MTI

Washington előre megmondaná mi van a Snowden-aktákban

John Kerry amerikai külügyminiszter Berlinbe látogat, amint megalakul az új német kormány. Az út egy diplomáciai offenzíva része, amelynek célja az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lelepleződött megfigyelési programjain felháborodott európai szövetségesek kiengesztelése - írta a Der Spiegel.

A német hírmagazin szerint már november 24-én Berlinbe érkezik egy magas rangú küldöttség Christopher Murphy, a szenátus európai ügyekkel foglalkozó albizottsága demokrata párti elnökének vezetésével. A delegáció Brüsszelbe is ellátogat. A találkozókon "európai partnereink jogos aggodalmairól" lesz szó, amelyek "egyes amerikai megfigyelési programok" miatt keletkeztek - mondta Christopher Murphy. Az amerikai külügyminisztérium szerint "transzatlanti reneszánsz" várható. Washington "megkettőzött erővel" törekszik az amerikai-európai együttműködés erősítésére, egyebek mellett az energiabiztonság területén és az Európai Unióval kötendő szabadkereskedelmi egyezmény ügyében - idézte a Der Spiegel vasárnap megjelent számában Victoria Nuland európai ügyekkel foglalkozó amerikai helyettes külügyi államtitkárt.

Az NSA-tól kiszivárogtatott dokumentumok alapján az amerikai szolgálatok megfigyelték Angela Merkel kancellár mobiltelefonját, és adatgyűjtő, lehallgató állomást üzemeltettek a berlini kancellári hivatal közelében álló amerikai nagykövetségen. A német kormány a nagyjából 200 ezer darab szigorúan titkos hírszerzési dokumentumból kibontakozó ügyek nyomán megállapodást akar kötni az amerikai kormánnyal az egymás elleni kémkedést tiltásáról. A Der Spiegel egy korábbi beszámolója szerint az NSA és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vezetői nem támogatják az elképzelést, a németek pedig a transzatlanti kapcsolatok fontossága miatt nem akarják feszíteni a húrt, ezért az egyeztetések eredménye várhatóan csak egy közös nyilatkozat lesz a nemzetbiztonsági szolgálatok együttműködéséről. Ugyanakkor az amerikai szolgálatok vezetői megígérték, hogy összeállítanak egy "Németország-csomagot", amely tartalmazza az NSA korábbi alkalmazottja, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumokban szereplő német vonatkozású információkat. A berlini vezetésnek így nem a sajtóból kellene tájékozódnia, hanem előre tudná, hogy mi minden van még a Snowden-aktákban.

Az is kiderült, hogy szállodák százainak szobafoglalási rendszerét figyeli a brit titkosszolgálat, hogy értesüljön a diplomaták utazásairól. A királyi portás (Royal Concierge) nevű programmal gyűjtött adatokat a szolgálat lehallgatási szakértői és kémjei hasznosítják - írta a Der Spiegel vasárnap. A német hírmagazin szerint a brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata, a GCHQ világszerte több mint 350 szálloda online szobafoglalási rendszerébe férkőzött be a szigorúan titkos királyi portás projekt részeként, és az adatbázisokból kigyűjti a kormányzati - .gov kiterjesztésű - e-mail címeket. Ezek alapján előre tudják jelezni diplomaták, hivatalos állami küldöttségek utazásait.

A foglalásokat elemző szakértők az információkat továbbítják az úgynevezett technikai osztálynak (TECA), amely megteszi az előkészületeket a fontosnak tartott szállodavendégek fogadására, egyebek között a szobatelefon lehallgatására. Az adatok alapján terepmunkára szakosodott hírszerzők bevetésével járó úgynevezett Humint - Human Intelligence - műveleteket is kidolgozhatnak - írta a Der Spiegel az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kiszivárogtatott dokumentumaira hivatkozva. A királyi portás programot 2010-ben kezdték el, és házon belül jelentős innovációként tartják számon. A projektnek külön emblémája is van, egy koronát, palástot viselő, egyik szárnyában jogart tartó pingvin. A dokumentumokból nem derül ki, hogy hány diplomata vagy delegáció esetében használták a programot, az viszont biztos, hogy hasznosnak tartják. Ezt jelzi, hogy tervezik a kiterjesztését autókölcsönző cégek foglalási rendszereinek megfigyelésére is - írta a Der Spiegel. A CCHQ nem kommentálta a hírmagazin értesülését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!