Gyurkity Péter

Megpillantották a New Horizons új célját

A távoli objektum egy csillag előtt haladt át, így most jobban megfigyelhették.

A NASA New Horizons szondája, a Plútót maga mögött hagyva, a Kuiper-öv egyik objektuma felé tart, amelyet azonban csak 2019-ben ér majd el. Addig is a csapat nagy része az új célpontot igyekszik jobban felmérni, hogy felkészüljenek az esetleges akadályokra. Most sikerült a pontosabb megfigyelés, mégpedig kisebb távcsövek segítségével.

A hivatalos bejelentés szerint a csapat tagjai Argentína távoli részére utaztak el, ahol arra a kitűnő alkalomra vártak, hogy egy csillag előtt való áthaladással a 2014 MU69 még pontosabban kirajzolódjon a teleszkópok képein. Ez július 17-én be is következett, a helyi gazdálkodók segítségével pedig 24 hordozható teleszkóppal igyekeztek megpillantani a távoli objektumot, amely végül 5 esetben végződött sikerrel. A hideg és az erős szél ellen többek között teherautókból összeállított „védővonal” óvta az értékes eszközöket, az 5 visszaigazolt megfigyelés pedig azt jelenti, hogy a szakemberek még jobban felmérhetik az objektum méretét és környezetének főbb jellemzőit.


A középen lévő csillag pislantását kell figyelni, melyet egy a Földtől 4,1 milliárd mérföldre lévő objektum, a 2014 MU69 okoz

Erre azért van szükség, mert nem igazán tudjuk, mire számíthatunk, amikor a New Horizons 2019 első napján megérkezik a helyszínre. Könnyen lehet, hogy a 22-40 kilométer átmérőjű objektum körül törmelék jelent majd veszélyt a szondára, itt azonban az eredmények kiértékelése még néhány hetet vesz igénybe. Ez volt sorrendben a harmadik nagy kísérlet a 2014 MU69 pontosabb megfigyelésére, bár korábban a Hubble űrteleszkóp és a Gaia műhold is közrejátszott ebben – többek között a pontos időpont megbecslésében. A helyiek segítsége szintén nagyon fontos volt, itt egy autópályát 2 órára lezártak, hogy a reflektorok fénye ne zavarja a megfigyelést, de egy településen még az utcai világítást is lekapcsolták, ideális körülményeket biztosítva.

Ahogy említettük, most a kiértékelés van soron, 17 hónap múlva pedig a helyszínen folytatódik a megfigyelés és az adatok rögzítése.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sequoyah #9
    Though New Horizons will also reach 100 AU, it will never pass Voyager 1, because Voyager was boosted by multiple gravity assists that make its speed faster than New Horizons will travel. Voyager 1 is escaping the solar system at 17 kilometers per second. When New Horizons reaches that same distance 32 years from now, propelled by a single planetary swingby, it will be moving about 13 kilometers per second.

    http://pluto.jhuapl.edu/news_center/news/081706.php
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2017.07.25. 18:18:28
  • Caro #8
    Én úgy tudom, hogy a leggyorsabban induló szonda volt a NH, viszont a Voyager-ek több hintamanővert csináltak, és ezért a NH soha nem fogja "lehagyni" őket.
  • Irasidus #7
    Van. A kérdés az, hogy időben felfedezik-e.
  • Sequoyah #6
    Van meg barmi celpont elerheto tavolsagra ez utan?
  • Imremagdi #5
    Voyagereknél kisebb az antennája, és a plutoniumja is kevesebb, szóval hiába gyorsabb, nem juthat messzebbre, vagyis jut, de kommunikálni már nem fogunk vele, mint a voyagerekkel.
  • Irasidus #4
    Igazából, már az eredeti küldetésben is benne volt, ezért kerestek a Hubbléval is potenciális célpontokat. És el fog haladni 2019-ben a 2014 MU69 jelű égitest mellet ami egy igazi csemege lesz, mivel valószínűsíthetően a keletkezése óta ugyanazon a régióban van, vagyis nem sokat változott (mint a Pluto), vagyis egy igazi Kuiper-égítest mellet fog elhaladni. Az üzemanyagának nagy része még meg van, nem kellet sokat használnia, szóval még van pályamódosításra elég naftája. És még sokáig működni fog, és nem lehetetlen harmadik célpont sem. Egyébként gyorsabb mint a Voyagerek, az egyik leggyorsabb űrszonda jelenleg...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.07.24. 22:02:46
  • Sequoyah #3
    Igazabol hivatalosan mar a Pluton veget ert volna a kuldetese, ez is mar csak egy extra. Mivel ezen tul sok minden mar nincs, es benzin sincs palyamodositasokhoz, valoszinuleg megy a Voyagerek utan, csak lassabban.
  • IMYke2.0.0.0 #2
    //A cikk írójának egy kis segítség: 6,598,310,400 kilométer.
  • Amergin #1
    Ez vajon a küldetés befejező része lesz, vagy van még más célpont is?
    Ez a szonda nem hagyja majd el a naprendszert? Mennyivel megy a Voyager-ekhez képest?
    Utoljára szerkesztette: Amergin, 2017.07.24. 17:00:03