222
  • Ahoy
    #61
    ...és azért fontos ez, mert ha erre jár egy laikus, akkor szépen 1:1-ben el fogja hinni a gravitonhipotézist, mint valóságot, mert van benne pár tudományosnak hangzó kijelentés. Holott ez nem így van. Nincs megfelelő ismeretünk ahhoz, hogy ezeket így kimondjuk. A laikusokat gondolkozásra kell késztetni, de nem úgy, hogy megmondjuk nekik mit gondoljanak egy még teljesen képlékeny területről.
  • Ahoy
    #60
    Nem érted amit mondok:
    Azért engedem meg a kijelentő módot, mert ezekre mind tudok neked kézzelfogható komolyan alátámasztott bizonyítékot hozni.
    Iparban is használható: Nemrég óta használják gyógyszerkutatásra, 10-edeli az állattartás költségeit, mert nem kell megölni hozzá.
    Nem csak szkennelni tud: 2015-ös magyar study, speciális stimuláló eljárás kifejlesztése...

    Az, hogy az évszázad fejlesztése, vagy rémisztő azt ne keverjük ide, személyes vélemény, lehet vitatni.

    Ha hozol nekem perdöntő bizonyítékot a gravitonelméletre, amit elfogadott a tudományos közösség, akkor meggyőztél. Addig légyszi tegyük hozzá, hogy "szerintem a graviton hipotézis ezt és ezt állítja, de aztán kitudja, lehet a tér-idő mégis létezik"
    Utoljára szerkesztette: Ahoy, 2016.02.13. 15:12:17
  • Astrojan
    #59
    Már megbocsáss, de egyetlen (eme utóbbi) hsz-ben kb ezer kijelentést tettél. Csak néhányat, hogy vedd észre:

    Ez az eszköz kb az évszázad felfedezése. Kijelentő mód
    alig hallottak róla még az emberek, Kijelentő mód
    Nem csak agykutatásban lehet használni, Kijelentő mód
    milliónyi dologra még, Kijelentő mód
    Nem csak szkennelni tud, Kijelentő mód
    amit írtam valóban rémisztő, Kijelentő mód stb, kvázi minden mondatod. Semmi bajom vele, csak vedd észre. Kösz, hogy reagáltál.
  • Ahoy
    #58
    Ja értem mit mondasz az öregséggel. Ha a munkaképességet sikerül javítani, és az életminőséget, akkor semmi probléma nem lesz. Végső esetben életbentartó gépekkel lehetne minimális ökológiai lábnyommal eltartani több 100 milliárd embert is. (elég csak az agyakat).. de erre ne menjünk el, nagyon scifi.

    Az agytéma: "az agy szétcincálós módszernél ez kb a félelem vagy altató okozta kábaság lenne, a 2 fotonos mikroszkópos módszernél meg az, hogy hmm kéne inni egy kávét"
    Ez azért nem helytálló, mivel az agy maga egy rendszer. Van egy kezdeti állapota ahonnan elindítod a neurhálót és működik. Tehát a struktúrában van kódolva a program, és utána már elindul. Ezt már ki lehet próbálni kisebb szimulációkkal, vagy agyszeletekkel, amit pl lehűtenek, aztán beraknak 2-foton mikroszkóp alá, és mondjuk az epilepsziát vizsgálják. Nagyon szépen elindul az.
    Amúgy így kell elképzelni:
    2-foton
    Ez az eszköz kb az évszázad felfedezése... és alig hallottak róla még az emberek. Nem csak agykutatásban lehet használni, millónyi dologra még. Nem csak szkennelni tud, hanem stimulálni is. Pl most próbálkoznak vele, hogy egy teljesen vak egér látókérgébe bevigyék így a mintázatokat. Ezzel talán visszadható lesz legalább az irányérzet egyszer. Tehát nem pörögne a kávén a tudat, hanem a kezdeti rémület után elkezdené vizsgálni a környezetét., Ahogy a patkány agysejtekből épített hálózat is, elkezdi használni a robot szenzorait, és tanulja a környezetét. Itt jön be az a kérdés, hogy vajon annak a 20 ezer chipre ültetett agysejtnek van öntudatszerű képződménye? Ez már filozófia.

    Amúgy amit írtam valóban rémisztő, de ezek a műtétek még mindig nagyon kockázatosak, és sok évtizedekig durva beavatkozás lesz egy üvegszál az agyba ültetése. Én major klinikai depresszióra gondolok, ami nem reagál gyógyszeres kezelésre vagy "beszélgetésre". Sajnos ilyenkor fizikai változások vannak az agyban, és sokszor évtizedekig vegetálnak. Közeli rokonom ebben szenved már 20 éve, és nekik egyetlen lehetőség egy idegstimulátor. Minden más értelemszerűen scifi, még sok évtized múltán sem fognak szórakozásból beültetni senki agyába rosszkedv elhárító implantátumot. Ebben nagyon egyetértünk, sok esetben hozzá tartozik az emberi mivoltunkhoz... és itt jön be az, hogy a pszichiáterek brutálisan túlkezelik pl a gyerekek rosszkedvét, lustaságát, hiperaktivitását. Mindez olyan gyógyszerekkel SSRI, amfetaminszármazékok stb. amik a teljes agyra hatnak, és sokszor nem tudni pontosan hogyan,maradandó károkat okozva. Ehhez képest egy jól célzott üvegszál lehet sokkal kevésbé befolyásolja az egészet. (természetesen klinikai depressziónál, vagy skizofréniánál)

    Astrojan gravitonelméletéhez: ez csak egy hipotézis még mindig. Aki picit is belekóstolt bármilyen valódi tudományba, az nem beszél soha kijelentő módban, mint Astrojan. Ez egy érdekes elmélet, de semmi több. Nem érdemes vitatkozni olyannal, aki kijelentő módban beszél, egy erősen hipotetikus területről:

    "Ez butaság volt, a fény egy részecske, a neve foton. A foton egy energiacsomag, a világ energiarészecskékből épül fel"
    Utoljára szerkesztette: Ahoy, 2016.02.13. 14:23:10
  • Astrojan
    #57
    Ez butaság volt, a fény egy részecske, a neve foton. A foton egy energiacsomag, a világ energiarészecskékből épül fel. Az anyagi világot kettő féle energiarészecske építi fel, ezeknek tömegük nincs. Az egyik létezését épp most erősítették meg, ez a graviton. Ez mozgatja a világot, egy nagyon nagysebességű részecske ami nagyon nagy erővel nyomja az általa létrehozott (normál) anyagi részecskéket.

    A mágneses erőt anyagi részecskék okozzák. Csak ennyit kell eldöntened: anyagi részecske okoz bármit is vagy matematikai függvények okozzák a világ változásai és magát a világot.

    A graviton nagyon nagy áthatolóképességgel hatol át a világon és nempedig áthatol rajta. Nagy különbség.
  • Palinko
    #56
    A fény nem anyag, a mágneses erő nem anyag, mégis léteznek. a gravitont hogy tartanád kordában, ha átmegy minden ismert anyagon?
  • Astrojan
    #55
    Az a helyzet, hogy nemcsak a téridő nem létezik, hanem dimenziók sincsenek. Egyetlen egy sincs, mert ezek emberi dfiníciók, ember által alkotott fogalmak, nagyon hasznos mankók. Az ember által alkotott fogalmak (mindegyik) a természetben való eligazodásunkat szolgálja.

    A természetben csak anyag létezik, semmi más. Fogalmak nem léteznek.

    A csillagközi közlekedés természetesen csak úgy valósulhat meg, ha létezik a természetben olyan "eszköz" ami ezt lehetővé teszi. Ez az eszköz a graviton, aminek a létezését éppen most erősítették meg, persze tele tévedésekkel és félreértésekkel.

    A gravitonsugárzás hatalmas (horribilis) nyomóerőt képvisel, ezzel lehet utazni a csillagok között. Nem kell hozzá Jupiternyi energiafelhasználás. A gravitonsugárzás manipulálása, fókuszálása úgyszólván nulla energiabefektetéssel működik. A térgörbítés mega dimenziók közötti ugrálás az kamu.

    Ugrálnak a csillagok között, semmiféle dimenziókról nincs szó.
  • Palinko
    #54
    sajna soha nem néztem a Star Treket, mivel előttem lévő generációk sorozata volt, nem is adta a tv mikor fiatal voltam és tévéztem, most utólag pótolni nem szeretném, sci fik rosszul öregednek :( érdekes dokufilmet megnéztem a star trekről értem hogy a mondanivalója nem öregedett, meg hogy jó gondolatok vannak benne, de nem vettem rá magam. az új filmeket láttam, de annak nem sok köze van az eredeti sorozathoz.

    tudom hogy nincs sok tudományos alapja, mert nem bizonyított, membrán univerzumok, meg a húrelmélet sem. viszont az nekem túl arrogáns kiindulási pont, hogy a mi tudásunkból indulunk ki (jó kérdés, hogy miből másból indulhatnánk), de tényleg gondoljunk bele a tudományunk jóformán 500 év alatt fejlődött ki, de adjunk 5500 évet magunknak, mondjuk a kerék feltalálásától, vagy teljesen mindegy adhatunk 100 ezer évet is, akkor is eltörpül, hogy lehetnek máshol millió éves civilizációk is, de még a milliárd éveset is megkockáztatnám. az univerzum születése után nyilván nem jöhetett létre élet jó sokáig, még lehűlt valamennyire, de semmi garancia, hogy mi vagyunk az első vagy utolsó életforma ami keletkezik. szóval szerintem ez az arrogáns, hogy azt gondoljuk mások nem tarthatnak előrébb tudásban tőlünk.

    kár, hogy nem offolod. viszont mintha nem értetted volna meg, hogy mit írtam, a 80-100 évnél tovább élés szerintem még inkább kicsinálná a Földet. igazad van, gondoltam, hogy összefügg az életminőség és az életkor, de valami korlátot be lehetne építeni nem? hogy 80 év felett a szívleállás esélye nőjön minden évben vagy valami legfájdalom és macera mentesebb halálnem. a szívleállás lehet nem a legjobb, mert egy 20 éves kinézetű 85 éves ember boldogan síelne és egyszer csak kikapcsol a ketyegő aztán belezúg a tömegbe a hullája az nem vicces. jó kérdés hogy oldanám meg.

    érdekes, hogy veled ellentétben teljesen dilettáns vagyok (a módszerek többségéről is most hallottam először) arra mégis ráéreztem, hogy a lélek dolgot, azt a tudati valamit nem tudjuk átvinni. bár nem mertem a lélek szót leírni, mert sokan kétségbe vonják, de hogy megtetted így már könnyű. az agyhullámokat viszont benéztem ezek szerint és a leírásodat olvasva eszembe jutott még egy dolog. amikor a felvételt készítik, mindegy melyik módszerrel, akkor kb felvesszük egy utolsó állapotát, amit mindig csak visszajátszana. az agy szétcincálós módszernél ez kb a félelem vagy altató okozta kábaság lenne, a 2 fotonos mikroszkópos módszernél meg az, hogy hmm kéne inni egy kávét. nem sokra mennénk egy olyan géppel aminek az outputja az a pár másodperc lenne, amit a letapogató érzékelt, esetünkben, hogy de jó lenne inni egy kávét...

    meg ha jól tudom még azt sem értjük pontosan hogyan keletkezik egy gondolat, ha már megjelenik tudjuk figyelni az aktivitást stb, de hogy mi a folyamat azt nem. meg a másik a morfogenetikus mező, hogy ami egy agyban megjelent az hogy jelenik meg egy másik agyban, mintha adó vevő antenna is lenne az egész. még ezeket a kérdéseket nem oldjuk meg addig igazad van, hogy még elméletet sem készíthetünk az agyunk, fizikai énünk pc-be töltésére.

    az utolsó bekezdés meg inkább hátborzongató mint kecsegtető, én nem viszolygok az emberkísérlettől, de ez már durva. az emberhez hozzátartozik, hogy depressziós meg kétségbeesett néha, szerintem másképp kéne ebből kijönni mint ezzel a módszerrel, elég brute force megoldásnak tűnik. de nem lepődnék meg ha 30 éven belül bevezetnék, ha csak illegálisan kínában, de akkor is.

    az 53-asra reagálva szerintem az MRI-nek meg hasonló hullámhossz alapúnak megvannak a korlátai felbontásban és biztosan nem emelik meg annyira a felbontást, mert ahhoz rövidebb hullámok = magasabb frekvencia kéne, ami károsítaná az alanytt (akár megsütné mint a mikró). az a baj a többi technológiáról most hallok először kivéve a CT meg az ultrahang, de az még pontatlanabb mint az MRI.

  • Ahoy
    #53
    Ja és, hogy ne tűnjek nagyon földhözragadottnak, egyelőre nincs fizikai elméleti alapja egy non-invazív, szkennelő technikának ami a teljes agyat nanométeres struktúrákig be tudja szkennelni, akár működésben. Ennek ellenére nem tartom kizártnak, hogy a távoli jövőben olyan szintre fejlődnek az egyes modalitások, sőt multimodális rendszerek, fMRI, NMR, PET, CT, UH, multifoton akár valami új fizikiai kvantummechanikán alapuló ma még nem létező elv, hogy ezt meg lehet csinálni.

    Remélem megérem, mert nagyon izgalmas lépés lenne az agykutatásban.

    Egyelőre viszont a térgörbítő Warp meghajtónak több realitása és fizikája van, mert ott legalább konkrétan kivan számolva, hogy egy Jupiter anyag-energia kell :D Ha hozol ennyit, akkor warpolhatod a teret.
  • Ahoy
    #52
    A tudomány jelen állását alapul véve az ilyen olyan dimenziók meg ugrások csak hipotézisek, és túl sok Star Trek nézés következményei (szó se róla, én is imádom :D). Jót lehet róla beszélgetni, de amíg semmi fizikai alapja nincs, addig csak mese.

    DNS szerkesztés: Az élet meghosszabbítása nem megy az öregedés és életminőség javítása nélkül. Ez összefügg. Külön kutatási ág épült az öregség megállítására. Egyesek szerint az öregség csak egy szükségtelen rossz. Velejárója biológiai folyamatoknak, amik előbb-utóbb visszafordíthatóak, lassíthatóak. Erre sok érdekes kísérlet van, nem offolnám itt most.

    Az agy téma: Mivel ezzel foglalkozok nap-mint nap és patkányok agyába ültetünk elektródákat, van némi rálátásom a dolgokra. Nagyjából már pontosan (sejt és kapcsolat szinten) tudjuk hogyan működik az ideghálózat, és egyetlen egy módon lehetne lemásolni, hogyha perfundálunk: levágjuk a fejedet, kifolyatjuk belőle a vért, és fixálóval fixáljuk, majd egy ultratome nevű eszközzel mondjuk 1 mikron alatti szeletekre vágjuk az agyadat. Ezután elektronmikroszkóppal szépen négyzetenként beszkenneljük az agyadat, és akkor minden szinapszis, még a vezikulák, axonok, dendritfák és egyéb struktúrák szépen felvihetőek gépre. Ezután valami hihetetlen jövőbeli számítási kapacitással talán lehetne valami szimulációt futtatni. de olyan nagy a bizonytalansági tényező ebben a modellben, hogy semmi nem garantálja a működésedet. Ezen kívül rájöttek, hogy az életünk során ugye nem osztódó neuronok folyton mutációkat gyűjtenek be, tehát meglehet, hogy sejtenként kellene külön génszekvenálni a neuronokat, mivel meglehet, hogy így is kódolódnak személyiségjegyek, információk. Arról nem is beszélve, hogy maga az agyat támogató osztódó szövet is résztvesz a számításokban! (Einstein-nek pl sok ilyenje volt)

    Vajon túlélnéd a szeletelést? :D Ezért mondtam, a szkennelés során elveszik a struktúra! Tönkretesszük vele az agyat.

    A non-invazív nem káros technikák lassan fejlődnek. Az MRI-nek fMRI-nek nagyon gyenge a felbontása, pár mm-es kockákat látsz vele, de nem ám struktúrákat, vagy a 100 milliárd agysejtet. Az NMR-ben van potenciál, fehérjék szerkezetét tudja szkennelni...de egy teljes agyban olyan brutális a káosz, hogy csak na. Egyelőre nincs meg az elméleti alapja, hogy ilyen szintű felbontásnövekedést elérjünk.
    A 2-foton lézeres mikroszkóppal már 1 mm mélységig le lehet látni a szövetbe, és élőben rögzíteni egy térfogaton az agy működését, sejt, szinapszi szinten. Ez már nem rossz, csakhogy az agy nem 1 mm vastag :D

    Agyhullámokkal nem érsz semmit, az csak az idegsejtek működési mintázatáról ad egy szummázott jelet. Nagyon limitált a felbontása. (Egyébként amit linkeltél kollégámék is csinálják itthon egy petricsészében. Sőt már van patkányagysejtekből épített kis számítógép, ami egy chip-en ül és vezérli a robotkocsit. )

    Egy-szó mint száz, én belelátok a "cutting edge" technikákba és a 2-fotonon kívül nem látok semmi olyan létező fizikai elvet, vagy akármit amivel le lehet menteni az öntudatot, annak elpusztítása nélkül. Annyira összetett és annyira összefügg a szerkezet és a rajta futó jelek, hogy nem szedheted szét, mint egy PC-t. de tegyük fel, egy fehérje szintű NMR-el valahogy kiolvasol egy agyat és szimulálod egy szuperszámítógépen, mondjuk reálisan 30-40 éven belül. Akkor mi van? :D A lélek nem vándorol át abba, a lélek az a struktúra maga, az agy. Ezt kell megérteni, hogyha teoretikus nanocsövekkel be is mászol és letapogatod mint a 100 milliárd sejtet, (közben biztosan károsodik a szövet) akkor is ott van az ennél sokmilliószor több kapcsolat, amiben rögzülnek a dolgok, úgy, hogy egyesek megerősödnek, mások gyengülnek. Egyébként ma is lehet mérni külön egy-egy idegsejt aktivitását, 2 fotonnal egész populációkét... de ezzel maximum a szerkezetről és a működésről kapsz infót, a tudatot nem tudod "elvezetni belőle".

    Az már egy érdekesebb kérdés, hogy mi történik, hogyha őssejtekkel folyamatosan regenerálod az agyat, akár több 100 éven keresztül. Ha fokozatosan hozzáépül az új hálózat, akkor a személyiség és az öntudat sem változik. Erre meg már vannak példák, arra meg egyre több, hogy ki-be kapcsolgassunk agyi pályákat területeket (pl mi is ezt csináljuk most egy üvegszállal lézer segítségével. A rossz hangulat és depresszió egyszer gyógyítható lesz, csak egy gombot kell megnyomni. Félelem, éhség bármi ki-be kapcsolgatható a fejedben egy üvegszállal némi génmódosító vírus injekció után :P ez a valóság 2016-ban.)


    Utoljára szerkesztette: Ahoy, 2016.02.13. 00:26:23
  • Palinko
    #51
    szerintem az UFO-knál ott követjük el az alapvető hibát, hogy a hülye kényszereinket vesszük alapul és rögtön térben kell, vagy a teret hajlítja, de tér, de tér de tér, na meg idő. igazából ritkábban hallom azt, hogy mi van ha nem a térben ugranak? hanem dimenziót váltanak például. negyedik dimenzióban ha jól tudom még van tér, de nincs idő, ötödikben meg a tér pontszerű és idő sincs. szóval elég lenne csak 1 dimenziót váltaniuk ahol nincs idő így egyik helyről a másikra azonnal váltanak, 0s mert nincs idő. nehéz elképzelni, de muszáj lesz, mert másképp nehezen megoldható. persze ezen kívül van még valami hajtóművük ami a térben is mozog, de ez csak arra kellhet, hogy a bolygó felett változtassanak helyet, ha messzebb kell nekik menni akkor dimenzióváltás és ugrás van szerintem.

    a DNS szerkesztése jó dolog, de amit ki akart az eredeti hozzászóló belőle az nem biztos, hogy áldásos. úgy érzem életet akarna meghosszabbítani ami nem vagyok benne biztos, hogy jó, mert 50-60 évesnél öregebb ember egyébként sem annyira munkaképes, max szellemi szinten ha szerencsés, de ez még nem is akkora baj, de a túlnépesedés még nagyobb probléma lenne, ha mindenki 120 évig élne akit nem ér baleset... viszont az életminőség javításában benne vagyok, nem bánnám ha embereket megkímélnének jó pár csúnya betegségtől és mindenki elalszik és úgy hal meg majd amikor eljött az ideje nem fájdalmak között valami hülye betegségtől...

    tudat lementésére nem csak az általad említett volt, sokkal több játék meg film is dolgozik vele. játéknál pl a Binary Domainben ha jól tudom van benne szó, de filmet is biztos láttam az elmúlt 2-3 évben ahol tudatát feltöltötte egy tudós, mert halálos beteg volt vagy ilyesmi, de mintha annak sem lett volna jó vége. szerintem a lényegünk elveszne, ha minden emlékünk, habitusunk, viselkedési formánk, tanult, tudat alatti stb dolgunk is át lenne töltve mi már nem érzékelnénk mert a lényegünket nem tudná áttölteni. emígy nem lehetne lemásolni valakit mikor életben van mindkettőt irányítaná? fenét, csak olyan mintha lenne egy ikertestvére aki még közelebbi, mert nem a kinézete lenne iker hanem a viselkedése. szerintem nem lehetetlen, mert a számítástechnika 3 felé fejlődik most, a kvantum ami már egész sikeres, a nanoszéncsöves, ami valszeg a konzum jövője lesz és a harmadik működhetne a másolóként mert élő sejtek, bioszámítógép stb:
    már ez sem idei, de róluk hallottam legkevesebbet, nem nagyon halad

    de ennek az új ismeretnek a tudatában még mindig lehetetlennek tartod? meg hogy nincs elméleti alap sem? agyhullámokkal valahogy le lehetne tapogatni a sejt cpu meg átvenné a sejt ramba :D a másik, hogy sztem földönfutón nem érné meg az eljárás, Hawkingst vagy más tudóson csinálnák meg ha már valakin, hogy halála után is dolgoztathassák :D
  • Astrojan
    #50
    constrain the Compton wavelength of the GRAVITON to..

    mennyi mindent akarsz még lehazudni, egy mondatot sem vagy képes megérteni, jobb ha sörözöl, az való neked.

    Ha valaki nem értené: ".. a megfigyeléseink alapján behatárolható a graviton Compton hullámhossza..."
  • gforce9
    #49
    Egy kurva szóval nincs benne, angolul sem értesz?
    "could be interpreted as" keress már rá mit jelent :D

    ugyanazon bekezdés alján összegzésként:
    "In summary, all three tests are consistent with the predictions of general relativity"
    Szóval még mindig csak égeted magad a gravitonjaiddal.

    Na mindegy, te troll voltál troll maradsz, megyek sörözni :) A többieknek: jó szórakozást :)
  • Astrojan
    #48
    A kb az azt jelenti, hogy körülbelül, amúgy egy becslés, de a becstelen figyelmedbe ajánlom eme mondatot a cikkből:

    "..our observations constrain the Compton wavelength of the graviton to be λg>1013  km, which could be interpreted as a bound on the graviton mass mg<1.2×10−22  eV/c2.."

    Érted tóbiás, GRAVITON. Na innentől kezdve illlene a fejedhez kapni. Nem térgörbület, nem téridő fodrozódás, hanem graviton.
  • Ahoy
    #47
    A fizika megvan hozzá elméletben, de az eszköz nyilván nem. Látható a feketelyukak pl milyen hatásokat váltanak ki a téridőben... úgyhogy ha kontrollálni tudnánk egy Jupiter tömegnyi anyag szabályozott energiává alakítását elméletben működhet a warp.

    De az is lehet soha nem fog működni ilyesmi. Én azért bízok az emberi elme leleményességében, mondjuk 10000 év múlva térjünk vissza rá. :D
  • Archenemy
    #46
    Abszolút igaz, kísérletekkel lehet bizonyítani. Ha az "utolsó" sör után iszol egy felest, otthon ébredsz fel.
  • cylontoaster
    #45
    Ja hát azt tudom, ilyeneket olvastam én is, pl a Dűnében :D Az ráadásul teljesen megalapozott, ha kellő mennyiségű tudatmodosítót elfogyasztasz, akkor képes vagy a térben ugrani. Ez szerintem valós :P
  • gombabácsi
    #44
    "Vagy van elméleti warp hajtóművünk, ami tudja gyűrni a teret, csak túl sok energiát igényel? Az lényegesen közelebb áll a megvalósíthatósághoz, mintha a mögöttes fizika sincs meg :)"

    Van olyan elképzelés is, hogy csettintek egyet és egy másik galaxisba jutok. Csak a mögöttes fizika nincs még meg! XD
  • gforce9
    #43
    Jelenleg arról tudunk és vannak mérések, hogy a gravitációtól tehát lényegében az anyagtól és annak néhány paraméterétől függ a térgörbület. De egyik paramétert sem tudjuk úgy változtatni a földi körülmények között jelenleg, hogy az mérhető legyen a téridőre gyakorolt hatása, nemhogy felhasználható lenne bármire. Ez még nagyon a jövő zenéje.
  • cylontoaster
    #42
    Lehet tévedek, de a térgörbítés nem energia kérdése, hanem egyszerűen nincs rá jelenleg megoldásunk.

    Amihez pokolian sok energia kell, de elméletileg most is megtehetnék, az a fénysebességhez közeli sebességre történő gyorsítás.

    Vagy van elméleti warp hajtóművünk, ami tudja gyűrni a teret, csak túl sok energiát igényel? Az lényegesen közelebb áll a megvalósíthatósághoz, mintha a mögöttes fizika sincs meg :)
  • NEXUS6
    #41
    Natgeón vagy hol volt, hogy az új-zélandi weta (óriástücsök vagy mifene) is hibernálja magát télire. Kopogósra fagyasztották, aztán amikor felolvadt elmászott. Neki is valami szerves anyag van a vérében, ami ezt lehetővé teszi.
  • gforce9
    #40
    1 Mc? Kimérted? :D
  • Astrojan
    #39
    Szerintem nem tudják hol van a forrása. Távolságra próbáltak becslést adni, kb 1300 millió fényév. De véleményem szerint soha nem is fogják megtudni, mert a gravitonsugárzás sebessége kb 1 Mc, ezért az esemény fénye csak olyan 1 milliárd év múlva érne ide.

    http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.061102
  • gforce9
    #38
    http://gravitacioshullam.hu/

    Fenn van minden anyag, videó, magyarázat.
  • Ahoy
    #37
    Nekem is ez ugrott be elsőre... a műholdas LISA is emiatt lehet mégjobb ilyen téren.

    Mielőtt oldalakat filózunk erről meg is nézhetnénk az angol hírt :D mobilnetről nem tudom most.
  • Magnum PI
    #36
    Lehet hülyeség amit mondok, de ugye ezek a hullámok minden irányba terjednek vagyis egy gömbről beszélünk. Végül is ennek a gömbnek érzékelték 2 pontját más más időponotban. A 2 pontból és az időeltérésből már meg lehet határozzni a gomb sugarát valamint szintén az idő eltolódás miatt meglesz hogy hogy merre terjedt a hullám vagyis hogy merről jött, tehát a gömb középpontja
    Utoljára szerkesztette: Magnum PI, 2016.02.12. 11:08:26
  • Ahoy
    #35
    Pont ezt mondom, ma már nincs nativ fagyasztás, hanem vitrifikáció van. Több X-prize is van a témában, pont a szervfagyasztás miatt. Lehet köré startup céget rakni.
    A lényege, hogy a sejtekben és sejtközi térben lévő víz kezelése fagyállókkal, vagy glükózoldattal emiatt üvegként fagy meg a szerv (üvegnek nem változik a térfogata), nem keletkeznek jégkristályok.

    1. A természetben egy béka ezt már megoldotta. Egyszerűen lefagyasztja magát télen, és tavasszal kiolvad.
    2. A nyúl agyas példám...

    10-20-30 év és valószínű emberi agynál is lehetséges lesz. A jégkristály egy (nehezen) de megoldható probléma lesz a jövőben. Az agy merevlemezre mentése pedig az említett erős fizikai (kvantumbiológiai) és filozófiai korlátok miatt sci-fi.
  • Ahoy
    #34
    Vagy eleve tudtak a jelenségről, és ehhez mérten várták a gravitációs hullámot... de ennek utána kéne nézni.
  • Cat #33
    A hibernálásnál nem a lefagyasztással van baj, hanem hogy közben jégkristályok keletkeznek, amik roncsolják a sejteket, azaz a felolvasztás nem megy.
  • Cat #32
    Két létesítmény van, ezek néhány mikroszekundum eltéréssel észlelték a dolgot. Az időkülönbségből következtetnek a távolságra. Az irányt azt én se tudom honnan veszik, de gondolom megnézték, hogy ebben a távolságban hol van valamilyen esemény, tudták mekkora tömeg kell az észlelés megtörténtéhez, és így határozták meg az adott fekete lyukakat.
    Utoljára szerkesztette: Cat, 2016.02.12. 10:48:43
  • Ahoy
    #31
    Nah, nem NEXUS6-nak ment, félreütöttem.
    (Amúgy ha egy jobb holnapra akarod magad konzerválni, akkor nézz utána a kriobiológiának... pont most volt egy hír, hogy egy nyúl agyat sikerült vitrifikálni tökéletes állapotban megőrízve a struktúrákat. Most mennek felfelé disznó, majd csimpánz agyra is... Ha ez sikerül, akkor nincs elméleti akadálya annak, hogy egy kriokamrába rakjanak, és majd 100 év múlva felkeltsenek. Akár sérülés nélkül megúszhatja az öntudatod és az emlékeid. )
  • norbre
    #30
    az oké hogy észlelték, de honnan tudják hogy mi a forrása?
  • Ahoy
    #29
    #overseer-7
    Van reális puzzle, és van irreális puzzle.
    Amit most találtunk az tényleg egy mérföldkő. Számomra nekem az jön le ebből, hogy a gravitáció nem egy hagyományos erő, mint többi erő, hanem a tér-idő szövedékéből adódó jelenség. Emiatt viszont erősen kételkedek benne, hogy még a mi életünkben manipulálni tudnánk. Ha a térgörbítő hajtóműhöz egy Jupiternyi energia kell, akkor az tényleg akkora.

    UFO-kat még nem láttunk repkedni, és sajnos nem tartom kizártnak, hogy egyáltalán nem is lehetséges a "szubtérugrás" és egyéb csillagközi utazás. Vagy tényleg csak már egy olyan civilizációnál, ami képes egy csillag energiáját megtermelni.

    A DNS programozása és utólagos egyednél történő szerkesztése már egy ideje simán lehetséges, én is pont ezt csinálom a laborban egereknek szurit adva. AAV, CRISPR/CAS9 stb... embernél sincs semmi akadálya, ha akarsz világító zöld szemet, megcsinálom :D mondjuk valószínűleg börtönbe is zárnának érte.

    A tudat lementése pedig sci-fi. Még annyi alapja sincs, mint a térgörbítő hajtóműnek (annál legalább kiszámolhatod mennyi energia kell). Erős fizikai akadálya van (lementéssel tönkremegy az eredeti szerkezet, még egy jövőbeli technikával is) Ezt követően egy feloldhatatlan filozófiai akadály is felmerül, ugyanis lehetetlen igazolni, hogy az az öntudat tényleg te vagy-e. Az agy életbentartása évszázadokig, az egy reális létező elméleteken és sebészeti technikán alapuló eljárás... de a digitalizálás csak egy Star Trek játékban működik :)



  • Pluskast
    #28
    Hm ez érdekes videó. Köszi!

    Amúgy ez a jelenség nem bizonyíthatja a multiverzum létezését? Ha térnek van "szövete" akkor az feltételezi, hogy véges, illetve, hogy behatárolt, mint egy zsák aminek mi a belsejében vagyunk. Szóval a fekete lyuk gyakorlatilag nem egy repedés a téridő szövetén? Ha igen akkor valaminek kell lennie az univerzumon kívül is nem?
  • gombabácsi
    #27
    természetesen nem jöttem rá semmire, csak vicceltem!
    új dolgokra csak híres tudósok jöhetnek rá!
    XD
  • NEXUS6
    #26
    Hááát azért szerintem az még odébb lesz. Ahogy olvasom a több 10X naptömegű feketelyukak összeolvadásakor 3 naptömegnyi deficit jött le, ennyi alakult át energiává. Na ennek az eredménye egy olyan gravitációs hullámzás, ami kb akkora, mintha a Föld-Nap távolság 1 atom nagyságú távolsggal változna.
  • NEXUS6
    #25
    És mint minden nyelvnek vannak korlátai. Nincs tökéletes formalizmus, matematikai nyelv, ami önmagában megold egy csomó dolgot. Lásd ugye Gödel nemteljességi tételei.

    Ezért szerintem nyilvánvaló, hogy lennie kell a ma használt matematikai formalizmusnál egy bizonyos problémára vonatkozóan célravezetőbbnek, alkalmasabbnak. Szóval Gomababának már megint igaza van!
    ;)
  • Cat #24
    "Az, hogy ez pontosan milyen tudomanyos elorelepessel jar, en nem tudom, nem ertek hozza, de tobbet fogunk megismerni altala az Univerzumbol, ami aztan kitudja, milyen felfedezesekhez vezet."

    Ha tudjuk észlelni, idővel rájövünk hogyan lehet blokkolni vagy erősíteni. -> antigravitáció, vonósugár, stb.
  • NEXUS6
    #23
    Engem az elmélet nem érdekel, csak az, hogy milyen anyag kell hozzá.
    XD
  • gforce9
    #22
    Az a baj, hogy a matek az nem elmélet. Hanem egy szabályrendszer. Egy nyelv amivel le lehet írni a jelenségeket. Nem tudom milyen alapvetőbbre gondolsz ennél.