Berta Sándor

Hollandia leállítja az elektronikus szavazórendszereket

A holland belügyminisztérium hivatalosan is bejelentette, hogy visszavonják az országban eddig alkalmazott elektronikus választási rendszerek engedélyét.

Mindez azt jelenti, hogy hónapok munkájával a Wij vertrouwen stemcomputers niet (Nem bízunk a választási számítógépekben) nevű holland csoport elérte a célját. A szervezet hosszú ideje kampányt folytatott az elektronikus választási készülékek alkalmazása ellen. Legnagyobb visszhangot az a tavaly októberi akciójuk váltotta ki, amikor sikerült úgy módosítaniuk egy, a választásokon is bevetésre kerülő Nedap ES3B típusú számítógépes rendszert, hogy az meghamisította a szavazatszámlálás végeredményét. A Hollandiában alkalmazott készülékek 90 százalékát a helyi Nedap és Groenendaal cégek gyártják.

A nem mindennapi esetről a Nederland 1 televízióadó külön tudósításban számolt be műsorában, a csoport tagjai a kamerák előtt mutatták be a manipulációt. A számítógépes rendszerben lévő két EPROM-egység kicserélése két hasonló, de módosított EPROM-ra nem vett öt percnél több időt igénybe. A beavatkozást utólag senki sem vette észre. Az eset azért kínos, mert Nedap szavazatszámláló gépeket használnak nemcsak Hollandiában, de Németországban is. Mivel a Korthals-Altes Bizottság szintén megállapította, hogy a berendezések nem megbízhatóak, ezért a holland belügyminisztérium úgy döntött, visszatérnek a hagyományos szavazatszámláláshoz.


A döntésre reagálva a német Chaos Computer Club (CCC) azonnal felszólította a német kormányt, hogy kövesse Hollandia példáját. "Az, hogy már a Nedap készülékek szülőhazájában is meggondolták magukat az illetékesek jól mutatja, hogy mennyire súlyos a helyzet. Éppen ezért a német kormánynak is követnie kellene a holland példát és még a hesseni, illetve az alsó-szászországi helyi tartományi választások előtt vissza kellene vonnia ezeknek a berendezéseknek a működési engedélyét" - mondta Dirk Engling, a Chaos Computer Club szóvivője.

A CCC június közepén már közzétette 55 oldalas tanulmányát, amely szintén nem vetett túl jó fényt az elektronikus választási rendszerekre. A dokumentumban nyilvánosságra hozott eredmények kiábrándítóak, és szögesen ellentétesek a német belügyminisztérium és a gyártó korábbi megbízhatóságot hangoztató kijelentéseivel. A készülékek a tesztek során nagyon könnyen manipulálhatók és támadhatók voltak és gyakorlatilag senki nem vette észre a csalásokat. Sem a hitelesítést végző Fizikai-Technikai Szövetségi Intézet, sem más eljárások nem mutatták ki a beavatkozásokat.

A szervezet megállapította, hogy nemcsak a Nedap készülékei, de jelenleg egyetlen más elektronikus szavazórendszer sem képes a manipulációk kivédésére, ráadásul a választók sem lehetnek biztosak abban, hogy a voksaikat az kapja, akire leadták őket. Éppen ezért a Chaos Computer Club az elektronikus szavazások felfüggesztését kérte.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Harakiri576 #36
    Ebben teljesen igazad van. Kerdes, mikorra sikerul -ha sikerul egyaltalan- kitorni ebbol a korbol?
    De ez mar filozofalgatas - a kozeli jovoben semmikeppen sem fog valtozni a helyzet.
  • wanek #35
    Így van!
  • halgatyó #34
    Végre valami pozitív fejlemény. Én szeretem a számítógépeket, de NEM a szavazásra valók!

    A cikkbeli eset -- külső személyek általi manipulálás -- szerintem csak a kisebbik veszély. Nagy tömegű hamisításra egy-két egyetemista nem alkalmas.

    Az igazi veszélyt azok jelentik, akik magát a rendszert létrehozták és üzemeltetik! Vagyis a háttérből dirigáló péneszsákok, akik a "politikusok" jelzővel cimkézett szinészeket, a rendőrséget, az "igazság"szolgáltatást, az informatikusokat, a teremőröket, a riasztó-gyártókat és beszerelőket a kezükben tartják.
    Egy számítógépes rendszerben túlságosan könnyen hoznak ki olyan eredményt, amilyet csak akarnak. UTÓLAGOS ELLENŐRIZHETŐSÉG TELJES KIZÁRÁSÁVAL, arra ugyanis ekkor még elvi lehetőség sincs.
    Egy papír alapú szavazórendsszert sokszorta nehezebb nagytömegben félrehamisítani, ezért továbbra is kénytelenek a hagyomásnyos módszerrel csalni: a sajtó útján totálisan lehülyített szavazóállatok millióinak felhasználásával.

    Ez költségesebb és nehézkesebb módszer az irányító pénzeszsákok számára, és így a végtelen mohóságukat is vissza kell fogják egy kicsit. Csak apróbb lépésekben, lassabban etetik meg velünk a sz@rt, mert őrizniük kell a látszat látszatát...
  • wanek #33
    Ha az urnabontás után azzal kezdik, hogy megszámolják a szavazólapokat, akkor nem fordulhat elő, hogy plusz szavazatokat találnak. A másik, amivel ki lehet védeni, hogy szavazókörönként kapnak egy tartományt az egyedi sorszámokból, így idegen tartományú szavazat nem lehet a szavazatok között, illetve ha mégis lenne, azt érvénytelenné kell nyilvánítani.
  • trogi #32
    Hát igen. Csodálkozom, hogy egyik ismert (informatikai/informatikabuzi???) pártunk nem kardoskodott az ilyen gépesített rendszer bevezetése mellett...
    A lényeg, hogy borítékmentes, esetleg tényleg önindigós, egyedi azonosítószámú szavazólapok kellenek, ezzel kivédhető lenne a csalás.
    HA, pár korlátolt (akitől megvonnám a szavazati jogot) nem adná el így is a lelkét egy tál lencséért, illetve ha nem mutyiznának össze a pártok a szavazólapot gyártó nyomdával, illetve ha a nyomdából kifelé jövet nem tűnne el pár köteg szavazólap, mely a szavazóbizottság egy tagja által nem jutna valahogy "vissza" kitöltve az urnába... És még biztos van pár ha a dologban...
  • wanek #31
    Dehogynem! A titkosság meg továbbra sem biztosított.
    Teljesen felesleges, drága és értelmetlen ilyen rendszert bevezetni. A szavazás/választás bizalmi dolog, nem szabad olyan eszközöket használni, aminek a működését az emberek nagy része nem érti, bizalmatlanok emiatt.
    Egy jól kitalált hagyományos módszer sokkal jobb, ilyet írtam le a #14-ben.
  • matt taylor #30
    Lehet h drágább de így nem lehetne mit meghackelni(vgy crackelni?)
  • wanek #29
    "valami azonosító cuccot (pl ujj lenyomatolvasó)" - hallottál már arról, hogy a szavazások titkosak?

    "Mérnem csak egy érintőképernyőt raknak be ami rávan kötve a távolabb lévő gépre + egy nyomtatót az igazoló cetlihez" - szerinted ez mennyivel növelné meg a költségeket?
  • matt taylor #28
    Azt magyarázza el valaki h a szg-et minek berakni a fülkébe??Mérnem csak egy érintőképernyőt raknak be ami rávan kötve a távolabb lévő gépre + egy nyomtatót az igazoló cetlihez, és valami azonosító cuccot (pl ujj lenyomatolvasó)
  • toto66 #27
    De legegyszerübb megetetni a szavazókat hazugságokkal, frázisokkal (pl.: minden párt Mo.-on ezt alkalmazza leginkább)