Gyurkity Péter

Az interneten már kisebbségben van a Windows

Mostanra terjedtek el annyira az okostelefonok, és azokon az Android operációs rendszer, hogy átvegyék a vezetést a Microsoft termékétől.

Fontos változásnak lehetünk tanúi ezekben a napokban, amely minden eddiginél világosabban jelzi számunkra, hogy a mobil szegmens egyre inkább előtérbe kerül, itt pedig a megszokott asztali eszközök szép lassan háttérbe szorulnak. Egy felmérés szerint az internetes aktivitásban már kisebbségbe került az eddig vezető Windows.

A StatCounter frissítette saját globális mutatóit ebből pedig kiderül, hogy az operációs rendszerek versenyében – legalábbis ami az online tevékenységeket illeti – a Windows már a második helyre szorult vissza, ami néhány évvel ezelőtt még szinte elképzelhetetlen volt. A márciusra vonatkozó számok szerint az Android részesedése elérte a 37,93 százalékot, amivel a Google operációs rendszere átvette a vezetést, picivel megelőzve a Windows platformot, amely jelenleg 37,91 százalékot mondhat magáénak az internetes jelenlét vonatkozásában. Jellemző adat, hogy alig 5 évvel ezelőtt a Windows még 80 százalék felett volt, bár azt nem mondhatjuk, hogy a változás óriási meglepetés lenne.


Az okostelefonok ugyanis a darabszámot illetően már 6 évvel ezelőtt átvették a vezetést, a mobilos internet terjedésével pedig várható volt, hogy a helycsere előbb-utóbb bekövetkezik. Tekintettel arra, hogy az Android uralja a mobilos mezőnyt, itt a versenyző kilétével kapcsolatban sem lehettek komoly kétségeink, vagyis inkább a változás gyorsasága ragadhatja meg figyelmünket.

A piackutató cég leszögezi, hogy az ázsiai régió gyors növekedési üteme komoly szerepet játszott ebben, emellett azonban Afrikában is komoly demokratizáló erőt képviselnek ezen hordozható eszközök, hiszen itt sok olyan felhasználó jut online eléréshez, akiknek eddig nem állt módjában valamilyen asztali PC-t beszerezni – vagyis nagyjából olyan generációs ugrás játszódik le, mint amit Kelet-Európában annak idején a telefonoknál láthattunk.


A fejlődő országokban sokszor egyszerűen nincs is asztali számítógépük az embereknek

Tavaly 1,5 milliárd okostelefont szállítottak le, emellett az asztali PC-k 270 milliós eredménye szinte eltörpül. Kétségtelen, hogy az Android hamarosan komoly előnyre tesz majd szert az internetes eléréseknél is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tripticon #45
    Maradok a Windows-nál. Főleg azért, mert az Android olyan, mint a Duplo kinai változata, vagy jobb példát tudok, mint majmoknak a banán. Elég csak a banán gombot nyomogatni rajt és máris te vagy a májer :)
  • dzsagon #44
    igen, az agyhalottak
  • AgentKis #43
    5 év múlva sem fogsz tudni egy fostos dokumentumot normálisan szerkeszteni rajta...
  • AgentKis #42
    Indítom a stoppert, hogy vajon mennyi idő kell még a flash teljes kiírtásáig?
    Örömtáncot fogok járni!!!
  • wraithLord #41
    Hát, ha más osztja meg veled, akkor neked csak internetes élmény, ez igaz.
    Na mindegy, igazad van, okostelón sok hétköznapi, főleg "szociális" dolgot egyszerűbb csinálni.

    De ha van rá lehetőségem, akkor én tartalomfogyasztani is asztali gépen szoktam, mert kényelmesebb a nagy monitor. Igazából ha sokáig nem jutok hozzá legalább egy 15 collos laptophoz (de az sem optimális, csak elmegy), akkor agybajt kapok. Kipróbáltam, 10 éve külföldön voltam 1 hónapig, és csak egy 10 collos netbook volt nálam. Olyan volt, mint a megváltás, amikor otthon végre leülhettem a nagy monitoraim elé.
    Szóval számomra az okostelefon kapcsolattartásra, ezt-azt megosztani, tájékozódni, futás trackelésre alkalmas (ennek egy részére az asztali gép egyáltalán nem, mert nincsenek benne szenzorok), de még tartalomfogyasztásra se szívesen használom. Csak "ha nincs ló, jó lesz a szamár is" alapon örülök, hogy legalább van nálam valami utazás közben pl... :D
  • yamato41 #40
    És ha valaki dolgozni akar? Lehet, hogy a "többség" nem képes három szónál hosszabb "szöveg" megértésére, pláne megalkotására, de azért még mindig maradnak, akik igen.
    A trend az, hogy ahol munkára használják az internetet, ott az aztali munkaállomások száma lassan ugyan, de növekszik. Ettől független a tartalmat fogyasztók és eszközeik számának növekedése. A cikk arányról, nem abszolút számokról beszél. Az, hogy Gabonban van 10 db asztali gép, de a fán is mobillal neteznek, nem jelenti az asztali platform végét. Lehet, hogy egy sorosnál hosszabb szövegekben kellene gondolkodnod?
    A dolog vége nyilván az lesz, hogy lesz egy apró agyegységed (amit akár a fejedbe építve is viselhetsz), amit bárhova vihetsz, lesznek dokkolóid. telefon, tab, vagy bármilyen másik formában. De ez még k*rva messze van, a szoftverének sem a guglihoz, eppléhez, szem az emeséhez nem lesz köze. A Win nem elég mobil, a droid nem elég stabil, az ios nem elég nyitott ahhoz, hogy egy cross-platform OS alapja legyen. A hardveroldalon láthatóan elég közel van egy technológiai határ, amit jelenleg még nem tudnak átlépni, csak aprókat lépegetni a teljesítmény/kapacitásnövelés, fogyasztáscsokkenés irányába. A lehetőség kifulladni látszik, a nagy technológiai lépés még nem látszik. Egyedül az akkumlátortechnológiában látszik még fejlődési potenciál, amit a procik lassú fogyasztáscsökkentésével párhuzamosan ki lehet még használni. Talán még az SSD, de - érdekes módon - ennek fejlődése nem olyan ugrásszerű, mint vártam volna.
  • dyra #39
    az, nézd meg mit osztanak meg legtöbbször az emberek. képeket és videókat.
  • dyra #38
    he he :) az egy soros kommentek korát éljük. Ehhez nem kell asztali gép. Amiről te beszélsz az kb az 10% aki majd maradni fog 10 év múlva de lehet ők is átmennek más OS-re. És bánom is én kinek hiszel én látom a trendet ez a cikk is erről szól, nyugaton is fordulni fog a helyzet.
  • wraithLord #37
    Nem tudtam, hogy a fotózás "internetes élmény". :D Azt írtad, erre reagáltam.
  • Gauge #36
    Na, ez egy érdekes téma. Miután kipróbáltam mindkettőt az a véleményem, hogy esztétikusabb a megjelenésük Androidon ezen programoknak, viszont HASZNÁLHATÓSÁGBAN és funkcionalitásban a wp verzió még mindig jobb.

    A hivatalos appokkal kapcsolatban pedig az van, hogy állítólag az MS fejleszti ezeket mindenféle okok miatt. Tehát nem a FB , stb szarja le, hanem az MS szabályozza túl a store-t, s ezért sincs annyi fejlesztés...