Berta Sándor

Az európai IT-iparnak nagyobb sebességre kell kapcsolnia

Hasso Plattner, az SAP alapítója és Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke, egyben az EU távközlési biztosa azt szorgalmazták, hogy a kontinens IT-cégei kapcsoljanak nagyobb sebességre és merjenek nagyobb kockázatokat vállalni.

Plattner még az 1970-es években alapította meg négy kollégájával az SAP-t, amely időközben Európa legnagyobb szoftvervállalatává nőtte ki magát. "Tudják, hogy mire kíváncsiak a mai fiatalok? Nem a technológiákról kérdeznek, mert azokról olvashatnak a könyvekben, hanem az érdekli őket, hogy miként lettem milliárdos. Az egyetemeken erre a kérdésre ritkán kapnak választ, a pénzkereset nálunk ugyanis valami rossz dolgot jelent. Ez a gondolkozás vet vissza minket" - jelentette ki a vezető.

Neelie Kroes hasonlóképpen látja a dolgokat: "Nem aggódom amiatt, hogy nem vagyunk képesek az innovációra, de jóval aktívabbaknak kell lennünk a globális színpadon azért, hogy még több kutatási eredményt vonhassunk be a vállalati teljesítményekbe." Az EU távközlési biztosa hozzátette: az IT-világ napjainkban világosan fel van osztva. Az Egyesült Államokban tervezik meg az eszközöket, majd ezeket Ázsiában gyártatják le és Európában értékesítik.


Közlése szerint az internet az amerikai társaságok kezében van, elég csak az Amazont, az eBay-t, a Google-t vagy éppen a Facebookot említeni. Hasonló a helyzet a szoftverek területén is: az SAP nem tud lépést tartani a nagy fejlesztőcégekkel, például a Microsofttal. "Gyártás a Távol-Keleten, tartalmak a tengerentúlról - ezt nem kellene normálisnak elfogadnunk" - szögezte le az európai politikus. Kroes úgy vélte: ez a helyzet nem arra vezethető vissza, hogy kevés az európai tehetség.

Az EU távközlési biztosa ezután érdekes dolgokat ecsetelt. Elmondta, hogy találkozott az IT-ipar nagyágyúival, többek között Steve Ballmerrel, a Microsoft első emberével és Paul Otellinivel, az Intel vezetőjével. A piaci versenyre vonatkozó kérdések mellett kíváncsi volt arra is, hogy miként vélekednek ezek a meghatározó vezetők Európáról, a kontinensünk lehetőségeiről. Az egyöntetű vélemény a következő volt: "Európának jó szakemberei, kiváló kutatói és jó esélyei vannak, de néha túl lassúak vagytok, például a fiatal cégek finanszírozásakor." A Szilícium-völgyben nem csak gyorsabban jut el az új vállalkozásokhoz a pénz, de Európának még azzal a problémával is meg kell küzdenie, hogy meg kell tanulnia jobban eladnia a termékeit, a kutatói munkájának a gyümölcseit.

"Olyan területekre kellene összpontosítanunk, ahol átvehetjük a vezető szerepet. Ezek egyike az e-egészségügy. Az IT gondoskodhatna arról, hogy az idősebb emberek hosszabb ideig önellátóak maradjanak és egyúttal az államnak kevesebb pénzbe kerüljenek. Az orvosi tanácsokat például megkaphatnák videobeszélgetések formájában is. Más ötletek a környezetvédelmet segíthetnék vagy javíthatnák az oktatást. A most kialakuló lehetőségek száma végtelen" - hangsúlyozta a politikus.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoliz #11
    Kínai az szocialista ország, a magyar neoliberálkapitalista amit Köztársaságnak hazudnak..
  • NEXUS6 #10
    Én meg had kérdezzek vissza, mi az hogy szocialista ország?

    Csak mert ahhoz, amit Marx szocializmusnak nevez kb. a skandináv országok állnak a legközelebb.

    Nagy katyvasz van a fejekben (általában), de hát nem véletlenül, mert azért a világ sem eccerű.
    Szóval miért is az a xarabb az amit a marxista eszmeiség mögé bújva követtek el a zsarnokok a nép ellen, miért nem a vallások, a demokráciák u.n. "igazságos" háborúi, a sima jobboldali (kapitalizmus talaján álló) diktatúrái? Miért rosszabb egy Kádár Pinochetnél?

    Egy szinten irigyellek az ilyen tiszta, naiv világszemléletért. Jó lehet, egyszerű lehet mindent feketének és fehérnek látni.
    Azonban szerintem azok, akik ilyenbe már nem mennek bele azoknak nem csak az uncsi szürkeség van, mert tudod ott vannak még a színek is.
  • BlackRose #9
    Persze nem mindég rosszindulatúak... sok esetben tényleg elhiszik azt amit mondanak, mert téves alapok, naiv világnézet és hasonló dolgok miatt sajnos nem is tudják miről beszélnek. Persze tévedni vagy akár butának lenni sem nem bűn, sőt nem is tudhatunk mindent... de az amit nem tudok magamnak soha megmagyarázni az (egyébként pl. Bertrand Russel jól kifejezte: "The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts."), hogy miért gondolják magukról, hogy 100% igazuk van, hogy tévedhetetlenek és, hogy más nem tudhat semmit sem jobban mint ők... na ezek az arogáns (egyébként sok esetben PhD) emberek azok akik miatt baj van a világon, és ezek azok akik általában felülről akarnak irányitani mindent... és rendszeresen elszúrni mindent (mert felülről csak azt lehet). Ez a cikk is most ugyanezt bizonyitja.
  • BlackRose #8
    Többek között azokra is. :)
  • sanyicks #7
    Gondolom olyamire gondolsz mint pl a magukat liberálisnak nevező rettegő fröcsögő rászistázó népség, akik a többség érdekeit vetik a kisebbség érdekei alá (és azt saját pénzügyi érdekeik alá)? (Akik mindenkit el akarnak halgattatni valahogy (törvények létrehozásával, vagy csak lejáratással), és kb semmi közük nincs a valódi liberálishoz)
  • BlackRose #6
    Csak annyit kérdeznék (de komolyan), hogy mi az, hogy "kapitalista ország"? és hogyan kezdhet egy ország háborút? (mert pl. én világos különbséget teszek állam (institució) és ország (terület amelyen emberek élnek és amely felett az államnak köteleségei és fennhatósága van) között.

    Szóval még ezeket a dolgokat nem tisztázod addik nem is csodálkozok, hogy a Marxizmusban nem látod a bajt, és, hogy kapitalizmusnak nevezed (sőt kapitalista országnak) azt a részben feudális, részben merkantilista, részben konzervativ, részben Marxista ideológiát több fajta köntösbe öltöztetett, és részben szindikalista rendszert amely többnyire ma és már hosszú évtizedek óta uralkodik a világon. És ezt persze pofatlanul szabadpiac kapitalizmusnak nevezik... és főleg éppen a kapitalizmus legnagyobb ellenségei, és ezek nem mindég a kommunisták és szocialisták (azok legalább ezt nyiltan teszik ezért legalább becsületre méltók), nekem inkább azokkal van bajom akik magukat szabadpiac szeretőnek, anti-kommunistának nevezik és mégis Marxisták tetőtől talpig (és még tagadják is), és nagyobb károkat tesznek a világban mint Lenin és Sztalin és a többi kommunista diktátor együtt tett és tesz.

    Ezek a cikkben szereplő emberek is részben ilyenek...
  • NEXUS6 #5
    1. Csak megjegyzem kapitalista országok sokkal több háborút kezdtek, úgy a XX. szd közepéig sokkal nagyobb elnyomást valósítottak meg sokkal nagyobb társadalmi különbségeket teremtettek és tartottak fenn, mit a cocilizmus. (Nők választójoga ugye pl.) Kapitalista országok tartották fenn a gyarmati rendszert, zsákmányoltak ki egész földrészeket és verték le haditechnikai fölényüket kihasználva véres kézzel a helyi lázadásokat.

    Szal miért is a Marxizmus, és konkrétan Marx műve van az első helyen, ami azért a mai napig többé kevésbé helytálló kritikáját adja a kapitalizmusnak?

    A fejlett kapitalista országok nem képesek demográfiai problémáikat hatékonyan és harmonikusan kezelni. Az eredeti kultúrát jelentő lakosokat túldolgoztatják így nem képesek maguk és a társadalom újratermelődését biztosítani. Kampányszerűen ösztönzik majd gátolják az olcsó munkaerőt jelentő szegényebb országokból történő betelepülést, ahelyett, hogy értelmes és hosszútávú demográfiai politikát tudnának folytatni.
    Stb, stb stb.
  • BlackRose #4
    btw... csak megjegyeztem... nincs még véletlenül sem szándékomban erről vitatkozni... ha valaki nem ezt gondolja, az nem az én bajom :) csak sajnálni tudom...
  • BlackRose #3
    Persze és ez nem más mint a legnagyobb katasztrófa következménye, amely valaha is volt a világon...

    1. Marxizmus (Das Kapital – Karl Marx)
    2. Yucatán félszigeti kisbolygóval való ütközés (Cretaceous–Tertiary extinction event - Fred Flinstone "kutyájának" kb. ekkor lőttek) – szóval majdnem kihalt az élet...
    3. Római birodalom elembertelenedése és ezt követő bedölése (a civilizáció majdnem elveszett és ezt követte kb. 1000 év a koromsőtétben)
    4. 20. század világháborúi (részben az 1. katasztrófa következménye - a civilizáció majdnem elveszett és az ember felvilágosulás utáni legnagyobb hanyatlása és elembertelenedése...)

    persze a 2, 3, 4 akármennyire is óriási, még egyben is relativ olyan pici, hogy majdnem észlelni sem lehet az 1 melett. kb mintha egy Higgs Bosomot hasonlitanánk az OJ 287 supermassziv fekete lyukhoz... és még véletlenül sem túlzás. :(
    Sajnos nagyon sok területen szenvedünk az 1. miatt...
    A 2. következményi ma már minimálisak, a 3. következményei még érezhetőek de már elég gyengén, a 4. következményei még komolyan érezhetőek (csak sajnos kevesen vannak ennek a tudatában), az 1. következményei sajnos még mindég akkorák, hogy szerintem minimum 300 évet maradtunk el a fejlődésben az elmúlt 100+ évben ez miatt... óriási fék és ez még a jobbik eset, sokszor nem csak fék hanem hátrafelé haladás... és a baj ott van, hogy mindent beszennyezett, még azokat is akik elméletileg azt hiszik magukról, hogy anti-Marxisták... ez az igazi tragédia... és ez ebben a "mesében" - mármint IT és EU... is messziről látszik.
  • Amergin #2
    Ez a néni a szociális otthonban beszélt a nyögdíjasoknak, igaz?
    Egyébként jól áll neki a paróka még így 80-on felül is.