222
  • cylontoaster
    #1
    Csak nehogy Astrojan kezébe kerüljön!
  • Sequoyah
    #2
    Majd biztos kitalalja, hogy ez csak valami osszeeskuves:D
    Mint az elhiresult iraki katona, aki meg akkor is buszken nyilatkozta a sajat diadalmenetuket amikor az ellenseg mar a varos hataraban volt.
    A tenyek es bizonyitekok csak gyulnek es sokasodnak, de aki suket es vak, annak mindegy, mert mindet le fogja tagadni.
  • gforce9
    #3
    Azért ha belegondolunk elképesztő, hogy a specrelt logikai úton fektette le és igaza lett bár kimérni nem tudták akkoriban. Ma már persze igen. Az áltrelnek meg olyan halovány kísérleti alátámasztása volt, mint egy napfogyatkozáskor mért pontocska helyének pici elcsúszása vagy a Merkúr nagyon pici pályaeltérése. Most, hogy lényegében szinte minden megjósolt hatását kimérték az áltrelnek és stimmel, nem tudom meddig akarják még a nyomorékok támadni az elméletet. Az elmúlt 100 év alatt többen támadták, mint szinte bármilyen más elméletet és kiállta az idők próbáját. Nem tudom mikor fog születni egy újabb koponya, aki ezt tovább tudja vinni, ki tudja terjeszteni, bővíteni. Örülök, hogy magyar rész is van a felfedezésben. Le a kalappal a kutatócsapat előtt.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.02.11. 20:56:06
  • Sequoyah
    #4
    A matek a vilagot leiro legalapvetobb nyelv. Szoval nem csoda hogy ami a matek szerint letezik, az a vilagban is letezni fog. Csak bizni kell benne:)
    A tovabbvitelrol, bovitesrol pedig ne aggodj. Az elmult 100 evben sem allt meg a fizika, sot... Kvantumfizika, hurelmelet stb... Sokkalsokkal tobbet tudunk ma mar, mint Einstein tudott. De a relativitaselmelet kornyeken valahol atleptunk egy olyan hatart, ahol a fizika az atlagemberek szamara mar tul bonyolultta valik. Valamint a 3D-hez szokott agyunk szamara mar el sem kepzelhetoek ezek a dolgok, csak csalassal (kepzelj el valamit 4D-ben, kepzelj el egy uj szint). Azota mar a tudosok szamara is inkabb csak a matek van, nem a kepzelet.
  • gforce9
    #5
    A kvantumfizika megjelenése ~ ugyanakkorra datálható mint a relativitás. Lényegében mára mindkettő kidolgozott, megalapozott sokszorosan ellenőrzött sziklaszilárd elmélet. Az egyesítés még várat magára :) Így értettem a "nagy koponyát". Ami lehet nem is egy ember lesz majd, hanem egy kutatócsapat, vagy épp egy jó elméleti csapat.
  • Nos
    #6
    "ami a matek szerint letezik, az a vilagban is letezni fog"

    Azért ez ilyen általánosan nem igaz. A matek szerint végtelen számú összefüggésrendszert ki lehetne alakítani. A fizika pedig ezekből a végtelen számú összefüggésrendszerekből azt keresi, ami a világot a lehető legjobban leírja. Csak ha szerencsénk van, akkor valaki egy olyan résszel gazdagítja az aktuálisan elfogadott összefüggésrendszerünket, ami olyan jelenségeket is előrevetít, amit addig nem is feltételeztünk. Aztán ha végül sikerül megtalálni a jelenséget, akkor az tovább erősíti az adott elmélet elfogadottságát.
  • Astrojan
    #7
    Aztán miért ne? Igazad van Nos. A téridőt nem tudod rezgetni, mert az csak egy matematikai leírás, mint már mondtam ezerszer. Ha sikerül megbízható jelet kinyerni (már megint az 5 szigma..) akkor az éppen azt bizonyítja, hogy a téridő leírás mögött igenis fizikailag létező anyagi hatás van.

    Kézzel lábbal kapálóznak egyesek ez ellen, mert a fizikusutánzatok megelégszenek a matematikai leírással, ami rendben van, csak az nem a valóság.

    A matematikai leírás nem tudja mozgatni a tükröket.

    A gravitációs hullámok detektálása éppen a gravitonok létezését támogatja.
  • gforce9
    #8
    "mint már mondtam ezerszer"

    Tudod van akinek elég 1x elmondania és ha meghallja a cáfolatot, akkor visszahúz a tankönyvek mellé. Te 1000x mondtad már el igen. 1000x ugyanazt a hülyeséget. Azt várod hogy valamikor majd komolyan fognak venni? Einstein definíciója az őrületre: Ugyanazt csinálni mindig más eredményt várva. :)

    Eddig az öregnek 2 elmélete bejött :D A relativitás meg ez. Mindkettő sokszorosan alátámasztott :)
  • Sequoyah
    #9
    Na vegre megjott Astrojan:D Meselj kerlek tovabb, hagy szorakozzunk:)
  • Sequoyah
    #10
    Mit ertesz osszefuggesrendszer alatt?
    Egyetlenegy matek van, ami egyetlenegy fizikai rendszert ir le.
  • gforce9
    #11
    Hát geometriából is sok van. Ebből az egyik leírja a mi világunkat.

    Nem tudom ezt láttad e már:
    https://www.youtube.com/watch?v=ThUg4rGjXiI
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.02.11. 21:53:55
  • Sequoyah
    #12
    Most csak beleporgettem, de ahogy latom itt nem egy geometriaval ir le sok vilagot, hanem sok geometriaval ir le egyetlenegy vilagot. Matek alatt altalaban kulonbozo matematikai modelleket ertunk, amik kulonbozo szempontokbol magyarazzak a vilagot (mikozben mas szempontok szerint egyszerusit). Egy adott geometrianak megvan az ervenyessegi kore, a modellezes szabalyai szerint. De egy masik geometria nem egy masik vilagot fog leirni, mindegyik a mi vilagunkat irja le, csak mas szemszogbol.

  • gforce9
    #13
    Nem azt az előadást találtam meg hirtelen. Bocsi.

    Ez szól arról:
    https://www.youtube.com/watch?v=0yE6EBFwxR8
  • NEXUS6
    #14
    Afrikában meg éheznek!
  • overseer-7
    #15
    Na végre.
    De lassan haladunk előre..
    Tudom, tudom, hogy gyorsul a fejlődés és egyre többet, és gyorsabban tudunk meg a világról.. dehát én kiváncsi vagyok, talán 50 év múlva halott leszek.
    Addigra meg jó lenne meglátni, megsejteni a teljes képet a puzzle darabkákból.

    Arra is jó lenne már rájönni, hogy az ufók, hogyan repkednek össze vissza a térben rakéta hajtóművek nélkül.

    Meg az is jó lenne ha rájöhetnénk, hogyan lehetne közvetlenül a tömeget vissza alakítani energiává, villamos árammá.

    Esetleg, hogyan lehetne tökéletesen programozni, újraprogramozni a DNS genetikai kódot. Akár egy már élő, létezi egyed esetében is.

    Hogyan lehetne az agy által működtetett személyiséget lementeni egy "merevlemezre". Szívesen elmenteném a tudatomat, a jövő számára egy jobb holnapra, élhetőbb világra.

    stb stb..

    lassan, de okosodunk.
  • overseer-7
    #16
    küldjünk nekik traktorokat, kombájnokat. Mezőgazdasági útmutatókat, leírásokat, szakembereket.
    Ha ezek után sem képesek a saját lábukra állni.. meg is érdemlik.

    A buta, életképtelen egyedeket kiszórja a szelekció.. előbb vagy utóbb. Sajnos ilyen kegyetlen a világ szisztéma.
  • Pluskast
    #17
    Én abszolút hülye vagyok ehhez, viszont tényleg érdekelne. Miért olyan nagy felfedezés ez és mitől változtatja meg ez az észlelés a fizikát?
  • NEXUS6
    #18
    Tuttam, hogy bedől neki valaki! ;)
    Bocs.
  • NEXUS6
    #19
    Nem változtatja meg. Igazolja.

    Max az eszköz alkalmas lehet bizonyos nagy energiájú kozmikus jelenségek detektálására.
    Amúgy elveiben nagyon hasonló ahhoz a Michelson-Morley kísérletre, amelynek eredményének megmagyarázására tulajdonképpen a relativitás elmélet született.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2016.02.11. 23:53:49
  • MaRee
    #20
    Ez a video jol elmondja a lenyege, harom perc az egesz.

    Egyebkent ha jol tudom (en sem ertek nagyon a temahoz, de nagy urkutatas fan vagyok), igazolja a relativitas elmeletet is.

    Szamomra inkabb az a fantasztikus es megdobbento, hogy egy ilyen jelenseget eszlelni tudtunk. Ugye ha jol tudom eddig meg csak elmeletben letezett a feketelyukak osszeutkozese, most "elesben" megfigyelhettunk egy ilyet, ami 1,300,000,000 fenyevre tortent tolunk, elkepzelhetetlen tavolsagban, 0,007 masodperc alatt. Ha epp meghibasodik egy percre a gep, lemaradunk rola. Erdekes bele gondolni, hogy az esemeny akkor tortent, mikor meg a bolygonkon csak a vizben uszkalo egy-vagy tobbsejtu elet letezett (nem tudom), es mire ideert, pont elertuk azt a fejlettsegi szintet, hogy be tujduk fogni ezt a jelet. Vajon hany masik ertelmes faj fogta meg rajtunk kivul?

    Az, hogy ez pontosan milyen tudomanyos elorelepessel jar, en nem tudom, nem ertek hozza, de tobbet fogunk megismerni altala az Univerzumbol, ami aztan kitudja, milyen felfedezesekhez vezet.
  • gombabácsi
    #21
    ez azt jelenti hogy olcsóbb és gyorsabb lesz az ifon!!!!
    XD

    de komolyra fordítva a szót: többen írtátok itt hogy a matek minden alapja.
    na most mi van akkor ha én rájöttem egy alapvetőbb elméletre mint a matek?
  • gforce9
    #22
    Az a baj, hogy a matek az nem elmélet. Hanem egy szabályrendszer. Egy nyelv amivel le lehet írni a jelenségeket. Nem tudom milyen alapvetőbbre gondolsz ennél.
  • NEXUS6
    #23
    Engem az elmélet nem érdekel, csak az, hogy milyen anyag kell hozzá.
    XD
  • Cat #24
    "Az, hogy ez pontosan milyen tudomanyos elorelepessel jar, en nem tudom, nem ertek hozza, de tobbet fogunk megismerni altala az Univerzumbol, ami aztan kitudja, milyen felfedezesekhez vezet."

    Ha tudjuk észlelni, idővel rájövünk hogyan lehet blokkolni vagy erősíteni. -> antigravitáció, vonósugár, stb.
  • NEXUS6
    #25
    És mint minden nyelvnek vannak korlátai. Nincs tökéletes formalizmus, matematikai nyelv, ami önmagában megold egy csomó dolgot. Lásd ugye Gödel nemteljességi tételei.

    Ezért szerintem nyilvánvaló, hogy lennie kell a ma használt matematikai formalizmusnál egy bizonyos problémára vonatkozóan célravezetőbbnek, alkalmasabbnak. Szóval Gomababának már megint igaza van!
    ;)
  • NEXUS6
    #26
    Hááát azért szerintem az még odébb lesz. Ahogy olvasom a több 10X naptömegű feketelyukak összeolvadásakor 3 naptömegnyi deficit jött le, ennyi alakult át energiává. Na ennek az eredménye egy olyan gravitációs hullámzás, ami kb akkora, mintha a Föld-Nap távolság 1 atom nagyságú távolsggal változna.
  • gombabácsi
    #27
    természetesen nem jöttem rá semmire, csak vicceltem!
    új dolgokra csak híres tudósok jöhetnek rá!
    XD
  • Pluskast
    #28
    Hm ez érdekes videó. Köszi!

    Amúgy ez a jelenség nem bizonyíthatja a multiverzum létezését? Ha térnek van "szövete" akkor az feltételezi, hogy véges, illetve, hogy behatárolt, mint egy zsák aminek mi a belsejében vagyunk. Szóval a fekete lyuk gyakorlatilag nem egy repedés a téridő szövetén? Ha igen akkor valaminek kell lennie az univerzumon kívül is nem?
  • Ahoy
    #29
    #overseer-7
    Van reális puzzle, és van irreális puzzle.
    Amit most találtunk az tényleg egy mérföldkő. Számomra nekem az jön le ebből, hogy a gravitáció nem egy hagyományos erő, mint többi erő, hanem a tér-idő szövedékéből adódó jelenség. Emiatt viszont erősen kételkedek benne, hogy még a mi életünkben manipulálni tudnánk. Ha a térgörbítő hajtóműhöz egy Jupiternyi energia kell, akkor az tényleg akkora.

    UFO-kat még nem láttunk repkedni, és sajnos nem tartom kizártnak, hogy egyáltalán nem is lehetséges a "szubtérugrás" és egyéb csillagközi utazás. Vagy tényleg csak már egy olyan civilizációnál, ami képes egy csillag energiáját megtermelni.

    A DNS programozása és utólagos egyednél történő szerkesztése már egy ideje simán lehetséges, én is pont ezt csinálom a laborban egereknek szurit adva. AAV, CRISPR/CAS9 stb... embernél sincs semmi akadálya, ha akarsz világító zöld szemet, megcsinálom :D mondjuk valószínűleg börtönbe is zárnának érte.

    A tudat lementése pedig sci-fi. Még annyi alapja sincs, mint a térgörbítő hajtóműnek (annál legalább kiszámolhatod mennyi energia kell). Erős fizikai akadálya van (lementéssel tönkremegy az eredeti szerkezet, még egy jövőbeli technikával is) Ezt követően egy feloldhatatlan filozófiai akadály is felmerül, ugyanis lehetetlen igazolni, hogy az az öntudat tényleg te vagy-e. Az agy életbentartása évszázadokig, az egy reális létező elméleteken és sebészeti technikán alapuló eljárás... de a digitalizálás csak egy Star Trek játékban működik :)



  • norbre
    #30
    az oké hogy észlelték, de honnan tudják hogy mi a forrása?
  • Ahoy
    #31
    Nah, nem NEXUS6-nak ment, félreütöttem.
    (Amúgy ha egy jobb holnapra akarod magad konzerválni, akkor nézz utána a kriobiológiának... pont most volt egy hír, hogy egy nyúl agyat sikerült vitrifikálni tökéletes állapotban megőrízve a struktúrákat. Most mennek felfelé disznó, majd csimpánz agyra is... Ha ez sikerül, akkor nincs elméleti akadálya annak, hogy egy kriokamrába rakjanak, és majd 100 év múlva felkeltsenek. Akár sérülés nélkül megúszhatja az öntudatod és az emlékeid. )
  • Cat #32
    Két létesítmény van, ezek néhány mikroszekundum eltéréssel észlelték a dolgot. Az időkülönbségből következtetnek a távolságra. Az irányt azt én se tudom honnan veszik, de gondolom megnézték, hogy ebben a távolságban hol van valamilyen esemény, tudták mekkora tömeg kell az észlelés megtörténtéhez, és így határozták meg az adott fekete lyukakat.
    Utoljára szerkesztette: Cat, 2016.02.12. 10:48:43
  • Cat #33
    A hibernálásnál nem a lefagyasztással van baj, hanem hogy közben jégkristályok keletkeznek, amik roncsolják a sejteket, azaz a felolvasztás nem megy.
  • Ahoy
    #34
    Vagy eleve tudtak a jelenségről, és ehhez mérten várták a gravitációs hullámot... de ennek utána kéne nézni.
  • Ahoy
    #35
    Pont ezt mondom, ma már nincs nativ fagyasztás, hanem vitrifikáció van. Több X-prize is van a témában, pont a szervfagyasztás miatt. Lehet köré startup céget rakni.
    A lényege, hogy a sejtekben és sejtközi térben lévő víz kezelése fagyállókkal, vagy glükózoldattal emiatt üvegként fagy meg a szerv (üvegnek nem változik a térfogata), nem keletkeznek jégkristályok.

    1. A természetben egy béka ezt már megoldotta. Egyszerűen lefagyasztja magát télen, és tavasszal kiolvad.
    2. A nyúl agyas példám...

    10-20-30 év és valószínű emberi agynál is lehetséges lesz. A jégkristály egy (nehezen) de megoldható probléma lesz a jövőben. Az agy merevlemezre mentése pedig az említett erős fizikai (kvantumbiológiai) és filozófiai korlátok miatt sci-fi.
  • Magnum PI
    #36
    Lehet hülyeség amit mondok, de ugye ezek a hullámok minden irányba terjednek vagyis egy gömbről beszélünk. Végül is ennek a gömbnek érzékelték 2 pontját más más időponotban. A 2 pontból és az időeltérésből már meg lehet határozzni a gomb sugarát valamint szintén az idő eltolódás miatt meglesz hogy hogy merre terjedt a hullám vagyis hogy merről jött, tehát a gömb középpontja
    Utoljára szerkesztette: Magnum PI, 2016.02.12. 11:08:26
  • Ahoy
    #37
    Nekem is ez ugrott be elsőre... a műholdas LISA is emiatt lehet mégjobb ilyen téren.

    Mielőtt oldalakat filózunk erről meg is nézhetnénk az angol hírt :D mobilnetről nem tudom most.
  • gforce9
    #38
    http://gravitacioshullam.hu/

    Fenn van minden anyag, videó, magyarázat.
  • Astrojan
    #39
    Szerintem nem tudják hol van a forrása. Távolságra próbáltak becslést adni, kb 1300 millió fényév. De véleményem szerint soha nem is fogják megtudni, mert a gravitonsugárzás sebessége kb 1 Mc, ezért az esemény fénye csak olyan 1 milliárd év múlva érne ide.

    http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.061102
  • gforce9
    #40
    1 Mc? Kimérted? :D