SG.hu

Életmódváltozást is hozhatnak az okos kiegészítők

Legyen az karkötő vagy mérleg, a lényeg a mögötte álló szoftverben van, mely folyamatosan figyelmeztet minket az egészségesebb életmódra.

A címben megfogalmazott vélekedés nyomán emelt be termékkínálatába és mutatott be egy sajtótájékoztatón az Apple hazai forgalmazója tucatnyi a kategóriába tartozó terméket. A cégvezető, Szeidl Tibor megfogalmazása szerint általában jellemző ezekre az eszközökre, hogy az alap funkcionalitáson túl telefonnal vagy tablettel összekötve gazdagabb élményt nyújtanak, könnyebbé teszik az életet. "Személyes tapasztalatom szerint senkit nem hagy hidegen egy egyszerű lépésszámláló sem. Onnantól kezdve, hogy az összes érték folyamatosan szem előtt van, a rabjává válik az ember." Megemlítette egy ismerősét, aki egy karkötő hatására teljes pálfordulást hajtott végre, mert míg korábban folyamatosan a gép előtt ülve dohányzott, ennek hatására elkezdett futni és diétázni.


"A kereskedő általában szereti a kiegészítőt, mert azon van az árrés." - mondta Szeidl Tibor, de továbbléptek a táskán, tokon és kijelzővédő fólián, mivel úgy vélik, hogy az okos eszközök nem csak divatosak, hanem jók is. "A piac dinamikusan bővül, a termékkör értékesítése jellemzően évről-évre duplázódik. Idén félmillió eurót meghaladó forgalomra számítunk, úgyhogy érdemes a kategóriát komolyan venni. Legnagyobb számban fitnessz-eszközöket adunk el, utána jönnek az egészség témakörbe tartozó mérlegek és vérnyomásmérők, majd az okos otthon eszközök és a szórakoztató kategória drónjai. Utóbbiak nem sokáig lesznek utolsók, karácsonyra forgalomban fel fognak ugrani az élre."

Szeidl Tibor kiemelte, hogy a termékek egy része még keresi a helyét, és a gyártók is találgatják azokat a pontokat, amelyekkel igazán sikeresek lehetnek. Ilyen lehet a hobbieszközök elválasztása a profibb termékektől, például egy sportolóknak szánt karkötőnél a pulzusmérés vagy egy GPS-vevő beépítése, mely jóval pontosabb a lépésszámlálásnál. A Withings termékei jóval konzervatívabb formában biztosítják ugyanazt a tudást, azaz azt bizonyítják, hogy hatvan év felett is lehet egészségtudatosan mozogni, míg a Jawbone nagyon olcsó, kijelző nélküli, akár övre is csattintható aktivitásmérőkkel próbálkozik.


7-15 percig bírják ezek az apró kvadrokopterek

Az okos mérlegek melletti indokként a fogyókúrák kezdetén meglévő lelkesedés csökkenését hozta fel, miszerint ezzel nem kell jegyzetelni súlyunkat, és azon túl, hogy megmutatja hány kilót nyomunk megméri a pulzust és kijelzi a testzsír százalékot is. Persze egyes dolgokkal a cégvezető is szkeptikus volt, megemlítette, hogy a csúcsmodell (Withings Smart Body Analyizer) általi szén-dioxid szint mérést és a napi időjárás LCD-n való kijelzését inkább csak gyártói útkeresésnek tekinti. "Ami mérhető szenzorok által azt bele lehet pakolni ezekbe a termékekbe." - emelte ki.

Felvetettem, hogy mennyire pontosak ezekben a termékekben a szenzorok, ha olyan céleszközökben, mint a szén-monoxid mérők is 20-ból 19 megbukott a fogyasztóvédelmi vizsgálatokon, illetve mi a véleménye arról, hogy orvosok szerint sokkal inkább a technika szeretetéről, mint tudományos szempontokról van itt szó. "Az okos eszközök elsődleges célja, hogy a felhasználó tudja, hogy a változás milyen irányú. Ha azt látom, hogy a pulzusom a legkisebb problémától is az eget veri, akkor elkezdenék aggódni, azután mérje meg az orvos, hogy ténylegesen mennyi. Ezekben az eszközökben az a jó, hogy folyamatosan lehet őket használni, és ha a hónapok során például a vérnyomásom növekvő trendet mutat, és emiatt elmegyek orvoshoz, akkor a termék betöltötte a célját, az egészség megóvó szerepet." - válaszolta a cégvezető. Vélekedése szerint az orvostársadalom a legkonzervatívabb csoportok egyike, de a technika fejlődésével ebben hatalmas változások várhatók.


Az összes eszköz - legyen az mérleg vagy karkötő - működéséhez szükséges a regisztráció és egy fiók létrehozása a gyártó oldalán, majd utána Bluetoothon keresztül össze kell azt párosítanunk az okostelefonunkkal. A Fitbit Charge HR-t próbáltam ki, de az fura mód internet nélkül még szinkronizálni sem hajlandó, és azonnal továbbít minden adatot a webre. A Fitbit üzleti szempontjai szerint ez indokolható álláspont, de finoman szólva sem nevezhető korrektnek a net nélküli működés ellehetetlenítése. Míg egy fórumban természetes az anonim regisztráció, addig egy ilyen eszköz használata helyes kor, magasság és tömegmegadás nélkül értelmetlen, azaz egy amerikai cég szerverén fokozottan érzékeny adatok kerülnek tárolásra, mellyel utána fogalmunk sincs, hogy mit kezd. Szeidl Tibor véleménye szerint viszont az okos eszközök használatát tekintve nagymértékben el fog billenni a serpenyő az előnyök javára, illetve egyes eszközöknél mi dönthetünk az adatok felhőben való tárolásáról.

Szintén általános probléma a magyar nyelvű honlap és mobilapp hiánya, melyből az előbbi bolti tájékoztatással áthidalható és egy vásárlás előtti összehasonlításnál a specifikációk elolvasásához egyébként sem kell sok angoltudás, de a szoftver magyarítása a széleskörű hazai elterjedéshez elengedhetetlen. A fordításon túl a használhatóságot rontó alap hiányosságokról van szó, például rögzíthetjük a telefonunkkal azt is, hogy mit eszünk, így a karkötő által mért mozgással egybevetve kijön, hogy mennyi kalóriát vihetünk még be, de az egész nagyon amerikai, például a mértékegységeknél nincs liter és deciliter, van viszont oz és cup. Gyerekbetegségnek tűnnek azok a hibák is, minthogy az okos mérleg több ember használatánál előfordulhat, hogy rosszul azonosítva a rálépőt másnak a fiókjába rögzíti az ember adatait, vagy hogy ha a mobiltelefon nem látja a karkötőt, akkor folyton a Bluetooth újraindítására hívja fel a figyelmet, azaz nem tudjuk nyugodtan böngészni rajta a statisztikáinkat.

Összességében véve a műszaki dolgok iránt különösen elkötelezett személyeknek szánt nagyon drága játékokról van szó, de a benne lévő hatalmas piaci potenciál miatt a gyors fejlődés garantált. A technika jóval előrébb tart, mint a kapcsolódó területek, például a jogi szabályozás vagy az orvosok általi hasznosítás, és nyilvánvalóan még maguk a gyártók sem tudják, hogy mire van ténylegesen igény és mi az, amit teljesen felesleges erőltetni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • esztyopa #3
    És pénzt is nyomtat hozzá,hogy megvehessük a méregdrága egészségesebb ételeket,és a munka mellett a pihenhessünk is...
    /nyolc óra munka,nyolc óra munka...hány óra pihenés?/
  • Cat #2
    Ha nem kell, nem veszel, ez ilyen egyszerű. Vagy nem?

    "kötelező, Facebook idővonal ápolása"
    Ezt se értem miért kötelező.
  • Skylake #1
    " jellemző ezekre az eszközökre, hogy az alap funkcionalitáson túl telefonnal vagy tablettel összekötve gazdagabb élményt nyújtanak, könnyebbé teszik az életet" - szerintem meg még több időnket rabolja el azzal, hogy most már különböző testi funkcióink monitorozását lehetővé tevő informatikai alkalmazásokkal is piszmoghatunk, a kötelező, Facebook idővonal ápolása, email-ekre válaszolás, Viber-ezés, WhatsApp-ozás és egyebek mellett. Így még kevesebb idő juthat a valódi személyes kapcsolatokra, helyette viszont újabb személyes tényezőket digitalizálhatunk, és kiborgizálhatunk. Hint: Turkle: Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other

    http://www.amazon.com/Alone-Together-Expect-Technology-Other/dp/0465031463

    Persze, megértem az IoT nyomulást, hiszen az emberi élet újabb eddig nem eléggé piacosított dimenzióit lehet kapitalizálni. Most már csak ezek, plusz az alvás tekinthető nem kapitalizált, nem piac-kontrollált dimenziónak. Kérdés, hogy mi valójában ettől boldogabbak leszünk-e. A lényeg itt a "valójában", és én kételkedem abban, hogy ez annyira jó út lenne.