Berta Sándor

Elektronikus szavazás a francia elnökválasztáson

Április 22-én a francia elnökválasztás első, és május 6-án a második fordulójában 1,4 millió választásra jogosult szavazó adhatja le a voksát elektronikusan is. Az emberek egy része azonban nem lelkesedik túlzottan az ötletért.

A fő problémát az jelenti, hogy az elektronikusan szavazók hagyományos módon, papíron már nem adhatják le a voksaikat. Ehelyett két gomb segítségével ki kell választaniuk a nekik szimpatikus jelöltet, majd egy újabb gombnyomással meg kell erősíteniük a döntésüket. Az elektronikus választási rendszerek alkalmazását 2003 novemberében hagyta jóvá az akkori belügyminiszter, a mostani elnökjelölt Nicolas Sarkozy. Azóta 50 közösség több mint ezer ilyen készüléket vásárolt meg. Ezek közül 800 a Nedap holland cég ESF1 típusú terméke, 160 iVotronic nevű érintőképernyős eszközt az amerikai ES&S/Datamatique vállalat szállított le, a többi pedig a spanyol Indra cég Point&Vote rendszere.

Sokan támadják azonban a mostani döntést, az ellenzők Pierre Muller informatikus vezetésével létrehozták az Ordinateurs-de-vote.org nevű oldalt. A kritikusok leginkább azt kifogásolják, hogy a technikai követelmények között nem szerepel a szavazatok utólagos, készülék nélküli átszámolásának vagy a telepített szoftverkód ellenőrzésének lehetősége.


Elektronikus szavazás Kalifornia államban

"A minisztérium technikai útmutatója lehetővé teszi, hogy a használt programok és a forráskódjaik is titkosak maradjanak. Az üzleti titkok védelme tehát előbbre való, mint a választási folyamat tisztasága" - mondta Chantal Enguehard, a Nantesi Egyetem Informatikus Egyesületének elnöke. A papír alapú voksolás megtartására vonatkozó petíciót eddig 55 000-en írták alá. Ők azt követelik, hogy a még hivatalban lévő elnök és az illetékes polgármesterek szüntessék meg az elektronikus választási rendszerek alkalmazását.

A dokumentumot aláírta Jose Bove globalizáció ellenes kritikus, az egyik elnökjelölt, ezenkívül elutasítja az ilyen berendezések alkalmazását Jean-Marie Le Pen is, sőt Francois Bayrou is annak a véleményének adott hangot, hogy ezeket a készüléket egyelőre nem kellene használni. Les Verts, a francia Zöldek képviselője már év elején tiltakozott az elektronikus választási rendszerek alkalmazása ellen és Segolene Royale is követelte a belügyminisztertől, hogy amíg hosszú távon nem születik döntés a kérdésben, addig ne engedélyezzék a készülékek használatát.

Az elektronikus szavazás eddig Észtországon kívül - ahol a világon először immár az interneten is leadhatták szavazataikat az emberek a márciusi parlamenti választáson - nem sok államban talált támogatókra. 2005-ben a brit kormányzat vetette el az elektronikus szavazás következő évi próbájáról szóló korábbi terveit. Tavaly októberben egy német fiatalember azt követelte a német parlament petícióbizottságától, hogy helyezzék hatályon kívül a számítógépes választási rendszerek működését lehetővé tévő jogszabályt. Idén márciusban pedig az amerikai kormányzat ellenőrzési hivatala figyelmeztetett arra, hogy az elektronikus szavazási rendszerekkel kapcsolatos aggodalmak valós alapokon nyugszanak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoleeca #5
    pfff...
  • bandypappa #4
    vártforrású=zártforrású
  • bandypappa #3
    Jójó vártforrású, és ha egy cégen bellüli élelmes fiatalember belenyul a szavazatokba, akkor mi van ? Ki tudja meg? És ha meg is tudják ök is benne vannak?
    Ettöl még a hagyományos rendszer is jobb.
  • yves #2
    "Les Verts, a francia Zöldek képviselője..."

    Hehe...
    vert = zöld
    les verts = a zöldek
  • Ronny #1
    hajrá Le Pen