104
  • Irasidus
    #64
    Te mindent elhiszel? Színképelemzéssel nem lehet megállapítani egy aszteroida hőmérsékletét, citroface egy troll (a másik topicban éppen a holraszállás trollkodja.). Az aszteroidák hőmérsékletét nem meglepő módon infravörös tartományban mérik, amit kiegészítenek az albedóból származó adattokkal. Természetesen ez egyszeri mintavételezés nem elég, ezért a Stefan-Boltzmann törvény értelmébe T-constant*(1/1√d) megkapjuk az aszteroida minumum és maximum hőmérsékletét. Tehát én nem kételkedem, abban, hogy nem -270 fokos, hanem tudod. De magad is megmérheted és kiszámolhatnád, ha képes lennél rá... Mellesleg, az interenet korában a tudatlanság, választás kérdése - idézet tőled: "Nem tudtam pontosan, hogy hány fokos lehet maga az aszteroida, azt tudtam, hogy az űr annyi"! De nyugodtan személyeskedj tovább, mást úgy sem tudsz hozzátenni ahhoz amit írok, az meg hidegen hagy.
  • sirpalee
    #63
    Ez egyértelmű, felesleged volt leírnod. A lényeg, hogy nem -270c, mint amivel te jöttél folyton. (azt írtad akkora hőmérsékletben fúrni) Játszod itt a nagy szakértőt, de közben kb 1 percet sem szánsz keresésre. Kb ennyi idő alatt találtam adatot hiteles forrásból. Megint a saját fejed után mész és csodálkozol ha a kezedre csapnak...
  • MasterMason
    #62
    De az nem egy konstans állandó. Nyilván sok dologtól függ, hogy hány fokos egy-egy aszteroida. Gondolom amikor a naprendszer pereméről indul akkor teljesen más értékei vannak mint amikor már megközelítette a napot.
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.29. 19:06:04
  • sirpalee
    #61
    Vagy hazudsz, vagy citroface kamuzik, vagy nem tudnak mérni a miskolci csillagvizsgálóban. Nasa mérése.

    -100 farenheit azaz kb 199 kelvin
    Utoljára szerkesztette: sirpalee, 2014.10.29. 19:00:09
  • MasterMason
    #60
    WTF? Nem én vagyok Citroface.

  • sirpalee
    #59
    Nah már fake accokat is regisztrálsz, csak azért, hogy magadat igazold? Nem gondoltam volna, hogy eddig süllyedsz.
  • MasterMason
    #58
    Köszi. Nem tudtam pontosan, hogy hány fokos lehet maga az aszteroida, azt tudtam, hogy az űr annyi.

    Irasidus barátunk kételkedik ebben. :)
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.29. 18:40:27
  • citroface
    #57
    üdv
    az aszteroidák -270 c fokosak, a miskolci csillagvizsgáló vezető csillagásza vagyok, egy színképelemzési módszerrel állapítottuk ezt meg, ha nem hiszed, várlak szeretettel a csillagvizsgálóbaa
  • MasterMason
    #56
    Semmiféle fizikai tévedések nem voltak. Egész egyszerűen te a fejedbe vetted, hogy félremagyarázod amit írtam, és addig csűröd csavarod, amíg szerinted igaz nem lesz az állításod. Mondom, befejeztem veled. Szia.
  • Irasidus
    #55
    "Hol olvastál ilyet? Ha nem tudsz olvasni akkor kár is folytatni, én azt írtam, hogy a -270 fokon csontra fagyott aszteroidát. Erre már másodszor akarod ebből azt a következtetést levonni, hogy az aszteroida hőmérséklete -270 fok."

    Valóban félre értettelek. Elnézést! Viszont így sem jó amit írsz; a hőt egy aszteroida a Naptól kapja, és ezt a hőt nem az űr "hidege" vonja el, mivel az űr (vákuum, és) igen jó hőszigetelő, hanem termikus sugárzás formájában kisugározza (ami igen rossz hatásfokú). Tehát semmi értelme a -270 fokot emlegetni egy aszteroida esetében. A másik, hogy még mindig rossz szót használsz, fagyni az illékony anyagok szoktak, eleve szilárd anyagok nem szoktak fagyni, mert elve szilárdak. Lényegtelen hány fok van ott. És bizony azok a fém aszteroidák csontszárazak. De ha nem így lenne, akkor sem okozna a fagyott illóanyag problémát - a jégnél egyenlőre még a vas, és kő keményebb, bányászati szempontból is.

    Még egy dolog, hogy nemhogy félre értsük egymást. Szerintem sem működőképes ez a vállalkozás, de nem amiatt amit írtál, azok fizikai tévedéseken alapulnak, és erre hívom fel a becsed figyelmedet.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.29. 17:45:28
  • ostoros
    #54
    Engem meg nem érdekel, hogy konkrétan megéri-e. Az érdekel, hogy fejlesztik a technikát. Ha fejlesztenek valamit, az még soha sem volt tisztán negatív. Biztosan meg lesz a haszna a jövőben.
  • MasterMason
    #53
    A lényeg az, hogy 2.5 milliárd dollárba került marsjáró projekttel, maximum a mars felszínéről tudunk mintát venni, és még vissza sem tudjuk hozni a földre. Tudod mikor fognak ezek bányászni egy aszteroidán? Majd 3772 április elsején.
  • EnxTheOne
    #52
    Aszteroida bányászat?
    Majd térjünk vissza erre ha nem kell minden inditás előtt teljesen szétszedni a hajót, meg 10$/kg áron viszik majd a felszerelést.
  • Attilawap
    #51
    A lényeg az, ha a kutyaszar megfagy -10°C-on, akkor könnyen törik. Ugyan ez történne egy aszteroidával is. :D
  • cylontoaster
    #50
    Mert azt feltételezi, hogy van logikai kapcsolat a közt amit írsz, és a közt amire írod. De teljesen igazad van, nem mondtál ilyet, random hülyeségeket beszélsz.
    Miért érdekes, hogy hány fokon fagyott meg, ha azóta nem annyi a hőmérséklete, mert régen felmelegedett már?
  • MasterMason
    #49
    "Még egyszer kérdezem, hol olvastad, hogy egy aszteroida -270 fokos? "

    Hol olvastál ilyet? Ha nem tudsz olvasni akkor kár is folytatni, én azt írtam, hogy a -270 fokon csontra fagyott aszteroidát. Erre már másodszor akarod ebből azt a következtetést levonni, hogy az aszteroida hőmérséklete -270 fok.

    Na viszont látásra.
  • Irasidus
    #48
    A kábelt fűtése nem igazán megoldott, nagyon nagy hőmérsékletre van szükség, és egy kábel egyenlőre nem bírná ki.
  • Irasidus
    #47
    "Itt keverednek a dolgok. Egyrészt főként aszteroida bányászatról beszélünk, másrészt pedig a bolygókra azt mondtam, hogy az ottani bányászatot a szélsőséges időjárás ingadozás befolyásolja, viszont az aszteroidák többségében bizony van víz is és nem az aszteroida -270 c fokos hanem az űr amelyben csonttá fagyott. Szerinted hány fok van az űrben? Van ahol -270 persze nem mindenhol..."

    Közvetítő közeg híján, csak termikusan sugárzás formájában tud egy tárgy hőt veszteni az űrben, ami igen lassú folyamat, mivel a vakum igen jó hőszigetelő. Tudod termosz. A Nap fűti az égitesteket, ezért van pl.: a Hold nappali oldalán + 180 fok, és mint említettem elég nehezen hűlnek ki a tárgyak - főleg a kis égitestek. Mellesleg amikor az olvasod, hogy az űr az 3-k fokos, akkor azt úgy kell(ene) érteni, hogy az űrben lévő fotongáz hőmérséklete ennyi, a vakumnak nincs hőmérséklete, és a 3-k hőmérsékletű termikus sugárzás nem hűt... Egyéb iránt azok az égitestek amiket érdemes kibányászni, tehát fém aszteroidák nem nagyon tartalmaznak jeget, de mint írtam ez lényegtelen a bányászat szempontjából. Még egyszer kérdezem, hol olvastad, hogy egy aszteroida -270 fokos? Nem igazán tudtál rá magyarázatot adni, hol olvastad ezt...

    "Azok nem hajtóművek hanem RCS fúvókák, amelyek a függőleges irányú és a hosszanti tengely körüli forgási manővereket teszik lehetővé a Föld körüli pályán. Vagyis azzal képtelenség fékezni."

    Egyetértek, amit Attilawap állít az lehetetlen, viszont attól még RCS az hajtómű, még ha nem is főhajtómű, hanem csak manőverező hajtómű is. A fúvóka a hajtómű rész...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.29. 13:03:22
  • sirpalee
    #46
    Kompakt, zárt rendszerű reaktor? :P (baromi nehezek, az igaz...)
  • MasterMason
    #45
    A nagy teljesítményű ipari áramot ami a fúráshoz és a fűtéshez kell, meg postagalambbal küldjük.
  • Attilawap
    #44
    Pontosan erről van szó! Le lehetne fúrni az Európán ezzel az ötlettel egészen a jégpáncél alatti vízig. Hogy a mérnököknek ez nem jutott az eszébe! Csak 10-15km-t kéne így fúrni.
  • valamit
    #43
    Ha má van kábel kapcsolat a felszínig, a felszínről azon át nem fűthetnének, legalább magát a kábelt?
  • cylontoaster
    #42
    Teljesen irreleváns. Pont mindegy, hogy jönnek vagy térgörbítéssel ideugranak, a lényeg, hogy bent van a naprendszerben, ahol éri sugárzás, ami melegíti.
  • MasterMason
    #41
    Talán itt lenne az ideje felcsapnod a wikit, az aszteroidák tekintetében, megnézni "honnan jönnek", milyen pályán mozognak, stbstb.

    Nem kell ehhez wiki sem. Tele volt és van az összes csatorna az űrutazással és világegyetemmel kapcsolatos tudományos ismeretterjesztő műsorral.
  • Attilawap
    #40
    Én úgy tudom, hogy a világűrben árnyékban, még ha csak 1-2 millió km-re vagyunk a naptól, akkor is -270°C körüli a hőmérséklet. Ugyan is a vákuum nagyon jól szigetel. Csak azon az oldalon van forróság, amit süt a nap és ez lehet akár 200 millió km-re is a naptól.
  • cylontoaster
    #39
    Tök jó, hogy felcsapod a wikit, és kiírod az első adatot belőle, csak nem hülyeség gondolkodni is előtte. Az, hogy a világűr hőmérsékletére -270 fokot ír, az egyáltalán nem azt jelenti, hogy a naprendszerben is ennyi van. És szerintem bányászni nem akarnak ennél távolabb.
    A Hold sötét oldalára pl -180 fokot ír csak, szintén a wiki. Persze ott melegebb van a náci városok miatt, de talán az ennyit nem számít.
    Utoljára szerkesztette: cylontoaster, 2014.10.28. 15:43:24
  • cylontoaster
    #38
    Nem, a lényeg az, hogy ők is pontosan tudják, hogy ez blődség, csak megpróbálnak azon emberekből pénzt kiszedni, akik ezt nem látják. És úgy tűnik sikerrel.
  • Attilawap
    #37
    A lényeg az, hogy mi sg.hu-n, meg kocsmákban kupálódunk ki és okosabbak vagyunk, mint egy tervezőmérnök. Nekik is ezt az oldalt kéne olvasgatniuk, aztán lenne űrmeghódíccsa! :)
  • MasterMason
    #36
    Azok nem hajtóművek hanem RCS fúvókák, amelyek a függőleges irányú és a hosszanti tengely körüli forgási manővereket teszik lehetővé a Föld körüli pályán. Vagyis azzal képtelenség fékezni.

    Itt keverednek a dolgok. Egyrészt főként aszteroida bányászatról beszélünk, másrészt pedig a bolygókra azt mondtam, hogy az ottani bányászatot a szélsőséges időjárás ingadozás befolyásolja, viszont az aszteroidák többségében bizony van víz is és nem az aszteroida -270 c fokos hanem az űr amelyben csonttá fagyott. Szerinted hány fok van az űrben? Van ahol -270 persze nem mindenhol...


    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.28. 12:04:17
  • Irasidus
    #35
    Egyrészt az átlagos műhold élettartamokat két műholdtípus a GPS és KH11 műholdak nem befolyásolják, mellesleg, az sem, hogy vannak katonai vagy egyéb polgári műholdak amik a tervezett élettartamon felül teljesítenek. A GPS-műholdak pontos élettartama egyébként sem kiszámítható, plusz oda nem nagyon kell üzemanyag, csak pályakorrekcióra mivel a GPS műhold akkor jó, ha egy helyben van. De az átlagot az sem befolyásolja, ha terveznek hosszabb élettartamra műholdak is. Igen, vagy ilyen is, de kérdés az, hogy van-e igény elég hosszútávon működő műholdra ami olyan gyakran változtat pályát, hogy sűrűn kellejen tankolni.
  • Irasidus
    #34
    "A kis és egyéb bolygón lévő bányászatot leginkább a szélsőséges időjárás ingadozás befolyásolja, az aszteroidákon meg az, hogy nagy részük gyakorlatilag csonttá van fagyva. Kitermelni azon semmit nem lehetne, maximum robbantással, de ki tudja hogyan módosítana a pályájukat a rendszeres robbantás. Sajnos kell még vagy ezer év fejlődés, mire elérkezünk a bolygó és aszteroida bányászathoz. "

    A fémes kisbolygók "csontszárazak", nincs semmi (víz) bennük ami csonttá fagyna. A fémek vagy kőzetek nem keményebbek lesznek ha lehűtöd őket hanem törékenyebbek. Télen, a puha kerti talaj nem a hidegtől lesz keményebb, hanem, hogy a víz megfagyott benne, talán ez zavart össze... Mellesleg a sarkkörön túl is vannak bányák, és a peramforszt talaj bányászat tökéletesen megoldott dolog, nem kell várni rá ezer évet. Azonkívül napsütötte oldalon a kövek igencsak fel tudnak melegedni, van ott meleg is, és egyetlen aszteroida sincs -270 fokon, nem is tudom ezt a zöldséget honnan vetted. Tényleg, honnan szedted?

    " Miféle üzemanyagával fékezné le magát? Semmiféle hajtómű nincs sem az űrhajó sem pedig a hordozórakéták orrán..."

    Az űrsikló orrán több hajtómű is volt... Google: "space shuttle nose" - és láss csodát.
  • Molnibalage
    #33
    Az inkább kisméretű műholdak, de a nagy klasszikus több milliárdos vagy szászmilliókba kerülő holdak évtizedekig működnek, vagy azt várják el tőlük. Nézd meg a jenki KH-11 holdak és a GPS holdakét vagy egyes távközlési műholdak élettartamát. Ha 15 év után tönkremennek, akkor lassan anyázás a vége.

    Nézd meg pls első körben GPS holdakat. Az elsők 6-8 évig mentek. A '80-as évek legvégén indítottak 8-10 évet, a '90-es évek eleje és közepén indítottaknál a 12-13 éves élettartam is rikta, egy rakás 15-17 éves hold van fent. A holdak egy részét meg szimplán lakapcspolták, mert a technológia túllépett rajtuk, de egyébként működőképesek voltak.

    KH-11 holdak közül a három legöregebb 18, 13 és 12 éves és a régebbiek is elketyegtek 15+ évig is.
    Utoljára szerkesztette: Molnibalage, 2014.10.28. 10:32:53
  • Irasidus
    #32
    A 80'-as évek valóban régen volt, viszont ma inkább szeretnek kisebb és specializált műholdakat pályára állítani, és nem midet egyben mint anno az órásműholdak idejében. Ma, a műholdak átlagos élettartam 3-7 év! Persze kivételek vannak, de a kivételekből senki nem fog meggazdagodni...
  • Molnibalage
    #31
    Láthatólag fogalmad sincs sem az űrutazásról sem a fizikáról. Megéri koptatni így a szánkat...?
  • sirpalee
    #30
    Könyörgöm.. Használj vesszőket!
  • MasterMason
    #29
    Na menj szépen aludni Palika, már éjjel három gyerekeknek ilyenkor már ágyban a helyük valamelyik spanyol kórházban ebolával kezelve. :P

    UI: Ne akarj nálam okosabb lenni, mert az a lehetetlen küldetések közé tartozik de hát ezt te is tudod, csak nem viseled el...
    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.28. 02:59:55
  • sirpalee
    #28
    Az egy dolog, hogy az alap feltételezés is hülyeség... (túl sok üzemanyag, mégnagyobb első fokozat stb) De a te válaszod is röhejes. Hát megfordítod a fékezés idejére! :)
  • MasterMason
    #26
    Miféle üzemanyagával fékezné le magát? Semmiféle hajtómű nincs sem az űrhajó sem pedig a hordozórakéták orrán...




    Utoljára szerkesztette: MasterMason, 2014.10.28. 01:29:39
  • sirpalee
    #25
    Pedig mostanában nagyon hiányoljuk az aranyköpéseid és a csuda tooljaid. Mindig úgy megnevettettél vele mindenkit... Hiányzol nekünk ám!
  • TokraFan
    #24
    Mert a vízbontáshoz ugyebár nem kell energia, nem kellenek berendezések és munkaerő sem...Csak magától ingyen kivonódik azoxiggééjn...vagyis a hidrogén. Pöttyet gondolkozzál már...
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2014.10.27. 23:17:59