Gyurkity Péter

Tiltakozások a brit e-szavazás ellen

A brit kormányzat a növekvő igényekkel indokolja az e-szavazás bevezetését, több szakértő viszont támadja a tervet, mondván, hogy mindez csak a csalások esélyét növeli meg, valódi előnnyel nem szolgál.

Az első éles próbákra a májusban esedékes helyhatósági választásokon kerül majd sor, ahol több új lehetőséget is biztosítanak majd a szavazók számára. Elérhetővé válik a telefonos, internetes, illetve a speciális terminálokon, helyben történő szavazás, a voksok előzetes leadása, ami az illetékesek szerint megkönnyíti a procedúrát. A kormányzati érvelések szerint nincs szó nagyobb biztonsági problémákról, többen azonban elvetik a tervet, kihangsúlyozva a várható súlyos gondokat.

A kritikusok közé tartozik az Open Rights Group (ORG), amely szintén elítélően nyilatkozott az elképzelésről. Véleményük szerint az e-szavazás a csalások esélyét növeli, és egyfajta fekete dobozként működve nem enged bepillantást a rendszer működésébe. Mindemellett az esetleges csalások ellenőrzése is nehezebbé válik, mivel megszűnik a hagyományos papír alapú módszer, ami alapjaiban rengeti meg a szavazók bizalmát. Attól tartanak, hogy a megoldás szántszándékkal sikerült ilyenre, ezért pedig főként a szoftverek fejlesztőit terheli a felelősség.

A próbákért felelős hivatal, a Department for Constitutional Affairs (DCA) eközben arról igyekszik biztosítani az érdeklődőket, hogy a nagyobb gondokat már kiküszöbölték. Azt ők is elismerik, hogy az új rendszer bevezetése az előnyök mellett problémákkal jár, ám a modernizálás immár elengedhetetlen. Állításuk szerint a biztonságot nagyban növelték, most az elsődleges feladat az elérhetőség és a hatékonyság javítása. Példaként említik, hogy a korai, 2003-as próbákon sem emelkedett meg a gyanús esetek száma, ilyesmitől tehát nem kell tartani.

A brit kormány már 2002-ben megpróbálta modernizálni a rendszert, akkor 30 millió fontot költöttek az e-szavazás bevezetésére. Egy évre rá az állampolgárok akár vezetékes telefonon, interaktív televíziókon, SMS-ben és az interneten is leadhatták a szavazataikat, az új megoldások ellenére azonban nem mentek el többen szavazni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BlackRose #5
    Ha nem lenne hatalmuk (i.e. erősen korlátozott hatalmuk lenne) nem volna mit és miért delegálni (mert maguk is elvégezhetnék) és persze ami még fontosabb nem lehetnének korrumpáltak sem, mert korrupt csak a hatalom lehet, korlátlan hatalom korlátlanul korrupt, abszolút hatalom abszolút korrupt.
  • teddybear #4
    "Még nagyobb gond, hogy ennek a hatalomnak nagyrészét delegálják a bürokratáknak... "

    Még nagyobb gond, ha a frissen megválasztott politikust rögtön korrumpálják a háttérben állók...
  • BlackRose #3
    Már most is felesleges. Nem a választás a felesleges, hogy ne legyen félreértés, hanem a mai politikai rendszerben a választás feleslegesé vált. Az elektronikus szavazás ezen nem is ront és nem is javít, nem a választás kimenetele a gond a jelenlegi rendszerben, hanem az állam (vagyis részben a választottak, de még jobban az általuk kinevezett és kormányokat sőt több évtizedet a helyükön eltőltött bürokraták) korlátlan hatalma. Az idiótáktól csak a korlátolt hatalom védhet meg. Az okos és képes emberek mindég kisebbségben voltak, vannak és lesznek, és őket soha nem választják ki, és ez nem is lenne gond, mert az okos emberek a politikán kívül érvényesülnek, viszont a gond ott van ha nagy a hatalom valaki kezében és ezek a politikusok jelenleg. Még nagyobb gond, hogy ennek a hatalomnak nagyrészét delegálják a bürokratáknak... na de ez már más mese. Az elektronikus szavazás is csak egy dolog amire majd rá lehet hárítani a hibákat, pedig az elektronika nem hibázik, csak az emberek korlátlan hatalma gázol le mindent.
  • Encore #2
    Hát ha a nagykutyák nagyon akarnak csalni azt így is megtehetik. Én mellette vagyok legalább nem kell sorban állni, amikor szavazás van.
  • halgatyó #1
    Ez az. Nem is vártam mást az angoloktól. Előre a totálisan manupulált választási adatok felé!

    Nem az egyéni hackerektől kell félteni a választási rendszert, hanem azoktól, akik az elkészítését megrendelték poontosabban megrendeltették a politikusnak nevezett bábokkal. Majd ők megmondják, hogy egy-egy szavazás milyen eredménnyel záruljon. Aztán a bitek szépen törlődnek, a szavazás eredménye pedig marad.

    Ezután még annyit se kell erőlködniük a nép megnyerésére, mint eddig. (Bár eddig se sokat törekedtek ilyesmire, inkább a korlátlan sajtót használták).

    Ha elektronikus lesz a szavazás akkor teljesen felesleges lesz az egész választási cirkusz.