215
  • gforce9
    #135
    Ezt láttam én is, ez alapján írtam amit írtam a legutóbbi körnél. Ha vitázni nem szeretnél, nincs gond. :) Bye!
  • Tau Tang Wou
    #134
    Örülök, hogy egyetértünk.

    Én, egyébként, a legnagyobb hibalehetőséget a geológiai kormeghatározás megbízhatóságában látom.
    Igazából egyik módszer sem tökéletes.
  • Tau Tang Wou
    #133
    Mivel nincs sok affinitásom ezen vitatkozni, ha van kedved nézd át ezeket az adatokat:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%B3kincsm%C3%A9retek_%C3%B6sszehasonl%C3%ADt%C3%B3_list%C3%A1ja
  • mizar1
    #132
    Csakhogy nem biztos, hogy a létszámot kell a sikeresség szempontjának elfogadni.
    Sőt, biztos, hogy nem, bár az is kihagyhatatlan elem.

    Jelenleg az ember tud a legtöbb környezethez alkalmazkodni az összes élőlény közül.
    Valójában az ember képes egyedül arra, hogy a Föld bármelyik helyére eljusson, sőt képes eltávolodni is a Földtől, hiszen eljutott a Holdra is.
    Jelenleg az ember a legbonyolultabb lény az összes közül amelyet ismerünk.
    Az intelligencia problémamegoldó képességet jelent, és ebben az ember messze verhetetlen.

    Természetesen az evolúciónak nincsen célja vagy céljai, csak okozati összefüggések láncolata, ezért olyan tökéletes visszafelé tekintve a soron.

  • FxS
    #131
    Érdekes egyesek eszmefuttatása és felfogása az intelligenciáról. Mi is az hogy intelligens? Egy elvont, emberek álltal kreált fogalom. Elefántok festenek, főemlősök botokat használnak, a madarak fészket épitenek és magasbol ejtik le a csontot, hogy hozzájussanak a velőhöz. Az intelligencia kifejezéssel nagyon csinján kell bánni. Annak ellenére, hogy úgy tűnik előnyt jelent, nem intelligens faj a legsikeresebb a földön. Ha az állatvilágot nézzük, akkor észre kell vegyük, hogy az izeltlábúak a legsikeresebbek. Ha az élővilág teljességét nézzük, akkor pedig a baktériumok.

    Az evolúciónak, mint ahogy már irták előttem is, az intelligencia nem célja. Jelen tudásunk szerint a földön 3,7 milliárd éve van élet, és ebből csupán 0,7 milliárd évet mondhatnak magukénak a többsejtű életformák. Meglepő az 1 millió év? Nekem nem. Rengeteg minden végbement ezalatt, attól, hogy nem ismerünk vagy nem tartunk fontosnak egyes lépéseket.
  • god25
    #130
    Kimaradt a cikkből, hogy nem találtak sem konnektort, sem kábeleket, tehát napelemes mobilt használtak!
  • mizar1
    #129
    Az európai civilizáció is gyakran toporgott egy helyben.
    Aztán meg meglódult.
    Sok mindennek együtt kell lennie ahhoz, hogy újra minőségi változás legyen.
    A Kazak pusztákon már Marco Polo idejében is égtek a gázfáklyák és tocsogott a kőolaj a földön.
    Lámpában égették, tudtak róla.
    De nyilván nem tudták még autóban égetni mert nem tartott még ott Európa ipara.
  • mizar1
    #128
    A piramisokkal óvatosabb lennék, mármint azzal, hogy közel egyszerre találták ki függetlenül egymástól.

    Az bizonyosnak tűnik, hogy volt egy hajózó kőkorszaki civilizáció, hiszen kőoszlopokat, nagy kőszobrokat a Világ sok helyén találni, őserdők mélyén is világtól eltakarva és elfeledve.
    Amerikába pedig eljuthattak az Atlanti óceánon át nem csak északon mint a vikingek, hanem délebbre Marokkó partjaitól, hiszen az áramlatok onnét Amerikába sodornak mindent.
    Elképzelhető, hogy Atlantisz is létezett valahol a Kanári szigetek környékén, vagy talán éppen a mai szigetek a hajdani Atlantisz csúcsai.

  • nlght
    #127
    Ja csak éppen nem számolsz a körülményekkel, ami egy 50-100 fős törzsben előfordulhat: nagyon durva csecsemő halandóság, aki bármilyen sebet kap az meghal (mert nem ismertek fertőtlenítő eszközöket, orvos sem volt, csak gyógyfű max, azokból is csak pár számít hatásosnak és nem mindenhol nő), mindennapos erőszak (az erősebb kutya eszik/baszik szabály), ha felfáztál a földön, akkor nem nyomtál be egy vitamin mix-et, vetted meg a százas papírzsepit, hanem örültél, hogy a szarul táplált immunrendszered legyőzi és nem halsz bele egy egyszerű felfázásba (talán csak a vezér és pár közeli ember volt jól táplált, mivel azok akik utoljára ettek a zsákmányból már csak a maradék koncot nyaldosták). Vízhez is csak patak, tó vagy folyó partján jutott az ember sok százezer éven keresztül, most meg azt mondják az orvosok, hogy napi 2-3 liter kell az embernek. Képzeld el milyen gáz volt régen. Szóval hogyan találjon fel valamit valaki, ha max 15-20 évig él (ekkor már öregnek számított)? Örül, ha túléli az apját 1-2 évvel...
  • mizar1
    #126
    Ez mind semmi!
    Azt is tudom, hogy nem kering egy pár csizma a Hold körül.
    Azt is tudom, hogy nincsenek szellemek, nincs Isten, nincs pokol, nincs mennyország.
    Sok más egyebet is tudok. :-)
  • gforce9
    #125
    Szerintem sem a technika, hanem ez az észnélküli fogyasztás növekedésre épülő profitorientált, önző szemlélet fogja sírba vinni az embert, ha nem kapcsol időben. Persze minden megoldható lenne...csak....
  • Lucy in the Sky
    #124
    Gondolom megvan az aránylag jól dokumentált "sötét középkor" időszaka, meg hogy akkoriban az újszerű, előremutató ötletek, új felfedezések milyen könnyen utat törtek maguknak? És hogy ez a korszak -minden negatívuma ellenére- mennyivel szervezettebb és civilizáltabb világ volt a vadászó-gyűjtögető ősemberéhez képest? Az ókori nagy birodalmak tudományos ismeretekben, technikai fejlettségben mennyivel jártak a fent említett középkori utódaik előtt?

    A tudást baromi nehéz megbízhatóan rögzíteni és átadni generációról generációra, még a kor legnagyobb birodalmainak sokmilliós populációival is megesett az a csúfság, hogy kultúrájuk nagy része odalett. Elsikkadt, a birodalom megszűnte után az emberek egyszerűen elfelejtették.

    Tízezer évvel ezelőttig pedig nem léteztek közel ekkora közösségek sem, csak kisebb-nagyobb törzsek, akik ráadásul meglehetősen gyakran estek áldozatul járványoknak, természeti katasztrófáknak, éghajlati változásoknak vagy épp egymásnak. Az "általános műveltség" kimerült a vadászat, tűzgyújtás, a primitív törzsi kulturális szokások ismeretében. Ez a tudás még átjutott a Bering-szoroson, aztán elolvadt a jég, ezután párhuzamosan, külön utakon fejlődtünk.

    Az amerikai őslakosok a 16. században nem ismerték (legalábbis nem használták) a kereket, feltételezhetően azért, mert nem volt háziasított igásállatuk. Tehát az álattartás elterjedése kellett ahhoz, hogy a kerék jelentőségét felismerjük. Vagyis egy ilyen fontos lépés megtétele is csak több speciális előfeltétel megléte után vált lehetővé. A sokat hangoztatott közös pont, a piramisok magyarázatához nem kell sok ész, nagyméretű építményhez ez a legstabilabb forma, a legkönnyebben megépíthető, már ha szabályosabbat akarsz egy kőrakásnál. Véletlenül párhuzamosan megjelent több kultúrában. Nagyjából ennyi hasonlóságról tudok, javíts ki ha tévedek.

    Könnyen lehet, hogy számtalan elszigetelt esetben feltaláltak korábban csomó mindent, is pl. a számolást, az írást, kezdetleges technikákat és mesterségeket is ismerhettek egyének, de befogadó civilizáció hiányában ezek "érdeklődés hiányában" a feltalálóval együtt a sírba szálltak. Kellett egy közepesen fejlett társadalom, hogy a fejlettség szintjei egymásra rakódhassanak. Véletlenek hosszú sora, valószínűtlen feltételek együttállása, tényleg nem értem miért olyan nehéz elhinni, hogy ez eltarthatott néhány százezer évig...
  • nextman
    #123
    Sok kicsi legyozi a nagyot...
    Szoval intelligencia szerintem mindig hasznosabb, de ez csak az en velemenyem.
  • Alfa Of NS
    #122
    Az intelligencia persze sose hátrány, de... A hüllők amikor kialakultak, már az elején két irányba fejlődtek tovább. Az egyik a dinók, a másik az emlősök. Ha számított volna az intelligencia, akkor a dinók kora nem is lett volna, hanem rögtön az emlősök uralkodtak volna. Viszont kajában bőséges környezetben nem csak az intelligenciával lehet versengeni. Ha sok a kaja, akkor egyszerűen meg lehet nőni nagyra is és máris győztes vagy. Valószínűleg ezért tudtak részben uralkodni a dinók. Csak amikor megváltozott ez a helyzet, kevesebb lett a kaja, akkor már az intelligencia volt a legfontosabb szempont. Akkor viszont az emlősök át is vették az uralmat.
  • nextman
    #121
    Ha intelligensek lettek volna, ez abbol a feltevesbol indult ki.
    Persze ha nem voltak azok, nem is banyasztak.
  • Cef
    #120
    Milyen más ásványokat? Ha lett volna bármiféle bányászat azt már észrevettük volna. Meg egyébként is hogyan? Kiharapták a fogukkal? Gondolkozz már egy kicsit!
  • Cef
    #119
    A technikai fejlődéshez rengeteg felfedezés szükséges. A maják például nem ismerték a kereket. Hiába képes az ember rakétákat és atomerőműveket építeni, az ehhez szükséges tudást meg is kell szerezni, ez pedig nem olyan könnyű és nem megy olyan gyorsan. Meg kell tenni a szükséges felfedezéseket, sőt olyan eszközöket, technikákat kell hozzá feltalálni és kifejleszteni, amivel a felfedezés egyáltalán lehetővé válik. És még ez sem elég, hiszen valakinek rá is kell jönnie, hogy ezeket a felfedezéseket hogyan lehetne hasznosítani és mire. A görögök is ismerték a gőz erejét, az eddigi ismereteink alapján mégsem használták (de legalább is ipari méretekben biztos, hogy nem), csak egy játékként tekintettek rá. A rómaiak nem foglalkoztak "elvont" matematikával, mert a számrendszerük nem tette lehetővé, illetve úgy tartották, hogy a mindennapi életben nincs semmi haszna. Az, hogy a mi civilizációnk elérte ezt a technikai szintet az annak köszönhető, hogy az évszázadok során olyan körülmények alakultak ki, ami mindezt lehetővé tette.
  • nextman
    #118
    Az intelligencia szerintem mindig szamit. Minden kornyezetben utosebb fegyver, es par szaz millio ev alatt bizony ki kellene alakulnia.
  • Zoliz
    #117
    Ma man csak cigihez (man ahhoz se Tarlos Istvan miatt) es fozeshez hasznaljuk a fovarosban.
  • nextman
    #116
    A dinok hasznalhattak mas asvanyokat, akik utanunk jonnek, meg hasznalhatnak megint mast. Nyilvan mindenki azt hasznal fel, amije van.Ez nem kizaro ok.
  • Alfa Of NS
    #115
    A dinoszauruszok azért nem lettek értelmesebbek, mert sokáig nem számított annyit az intelligencia, inkább a nyers erő. Amikor meg már számított, akkor már jelen voltak az emlősök és ők sokkal intelligensebbek voltak. Így nem a dinók fejlődtek tovább, hanem az emlősök átvették az uralmat.
  • Cef
    #114
    Meg az eddigi élőlények leleteiből erre lehet következtetni. Nem csak civilizáció nyomát nem találtuk, de a hozzánk hasonlóan intelligens lények maradványait sem.

    Szerintem a miénkhez hasonló intelligens élet kialakulása nem törvényszerű, csak puszta véletlen. Persze én nem vagyok szakértő, csak hallottam már egy-s-mást és erre következtetek.
  • Lucy in the Sky
    #113
    Intelligens minden további nélkül lehetett (bottal üthetjük a nyomát), technikai, műszaki biztosan nem. Egy iparosodott civilizáció után ugyan valóban nem sok minden marad évmilliók alatt, viszont valaminek a hiánya maradandó. A fejlődés korai fázisaiban feltárt, könnyen elérhető nyersanyag-lelőhelyek márpedig itt voltak az őseink keze ügyében, lehetővé téve a fejlődés beindulását. És persze ki is bányásztunk mindent, amit könnyű volt - néhány alapvető, bőségesen rendelkezésre álló ásványon kívül szinte mindent egyre bonyolultabb technikával, egyre nehezebben lehet már csak kitermelni.
    Ebből az is következik, hogy ha a mai civilizáció valami oknál fogva elpusztul és a felhalmozott tudás elveszik, az ipari forradalom megismétlődése belátható időn belül gyakorlatilag kizárható. Ha ki is alakul másfajta értelmes élet, az megmarad békés, egyszerű értelmes életnek, az emberiségre újabban oly jellemző megalomán hajlamok nélkül. És meglepő módon ez egy egész tűrhető apokaliptikus jövőkép :)
  • Agaba72
    #112
    Teljesen egyet értek.
    Valami nagyon nincs rendben a hivatalos történelem tanítással.
    Ugyebár adva van az ember (vagyis annak valami őse) ami már 1 millió éve használ tüzet. Aztán adva van a mai ember ami már vagy legalább 50-100 ezer éve antropológiailag ugyanaz, legalább is ami az agyat illeti. Ez mit is jelent? Szerintem ez azt jelenti, hogy ha mai ember képes űrrakétát (és egyéb hightech cuccokat) megtervezni, építeni akkor a 100000 évvel ez előtti ember is képes volt rá. Ezt úgy értem, hogy már megvolt a testi (agyi) adottsága, mint ahogy egy kutyának pl.ma sincs meg.
    Másképpen: Ha valami ( a tudomány számára lehetetlen, tehát csak hipotetikus) időgéppel visszamennék 100 ezer évet és elhoznánk pár csecsemőt, akkor elvileg csak nevelés, és taníttatás kérdése, hogy egy mai átlag emberek, vagy ne adj isten akár tudósok, felfedezők legyenek.
    Igazán érdekesé itt kezd válni a dolog, mert ugye elvileg a modern ember már vagy 100 ezer éve "készen" álla az igen nagy fokú fejlődésre, de csak kb. 5-10 ezer éve kezdte meg hivatalosan. A legfurább (ahogy arra jól rávilágítottál) , hogy ezt egymástól elszigetelt csoportok szinte egy időben kezdik meg.
    Pont nem igaz amit gforce9 ír "Amerika is onnantól kezdett el fejlődni, hogy adamentünk". Az amerikai őslakosok is igen fejlett tudással ,és technikával rendelkeztek (fura mód itt is kb. pár ezer éve kezdődően) csak kicsit más volt mint az európai, ázsiai. Fejlett építészetük volt, matematikai és csillagászati ismereteik stb.
  • Pares
    #111
    Igen? És ezt te honnan tudod? Honnan tudhatná közülünk bárki is, hogy millió évekkel ezelőtt százmillió évek alatt nem fejlődött ki a dínóknak egy intelligens faja? Igazán kíváncsivá tesznek az ilyen magabiztos kijelentések...
  • mizar1
    #110
    Ami meg a globális fölmelegedést illeti, majd lehűlés fogja követni.
    Van egy ~250-300 éves ciklus is amiről elfelejtenek beszélni.
    Most mászunk ki az 1800as évek elején elkezdődött hideg ciklusból, nincs ebben semmi rendkívüli, és nem az emberiség okozza.
  • mizar1
    #109
    Nincsenek energiahiány.
    Energiát egyébként sem lehet előállítani, és az bőséggel vesz körül bennünket.
    A szemétkezelés is megoldható, gondolom te sem szemétben fetrengsz.

    Én nem látok semmi megoldhatatlan problémát ami gátja lenne az emberiség boldog következő kétszázezer évének, de kétmilliót is írhattam volna.
  • Lucy in the Sky
    #108
    Levegőben a vörösiszap
    Kamionok röpködnek a texasi óriásviharban
    ...időjárásváltozás, globális felmelegedés, olvadó jég, emelkedő tengerszint, szennyezés, erdőirtás, és persze a közelgő energiaválság, amit érthetetlen módon valamiért mindenki alábecsül, pedig ez fog először nagyon fájni; most talán ha bokáig gázolunk benne, de tapintható a feszültség világszerte, néhány évtized múlva viszont nyakig fog érni a trutyi. 7 milliárd ipari termelésre kondicionált simabőrű pislog a korábban megszokott energiabőséghez képest borzasztóan beszűkült forrásokra. A következmények beláthatatlanok. Illetve... a villámló botok tutira előkerülnek majd.

    És ez bizony az ipari-technikai forradalomból eredeztethető folyamat. Hacsak nem attól a hülyétől, aki - tettének hosszútávú következményeit némiképp rosszul felmérve - néhány százezer éve úgy gondolta, hogy jó ötlet a barlangjában mesterséges tüzeket gyújtogatni. :)
    A mókás az egészben az, hogy a végeredmény előre borítékolható volt már akkor - ez lehetne az ultimate érv a kreacionistákkal szemben. Vagy a sátánisták mellett? Wow.

    Senki nem tagadja a technikai fejlődés hasznát, vitathatatlan, rengeteg problémára találtunk megoldást, csodákat látunk nap mint nap, és most állati jó dolgunk van az iparosodás előtti időkhöz képest, kár hogy közben sokkal súlyosabb, látens problémákat hoztunk létre, amiknek a megoldására viszont sajnálatos módon alkalmatlan a jelenlegi technológiánk. Főleg az lesz, ha már nem lesz mit tankolni bele. Persze reménykedni lehet valami csodában, én is azt teszem, de a rideg tények nem indokolják a túlzott optimizmust.
  • mizar1
    #107
    Valami hiányzott nekik hozzá.
  • Pares
    #106
    Azon elgondolkoztál-e valaha, hogy megannyi millió év múltán a mi űrkorszaki civilizációnkból mennyi felismerhető dolog maradna itt a Földön? Miért is ne létezhettek volna intelligens dínók? Tudtommal még nem túrták fel az egész földkérget (igen, az óceánok fenekét is!) több száz méter mélységben, szóval jelenlegi ismereteink alapján nem létezik kizáró ok. Hiszen valójában alig tudunk valamit arról a korszakról, csak pár elszórt kövület alapján nem lehet megmondani, mi létezett, és mi nem.
  • mizar1
    #105
    Ekkora butaságot már régen olvastam.

    A technika kárt okozott az emberiségnek?
    Hogy lehet ilyen idétlen gondolatra jutni?
  • duke
    #104
    Es a dinok fejlodese is fura. Kb 150-200 millio even at elkepeszto szelsoseges evoluciot produkaltak. Mindent csinaltak, futottak, repultek, usztak. Volt ragadozo, novenyevo, dogevo. A 10 dekastol a 100 tonnasig, minden elkepzelheto meretben jelen voltak. Ha jol tudom, meleg veru dino is volt. Ezert nem megy a fejembe, hogy ilyen elkepesztoen valtozatos evolucio ellenere sem voltak kepesek 200 millio ev alatt ertelmesse valni. Ugy gondolom minden eselyuk, lehetoseguk meg volt, es meg se.
  • duke
    #103
    "A kérdés az, hogy hogyan és hogyhogy ugyanolyan tempóban az 1 millió éves skálán?"

    A fejlodes sebesegen en is sokat gondolkodtam, mert ennyi ido alatt nagyobb kulonbsegre szamitanek. Persze eleg nagy az elteres a vadaszo gyujtogeto torzsek, es a fuzios reaktort epitok kozott, de meg igy sem tobb 6-8 ezer evnel. Millio evnyi fejlodes alatt legalabb 100 ezer eves elteresekre szamitanek.
    Szoval furcsa, hogy tobb szaz ezer even at bekesen uldogeltunk a tuz melett, aztan 8 ezer ev alatt pikkpakk eljutotunk ide.
  • gombabácsi
    #102
    Amúgy azon is érdemes elgondolkodni hogy ez a mi "dicső" technikai civilizációnk a fennállása 100-150 évében több kárt okoz az emberiségnek, mint az összes többi civilizáció és társadalom azt azt megelőző x ezer évben.
    Sőt, nem hogy kárt, hanem valszeg a kihalás szélére sodorja önmagát. Dicsően. Autózva. Bulizva. Olajat habzsolva kétpofára. Nagyképűen.
  • gombabácsi
    #101
    Alap fokon már érted az evolúciót. Gratulálok! :)

    Most a következő 10 évben fordíts sok időt arra, hogy azon gondolkodsz, mi a véletlen, ha egyáltalán van olyan, és milyen szerepe van a te vak evolúciódban.

    Kezdetnek egy kis segítség Einsteintől: "Isten nem kockázik." (Természetesen ő nem valami személyes Istenre gondolt, csak segítek.)
  • Doktor Kotász
    #100
    "innen alakult ki a "nyárikonyha" "

    Ez révedés, a nyárikonyha egy olyan kerti sufni vagy barkácsműhely, ahová betette az asszony a lábát, és a satupadot lecserélte egy gáztűzhelyre. :-)
  • Doktor Kotász
    #99
    Az evolúciónak nincs magassabb rendű célja, végállomása, ahova elszeretne jutni. Az evolúció nem egy személy, hanem két jelenségnek a következménye.

    Az egyik a változás, amit a genetikai mutációk okoznak, a másik pedig a szelekció, hogy bizonyos kürülmények között mely irányba változó egyedek az elétképesebbek, így mely tulajdonságokkal rendelkező egyedek kerülnek statisztikailag létszámfölénybe.
  • Doktor Kotász
    #98
    "Már 1 millió éve tüzel az ember a barlangokban?
    Vagy 1,9 millió?

    Képtelenség.
    1 millió évig vegetált volna az emberi faj a Földön?
    Majd 10 ezer év alatt eljutott az űrbe?
    Ezt csak azok veszik be, akiknek Darwin az istenük."

    Sőt, azt se hidd el, hogy 500 éve semmivel sem voltunk fejlettebbek, mint a korábbi 1000 évben, sőt az sem igaz, hogy a mai napig élnek olyan indián törzsek, akik ott tartanak, mint mi 10 ezer éve, sőt azt se hidd el, hogy a bushmanok nem lennlnek képesek megtervezni egy színes televíziót a saját kultúrájukból merítkezve. És az sem igaz, hogy Newton, Galilei és még pár ember indított el egy olyan tudományos forradalmat, ami nélkül még mindig a középkorban lennénk.
    És azt se hidd el, hogy az ókorban egy tudos épített egy kezdetleges gőzgépet, amit saját megvallása szerint csak egy érdekes, de haszontalan játékszernek tartott, mert minek a gépek, amikor annyi a rabszolga.

    Ha nem ezt gondolja, akkor 200 évvel korábban zajlik le az ipari forradalom, és mire krisztus megszületik, már rég ledobtuk volna az első atombombát.
  • gforce9
    #97
    "Nem értek egyet."
    Ezt gyanítottam :) Mindenesetre jó éjt :)
  • Tau Tang Wou
    #96
    Nem értek egyet.
    Idő hiányában, majd holnap.