Berta Sándor

Tornado vadászrepülőgéphez nyomtattak alkatrészeket

A brit légierő egyik Tornado repülőgépébe 3D-nyomtatóval készített alkatrészeket építettek be. A gép sikeres tesztrepüléseket hajtott végre.

A Tornado GR4 típusú vadászrepülőgéphez a különböző alkotóelemeket a Brit Királyi Légierő (RAF) megbízásából a BAE Systems hadiipari konszern gyártotta le. A tesztekhez kiválasztott repülőgépbe beépítették az alkatrészeket, majd több sikeres tesztrepülésre is sor került. Mike Murray, a BAE Systems egyik vezető munkatársa közölte, hogy a módszerrel a gyártás nem kötődik egyetlen meghatározott helyhez, hiszen az alkatrészek bárhol elkészíthetők, ahol rendelkezésre áll a megfelelő 3D-nyomtató. A helyszín lehet egy támaszpont, de akár a hajók, például egy repülőgép-hordozó fedélzete is. Az alkatrészeket a RAF marhami bázisán nyomtatták ki és építették be a kiválasztott repülőgépbe.

A Brit Királyi Légierő azért támogatja az eljárást, mert a segítségével jelentős költségmegtakarítás érhető el. A RAF azt reméli, hogy 2017-ig a 3D-nyomtatásnak köszönhetően a repülőgépek üzemeltetése, karbantartása és javítása során összesen több mint 1,2 millió fontot takaríthat meg.

Korábban Michael Llenza amerikai korvettkapitány vázolta fel azt a lehetséges jövőképet, hogy meghatározó szerepet játszhatnak a jövő harcterein a 3D-nyomtatók, amelyek drasztikusan megváltoztathatják a fegyveres erők logisztikai rendszerét és a bevetéseket. Egyetlen konténerrel biztosítható lenne a szükséges műszaki támogatás; Afganisztánban már létrehoztak 3D-laboratóriumokat és az Obama-kormány komoly összegeket fektet be a technológiába. A tervek szerint három kiválasztott kutatóintézet összesen 200 millió dollárt kap, két projektet közvetlenül a Pentagon felügyel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • nyerek01 #6
    3D BAE Systems
  • gforce9 #5
    Hát ahogy nézem a BAE systems weboldalát, nemhinném, hogy foglalkoznak csipeszgyártással.
  • Vol Jin #4
    Valószínűleg azt a csipeszt nyomtatták, amivel a kijelzőre rakja a pilóta a mami képét, és nem az elektronikát vagy a hajtómű turbólapátjait.
  • nyerek01 #3
    Adott egy elektronikus eszköz meg képes bizonyos erőforrásokból, programkód segítségével új elemeket, alkatrészeket létrehozni. Na most ha lenne egy olyan AI ami képes lenne fenntartani magát, és korlátlanul másolná a hardveres építőelemeit (nyilván a szoftveres nem probléma), akkor az elég ijjesztő lenne.
  • barret #2
    Nem hülyeség ez a nyomtatás,ha tudja az ember mire használni a készterméket!
    Remekül lehet majd öntőformákat nyomtatni vele,ami meggyorsítja egy alkatrész
    legyártását.
  • ostoros #1
    Bár a hadi alkalmazás elég csábító, fogadok, hogy az ilyesmi leginkább olyan területeken lesz a hasznos, ahol nincs megfelelő ipari infrastruktúra. Például egy Mars expedíció során. Vagy ha telepeseket is küldenek. A megfelelő ipar kiépüléséig nagyon hasznos lehet pár ilyen rendszer.