Berta Sándor

Amerikai - észt együttműködés a kibertámadások ellen

A két ország vezetője arról állapodott meg, hogy a jövőben közösen védekeznek a weboldalak és a számítógépek elleni internetes akciókkal szemben.

Toomas Hendrik Ilves észt és George W. Bush amerikai elnök bejelentették, hogy kezdeményezik egy különleges észtországi NATO-iroda létrehozását. A két elnök egyetértett abban, hogy az online támadások az összes országra, az Egyesült Államokra nézve is fenyegetést jelentenek, és kiszolgáltatottá, védtelenné teszik őket.

Az Egyesült Államok nemrég már bejelentette egy kiberparancsnokság létrehozását, ami ellenőrizni fogja a virtuális teret és biztosítja majd az amerikai érdekek védelmét. Robert Gates amerikai védelmi miniszter az észtországi akciókat példaként említve a NATO legutóbbi brüsszeli értekezletén sürgette a kibertámadásokkal szembeni védekezési terv kidolgozását.


Toomas Ilves észt elnök Bush társaságában

Mint ismeretes, május közepén tömeges internetes támadások érték különböző észt intézmények szervereit. Mindez arra vezethető vissza, hogy az észt hatóságok április végén áthelyeztek egy szovjet hősi emlékművet és ezek után Tallinn és Moszkva viszonya nagyon megromlott. Az észt hatóságok az oroszokat, sőt a Kremlt sejtik az ekkor kezdődött tömeges internetes támadások hátterében. Andrus Ansip észt miniszterelnök kijelentette, hogy meggyőződése, hogy a balti állam elleni online támadások célja egy kiberháború szimulálása. Az észtek pedig terrorcselekménynek tekintették a támadást és az állam azt javasolta az Európai Unió igazságügyi minisztereinek ülésén, hogy a kibertérben - vagyis lényegében az interneten - elkövetett támadást is tekintsék terrorcselekménynek.

A támadásokat egyébként a Pentagon is vizsgálja, a NATO mellett az amerikai védelmi minisztériumból is utaztak hivatalnokok a kis balti államba. Utólag kiderült, hogy az akciókat a világ különböző pontjairól úgynevezett botnetek segítségével követték el. Ilves szerint a kiberhadviselés komoly fenyegetést jelent a modern információs társadalmakra, hiszen egyre több minden bonyolódik az interneten. Észtországban például a banki átutalások 97 százaléka már online történik, a támadások ezért komoly károkat okozhatnak, ezért a jövőben fokozott figyelmet kell fordítani erre a területre.

A sajtótájékoztató megkekintése videón

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • eax #5
    "Miert - kerdezem en - az amerikaiak porognek ra a temara azonnal ezerrel. Miert errol olvasunk cikkeket?"

    Szvsz leginkabb azert, mert ott egy ideje mar aktivan rettegnek az ilyesmitol, es itt most megtortent tenylegesen. Teljesen jo case-study, teljesen termeszetes, hogy odamennek, es jol megnezik, nem feltetlenul/elsosorban azert, hogy segitsenek (ha ez lett volna a cel, "hivatalnok"ok helyett inkabb egy rakas hardvert, es par network engineert kellett volna kuldeni), hanem hogy naluk ez ne ismetlodhessen meg.
  • remark #4
    Es ha felfujtak, akkor megint a hir egyetlen uzenete az az, hogy az amerikaiak tovabb erositgetik befolyasukat a szamukra kulcsfontossagu Eurazsiaban. (Azon belul a legfontosabb ugye Eurazsia "kozepe", a Kozel-Kelet.)

    Most sem arrol olvashatunk, hogy az EU Esztorszag megsegitsegere sietett, sem arrol hogy az esztek mondjuk finn szakertokkel konzultalnak.
    Nem. Ehelyett itt az USA, a NATO, megjelenik az "amerikai erdekek vedelme", a NATO ulesen amerikaiak surgetnek lepeseket, az esetet nem csak a NATO (ami szamomra eleve - politikai szempontbol - egyenlo az USA-val) hanem a Pentagon is vizsgalja...
    Az EU egyik tagallamanak, az eszteknek problemaja akadt az oroszokkal.
    Miert - kerdezem en - az amerikaiak porognek ra a temara azonnal ezerrel. Miert errol olvasunk cikkeket? Hol az EU? Par "amator" hackerrel se tudunk elbanni az amerikaiak nelkul?

    A cikk mar nem is technologiai vonatkozasu, hanem szimplan politikai. Miert nem a politika rovatba teszik?
  • kernerster #3
    eax ha igazad akkor magyarul megint felfújták a médiában; a hírekben meg betették a "kamion ütközött fának" és a "Kiszel megint gyereket vár" hír közé és megint mindenki meglepődhetett.
  • eax #2
    Igazsag szerint a tamadasok nagy reszet nem botnettel kovettek el, sot kimondottan amator modszerekkel. Valahogy ugy nezett ki a dolog, hogy a begozolt orosz juzerek nekialltak egymastol letoltogetni a kis DoS progikat, amolyan clickclickclick.com jelleggel, es nekialltak vele random loni amit epp lattak, altalaban sima ICMP flooddal. Amikor volt a "csucs", akkorra szereztek (bereltek) botnetet. Ez egyebkent abbol is latszik, hogy hova celoztak: ha tenyleg nagy blackoutot akarnak, akkor nehany jol kivalasztott backbone routert DoS-olnak, ha azok kimennek, akkor vege a dalnak. Ehelyett leginkabb a mindenfele webszervereket direktben lottek, amelyek egyreszt konnyebb celpontok, masreszt ha elszall, sokkal latvanyosabb (nagyobb az uzenet erteke), mintha egy routert sikerul kiiktatni (harmadreszt nem vagyok benne biztos, hogy az ehhez szukseges szervezettseg meg lett volna).
    Szoval lehetett volna ez sokkal-sokkal durvabb is (pl. a legutobbi root DNS szerverek elleni tamadas ennel osszehasonlithatatlanul komolyabb volt).
  • NEXUS6 #1
    Az amerikaiak adják majd az észt az együttműködéshez!;)