Gyurkity Péter

Online szavazás a világ hét csodájáról

Globális internetes szavazás keretében dönthetünk arról, hogy mely építészeti alkotásokat soroljuk a legnagyobb vívmányok közé. A szervezők összesen mintegy 100 millió voksra számítanak az internetezők részéről.

A New 7 Wonders néven útnak indított kampány a világ "új" hét csodáját hivatott kijelölni, mégpedig az aktív internetezők véleményére alapozva. A globális online voksolás keretében mi magunk választhatjuk ki a hét legkiválóbb alkotást, a szervezők eközben pedig arra igyekeznek választ kapni, hogy mennyire változott az ízlés, az építészetről alkotott vélemény az eredeti összeállítás óta eltelt kétezer évben.

Az ötlet egy svájci-kanadai utazó, Bernard Weber fejéből pattant ki, aki az ezredforduló révén elérkezettnek látta az időt az újabb hetesfogat felállítására. A szervezők várakozása szerint az oldalon minden idők legnagyobb internetes szavazását bonyolíthatják le - a friss becslések naponta 200 ezer online és SMS-voksról és mintegy 100 milliós végeredményről szólnak, de pontos adatokat eddig nem adtak ki. A tájékoztatás szerint Európa kissé lemaradt a "versenyben", ám az Egyesült Államokban, Indiában, Kínában és Latin-Amerikában óriási az érdeklődés a kezdeményezés iránt.

Az eredeti összeállítás, a világ hét csodájának leírása az ókori görögöktől származik, akik a Földközi-tengert körülölelő szélesebb régió kiemelkedő alkotásai közül válogattak. Megtalálható volt köztük Szemirámisz függőkertje, az Alexandriai világítótorony, Kheopsz fáraó piramisa és a Rhodoszi kolosszus, ám mára egyedül Kheopsz gizai piramisa tekinthető csak meg. A szavazás mindenki számára nyitott, nincs külön felmérés a különböző nemű, fajú, életkorú voksolókról, egyedül az összesített eredmény számít. Ennek következtében azt sem ellenőrzik, hogy az illető hány alkalommal adta le szavazatát, igaz minden egyes alkalommal külön profilt kell létrehozni.

A résztvevők egyébként 21 alkotás közül választhatnak, amelyeket az eredeti 77 közül emelt ki az építészeti szakértőkből álló bizottság. Megtalálható itt a New York-i szabadságszobor, az Eiffel-torony, a riói Krisztus-szobor, Stonehenge és a moszkvai Kreml is. A végeredményt július 7-én teszik közzé, addigra szándékoznak eléri a 100 milliós határt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Loverman #13
    a jelenlegi csoda jelöltekben a régiek is benne vannak. szóval?
  • AranyKéz #12
    Pontosan :D
  • bardocz #11
    "különböző nemű, fajú, életkorú voksolókról"

    tehát akkor állatok is szavazhatnak...
  • roonin #10
    Ugyan mar miert?
  • vttomi #9
    az amerikaiak tényleg jól tudják, mi van amerikán kívül
    http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE&mode=related&search=
  • Cleawer #8
    A jelenlegi 7 csoda,télleg csoda,ma sem tudnák létrehozni őket,vagy csak nagyon nehezen.A jelenlegi csoda-jelöltek,csak remekművek,de sztem nem "csodák".
  • replaced #7
    a flash kellene mar betiltani
  • Zocsi #6
    Hogy ez micsoda Hülyeség!
  • Flashy #5
    elgondolkodtam. nekem telik flashplayerre és az elveim se tiltják, úgyhogy megfelel a látványos weboldal. vannak nekem is ilyen minimálmániáim, de azért 2007-et írunk, meg lehet kockáztatni már a flash-t...
    én amiatt nem szavazok, hogy regisztrálni kell. ó nem azért, mert féltem az adataimat meg email címemet, csak nem ér meg még ennyi macerát sem a dolog, lusta vagyok :) aszittem csak ikszelni kell :) így kicsit adatgyűjtés szaga van.
  • halgatyó #4
    Itt valami ürüggyel van dolgunk, az egész más célt szolgál. A cikkben megadott honlap ugyanis nem html, hanem egy 100% flash playeres moslék. Egyetlen betű sem jelenik meg rajta a flashplayer nélkül. Pedig tudtak volna síma html-t is csinálni, ha akartak volna.
    Persze lehet rám ferde szemmel nézni, de ha csak 10 ember elgondolkodott ezen, akkor nem bánom ha a másik 100 lehülyéz.