Berta Sándor

Zavaróadók a börtönök közelében

A rabok gyakran használnak olyan eszközöket, például mobiltelefonokat, amelyekhez elvileg nem juthatnának hozzá. Baden-Württembergben most úgy döntöttek, zavaróadókkal akadályozzák meg a fogva tartottak mobiltelefonálásait.

A német szövetségi tartományt vezető CDU-FDP kormánya úgy határozott, hogy fellépnek a börtönökből való mobiltelefonálás ellen. A szakemberek szerint ugyanis a rabok a mobil készülékek segítségével folytathatják üzleteiket vagy akár szökésüket is megszervezhetik. "A projekt országos viszonylatban is egyedülálló" - jelentette be Ulrich Goll baden-württembergi igazságügyi miniszter, miután a tartományi kormány megszavazta, hogy a jövő év végéig zavaróadókat helyeznek el minden helyi büntetés-végrehajtási intézet közelében.

Svájcban tavaly óta alkalmazzák ezt a megoldást, miután kiderült, hogy egy szexuális bűncselekmények elkövetése miatt elítélt férfi egy becsempészett mobiltelefon segítségével szervezte meg szökését. "Ami Svájcban jól működik, nálunk is jól fog. Az egyes zavaróadók telepítési és üzemeltetési költsége több százezer euró, de mindenki biztos lehet abban, hogy az állampolgárok mobiltelefonálásait nem fogják zavarni az új rendszerek" - mondta Ulrich Goll.


A zavaróadók elhelyezése eddig tilos volt Németországban, azonban nemrég olyan döntés született, miszerint az egyes tartományok dönthetnek arról, hogy elhelyeznek-e hasonló állomásokat a területükön található börtönök közelében. Baden-Württembergben ezenkívül egy olyan készüléket is alkalmazni akarnak, amely kimutatja, ha valakinél mobiltelefon van. Az egyetlen probléma, hogy az eszköz csak az éppen működő telefonokat jelzi.

Míg 2003-ban 18 baden-württembergi büntetés-végrehajtási intézetben összesen 26 mobiltelefont találtak a cellaellenőrzések során, addig 2004-ben már 118-at, 2005-ben 96-ot, tavaly pedig már 171-et. "Az illegális mobiltelefonálások veszélyeztetik a belső biztonságot és rendet" - indokolta a döntést Günther Oettinger baden-württembergi miniszterelnök.

A megoldás nem új keletű, hiszen korábban a mexikói Monterrey városában található Szent Szív Templom vezetői döntöttek úgy, hogy egy profi zavarórendszert szereltetnek fel a miséket megzavaró mobilok használatának megakadályozására, és a francia gazdasági miniszter is engedélyezte, hogy a filmszínházak, koncerttermek és színházak a vételt zavaró blokkolókat vezessenek be a telefonok elnémítására.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #14
    persze. kategorizálni kellene az elítélteket is, nem mindenkit összeömleszteni egy nagy hodályba.

    teljesen külön börtönök kelleenének az erőszakos bűncselekményeket elkövetett, agresszív elítéltek és a társaikra nem veszélyesek részére.

    Ez pld. annyira nyilvánvaló, hogy nem is érti az ember, hogy miért nincs így.
    Rémlik, hogy most is van börtön, és van fegyház, de szerintem nem az igaziak. Kettőnél több kategóriára van szükség.

    A másik: nem igazán van átnevelés, visszavezetés a társadalomba (amely maga sem leányálom, amúgy), ehelyett egymást képzik ki még nagyobb disznóságokra.
  • toto66 #13
    "Úgy van, Szombi, miért nem lövik őket szimplán fejbe, megtakarítás az államnak, nem kell a nyugdíja miatt sem aggódni, nincs rehabilitációs gond, elég nagy az elrettentő erő is."

    A halálbüntetés eltörlése hiba volt, de az idézett szöveggel nem értek egyet!
    Kerülhet börtönbe az ember gondatlanságból is, aki gépkocsit vezet, gyermeket nevel, vagy csak dolgozik, tehát szinte bár ki aki nem bűnöző...
  • Epikurosz #12
    1. Támogatom a halálbüntetést.
    2. Soha nem értettem meg, hogy a rabok egymást tudják megölni is, akár. Egyszemélyes zárkák kellenének, zuhanyzóval, pottyantós vécével, és csak üveglapok mögött láthatnák egymást. Legalább megtanulnák a jelbeszédet.
    Az unalom ellen kapna mindenki tévét, központi programmal, átnevelő műsorral, igazából csak egy képernyő a falon, és nem leehtne kapcsolgatni, amúgy golyóálló üveg.

    Ezenkívül lennének 2 személyes cellák, mert ha 2 rab szimpatikus egymásnak, akkor miért is ne lehetnének együtt.
    Minden más együttlét kizárva, sétálni is mindenki csak egyedül tudna, zárt folyosókon. Kivéve a párokat. :-)
  • sanner011 #11
    Szerinem is ezek lennének a kézenfekvő módszerek. Bár én még tudnék párat...
  • KarmaXXL #10
    Nagyon is jó a kérdés!
  • Neakardtudni #9
    "(verés, sötétzárka, stb...)"

    Úgy van, Szombi, miért nem lövik őket szimplán fejbe, megtakarítás az államnak, nem kell a nyugdíja miatt sem aggódni, nincs rehabilitációs gond, elég nagy az elrettentő erő is.
  • eto demerzel #8
    szinhazban, mozi terembe nm tamogatom. a multkor a batajam volt 1 rendeznevenyen ahol volt zavaras. tudni kell hogy o hemofilias, telefonalni nm tudot. ha baj van akkor mit csinal?
  • teddybear #7
    "Ha egyszer tilos, akkor miért van mégis?"

    Talán úgy fogalmazhatom meg Neked a legegyszerűbben, hogy a börtönökben nem a törvénytisztelő polgárok élnek. Ha a Te logikádat követnék, akkor felesleges lenne a börtön is, elég lenne egy sziget, vagy egy tanya is, mert nem hagynák el az elítéltek a körletüket. Őrök sem kellenének. A valóság azonban más.
  • Magnetic #6
    A magyar mozikba, szinházakba(sajnos, már oda is bekerült 1-2..) vajon mikor szerelnek ? Én 100%-ban támogatom.
  • szombi #5
    Ha egyszer tilos, akkor miért van mégis?
    Kést is tilos bevinni, és egy-két kivétellel tényleg nincs kés a raboknál.
    Pedig azt nem lehet golmi rádiós uccal megzavarni...

    Szerintem a tiltás és a használatának büntetése(verés, sötétzárka, stb...) elég lenne,
    és nem az adófizetők pénzén megvenni a drága, zavaró eszközöket!