215
  • gforce9
    #95
    Nos, akkor most egy angolnak nézz utána, mert azóta ezt én is megtaláltam. :)

    Egyébként én azt mondam: lovári, nem azt, hogy a világ minden tájáról a cigány nyelvek.

    Attól hogy valamit egy népcsoport beszél, még nem közös nyelv. Akkor közös nyelv, ha meg is értik vele egymást. Angolban pl. ez olyan 170k. Szóval nem kicsi kölönbség. Egyébként valóban a 800-al kicsit elvetettem a sulykot, de a lényegi mondandó áll, hogy szókincs tekintetében fejletlenebb egy elmaradott kultúra és fejlettebb egy technológiailag-kultúrálisan sokszínűbb társadalom.
  • Doktor Kotász
    #94
    "Ha jól emléxem már az előember is ismerte a tüzet, az meg olyan 10 milkó éve volt."

    Nem gondoltam volna, hogy ilyen öreg vagy. :-)
    Mekem csak a nagypapám élt akkor, így közvetlenül nem élhettem akkor, de ő még azt mesélte, hogy akkoriban még nagyon féltek a tűztől. Biztos igaz amit mond, mert ő még arra is emlékezett, amikor a dédpapit megette egy rontoszaurusz, aki rokonilag unokatestvére volt egy T-rexnek. Akkor még Mexikóban laktak, és amikor egy nagy szikla is leesett az égből, átköltözött a család Ázsiába. Onnan a papával jöttek át Európába, csak előtte szittyák voltak Mezopotámiában.
  • Tau Tang Wou
    #93
    Már ne haragudj, de keresni tudni kell: :)
    Szóval benne van.

    " A romani nyelv legnagyobb szógyűjteménye 33 000 szóból áll. Ebben csak a romani beszélőktől felgyűjtött, jelenleg is élő kifejezések szerepelnek.
    ...
    A romani nyelvnek gazdag a szóképző rendszere. Elvont főnevek, összetett kifejezések alkotása a nyelv jelen állapotában is lehetséges.
    ...
    A Biblia, a Korán és sok szépirodalmi alkotás mellett cigány nyelvre átültethetők olyan bonyolult szakszövegek is, mint például az Európai Unió alkotmány-tervezetének egyes fejezetei."
  • Doktor Kotász
    #92
    "komolyan mondom nehany embernek abszolute nincs agya, honnan a faszbol lett volna villamlaskor tuze mikor esik akkor az eso ? , meg hanyszor lattal villamlaskor tuzet? mert en meg egyszersem
    ha arra vartak volna hogy a villamlas csiholjon tuzet akkor megfagynak az tuti , nem egyszerubb ket kurva fadarabot osszedorzsolni?"

    Szerintem meg úgy találkoztak először a tűzzel, hogy egy száraz kánikulai napon, mondjuk időszámítás előtt július 22-én, ha minden igaz, az egy szombati nap volt, valaki óvatlanul eldobott egy cigarettacsikket kirándulás közben, és lángra kapott a bozót. :-D
  • gforce9
    #91
    innen alakult ki a "nyárikonyha"
  • Doktor Kotász
    #90
    Akkor mondhatni a korai ingatlanok szobakonyhás felépítésűek voltak előszoba nélkül, és a bejárat közvetlenül a konyhára nyílott.
  • gforce9
    #89
    Ne haragudj, de ezt és sok más linket is megleltem magamtól :) Ebben nincs leírva még megközelítőleg sem a szókincs nagysága :)
  • Tau Tang Wou
    #88
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Cig%C3%A1ny_nyelv
  • gforce9
    #87
    Keresgetek egyelőre nem lelek, ha van linked, megköszönöm.
  • Tau Tang Wou
    #86
    Keress csak.
    Meg fogsz lepődni.
  • Tau Tang Wou
    #85
    Mondjuk a több ezer népből lehet, hogy nem a két véglettel kellene érvelni, meg nem a mai állapotokkal.

    De mi volt az ábra 5-6 ezer éve?
  • gforce9
    #84
    Nem néztem utána, lehet nme 800, de tudom, hogy nagyongyér a szókincs, de ha gondolod, utánakeresek.
  • gforce9
    #83
    Ugyanez a folyamat. Az általad leírt közegnek elégségesek ezek a kifejezések. Ezért egy összetettebb szót lebetűzni sem tudnak sokszor. Nincs rá szükségük, a nyelv visszafejlődik. Aztán persze ha az ilyen ember értelmesebbek közé kerül, csak csodálkozik rajta, ha kinézik :) Mondjuk ez már nagyon elvezet a témától :)
  • Tau Tang Wou
    #82
    "Hiszen a lováriban is van vagy 800 szó aztán kalap..."

    Ugye ezt te sem gondolod komolyan?
  • gforce9
    #81
    Hát igen a földrészek fejlettségi szintje akkor került nagyjából "összerántásra" amikor elkezdtek hajózgatni a népek. Előtte a fejlődés üteme teljesen más volt. Amerika is onnantól kezdett el fejlődni, hogy adamentünk. (az, hogy jó dolog volt e az ottani őslakosoknak, az más kérdés)
  • mizar1
    #80
    (Vagy szűkül. Manapság már a "tök jó"-val fejezik ki, hogy nagyon jó, csuda jó, szép, tetszik, stb....)
  • mizar1
    #79
    Azért nem egészen.
    Az egyik helyen már olyan volt a szint, hogy a Holdra is föl tudtak jutni, ugyanakkor meg máshol embert ettek akit előtte kőbaltával ütöttek le.
  • gforce9
    #78
    Dehogy ugyanolyan tempóban. Hiszen a lováriban is van vagy 800 szó aztán kalap némely törzsnél elmaradottabb régiókban lehet még ennyi sincs. A nyelv együtt fejlődik a társadalommal. Éppannyira bővül, hogy a társadalomban megjelenő dolgok leírhatóak legyenek. A nyelvet a szükség alakítja ki. Legalábbis szerintem.
  • Tau Tang Wou
    #77
    Egy szóval sem mondtam, hogy hihetetlen, hogy kialakul több ezer nyelv. Mert ez tény.
    A kérdés az, hogy hogyan és hogyhogy ugyanolyan tempóban az 1 millió éves skálán?
  • mizar1
    #76
    Azzal a megszorítással, hogy a kreacionistáknak nincs igazuk.
  • mizar1
    #75
    A hominidákban régen nem voltak benne az emberszabású majmok, ezért én még így tudtam. Most utánanéztem, és manapság már tényleg beleveszik.
    Szerintem nem kellett volna belevenni, de ebbe nem szólhatok bele.
  • Pares
    #74
    Mind a kreacionistáknak, mind az evolucionistáknak igaza van. A tudás fája, a "tűz", és Ádám a.k.a. Prométheusz a kulcs.
  • gforce9
    #73
    Már ne haragudj, de még országokon belül is különböző nyelvjárások alakulnak ki az évszázadok során, sokszor annyira eltérnek, hogy egymás megértése is problémás. Nem értem miért olyan hihetetlen, hogy 2 nagyontávoli nép nyelve teljesen eltér....
  • Narxis
    #72
    Akkor jó sokat tüzeskedett az emberiség.
  • Alfa Of NS
    #71
    Amikor elkezdtünk szétterjedni a Földön már modern emberként tettünk, tudtunk beszélni stb. Amik különbségek kialakultak azok kis mértékben külső fizikai jellemzők az éghajlathoz optimalizálva. A többi meg kulturális különbség. Ott viszont jelentős. Jelenleg a bolygón a vadászú-gyűjtögető embercsoportoktól kezdve az űrhajóépítő nemzetekig mindenféle embercsoport él. Koránt sem vagyunk azonos fejlettségi szinten.
  • Alfa Of NS
    #70
    "A fejlődés soha nem exponenciális, hanem logisztikai görbe alakú.
    Ennek az eleje közel exponenciális, a vége pedig telítési. Aztán amikor jön valami új hatás jó egy újabb menet."

    Részben egyet kell értsek veled. A teljes végeredmény valóban ilyen képet mutat. Azért írtam exponenciálisat, mert a természet csak exponenciális folyamatokat ismer. Előbb utóbb pedig egy ilyen folyamat elér valami küszöböt, ahol kénytelen lassulni. Bár általában ilyenkor valamelyik másik rendszer kezd el exponenciálisan fejlődni. Például a genetikai fejlődés kb a farkasok szintjén érte el a csúcsát, utána csökkenő ütemű volt. Viszont náluk már van tudat, és így elindult a kulturális fejlődés. A farkascsoportok ha jól tudom már szokásaikban is eltérnek fajon belül, bármiféle genetikai háttér nélkül. Ez fejlődött tovább az embernél. Exponenciálisan.
  • Tau Tang Wou
    #69
    Ha poénnak szántad, akkor gyenge, érdemi hozzászólásnak meg alkalmatlan.

    Persze a lehetőséged megvan, hogy megvédd, csak meggyőzően kellene érvelned mellette. Bár szerintem ez elég lehetetlen feladatnak tűnik.
  • WoodrowWilson
    #68
    Várj, ezt tudom. Isten megharagudott az emberekre, mert egy felhőkarcolót kezdtek építeni, ezért jól összezavarta a munkások agyát, és mivel már nem értették meg egymást meg a tervrajzokat, inkább abbahagyták az egészet.
  • gforce9
    #67
    Vagy egyszerű erdőtűz, amihez nem kell sem villám, sem tűzhányó. Elég egy reggeli harmatcsepp, ami az afrikai nap sugarát fókuszálja.
  • Alfa Of NS
    #66
    "Ha exponenciális a fejlődés, akkor most kellene megtapasztalnunk legnagyobb evolúciós sebességet. Nem?
    És mit látunk? Napról napra pusztulnak ki az egyes fajok."

    Ha megnézed, hogy hova fejlődött az elmúlt 100 évben az emberiség, vagy az elmúlt 1000 évben, akkor látod, hogy gyorsuló ütemben fejlődtünk. Igaz kulturálisan, nem genetikailag. A genetikai fejlődés a modern ember megjelenésével lényegében elérte a csúcsát. Ezért is hal ki sok más faj, mert gyengébbek, mint mi.

    "És mi volt a kambriumi robbanáskor?
    Ott állítólag tombolt az evolúció.
    Miért nem lett belőle később tombolás a négyzeten, köbön, stb. ?"

    Attól még hogy volt ugrás benne, attól még folyamatos volt a fejlődés.
  • Tau Tang Wou
    #65
    Ha annyira összeköttetésben volt, akkor hogyan alakult ki több ezer különböző nyelv? Valahogy csak el kellett szigetelődniük egymástól.
  • FxS
    #64
    Ne haragudj, de az 1 millió év nem a Homo Sapiens Sapiens-re vonatkozik. Az egymillió év szociológiai hatásait pedig nem kellene lebecsülni, ennek köszönhetjük a gender role-okat. Ha pedig a fejlődésbeni külünbségről beszélsz, ne felejtsd, hogy a világ nagy rész összeköttetésben van/volt. Ahol nem (Ausztrália, majd jóval később Amerika), ott nyilvánvaló a különbség. A majákat és aztékokat, nomeg ugye az Ausztrál, valamint óceániai benszülötteket nem igazán tartották a hóditók sem ellenfélnek - maximum ellenségnek vagy vadnak.
  • duke
    #63
    Es nem csak a villam, hanem a tuzhanyok is okozhattak tuzet. Nem egy nagy kitoresre kell gondolni, hanem hosszu ideig akar ezer eveken at, szep lassan csordogalo lavara.
  • Tau Tang Wou
    #62
    "Es naponta hallani a hirekben, hogy a tuzoltok villam okozta tuzhoz vonulnak."

    Mondjuk ez szerintem pont gyújtogatás.
    Ennyi villámtűz nincs.

    Persze a villám okozhat tüzet, de ez a természetben elég ritka.
  • duke
    #61
    "komolyan mondom nehany embernek abszolute nincs agya, honnan a faszbol lett volna villamlaskor tuze mikor esik akkor az eso ?"


    Bazzeg a villamlas nem fugg ossze az esovel, vagy a viharral. Villamlas barmikor tortenhet, biztos hallotad mar a "derult egbol villamcsapas" kifejezest. Persze viharban sokkal gyakrabb, de szaraz, szelcsendes, napos idoben is, lassan osszejon, annyi elektromos toltes a foldon vagy a levegoben, hogy villam lesz belole.
    Es naponta hallani a hirekben, hogy a tuzoltok villam okozta tuzhoz vonulnak.
  • Tau Tang Wou
    #60
    Tök logikus.

    Az emberi faj végigvegetált 1 millió évet a tábortűz mellett, ezalatt különösebb nyom nélkül elterjedt az egész bolygón. Nem szaporodtak túl, nem haltak ki.
    A törzsek elszigetelődtek. Feltaláltak több ezer nyelvet, rengeteg féle logikával, szavakkal; írásokat megannyi technikával.
    Mikor ez megvolt, 6000 éve észhez tértek és hogy hogy nem máris partiban voltak egymással a különböző kontinensek kultúrái.

    Tehát valami 1 millió évig fejlődik szerteágazik, majd szűk, maximum évszázados különbséggel ér ugyanarra a fejlettségi szintre.
    Ez hogyan lehetséges?
  • Tau Tang Wou
    #59
    "- az evolúció biztos létezik abban a formájában, hogy generációról generációra változik a genetikai állomány"

    Ja, tudom második evolúciós gumiszabály.
    Ha valami nem fejlődik, hanem romlik, az akkor is fejlődés, csak még nem tudjuk mire lesz jó.


  • philcsy
    #58
    A fejlődés soha nem exponenciális, hanem logisztikai görbe alakú.
    Ennek az eleje közel exponenciális, a vége pedig telítési. Aztán amikor jön valami új hatás jó egy újabb menet.
  • FxS
    #57
    Nagyon érdekes cikk. Lassan tényleg rádöbbenünk, hogy azok a tényezők amiktől igazából "embernek" nevezzük magunkat, nem is a Homo Sapienssel együtt alakultak ki, mi csak történetesen a 'legrátermettebbek' voltunk. Mindig is lenyűgözött annak a gondolata, hogy a húsra való 'átállás' nagyban befolyásolta őseink fejlődési irányát - az előkészitett étel ötlete pedig csak tovább erősiti ezt.

    Ezekre a vakbuzgó tökkelütöttekre pedig ugyan tegyetek már. Bármelyik értelmes(!) ember, aki rendelkezik egy minimális olvasottsággal vagy fejlődéstörténeti rálátással, nem mond ilyet.
  • Tau Tang Wou
    #56
    "Nézd meg, hogy a különböző élőlények mikor jelentek meg a Földön. 3,5-4 milliárd évvel ezelőtt jelent meg az élet, de a legtöbb dolog az utolsó párszázmillió évben zajlott le."

    Ha exponenciális a fejlődés, akkor most kellene megtapasztalnunk legnagyobb evolúciós sebességet. Nem?
    És mit látunk? Napról napra pusztulnak ki az egyes fajok.

    És mi volt a kambriumi robbanáskor?
    Ott állítólag tombolt az evolúció.
    Miért nem lett belőle később tombolás a négyzeten, köbön, stb. ?