Berta Sándor

A kiterjesztett valóság lesz a következő nagy dolog

A technológiát támogató szemüvegek eddig elsősorban a munkahelyeken terjedtek el, a felhasználók számára hiányoznak az észszerű alkalmazások.

A kiterjesztett valóság szemüvegek évek óta az áttörés küszöbén állnak, elég csak a Microsoft által piacra dobott HoloLens 2-re gondolni, de hasonló készüléket fejleszt a Samsung és az Apple is, hogy csak néhány gyártót említsünk. A fizikai és a digitális világ ötvözése rendkívül érdekes a gyártók számára, s joggal gondolják, hogy a területben rejlő lehetőségek a cégeket és a felhasználókat is lenyűgözik majd.

Az áttörésig lévő időszak egyáltalán nem könnyű, egyes vállalatok vagy már eltűntek vagy a túlélésért küzdenek - az utóbbira jó példa a Magic Leap nevű amerikai startup, de egyáltalán nem könnyű az olyan óriások helyzete sem, mint a Google. A nehézségek ellenére a piaci szereplők és az ügyfeleik bizakodók, hiszen a karantén külön kedvez a távoli kommunikációt lehetővé tévő eszközöknek. A Capgemini tanácsadócég felmérése szerint a kiterjesztett valóság megoldásokat alkalmazó társaságok 82 százaléka azt kapta a a termékektől, amire számított, sőt, gyakran annál sokkal többet. Éppen ezért az elemzők szerint a technológia 3-5 éven belül szabvánnyá válhat. Ennek oka elsősorban az, hogy növeli a produktivitást és a biztonságot, ezzel párhuzamosan pénzt takarít meg, mert megtakaríthatók az utazási költségek, hiszen a jól képzett szakemberek a távolból is közvetlen utasításokat, tanácsokat adhatnak a dolgozóknak, éppúgy, mint ha mellettük lennének.

Michael Zawrel, a Microsoft vegyes (kevert) valóságért és a HoloLensért felelős vezetője elképzelhetőnek tartja, hogy a jövőben a felhasználók számára is lesznek észszerű holografikus alkalmazások. Úgy véli, hogy átlagosan 10 évente jön egy új számítástechnikai hullám. Az utolsó ilyen hullám keretében a PC helyett az okostelefon vált a meghatározó eszközzé, s a következő hullám minden bizonnyal a vegyes valóság lesz. Már csak azért is igaz ez, mert az egyszerű emberek is hasznosíthatják a kiterjesztett valóság szemüvegek előnyeit, hiszen bárki megtanulhat majd beépíteni egy konnektort vagy háztartási gépet szerelni. Ráadásul ezek a megoldások a hobbik és a szabadidő során is hasznosak lehetnek, s gyorsan elsajátíthatóvá teszik az új képességeket, legyen szó akár a növénygondozás vagy egy sport megtanulásáról.


Tim Cook, az Apple vezetője szintén hasonlóképp vélekedett amikor nemrég felkereste a War Ducks nevű kiterjesztett valóság játékokat fejlesztő stúdiót. Arra a kérdésre, hogy szerinte melyik technológia lesz a következő 5-10 évben a legfontosabb, azt válaszolta, hogy lenyűgözi a kiterjesztett valóság és hiszi, hogy az lesz a következő nagy dolog és teljesen meg fogja változtatni az emberek életét. Ugyanakkor Cook nem csupán arra számít, hogy a technológia megjelenik az iPhone és az iPad készülékeken, hanem hogy a kiterjesztett valóság számos dologban segíthet majd, legyen szó cikkek átnézéséről és összehasonlításáról vagy éppen egy olajcseréről. De a technológia elsősorban akkor lehet hasznos, ha a használatához nem lesz szükség kiegészítő eszközre, hanem az információk közvetlenül a szem előtt fognak megjelenni.

Az Apple készüléke 3D-szkennelési funkcióval fog rendelkezni, várhatóan 2022-ben jelenhet meg a piacon és képes lesz a jelenlegi megoldásoknál pontosabban felismerni az embereket, a különböző felületeket és az objektumok méreteit. A nagy felbontású kamerák és kijelzők lehetővé teszik majd a szövegek elolvasását, valamint más emberek felismerését akkor is, ha a virtuális objektumok előtt vagy mögött fognak állni.
A menedzser nem hiszi, hogy a kiterjesztett valóság elszigeteli majd egymástól az embereket és nem fogja kiváltani az egyes személyek közötti kommunikációt, hanem ellenkezőleg, lehetővé fogja tenni a beszélgetések kibővítését. Az Apple vezetője további izgalmas fejlesztésnek nevezte az egészségügyben használható technológiákat. Kiemelte, hogy a megelőzés kérdésében számos olyan területet lehet találni, ahol találkozik a technológia és az egészség. Cook szerint a legtöbb pénz az egészségügyi ellátásban olyan esetekbe kerül, amelyeket nem ismertek fel elég korán. Ez egy ideig még így lesz, de azok a dolgok, amelyeken most dolgoznak és amelyekről most nem akart beszélni, rengeteg reményt adnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sir Cryalot #9
    Szellemkép miatt eléggé probléma tud lenni virtuális kép ha szellemképet elkezdik azonosítani az olcsóbbá tétellel, VR nagy ígérete volt a két különálló kép csak hogy kiderüljön hogy nem megoldás, mert ott is van csak optikailag :DDD.
  • Sir Cryalot #8
    "Csupán a hardwerfeltételek javultak"

    Nem igazán,a nagy cmos wafer kapacitás és ennek következménye a tokozás egyszerűsödése az egyedüli pozitívum, és ez szenzoroknál már lejátszódott. Optikai dolgokra ez nem érvényes.
  • KisKZ #7
    25 éves téma.
    Ujdonság?
    Csupán a hardwerfeltételek javultak.


    Az a baj, hogy valami attól lesz "ujdonság", hogy valaki végre hajlandó pénzt ölni a mögöttes tartalom megtöltésébe azért, hogy tonnaszám keressen rajta.
    Az hogy a mögöttes tartalom mi lesz... Na ott pedig ugye azt fogják keresni és tolni, amit minnél többen megesznek.
  • esdideki #6
    Isten meg a fogamzásgátlás.
  • kvp #5
    Abban a pillanatban, hogy kepesek egy napszemuveg mereteben megoldani a ket nagylatoszogu kep megjeleniteset es mindezt egy sokkal erosebb kulso szamitogephez vezetek nelkuli kapcsolaton csatlakoztatni, lehetoleg hasznalhato sebessegu head tracking-el kombinalva, azonnal el fog terjedni. Jelenleg meg a vezetekes megoldasok sem eleg aproak, pedig ott a teljes vezerles es az aksi is a felhasznalo derekan vagy hatan lehet. Az epson megoldasa idaig az egyik legkisebb a hasznalhato meretu kijelzosek kozzul, vezetekes kulso vezerlovel. Es meg az sem terjed igazan.

    Tehat igeny lenne ra, de a technika meg nem tart ott. (pl. egy amazon raktarban is sokkal hatekonyabb lenne ha egy szemuveg mutatna az utat es a polcot a bio pakolorobotnak) De kiskereskedelemben is hasznos lenne, ha vasarlokent egy termeket kivalasztva megmondana, hogy eppen hol talalom a sok polc kozott. Hasonlo utmutato jelleggel lehetne a gyalogos terkepes navigaciot is kivetiteni a user-ek ele, csak a virtualisan felfestett vonalat kellene kovetni. Az utobbit videojatekokbol mar sokan ismerik. Ugyanez belteri (epuleten beluli) navigacional is hasznos lenne, foleg ha egy egyseges adatbazisbol jon (pl. google maps).
  • end3 #4
    Az oktatás, különösen a szakoktatás biztosan profitálhat belőle, így a hozzá szükséges tartalom- és a szoftverfejlesztés is. (Eddig is azért nem terjedt gyorsabban és nem lett sikertörténet, mert a hozzá szükséges, valamire okosan használható szoftverek fejlesztése időigényes "sport". A végleges, szabványos hardver helyett pedig még csak kísérleti megoldások vannak. - Az árát egyenlőre hagyjuk is.)
    Utoljára szerkesztette: end3, 2020.04.20. 14:17:41
  • Csaba161 #3
    A 3D otthoni televíziózás...
  • gombabácsi #2
    valaki emlékszik hogy mi volt a legutóbbi "nagy dolog"?
    az ifon lekerekítését és 16 kamerát most ne számoljuk ide XD
  • ugh #1
    Mas se hianyzik.
    Az emberek 70%-a igy is valami elbaszott alternativ univerzumban el.