyan oldhatók meg, nyitott kutatási probléma. A DETERMINISTIC6G ezt a problémát egy új vezeték nélküli átvitelterv és fejlett gépi tanulási algoritmusok kombinációjával fogja megoldani, ami determinisztikus késleltetési viselkedésű 6G vezeték nélküli átvitelt eredményez.

A program emellett az időszinkronizálás, a hálózati biztonság és a számítási csomópontok 6G-rendszerekbe történő integrációjának következményeit és új megközelítéseit is vizsgálja. Az olyan hálózatok, mint a 6G, a mai infrastruktúrákhoz képest további eszközökkel rendelkeznek majd a különböző változásokat jelző információk megszerzésére. Összességében ezek a fejlesztések képezik majd a 6G vízió alapját, hogy megfeleljenek az olyan alkalmazások szigorú követelményeinek, amelyeknek komplex forgatókönyvekben kell működniük.

Az Ericcsonnal kapcsolatban tavaly novemberben kiderült, hogy 6G-projektbe fektet be több millió fontot az Egyesült Királyságban. A szabvány 100-szor több adatot biztosít. Japán már dolgozik a 6G lehetséges alkalmazási területein, például az emberek és a gépek közötti interakción.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!