Hunter

Fényképeket készít egy intelligens anyag

Az MIT tudósa fényérzékeny félvezető anyagok beültetésével egy egyszerű szintetikus rostba, majd a rostok közel tíz négyzetcentiméteres anyaggá szövésével elkészített egy működőképes, rugalmas kamerát.

A szövet-kamera csak a kezdet, ugyanez a technika más eszközök, akár teljes számítógép rendszerek beültetését is lehetővé teszi. "Mi történne, ha egy egyszerű fonál olyan fejlettségi szintre jutna, mint egy laptop számítógép?" - tette fel a kérdést Yoel Fink, az MIT tudósa, a NanoLetters szaklapban megjelent publikáció társszerzője. "Tanulmányunk szerint ez akár valósággá is válhat."

Egy intelligens rost megalkotása egyszerűbb, mint aminek hangzik, valójában a keménycukor gyártáshoz hasonlítják kitalálói. Az alap, egy 25 milliméteres polimer szál Fink egy korábbi kutatásának eredménye, amiben érzékelőket helyeztek el. "Egy nagy objektummal kezdünk, amit egy kemencébe helyezünk, hevítjük, elnyújtjuk és több kilométernyi rostot húzunk belőle. Ezek mind az eredeti objektum parányi másai" - taglalta Fink a Discovery News-nak.


Így lesz egy nagy objektumból hosszú és kicsi

A kapott rostok a könnyebb kezelhetőség miatt az emberi hajszál szélességének két-háromszorosai, de bármilyen méretű rost előállítható. Minél kisebb egy rost, annál többet lehet bezsúfolni belőle egy adott területre, ami a kamera esetében a felbontás növelését jelenti.

A kamerához használt rostokba fényérzékeny félvezető anyagból készült nanoméretű gyűrűket ágyaztak. Amikor a gyűrűket fény éri, elektromos feszültség keletkezik, ez végigfut a roston egészen egy számítógépig, ami egy speciális algoritmus alkalmazásával dekódolja a jeleket és egy képet alkot. Ha például egy inget alkotnánk ezekből az intelligens anyagokból és felvéve besétálunk egy szobába, a ruhadarab összegyűjtheti a szobában található tárgyakról visszaverődő összes fényt, létrehozva egy részletes háromdimenziós színes képet az adott helyiségről és annak berendezéséről.

Amíg a technika ki nem forrja magát, addig Fink és kollégái az Egyesült Államok hadseregének hathatós anyagi támogatásával egy fényalapú kommunikációs rendszer elkészítésén munkálkodnak. A hadsereg már kifejlesztett egy alkalmazást a rostokból készült anyaghoz: az anyagot sisakokra helyezve egy lézeralapú kommunikációs rendszert szeretnének megvalósítani, ami lehetővé tenné a katonáknak a nagy távolságokat átívelő csendes kapcsolattartást.


Egy szál a kameraként funkcionáló anyagból

A kamerakénti alkalmazás az első, ami eltért a hadsereg által felvázolt irányvonaltól. Az MIT tudósainak már ez a lépés is nagy diadal volt, Fink azonban jóval komolyabb terveket dédelget. Ezek egyike egy olyan rost megalkotása, ami funkcióit és teljesítményét tekintve is felveszi a versenyt a mai laptopokkal. A kamera és egy teljes számítógép között elég nagy a távolság, azonban ugyanazok az anyagok, amit a hajlékony kamerához használtak a laptopokban is megtalálhatók.

Rod Ruoff, az austini Texas Egyetem anyagtudósa dicsérte a kezdeményezést. "Ez az eredmény egy fontos célt testesít meg, ami a nanoszerkezetek makro méretű eszközökbe történő összehangolására irányul. Ha sikerül ezt beültetniük egy száloptikás anyagba, akkor szerintem képesek lesznek beágyazni üvegekbe és más anyagokba is" - összegzett Ruoff.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • thsanyi5 #18
    "Mi történne, ha egy egyszerű fonál olyan fejlettségi szintre jutna, mint egy laptop számítógép?"

    Life Fibers! o.O

    http://animeaddicts.hu/encyclopedia.php?anime.8623
  • kozik #17
    azon kivul, hogy nehogy terroristak kezebe keruljon, ha jol ertem, akkor arrol beszelnek, hogy nullkozeli lovebol es nullkozeli bonyolultsaggal tudnak abszolut flexibilis kamerat csinalni, valamint a technologia tovabbfejlesztheto.
    szerintem ez ujnak uj, aki meg nem latja a hasznat, az olvasson gumicsizmat sg helyett.
  • Epikurosz #16
    müxik a dolog. épp volt kéznél egy ilyen szemcsi, és nem is rossz.
  • Sir Ny #15
    mea culpa
  • Sir Ny #14
    "Ugyan már, nekem van olyanom. Rendszeresen bejárok benne a női zuhanyozókba. Egyszer eltévesztettem a helyiséget."
    és mit csinálsz a női zuhanyzóban? zuhanyzol?
  • wander01 #13
    idioták vagytok. a lényeg, hogy ebből az anyagból csinálnának mondjuk tegyük fel egy szélesebb, csukószoritóra hasonlító cuccot, arra felnyomnák azt a hajlékony kijelzőt amit a samsung vagy melyik gyárto hypeol most, van egy komplett laptop-számítógép a csuklódon. ne a kamerás baromságon akadjatok már fent, az faszság, senkit nem érdekel, nem az a lényeg. hanem hogy szőhetnek belőle komplett számítógépet kb. picsa méretben.
  • Epikurosz #12
    Ugyan már, nekem van olyanom. Rendszeresen bejárok benne a női zuhanyozókba. Egyszer eltévesztettem a helyiséget.
  • Camouflage #11
    Azon vagyok meglepve, hogy ennek hallatan senkiben sem merult meg fel a lathatatlanna tevo ruha otlete. Persze lehet, hogy en olvasok tul sok CP-t. A Neuromancban volt olyan ruha, amely idomult a kornyezetehez: pl felvette, ami az ember hata mogott volt, majd azonnal le is jatszotta. Ebbol valoszinuleg elobb lesz valami, mint a meta-anyagos dologbol.
  • Taybore #10
    Az már 400 (meg 230) :)
    Érdekes dolog lehet ilyennel elütni a tudósok szabadidejét, de már megszokhattuk hogy az amerikai hadsereg horribilis összegeket áldoz kutatásra, és rengeteg technikai fejlesztést katonai kívánalmak keltettek életre, ami később (10-20 év múlva) elterjedt a közéletben is. Lásd internet, HUD, mobiltelefon, stb.
  • Sir Ny #9
    a lyutyubra. 3d-s vilyeót...