SG.hu

Bluboo Edge - egy telefon, ami S7 akar lenni

Az olcsó kínai telefon külsőleg szinte egy az egyben a Samsung legjobbjának másolata, belül viszont csak a kötelezőt hozza.

Ma már felsorolni is nehéz mennyi apró kínai cégecske próbálkozik az okostelefon-piacon helytállni. Hardverileg alapvetően nem olyan nehéz a dolguk, elég összevásárolni a legnagyobbaktól a főbb alkatrészeket, kicsit alakítani a külalakon, és a végterméket minimális árréssel értékesíteni. De mivel a piac telített, márkaerejük pedig gyakorlatilag zéró, mindegyik továbbra is a neves, bejáratott szereplők szekerére való felkapaszkodással próbál kitűnni a tömegből. Ezért nem szégyellik leírni, sőt, büszkék rá, hogy például Sharp kijelzőt használnak, a kameramodult a Sonytól veszik, és a szoftvertől sem kell tartani, mert az saját szoftver nélküli, szinte módosítatlan Android. A Bluboo egy ezek sorából, és ugyan korábban már volt néhány termékük (Picasso, Maya és Dual típusneveken), de az érdeklődés küszöbét eddig nem nagyon ütötték át, mi is mindössze egyszer írtunk róluk.


Mostani cikkünk alanya, a Bluboo Edge - valószínűleg a fentiek miatt - egy új stratégiát alkalmaz: szinte egy az egyben lemásolták a Samsung S7 Edge-t. Nem csak a nevét vették át, de a gyártó által feltöltött videókban is odarakják a dél-koreaiak készüléke mellé, azt bizonyítandó, hogy töredék áron nem rosszabb annál, nem mellesleg pedig azt, hogy nem is értik, hogy milyen probléma lehetne a replikából. A reklámkampányuk bejött, még megjelenés előtt 30 ezer példányt adtak el a telefonból. A hongkongi képviselet egy fekete tesztpéldányt küldött nekünk belőle, de aranyszínben is kapható. A kemény, a telefonnál alig nagyobb dobozban egy átlátszó szilikon tokot, egy képernyővédő fóliát és egy kompatibilis töltőt is mellékeltek.


Az 5,5 collos telefon jobban már nehezen hasonlíthatna a dél-koreaiak sokmillió példányban eladott zászlóshajójára, úgy látszik ebben valamiféle verseny alakult ki, előtte a legjobb másolat az Elephone S7 volt. (Vicces, hogy még a típusnevet is lopják.) A Bluboo Edge legfőbb ismertetőjegye a hajlított kijelző, azonban az eredetitől eltérően funkcionalitásban ennek semmi jelentősége nincsen. Az alumínium keret mindenesetre szép, a kezelőszervek elrendezése pedig szokványos: jobb oldalán bekapcsológomb, bal oldalon a hangerőszabályzók, alul a töltőnyílás és a hangszóró van. Egyetlen meglepő eltérés, hogy a SIM kártyát a tetején kell berakni, emiatt a fülhallgató csatlakozója az aljára került.


A legjobbtól lopni nem szégyen, gondolhatják a cégnél, nem is tagadják azt

Levelezésünkben a cég marketingese két dologra hívta fel a figyelmemet, az egyik a ház kidolgozása, a másik hogy akár 256 GB-os memóriakártyával is bővíthető a készülék, ha nem két nanoSIM kártyát rakunk bele. Előbbiben igazat kell adnom, valóban meglepően igényes, a sarkok szépen íveltek, és jól kézben fogható, jó az ergonómiája - habár ezek a dicsérő megjegyzések nem feltétlen a céget illetik. Hátulja is ívelt, tehát a széle felé keskenyedik, és míg más gyártók a fém telefonok kötelező antennarését egy egyszerű vízszintes csíkkal oldják meg, addig a Bluboo megpróbált egy kis eleganciát is belevinni, ezt is díszítésre használva fel. Azonban a második pont, a 256 GB fogadása fura, mivel manapság szinte minden új modell legalább 128-as bővítést tud kezelni, szóval nem teljesen értem miért tartják ezt fontosnak.

A Sharptól vásárolt kijelző felbontása csak 1280 x 720 pixel (ez 267 pixel/inch), amit a specifikációk alapján olvasva úgy véltem, hogy ebben a méretben már kevés lesz, de a látvány rám cáfolt, az meglepően kellemes és jól olvasható. YouTube videókat nézni, játszani rajta bőven megfelel ez a finomság. A színek szépek, kontrasztja jó, az üveget a sérüléstől Gorilla Glass 4 védi. A kijelző alatt lévő Home gomb egyben ujjlenyomat olvasó is, öt ujjunkat tárolhatjuk el. Többfunkciós, azaz egyszer, könnyedén megnyomva Vissza gombként is működik, kétszer könnyen megnyomva pedig megnyitja a menüt. Tehát gyakorlatilag három dologra használható, de értelmét nem sokat láttam, hiszen a kétoldalt mellette lévő, erre a célra szolgáló hagyományos gombok is megvannak.


Belsejében a MediaTek négymagos chipje dolgozik, mely a piac egyik legolcsóbbja, majdnem minden alsó kategóriás termékben a MT6737-es típus van. AnTuTu eredménye mindössze 28 ezer pont, ami nem túl fényes, szóval a legmenőbb játékokat ne ezzel akarjuk futtatni. Ezt 2 GB memóriával és 16 GB tárhellyel egészítették ki, mely ugye 256-tal bővíthető.

Kezelőfelülete, a Bluboo UI az Android hatos verziójára épül, minimális eltérésekkel. Legszembetűnőbb, hogy nincs alkalmazások ablak, azt egyszerűen jobbra húzással érhetjük el, azaz a főképernyő folytatása, balra pedig a leggyakrabban használt szoftverek és szolgáltatások listáját találjuk. Előretelepített szoftverek nincsenek, és természetesen a Play áruházból minden kedvenc programunk letölthető.


Hátlapi kamerája 13, előlapi 8 megapixeles, de jobban megnézve előbbi 8, utóbbi 5 megapixelről van felinterpolálva. A telefonnal készíthető felvételek nagyon rosszak, a képek homályosak, könnyen beégnek, sok rajtuk a zaj, a részletek elvesznek. A Sonytól vásárolt modulok mellé egyszerű LED-es vaku került, egy újabb meglepő újítással: szívritmus szenzorral. Ennek használata nagyon egyszerű, csupán rá kell helyeznünk egy ujjunkat, és egy programot elindítva néhány másodperc után kiírja mennyit ver a szívünk percenként. Biztos van aki értékeli, de koncepció nincs mögötte; valószínűleg olcsó volt a szenzor ezért berakták, hogy még egy funkciót odaírhassanak a specifikációk listájára.


Kapcsolódás terén szokványos a helyzet, WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, kétfajta GPS, kínai lévén talán csak az Európában szabványos 800 MHz-es LTE hálózat (B20) használatának képességét és az FM rádiót érdemes kiemelni. Akkumulátor terén szintén nem világbajnok, a 2600mAh-es kapacitás maximum egy napig elég, főként a kijelző mérete miatt, melynek megvilágítása zabálja az energiát. Nem is cserélhető, ezt áldozták be azért, hogy a készülék elég vékony lehessen.

A Bluboo Edge egy figyelemreméltó másolat, főleg ha az árát is leírom: az Aliexpressnél mindössze 110 dollár, azaz 32 ezer forint. Ezért a pénzért remek - másolt - dizájnt kapunk nagyméretű, szép kijelzővel, viszonylag gyenge hardverrel és béna kamerával. Alig egy éve ebben az árkategóriában csak álmodozhattunk volna ilyen minőségi kidolgozásról, fém külsőről, bárhol vállalható kinézetről. Ha tetszik nekünk az oldalt lefolyó kijelző, és nem akarjuk érte megfizetni a Samsung által kért árat (és egy használtat sem merünk bevállalni), ez a mi telefonunk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • krics #8
    Szasztok, esetleg működő rootot tudtok a telóhoz? Kingroot és Kingoroot nem jó. köszi
  • wraithLord #7
    Itt van egy Screenshot róla. Amit linkeltél, az egy 2014-es videó, és akkor még KitKat volt csak hozzá. (Bár szerintem azzal sem volt ilyen lassú...)

    Tulajdonképpen pont a sziPhone 7-re gondoltam. Ismerem a chartot, onnan jött, amit írtam, de annyira nem érdekelt, hogy végignézzem az egészet és statisztikát csináljak belőle.
    Ez csak jó, később kell cserélni... :D
  • cateran #6
    Prozai egyszeruseggel: lofaszt




    A 3x ertek is hmm-hmm..a szifon 7-esek meg ugy-ahogy hozzak is (170-172k kornyeken, de utanuk mar majdnem 10k-val ugralnak lefele a toplista tagjai, a 3. mar csak 160k, a 4. mar csak 153k, a 10. meg mar "csak" 138k..legalabbis az antutu szerint novemberben...)
    Utoljára szerkesztette: cateran, 2017.01.11. 21:44:27
  • zola2000 #5
    Ezen a bluboo márkanéven az elephone óta meg sem lepődök :)
  • wraithLord #4
    Akkor ott valami probléma lehet, mert nekem is LG G3-mam van és picivel 60000 fölött produkál (Marshmallow-val, de KitKattel és Lollipoppal is lennie kéne szerintem 40-45ezernek).

    Manapság egy csúcstelefon kb. 3x annyi pontot ér el Antutu-ban, mint a G3. Legalábbis a 60ezerhez képest.
  • Cat #3
    Örömteli, hogy ma már aprópénzért is lehet nagyon jól használható telefont venni. Ez hozza egy két évvel ezelőtti csúcstelefon tudását - nekem is LG G3mam van, és ugyanilyen antutu eredményt produkál.
    Utoljára szerkesztette: Cat, 2017.01.11. 14:24:26
  • wraithLord #2
    Tavaly év vége felé vettem ilyen 20-25ezer forintos "noname" kínai telefont. Antutu-ban ez is hozza a 23000 körüli pontot, és igazából teljesen oké benne minden. Leszámítva a kamerákat, ami ugyan állítólag Sony, de kritikán aluli minőségű képeket csinál... Ennyi pénzért viszont mit várjon az ember...

    Egyetlen gondom volt vele, hogy a kamerákat időnként nem tudta elindítani az OS. Factory módban megnéztem, és "acdkifinit fail"-t írt ki a diagnosztika rá. Kontakthibára gyanakodtam, mert csapkodásra időnként újra működött.
    Persze ilyen olcsó telefont nem volt kedvem visszaküldeni, több a pistaköltség, mint amennyit ér a teló... Szétszedtem, kiszedtem belőle a kamerákat, megpucoltam, kontakt spray-jel befújtam a szalagkábelek érintkezőit, visszaraktam, azóta is tökéletesen működik (bár nem használom, mert rossz minőségű :D).

    Ugyan most az LG 2014-es flagshipjét használom, de a következő telefonom biztos egy ilyen kínai telefon lesz. Valószínűleg Elephone, azok nagyon tetszenek.
  • takysoft #1
    Hát ha erre még rászámolod az áfát, akkor annyira már nem jó termék. 40 alatt nem kapod majd meg itthon :(
    Egy Redmi 4A, vagy Vernee Thor olcsóbb, és hozza ugyanezt.