Berta Sándor

Algoritmus szűri ki a hazug felhasználókat

Egy szoftver elemezni tudja a felhasználók okostelefonokon végzett mozdulatait.

A Koppenhágai Egyetem munkatársai (Aske Mottelson, Jarrod Knibbe, Kasper Hornbak) által megalkotott Veritaps nevű algoritmus képes felismerni az őszinteséget és a hazugságot. A program nem tesz mást, mint elemzi az emberek okostelefonos kézmozdulatait.

A három szakember egy androidos alkalmazást is kifejlesztett az algoritmushoz, amely gyakorlatilag hazugságvizsgálóként működik és a jövőben tisztázhatja a vitás kérdéseket. A Veritaps ugyanakkor még nem érhető el mindenki számára. Az algoritmusnak vannak határai és nem alkalmas bírósági tárgyalótermekben vagy más felelősségteljes helyzetekben való alkalmazásra.

Amennyiben valaki igazat mond, akkor a Veritaps egy zöld pipával jelzi azt, ha viszont valaki kétséges információkat oszt meg, akkor egy piros kérdőjel látható. Az algoritmus megadja a kérdéses üzenetek fogadóinak a lehetőséget arra, hogy a küldőtől további információkat szerezzen be azért, hogy ki lehessen deríteni, mi az igaz dolog és mi a hamis.

A kutatók összesen három tanulmányt készítettek, hogy kiderítsék, miként lehet megkülönböztetni a hazug interakciókat a tisztességesektől. Például a hazug emberek általában szünetet tartanak a válaszadás előtt. Az egyik tesztben egy személy pénzt kapott és közölték vele, hogy az összeget ossza meg másvalakivel. Amennyiben volt esélye arra, hogy hazudjon a kapott pénz nagyságáról, akkor több időbe teltek a válaszai. Egy másik esetben pedig a mobil kockajátékban résztvevőket nem bátorították a hazugságra, de mégis akkor kerültek előnyösebb helyzetbe, ha hazudtak.

A Veritaps elsősorban az online bejelentéseknél, például piactereken vagy a biztosítóknak káresemények jelzésekor lehet majd hasznos egyfajta előszűrésre. Az algoritmus többek között felhasználható lesz arra, hogy például tisztázza azt, hogy egy az interneten eladásra kínált autó leírása megfelel-e a valóságnak vagy megjelölhetővé válnak a valószínűtlen bevallások és biztosítási követelések.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #5
    Itt a gondolatrendőrég, kezeket a tarkóra!
  • Elmin #4
    "Ráadásul nyilván nem ennyiből áll az algoritmus, ez csak egy megfigyelt viselkedés minta a sok közül. "
    Az biztos, hogy csak abból tud dolgozni amit az ember leír, vagy ahogy leírja. Viszont mindig van különbség, hogyan írja le, mert szinte minden befolyásolhatja a szóhasználatot, az írási sebességet, vagyis az ember szinte sosem fog kétszer ugyanúgy írni, mert lehet, hogy elmegy a végletekbe, csak azért mert valaki, vagy valami zavarja, de mégsem hazudik. Ehhez viszont a programnak minden ilyen információt tudni kellene, amihez viszont nem fog hozzájutni, vagyis csak annyit tud, hogy megtippeli, hogy menyi az esélye a hazugságnak. Persze ebből valószínűleg jó sokszor lesz majd hibás eredmény.
    A kérdés, hogy most milyen százalékban tud jósolni.

    " Nem azt írták, hogy aki szünetet tart az hazudik, hanem azt hogy aki hazudik az gyakran szünetet tart. A 2 egyáltalán nem ugyanaz. "
    Ez igaz, de ha valaki át akarja gondolni, hogyan fogalmazzon a legtisztábban legérthetőbben az is szünetet fog tartani, mégsem hazudik.
    Az biztos, hogy aki majd használja ezt a programot annak elég nagy gondja lesz amikor elgondolkodik azon, hogy a program most vajon igazat tippel vagy téved.
  • bdzsana #3
    Nem. Nem azt írták, hogy aki szünetet tart az hazudik, hanem azt hogy aki hazudik az gyakran szünetet tart. A 2 egyáltalán nem ugyanaz. Ráadásul nyilván nem ennyiből áll az algoritmus, ez csak egy megfigyelt viselkedés minta a sok közül.
  • Elmin #2
    "Például a hazug emberek általában szünetet tartanak a válaszadás előtt"
    "Amennyiben volt esélye arra, hogy hazudjon a kapott pénz nagyságáról, akkor több időbe teltek a válaszai."

    Vagyis ha valaki nem tud azonnal válaszolni az hazudik. Ha gondolkodik azon, hogy hogyan fogalmazzon akkor hazudik.
    Vagy legalábbis nagy eséllyel hazudik, még ha az teljesen igazat is mond.
    Ezek szerint jaj annak aki nem tud villámgyorsan írni.
  • tom_pika #1
    Annyira várom már, hogy mindenkinek minden gondolata kiolvasható legyen, és meg legyen osztva valami közösségi oldalon!