Szekeres Viktor

2011 második felének nagy mozis durranásai

Ha valaki azt gondolja, hogy 2011 első felében csak jó filmek voltak a moziban, akkor jobb, ha rákészül a második félévre, mert csak úgy sorjáznak a csemegék.

A második félév legjobban várt filmje?
  • Sherlock Holmes 2
  • Mission: Impossible 4
  • Alkonyat 4
  • Tinin kalandjai
  • A tetovált lány
  • Halhatatlanok
  • Vasököl
Már javában júliust írunk, vagyis triviálisnak tűnik a megállapítás, miszerint elkezdődött az év második fele, azonban, ha a mozis évet nézzük, akkor ez nem nagyon tűnhetett fel nekünk. Hiszen míg Amerikában a július meglehetősen gazdag filmes kínálatot vonultat fel, addig idehaza három hét alatt negatív rekordot jelentő négy premierrel kellett beérnünk. Ráadásul a négy filmből három is gyerek-, vagy ahogy mostanság nevezik, családi film volt, míg a negyedik egy 2008-as szerb alkotás. Bár utóbbi, A turné remekül sikerült, s eddig egyértelműen birtokolja a hónap filmje titulust, aki nincs oda a jó filmekért és a(z elsősorban) 14 éven aluliaknak szánt alkotásokért, az júliusban eddig nem nagyon tudott újdonságot megnézni a mozikban.


Szerencsére 2011. második fele is bőven fog újdonságokat és nagy durranásokat tartogatni számunkra. A nyári képregényfilmek leköszönésével a fősodort ismét a folytatások és előzményfilmek fogják alkotni, valamint a 3D-s produkciók, mindkettő kalapba 20 filmet sorolhatunk be az elkövetkező hónapok kínálatából. A júliusból már nincs sok hátra, így nem árulunk el újdonságot, hogy a hónap a Harry Potterről szólt, de Amerikában a komédiák frontján helyt állni tűnik a gyerekeknek szóló A gondozoo (itthon múlt héttől), valamint a felnőttebbeket célba vevő Förtelmes főnökök (itthon e héttől) - a két korosztály között pedig a Barátság extrákkal című romantikus komédián (benne Justin Timberlake és Mila Kunis) lehet majd itthon szeptember 22-én elnevetgélni.


Az amerikai premierek sorrendjét nézve a bemutatás előtt álló filmek közül a nyarat továbbra is a komédiák fogják meghatározni, hiszen előbb Emma Stone és Steve Carell fog bolondozni az Őrült, dilis, szerelemben (itthon szeptember elsejétől), majd Jason Bateman és Ryan Reynolds a Testcserében (itthon október 6-tól), de még érkezik augusztusban a 30 Minutes or Less (itthon október 13-tól) a Zombieland rendezőjétől, valamint az Our Idiot Brother Paul Rudd főszereplésével, sőt, Anne Hathaway is romantikázik egy keveset az Egy napban (itthon október 13-tól).


A nyár végeztével, szeptemberben már közel sem lesz annyi izgalmas komikus projekt a premierek között, mindössze Sarah Jessica Parker (Csak tudnám, hogy csinálja - itthon szeptember 29-től), Seth Rogen (50/50 - itthon október 20-tól), Jennifer Aniston (Wanderlust) jelentkezik új filmjével, de ezt követően megint beindul az üzem, hiszen egyrészt Jack Black és Owen Wilson közös filmje, a The Big Year, másrészt a Tower Heist Ben Stiller és Eddie Murphy főszereplésével ígérkezik biztatónak S ne feledkezzünk meg a folytatásokról sem, hiszen a Johnny English 2. (itthon szeptember 22-től), a Harold és Kumar, azaz a Kalandférgek 3. részt kap. Év vége előtt még Matt Damon és Scarlett Johansson fog bohóckodni a We Bought a Zoo-ban, Jonah Hill pedig a The Sitter-ben, de a sok néző valószínűleg a Valentin nap mintájára a történettöredékből összeállított, sok szereplős New Year's Eve-et fogja választani. (Adam Sandler új filmjéről, mely minden idők egyik legkevésbé várt komédiája már írtunk, annyi bőven elég is volt róla.)


A családi mókákért rajongókat pár sorban le lehet rendezni, a legtöbb címhez nem is kell írni semmit, hiszen mind magáért beszél (címek az amerikai premierek sorrendjében): Hupikék törpikék 3D (itthon augusztus 25-től), Kémkölykök 4D: A világ minden ideje (itthon október 27-től), Oroszlánkirály 3D, Csizmás a kandúr (itthon december elsejétől), Táncoló talpak 2 3D, The Muppets, Alvin és a mókusok 3 és Tintin kalandjai (itthon november 3-tól). Mind-mind folytatás, előzmény, feldolgozás, mindössze pár kivétel lesz, bár a 3D-s támogatást azok is megkapták: a Delfines kaland (itthon szeptember 29-től), a Karácsony Artúr (itthon november 24-től és a Martin Scorsese-féle könyvadaptáció, a Hugo.


A legnagyobb sikerre persze a nagyköltségvetésű látványfilmek számíthatnak, de ezek közül minden bizonnyal ott lesz pár méretes bukás is. Amerikában már bemutatták az Amerika Kapitány: Az első bosszúállót, de nálunk csak augusztus 4-től lesz látható, a héten pedig odaát az a Cowboyok és űrlények kerül mozikba, mely Magyarországon augusztus 25-i premiert kapott. De nyár utolsó hónapjában érkezik még Amerikába a Conan, a barbár (nálunk szeptember elsejétől), A majmok bolygója: Lázadás (itthon augusztus 18-tól), azonban a további nagy filmekre év utolsó negyedéig várnunk kell. Akkor jönnek ugyanis olyan alkotások, mint a Vasököl Hugh Jackmannel (itthon október 6-tól), a középkori Anonymous Roland Emmerich-től (őt csak, mint a nagy költségvetések ura említjük meg, hiszen új filmje jóval szerényebb körülmények között készült), a görög tematikájú Halhatatlanok. S persze itt kell megemlítenünk az Alkonyat-saga negyedik epizódját, a Hajnalhasadást (itthon november 17-től), annak is az első részét (itthon november 17-től. A sort két decemberi film, a Sherlock Holmes 2: Árnyjáték és a Mission: Impossible: Fantom protokoll (itthon jelen állás szerint még december 15-től, de alig pár perces hír szerint Amerikában 21-re csúszott a premier, a Paramount végül kitért a Sherlock Holmes elől) zárja.


Persze a könnyebben skatulyázható zsánerfilmek között is akad pár említésreméltó. A horrorosok leginkább folytatást/előzményt és feldolgozást kapnak olyan filmekkel, mint a Végső állomás 5 (itthon szeptember 8-tól), Frászkarika (itthon augusztus 18-tól), Shark Night 3D, A Dolog, Kevin Smith-től a Red State, Parajelenségek 3 (itthon október 20-tól) és a Piranha 3DD. A scifisek a fent említetteken (Cowboyok és űrlények, Vasököl, A majmok bolygója: lázadás) kívül mindössze egy Holdas, talált kamerás Apollo 18-nek örülhetnek, valamint év végén az idegeninváziós The Darkest Hour-nak - a kettő között pedig októberben a disztopikus In Time-nak. Nagyobb lesz a választékuk az akciófilmek rajongóinak, hiszen az M:I-4 mellett két Jason Statham-moziban bízhatnak (Killer Elite, Safe), de Luc Besson-mű is kerül a szórásba, a Colombiana Zoe Saldanával (itthon szeptember 15-től), valamint bemutatkozik akciósztárként Taylor Lautner (Elhurcolva - itthon szeptember 22-től) és Tom Hardy (az MMA-s témájú Warrior-ban, itthon november 24-től), s látható lesz az év egyik legjobb filmje, a Drive.


Jobb lesz 2011. második fele az elsőnél?
  • Simán.
  • Kizárt.
  • Hasonló lesz.
A 2011 második felében kevésbé támogatott műfajok közé ezúttal a koncertfilm (Glee The 3D Concert Movie), a sportdokumentumfilm (Senna), a thriller (The Ides of March), a sportdráma (Moneyball), a vírusos film (Fertőzés - itthon szeptember 29-től), a kardozós kalandfilm (A három testőr), a musical (Footloose), a fantasy (a már említett Halhatatlanok) és a régimódi kémkrimi (Az áruló). No, meg persze a tavaly év legjobb filmjének rendezője is visszatér az év egyik legvártabb alkotásával, A tetovált lány remake-jével. David Fincherről van szó, aki olyan remekbeszabott filmekkel vétette eddig észre magát, mint a Játsz/Ma, A harcosok klubja (IMDB #14), a Hetedik (IMDB #27), a Benjamin Button különös élete, és a már említett The Social Network - Közösségi háló (IMDB #205).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Chocho #33
    A Tintinre ilyen kevesen szavaznak? Pedig jó kis film lesz az. :)
  • Inquisitor #32
    Ja igen, Tower Heist jónak néz ki. Remélem Eddie Murphy annyi sok borzasztó film után végre visszatér a "normális" kerékvágásba.
  • nlght #31
    nem tudom, hogy az emberek miért esnek hasra a tetovált lánytól... a könyvet nem olvastam, csak a filmeket láttam, de kapásból mondok sokkal jobb thrillereket, csak azokban nincsenek emós, leszbi főszereplők... sztem overhype, bár ízlések és pofonok
  • WoodrowWilson #30
    Ja, csak 2012 december.
  • H3nG #29
    És a hobbit? az nem decemberbe jön? vagy azt senki nem várja? o.O
  • vato loco #28
    "Frászkarika"

    Faszkarikának olvastam. ^^
  • BoneDragon #27
    Alkonyat nagy durranás? Neeee, Isten ments attól a förtelemtől... Ki volt az az elvetemült aki arra szavazott? :S
  • asgh #26
    "Ha van egy Fincher-szintű rendező és lát fantáziát egy ilyen sztoriban, akkor megcsinálja, mert ő már eljutott oda, hogy azt rendezzen, amit akar."

    Ez tévedés. Van egy amerikai stúdió, ami megvette a könyv megfilmesítésének jogait, és mivel a producerek nem hülyék, így olyan rendezőt kértek fel, aki a legjobb esetben nem csinálja meg szarabbul a remaket, mint az eredeti. Ettől függetlenül nem hinném, hogy Fincher verziója jobb lesz, két dolog miatt:
    1. Ha mondjuk a Gyűrűk Ura trilógiát forgatnák újra, akkor sem hinném, hogy elég lenne egy tehetséges rendező ahhoz, hogy az előző verzióhoz képest maradandó élményt tudjon alkotni, pedig ugye Peter Jackson is mennyi mindent kihagyott a könyvből. Azaz hiába nyúl vissza a rendező a könyvhöz, akkor is ott lesz a másik film, mint viszonyítási alap.
    2. Az eredeti sztori ugye Svédországban játszódik. Ha az ottani társadalmi, politikai, szociális viszonyokat átültetik amerikaiba, az egész történet totál hiteltelenné válik. Nem azért, mert ne lehetne a korrupcióról az USA-ban filmet forgatni, hanem azért, mert az egész társadalom teljesen máshogy működik, így nem lehet egy az egyben átvinni szituációkat egyik országból a másikba. Ahogy pl. magyarítani sem lehetne a Tetovált Lányt, mert nálunk a politikai elit nem ismeri a "folt esett a becsületén" fogalmát, a legdurvább lebukáson is egy vállrándítással simán átlépnek, ha nem követi azonnali letartóztatás, így mondjuk egy DVD nyilvánosságra hozásával nem nagyon lehetne egy köztisztviselőt zsarolni, ahogy egy újságíró sem sokat szarozik nálunk a sztorija hitelességével.
    A lényeg: a történet "amerikaisítása" eleve kudarc. Ha pedig megtartják a sztorit Svédországban, akkor mégis miből gondolják, hogy egy amerikai jobb filmet tud forgatni a svéd társadalmi rendszer visszásságairól mint az, aki ott él?
  • B0nFire #25
    Úúú, most erre nagyon ráizgultam... Arra nem érdemesítem ezeket a szarokat, hogy letorrentezzem.
  • sata75 #24
    anyám