MTI

Új hadviselési módszereket tesztel Oroszország

Oroszország a Nyugat elleni új hadviselés módszereit teszteli az ukrajnai válságban egy ma kiszivárgott brit katonai jelentés szerint.

A The Times által ismertetett dokumentumban az áll, hogy Oroszország fejleszti a harckocsikat, tüzérséget és más nehézfegyvereket az ellenség rádiójeleinek megzavarására és a drónok feleslegessé tételére alkalmazott kifinomult elektronikus hadviseléssel kombináló képességeit. A közösségi média, a rádiók és a tömeges sms-küldések révén Vlagyimir Putyin elnök propagandában való jártasságát is a lakosság véleményének befolyásolását célzó fegyverré alakították. A belső elemzés szerint Nagy-Britanniának felkészültebbnek kell lennie abban, hogyan vívjon meg a jövőben egy lehetséges háborút, amelyben a hagyományos arzenáltól a drónokon át a Twitter- és a Facebook-bejegyzésekig mindent fegyverként alkalmaznak. Jelenleg ugyanis "csalódást keltően sérülékenyek" az orosz erőkkel szemben.

A jelentés szerint az, hogy Oroszország nem ismeri el, hogy katonái harcolnak Kelet-Ukrajnában, és az, hogy oroszbarát szakadárok is segítik őket, jól mutatja, milyen bonyolult és sokrétű az új orosz hadviselés. Embereket küldenek az ellenség vonalai mögé, hogy szabotázsakciókat hajtsanak végre, rombolják az infrastruktúrát, megfélemlítsék a helyi rendőröket, politikai gyilkosságokat és emberrablásokat hajtsanak végre, mindezzel pedig zavart keltsenek. Emellett Oroszország nagy energiát fordít a tájékoztatás és a közösségi média ellenőrzésére Kelet-Ukrajnában a lakosság befolyásolása érdekében. A propaganda a harci cselekményeknek is fontos része, a tüzérségi támadások előtt például drón segítségével oroszbarát propagandát hirdető sms-eket küldenek minden telefonra - beleértve az ukrán katonákét is.


Az alacsony intenzitású konfliktus azonban gyorsan komoly háborúvá válhat - figyelmeztet az elemzés, amelynek egyik ismerője a lapnak azt mondta, a világ paradigmaváltás tanúja a hadviselésben. "Olyan ez, mint amikor harckocsik váltották fel a lovakat vagy gépkarabély a puskát" - fogalmazott. Kitért arra, hogy a demokratikus párbeszéd aláásására alkalmazott félretájékoztatás, a kiberbűnözés, a gazdasági nyomásgyakorlás szintén része az arzenálnak.

A The Times a témában ismertette Richard Shirreff brit tábornok cikkét is. A NATO európai erőinek volt főparancsnok-helyettese szerint Oroszország nem egy hanyatló poszt-hidegháborús hatalom elavult vagy fogyatkozó katonai képességekkel. A közelmúlt legnagyratörőbb katonai modernizációs programját hajtja végre a haderő 2020-ra való megújítására. "Elsődleges céljai közé tartozik nukleáris fegyvereinek modernizálása, az új fegyverrendszerek bevezetése a légierőnél, a haditengerészetnél és a szárazföldi csapatoknál, ebben a sorrendben" - emelte ki. A nukleáris arzenálról szólva hozzátette, hogy Oroszországnak a deeszkaláció a célja vele: a NATO zsarolása vagy elrettentése a lehetséges válaszcsapástól.

Richard Shirreff emlékeztetett arra, hogy Oroszországban tavaly nyolc új dandár alakult, Szergej Sojgu védelmi miniszter pedig januárban három további létesítését jelentette be a Balti-államokkal szomszédos nyugati katonai körzetben. A tábornok szerint Oroszország a gyengélkedő gazdasága ellenére is "megdolgoztatja" a NATO-t. "A Szovjetunió bukása után remények voltak arra, hogy Oroszország demokratikus államként születik újjá. Putyin elnök, aki most már egyaránt kétszer szolgált kormányfőként és államfőként, azonban meghiúsította ezeket a reményeket" - írta, hozzátéve, hogy az Oroszország szuperhatalmi imázsának visszaállítására vágyakozó politikus az erőit Ukrajnában és Szíriában fitogtató hadseregbe öli forrásait.

"Oroszország tettei magukért beszélnek: kegyetlen opportunizmus, gyors döntéshozatal és az ellenség gyengéinek kihasználása. Az eredmény gondolkodási szünetre kellene, hogy késztesse a NATO tagállamait" - vélekedett. Dicsérte a katonai szövetség arról szóló döntését, hogy négy zászlóaljat telepít a Balti-országokba és Lengyelországba, bár szerinte ez inkább politikai jelzés, semmint hiteles katonai erő. Végül megjegyezte, Oroszország elrettentéséhez fontolóra kellene venni a hibrid és aszimmetrikus hadviselés eszközeinek a NATO védelmi doktrínájába való beépítését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dartois83 #3
    Neked amúgy rokonaid az oroszok, vagy miért fáj, ha írnak róluk? Lehet, hogy nem minden teljesen igaz, de a Russian Todayt és a többi orosz propagandát sem kell félteni. Magyarországnak, Közép-Kelet-Európának szerinted egy erős Oroszország az érdeke?
  • Cefet #2
    Szóval már itt is kezdődik az oroszok elleni uszítás...
  • kvp #1
    A hibrid es asszimetrikus hadviseles eddig is letezett nyugaton is, viszont a civil szervezetek tamogatasan tul ebbol semmit nem ismerhet el egy elvileg liberalis - demokratikus vezetes, mert sajat magat hiteltelenitene vele. Az oroszoknal emiatt nem kellene aggodni, megse ismerik el, leginkabb azert, mert azzal csak a nyugati propagandat segitenek.

    A gond inkabb az, hogy mindket fel (USA-Oroszorszak) erdekelt egy ujabb hideghaborus konflikustban, bar az USA nagyobb mertekben. A problema, hogy az elozo hideghaborut is foleg Europa karara vivtak, tehat ez nekunk csak rossz lehet.

    Az alacsony intenzitasu konflikutosokkal meg az a baj, hogy ha gyakoriva valnak, akkor minden fel azonnal tulerovel fog elfojtani minden hasonlo probalkozast, a sajat biztonsagi helyzetenek stabilizalasara. Ez az ukran esethez hasonlo szituacioban pl. egy teljes es azonnali NATO megaszallast jelenthet, hogy biztosan ne az oroszok erjenek oda hamarabb. A vegeredmeny egy a berlini falhoz vagy a ket koreat elvalaszto DMZ-hez hasonlo beallt frontvonal lehet, ami hosszu evtizedekre lehetetlenne tudja tenni a targyalasokat.