Berta Sándor

A Tianhe 2 a világ leggyorsabb szuperszámítógépe

A kínai Tianhe-2 (Tejút-2) közel kétszer akkora teljesítményre képes, mint az aktuális Top 500-as lista második helyén található amerikai Titan, amelyet az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium használ.

A Tianhe-2 a guangzhói Nemzeti Védelmi Technológiai Egyetemen (NUDT) működik, a teljesítménye 33,86 petaflops. Összehasonlításul: a Titan teljesítménye 17,59 petaflops, a harmadik helyen lévő Sequoia gépé pedig 17,173 petaflops. A Fujitsu által épített K számítógép, amely a RIKEN intézetben található, 10,51 petaflops teljesítményre képes. A lista első tíz helyezettje között vannak még az amerikai Mira, Stampede és Vulcan, a svájci Piz Daint, valamint a német Juqueen és SuperMUC szuperszámítógépek. Európa leggyorsabb szuperszámítógépe a luganói Svájci Nemzeti Szuperszámítógépes Központban (CSCS) működő Piz Daint, amelynek teljesítménye 6,271 petaflops, ezt a Cray Inc. építette. A szuperszámítógép 2,33 megawattot fogyaszt, a Top10-ben energiahatékonyság szempontjából ez a legjobb berendezés, és így is a lista hatodik helyére fért fel.


Világszerte egyre több szuperszámítógépet használnak elsősorban katonai, de klímakutatási, geológiai (földrengés-előrejelzési), egészségügyi és biológiai kutatási célokra. A Titan például az amerikai energiaügyi minisztérium számára végez klímakutatási és nukleáris modellezési számításokat. A legtöbb szuperszámítógép az Amerikai Egyesült Államokban található, 265 darab. Európában 102 (ezen belül Nagy-Britanniában 23, Franciaországban 22 és Németországban 20), Kínában 63, míg Japánban 28 darabot tartanak nyilván. Érdekesség, hogy a Tianhe-2-t hivatalosan csak az év végén helyezik üzembe. Korábban Kína egy alkalommal már megszerezte a vezetést a Top 500-as lista élén, 2010 novemberében a Tianhe-1A géppel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • duke #9
    20 ev mulva pedig az atlag telefonok, orak tudjak majd ezt a teljesitmenyt, mint ahogy a mai okostelefonok teljesitmenye is megegyezik a 20 evvel ezelotti szuperszamitogepekkel.
    Szoval ha varnanak 20 evet millioszor kisebb fogyasztassal es olcsobban megusznak.
  • fonak #8
    Vagy időjárás modellezés, aerodinamikai modellezés, brute force kódtörés, kémiai folyamatok modellezése stb.
    Mivel a "Nemzeti Védelmi Technológiai Egyetemen" működik, feltehető hogy hadi kutatási célokra használják.
  • fonak #7
    Atomrobbantások szimulálására pl.
  • BaltásRém #6
    Biztosan nem unaloműzésből dobnak össze ilyen gépet, de tudatlan vagyok, és kérem valaki mondja el, mit csinálnak vele !

    Modellezni valamit, oké, de...

    KLÍMAKUTATÁS ???????? FÖLDRENGÉS-ELŐREJELZÉS ???????????????
    Mer' ottan olyan kurva sok adat van, hogy csak ekkora gép tud realtime dolgozni ?
  • KopaszIsten #5
    Nekem is játék vonatkozásban jutott eszembe az első gondolat ezzel kapcsolatban. :)
  • immovable #4
    Ezen aztán már hasít a pasziánsz.
  • Gabbbbbbbbbbbb #3
    Ezen már lehetne realtime renderelni a Shrek-et xd
  • osztmivan #2
    mivel el sem indul rajta...
  • passatgt #1
    ezen biztos nem szaggat a crysis