97
  • Macropus Rufus
    #97
    találtak valami 4. dimenzió szerűséget, ami nem az idő...

    Photonic topological boundary pumping as a probe of 4D quantum Hall physics

    Exploring 4D quantum Hall physics with a 2D topological charge pump
  • Koppixer
    #96
    a Compton-szórást hogyan magyarázod? hullámokkal vagy részecskékkel?
  • guest137
    #95
    Miért mondom, hogy nem rezeg?

    Ad 1: Egy pont hogy tud rezegni?
    2: Fénysebességgel halad. A relativitás szerint ekkor az sajátidő megáll. (Helyesebben értelmetlen ilyen esetben sajátidőről beszélni.) Erre utal az, hogy a fénykúpon a négyes-távolság zéró. Ekkor viszont hogyan rezegjen?
    3: A foton perdülete állandó. Ha mindig fénysebességgel halad, (márpedig igen) akkor mindig ugyan olyan frekvencián kellene rezegnie.

    Abszurd?
    Yes.
  • guest137
    #94
    A fizikusok ezerszer elmondták, hogy a téridő kvantált.
    A húrosok extradimenziós bránokról beszélnek.

    És az emberek többsége még mindig azt hiszi, hogy ez csak egy vicc.

    Lehet, hogy ez csak egy vicc, de akkor az egész világ az. Mert a világot így lehet leírni.
    Hallom néha, a foton CSAK részecske, nem kell a hullámokkal foglalkozni.


    Nos, tipegjüg be a youtube-ba: yale quantum 19
    Egyetlen részecske legalább anyira hullám, mint részecske.
    Ahogy Einstein fogalmazta halála előtt, fogalma sincs, mi az a foton.

    A szubkvark modell sejteti, hogy két fél elektronból áll, de hogy pontosan hogyan terjed, azt nem lehet tudni.
    Ugyanis pont úgy terjed, mint azok a hullámok, amelyeket Maxwell leírt. Csal itt az amplitudónak más a jelentése.
    De minden ugyan úgy történik.
    Az sokat megmagyaráz. ha a vákuumot nem üresnek képzeljük el, de a pontos mechanizmust felírni szinte lehetetlen.
  • guest137
    #93
    A pontszerű részecske mindig két buborék érintkezési "pontja".
    Mivel 4 dimenziós dologról beszélünk, ezért ez a pont nem egy közönséges pont, hanem egy pillanatszerű esemény, ahogy azt a speciális relativitásban nevezik.

  • guest137
    #92
    A részecske hiába áll subkvarkokból (vagy nevezzük akárminek) mindig pontszerű.
    Hiszen amiről beszéltem, ami felpörög az se nem húr se nem részecske.

    Az egy buborélszerű valami, és még csak nem is 3 dimenziós, hanem 4.
    Az ábrák Y függőleges koordinátája az einsteini idő.

    Az, hogy a részecske miért hullámként terjed, egy érdekes kérdés. A legjobban Feynman Mai Fizika sorozatában találunk erre jó hasonlatot.

    Ugyanis egy atomi rácsban egy állapot terjedését ugyan úgy kell leírni, mint egy részecske terjedését az üres vákuumban, csak éppen a rácstávolság közelít a zéróhoz.

  • guest137
    #91
    http://sg.hu/listazas.php3?id=1138140636
    részletek itt
    P
  • guest137
    #90
    Igazából a vákuum gerjesztett állapota nem rezgés, hanem a spin-állapot.
    Sőt a vákuum alapállapota is spin állapot, ez a jobbkezes neutrínó állapot. A gyenge kölcsönhatás ezért balkezes, mert a háttér jobbkezes, csak éppen láthatatlan,

    Ha egy ellentétes spin kerül ebbe a háttérbe, akkor egy vírtuális up-anti up kvark pár keletkezik. Ha meg jobban felpőrög ez a spin, akkor vírtuális elektron-pozitron pár lesz belőle. Ha egy alapállapotú jobbkezes neutrínó-antineutrínó pár pörög fel, akkor down-antidown kvarkpár keletkezik.

    És már meg is van a Standard Modell alapja.
    Ilyen egyszerű.

  • Zero 7th
    #89
    Uh, ne a Nők Lapjából tanulj fizikát, mert nem tesz jót... Ez a hozzászólásod kettőből semmi.

    A tudatos megfigyelő egy ezoterikus faszság, a fizikában a megfigyelő az ernyő vagy a számlálóműszer.

    De, az x,y,z az kiterjedés. Amerre nincs kiterjedés, arra irány sincs. Nem tudsz például a jövő felé mutatni a kezeddel, hogy egy egyszerű példát mondjak. Pedig az idő még csak nem is egy olyan elvont dimenzió, amit csak matematikailag lehet értelmezni.
  • resystance
    #88
    "Nem létezik a tested. Nincs anyag, az csak illúzió. Csak az van, hogy a tér adott pontjai adtt kvantumállapotokat vesznek fel."
    Ez igaz. És a megfigyelő tudat nélkül ráadásul még ez sincs.
    Amúgy a téridő 64 dimenziós, az X, Y, Z koordináták nem dimenziók, hanem IRÁNYOK. A dimenzió nem irány tudniillene.
  • Angel5
    #87
    Az univerzum egy kurva nagy LCD monitor, amit meg anyagnak gondolsz, az csak a pixel információtartalma,Nem létezik a tested. Nincs anyag, az csak illúzió. Csak az van, hogy a tér adott pontjai adtt kvantumállapotokat vesznek fel.
    :D NA ekkor marhaságot sem hallottam még, bár mindenki azt hisz amit akar.
    De jó akkor itt minden hamis nem fáj semmim nem kell ennem szarnom és vizet inni hisz inkább fogyasszunk pixeleket megyek is szétkapom az LCD monitorom és kieszem belőle a pixelt :DDD
    szeretem olvasni az ilyen nagyon inteligensnek látszani akaró emberke összerak egy csomó szót amit tudományos világból szed és azt gondolja mennyire okos :D
    de amúgy tök felesleges itt vitatkozni mert akármennyire is úgy hiszed hogy nem létezik a tested attól még kúrva fájdalmas tud lenni a nem létező anyagi élet.de higgy amit akarsz és tetszik vagy nem a világ amiben élünk anyagi.
  • mizar1
    #86
    Ezzel így már egyetértek.
    A szubatomi részecskék és az ezekből felépülő atomok valójában hullámrendszerek.
    (Vagy rezgésrendszerek ha úgy jobban tetszik, de a kettő ugyanaz.)

    De amit írtál, vagyis, a kvantumállapot átadása a bonyolult rendszerekre nem igaz.
    A fotonra, (amit én az "alap matériának" gondolok) viszont igen.
    Ugye pozitron és elektron annihilációjakor nem marad nyugalmi tömeges anyagi rendszer, csak a "tér húrjain" végigterjedő kvantumállapot frontjai.
    A fénysebesség azért akkora vákuumban mert ~ 300 ezer kilométeren ezen átadási állapotok időösszege egy másodperc.
  • Doktor Kotász
    #85
    "De továbbra is várom a válaszodat, hogy azok az úgynevezett húrok amelyek az elmélet szerinti calabi-yau tereket adják micsodák?
    Merthogy csakis valami lehet, üres matematikai tér neked nem fog fölcsavarodni akkor se ha millió évig lesed."

    Az maga a matéria, amiből az univerzum áll. Anit én meg te megfogható anyagnak tapasztalunk, az csak az állapota annak az igazi matériának. Amit vákuumnak érzékelünk, az is az matéria, csak nyugalomban van. Ha rezeg, akkor a mi szempontunkból ott egy részecske tartózkodik. Ha a részecske arrébb mozdul, akkor ott megszűnik a rezgés, és a szomszéd kvantumpontban rezeg. Ezért hullám és részecske egyben minden, amit érzékelünk. Ezért egyenértékű az energia és az anyag.
  • mizar1
    #84
    Itt valamit te nem értesz, de nagyon.
    Anyag alatt te csak részecskéket értesz, ami máris alaphiba.
    Az anyag sokkal tágabb fogalom.

    Az pedig eleve ökörség, hogy mindössze egy illúzió lennék.
    A Világ nagyon is valóságos, és ezt a valóságot nevezzük anyagnak.
    Az elektromágneses és a gravitációs mezők alapja is anyag, és nem pedig valami elmélet.

    De továbbra is várom a válaszodat, hogy azok az úgynevezett húrok amelyek az elmélet szerinti calabi-yau tereket adják micsodák?
    Merthogy csakis valami lehet, üres matematikai tér neked nem fog fölcsavarodni akkor se ha millió évig lesed.

    Azzal soha nem volt bajom, hogy az anyag evolúciójának nincs célja, az csak van
    Ok és okozati összefüggések rendszere, ez nyilvánvaló.
    Hiszen mint írtam is, a "van" a természetes állapot.

    Azt meg nyugodtan elfogadhatod tőlem, hogy pontosan értem amit te mondasz.
    Mindössze nem értek egyet vele.
    Persze ha leírod ide, hogy mi csavarodik föl akkor megkövetlek.
    De hogy az csak valami lehet az biztos. Nos azt már úgy hívják, hogy anyag.
    Ez a Világ anyagi.
    Persze megkísérelhetsz meggyőzni az ellenkezőjéről, én nyitott vagyok...

    A trágárságot viszont mellőzheted, attól nem látszol okosabbnak.
  • Doktor Kotász
    #83
    "A mi agyunk ehhez szokott hozzá, ezért gondoljuk, hogy az anyag is lett, akár a semmiből."

    Hiába mondod hogy érted miről beséltem, fogalmad sincs róla.

    Mit nem értesz azon, hogy az én nézetem szerint nem létezik az anyag.
    Nem létezik a tested. Nincs anyag, az csak illúzió. Csak az van, hogy a tér adott pontjai adtt kvantumállapotokat vesznek fel.

    Ezt nem valami elvont matematikai módon értem, hanem kibaszott szó szerint.
    Az univerzum egy kurva nagy LCD monitor, amit meg anyagnak gondolsz, az csak a pixel információtartalma.
    És ezt a kijelzőt nem nézi senki. Nem azt mondom, hogy mi nézzük a kijelzőt, mielőtt belemagyaráznád. Senki sem nézi. Hogy te meg én itt beszélgetünk, az csak egy dolognak köszönhető, hogy a pixelek szabályoknak engedelmeskednek. Törvényszerűségeknek. Tehát a képből adódik a következő képkocka. Ennek az egésznek nincs célja, nincs értelme, nem irányítják, csak van.
  • Doktor Kotász
    #82
    "Ha e "felcsavarodott tér" alatt az anyagnak valamilyen formáját érted akkor rendben van."

    Majdnem, de közelítesz.

    Az anyag az nem létezik, nincs. Konkrétan, nem létezik a tested. Amit te anyagnak hiszel, az csak a tér tulajdonsága. Amit én a térről gondolok, az viszont sokkal közelebb áll ahhoz, amit te az anyagról gondolsz. A vákuumban is ugyanolyan sűrű ez az anyagi térháló, csak a pontjai nem vesznek fel állapotokat. Mint a fekete pixelek a monitoron.
    Az igazi tér, amiben ez a húrhálózat van, azt soha nem tapasztalhatjuk meg, és az majdnem azonos azzal, amit te térnek gondolsz.
  • mizar1
    #81
    "Tehát a tér egy húrhálózat, ami egy olyan üres térben van, ami ahhoz hasonló, mint amit mi klasszikus értelemben térnek hiszünk."

    -Bocsánat! -ezzel viszont mélységesen nem értek egyet!
    A Világmindenség anyag, létezése örök és ez a természetes állapot!
    Csak rendszerek születnek és tűnnek el, vagyis épülnek föl és bomlanak le.
    A mi agyunk ehhez szokott hozzá, ezért gondoljuk, hogy az anyag is lett, akár a semmiből.
    Nem az anyag van benne a térben, hanem az anyagnak alap tulajdonsága a kiterjedés és a mozgás. Magyarán az anyag határozza meg a teret és az időt is.
  • mizar1
    #80
    Így már valamivel jobb. Biztos lehetsz abban, hogy jól értettem amit írtál.

    Már csak azt kell elmagyaráznod, hogy mi az ami fölcsavarodik?
    Mert dimenziója csak valaminek lehet, mivel olyan, hogy dimenzió önmagában nem létezhet hiszen a tér fizikai, azaz anyagi tér és nem elvont matematikai.
    Ha e "felcsavarodott tér" alatt az anyagnak valamilyen formáját érted akkor rendben van.
    Egyébként én is úgy gondolom, hogy a foton nem röpköd sehová és a vákuumbéli sebessége is azért mindig az ismert "C" mert valójában az elektromágneses állapotváltozás adódik át pontról pontra. Üres térben nyilván mindenféle sebességgel röpködnének.
  • Doktor Kotász
    #79
    A közelében sem jársz annak, amiről írtam. Gyakorlatilag nem is értetted, így teljesen másra reagálsz, mint a mondandóm. Amit kihámoztál belőle az nem igaz, így arról mondasz véleményt, amit nem is mondtam.

    A hozzászólásom szerint nincs olyan, hogy üres tér, abban a szemszögben, amit te értesz alatta. A valós tér az érzékelhetetlen, mert ami ami kitölti, az egy húrháló, ami kvantumos. Minden részecske és energia ezeknek a kvantumpontoknak az állapota. Ahol a mi szemszögünkben nincs semmi, ott kvantumállapotot fel nem vevő húr van, ahol meg van egy részecske, az egy húrnak pusztán az állapota. Ha a részecske "mozog", akkor sem mozog semmi, csak egy húrnak a tulajdonsága átadódik a szomszédra. A húrok pedig nem mások, mint az önmagukba visszacsavarodó dimenziók. Tehát nem részecskék vannak, hanem a tér pontjainak kvantumállapotai. Tehát a tér egy húrhálózat, ami egy olyan üres térben van, ami ahhoz hasonló, mint amit mi klasszikus értelemben térnek hiszünk.
  • mizar1
    #78
    Nagy kavarások vannak itt a dimenziókkal.
    A dimenzió kiterjedést jelent.
    Az anyag minden irányba kiterjed, nincs korlát az irányok számában.
    Az anyag tehát végtelen dimenziós.
    Ami három dimenziós, az a helymeghatározó rendszerünk, mert három téradat szükséges és elégséges a szabatos helymeghatározáshoz.
    Nem az anyag 3d-s tehát, hanem a mi meghatározó rendszerünk.
    Nem kellene összekeverni.

    A Világmindenség anyag és az határozza meg a teret.
    A pusztán matematikai távolságot hiába tekergeted abból nem lesz anyag.
    A húrelméletben is valami rezeg. Az egy dolog, hogy nem tudjuk mi és egyesek tévesen térnek nevezik.
    Energia önmagában nem létezik, az energia az anyag egyik tulajdonsága.
    Az energia forrása mindig valamilyen anyagi rendszer.
  • Doktor Kotász
    #77
    Nem érted, mert térdimenziókban gondolkodsz. A többi dimenzió, ami felcsavarodott, maguk az elemi részecskék, amik rezegnek. Nincs anyag, csak a tér, ami sok rácspontból áll, ahol minden rácspontban feltekeredett a három térdimenzión kívűl a többi. A tér tágulása pedig azt jelenti, hogy a rácspontok osztódnak egy bizonyos valószínűséggel, így maga az univerzum egyre nagyobb lesz. (ezt egész jól értetted, mert levezetted, hogy a tér tágulása csak a külső szemlélőnek tűnne fel abból a szempontból, hogy más távolságot tettél meg, amikor ugyanazzal a sebességgel haladtál) Ha egy részecske mozog, nem történik mozgás, mert valójában részecskék sincsenek, hanem egyszerűen a rácspontokban felcsavarodott többi dimenzi rezgése átadódik a szomszéd rácspontra. A fény sebessége azért korlát, mert a rezgések átadódásának van egy korlátja. Az elemi részecskék azért hullámtermészetűek, mert nem is részecskék, csak a tér rezgései.
    Tehát egy végtelen univerzumban van egy kirobbanó tér, ami osztódik, ezért egyre nagyobb, de véges, és semmilyen "anyag" nem tud kilépni ebből a rácsszerkezetből, mert minden anyag csak annak a rezgése. Ha valamiért képes lenne egy részecske olyan gyors lenni, hogy elérje ennek a rácsszerkezetnek, az Univerzumnak a határát, egy falba ütközne, mert nem lenne képes hova tovább rezegni.

    Olyan, mintha egy folyamatosan javuló felbontású LCD kijelző pixelei lennénk.
    A szörnyű, hogy ez a kép sokkal borzasztóbb, mint bármilyen transzcendens világ.

    Nincs Isten, nincs lélek, csak pixelek sokaságai vagyunk, akikre kényszerűen hat az, hogy a pixelek milyen törvényszerűségeknek vannak alárendelve. És az egésznek nincsenek okai, csak következményei. Nincs miért, nincs magasabb rendű cél, csak így van és kész.
  • Doktor Kotász
    #76
    Te vagy az a manus, aki szerint, ha egy spájzban lekapcsolják a villanyt, akkor ott egy feketlyuk keletkezik, és minden megszűnik benne létezni, amíg fel nem kapcsolják? :-)
  • Doktor Kotász
    #75
    "Egykor ugyanennyire biztosak voltak a tudósok abban, hogy a Föld lapos és egy teknősbéka viszi a hátán. Bocs, Sheldon, de az elméleti fizika egy marhaság, feltételezések halmaza konkrétumok nélkül. Lásd a relativitáselméletet, ami épp most dől össze a fénynél gyorsabb részecskék miatt. Persze nem fogják elismerni, hogy megdőlt, hanem kitalálnak két-három új elméletet, ami megmagyarázza ezt. :)"

    Tévedsz! A tudósok a hajósoknak közönhetően már az ókorban is tudták, hogy a Földnek gömbfelszíne van. Tapasztalták, hogy a hajóknak először csak a vitorláját látni, tehát a tnger "púpos".

    Pont, az egyház volt az, akik mindenféle tapasztalat nélkül, pusztán vallási kinyaltkoztatások útján egy kolostor falai között kialakítottak egy nyílvánvalóan hamis világképet.

    A tudomány mindig a megfigyelésekre alapoz, és saját magábval szemben is kritikus.
  • Merces
    #74
    ...nem lehet a Shrödingeré, mert az azt feltételezi hogy minmeghaltunk
  • Merces
    #73
    mi a Pi***rol zagyválsz?
  • endrev
    #72
    Meridian, jó a gondolat, egyetlen aprócska, de nem lényegi tévedés van benne, miszerint az 1,1,1-ből az 5,1,1-be a nemlineáris úton, tehát a felgyűrődött dimenziókban haladva pont hogy nem gyorsabban, hanem lassabban (több lépéssel) jutsz el, hiszen azok: fel vannak gyűrődve. Tehát girbegurbák, míg az X az Y és a Z egyenes ugyebár. :)

    Nincs sok jelentősége...!

    Viszont belegondoltam, hogy gyakorlatilag ha most visszutaznék a középkorba és beszélgetnék egy ottani Laposföld-hívővel, nagyon érdekes és számunkra is tanulságos beszélgetés alakulhatna ki.

    Azt mondhatnám neki: Nézd, itt van egy négyzet alakú földterület (mondjuk egy néhány lépéssel bejárt rész egy réten). Ha elindulunk az egyik oldala mentén, akkor végül még háromszor kell 90 fokot fordulnunk (egyenlő távolságokat megtéve egy adott irányban persze) ahhoz, visszajussunk.

    És igen, látja, tényleg így van, ez természetes is, mondja.

    Oké, mondom, viszont legyen a négyzet oldala mondjuk ötezer kilométer, indulj el az egyik oldalán, én elindulok a másik oldalán, azonos távolság megtétele után forduljon egymás felé 90 fokot, és utána hopp, találkozni fogunk! A négyzetből háromszög lett.

    Ezen a ponton valószínűleg máglyára állított volna. Pedig igaz: mert a kétdimenziós felszín gömbcikké hajlik háromdimenzióban (ilyen a Föld felszíne), és létrejön a kétdimenziós tértorzulás. Vajon ez mihez vezet ha emeljük a dimenziószámot..? Nem tudom, csak felmerül a kérdés. :)

    (Nem tudom tudtok-e róla, hogy van egy ún. Lapos Föld Társaság, ami még mindig laposnak hiszi a Földet, és komolyan is gondolja. Kb. 100-tagú. Száz dilettáns tagú.. :D http://theflatearthsociety.org/cms/ Megkérdezném tőlük, hogy mennyi az idő náluk.)
  • noland
    #71
    És mi van, ha csak szellem létezik és a mi szellemünk sugallja, hogy a világ olyan amilyennek látjuk? A műszereink csupán erősítők. A szellemünk pedig Isten szelleme, vagy annak egy szelete. Vagy az Univerzum szelleme, és anyag és szellem egy és egyszerre született a semmi ellenében. Vagy mindig is létezett és maga az átalakulás a valódi, örök létező, egy hiperbola mentén halad.Vagy lineárisan, mindig a világ saját idejéhez képest. Tehát a felfúvódás lehet végtelenség óta folyik valamilyen szinten, a BIG BANG csak egy fázis ahonnan láthatóvá vált.
  • uwu200
    #70
  • Sir Ny
    #69
    Le van vezetve matematikailag. Pí dimenzió van, és ahogy közelítesz a píedik dimenzióhoz, ott lesz egyre píbb a pí. Mi most a harmadik dimenzióban vagyunk, és szerencsénk van, mert itt már meglehetősen pí a pí.
    Egyébként pedig 0 = végtelen, ez triviális ugye, és azt sem nehéz belátni, hogy 1 = végtelen, tehát 0 = 1 = végtelen...
  • WoodrowWilson
    #68
    A teljes körű és precíz ott kezdődik, hogy le van vezetve matematikailag. Arrakistor csak filozofálgat.
  • Sir Ny
    #67
    Egyrészt: a modellekről és a begyepesedett tudósokról vannak nagyon érdekes; kicsit se tudományos olvasmányok.

    Másrészt: kövezzetek meg, de az egyetlen teljeskörű és precíz ( igazából az egyetlen, aminek egy kicsit is volt értelme ) miért van valami a semmi helyett bizonyítást arrakistortól láttam.
    Igen egyszerű. Van valami, ezt tudjuk. Borzasztó valószínűtlen, hogy csak ez a valami legyen. Tehát létezik minden. Mind egy fraktálban vagyunk, és kész, ennyi.
  • uwu200
    #66
    Szerintem olyan mint egy mese.
  • RobiGoBH
    #65
    Meridián, ez az, feltaláltad a szubtérutazást :) márcsak egy szubtérmeghajtás hiányzik, meg szubtérkommunikáció, és utazhatunk pár fényévet néhány perc alatt :D mivel a szubterekben kevesebb lépésből juthatunk 1 1 1 ből 5 1 1 be
  • Turdus
    #64
    "Na jó, de nem úgy van, hogy van a "Planck Idő", ami a legkisebb időegység?"
    Diszkrét skálán igen, de valós idő esetén nem. A valós számoknál épp az a lényeg, hogy bármely két valós szám között végtelen sok másik valós szám található.
  • nextman
    #63
    En azt hittem, nem az a feladat, hogy talaljanak egy olyan modellt,ami mukodokepes lehet, es kepes lehet leirni az univerzumot, hanem, hogy bebizonyitsak, hogy egy modell igaz -e vagy sem. Ez lehet ugyan mukodokepes, de mi ra a bizonyitek? Ha eleg sokat erolkodnenk, lehet, hogy masik 1000 eltero modellt is ra lehetne huzni erre kerdeskorre, csak epp ez volt az elso, ami valakinek az eszebe jutott. Ez igy csak talalgatas.
  • Hun7eR
    #62
    11 dimenzióval az M-elmélet számol, a szuperhúr 10 tér-idő dimenzióval rendelkezik.
  • csimmasz
    #61
    Nekem is 11 rémlik, csak nem voltam biztos benne.
  • SovereignXY
    #60
    Kérdés. Nem 11 dimenzióval számol a szuperhúr elmélet? Mert én úgy emlékszem azt mointák a TV-ben egy műsorban hogy a húrelmélet 10el számolt de volt 5 különböző is. ekkor a régen kinevetett szupergravitációs elmélethesekhez fordultak akik 11el számolnak és mikor kiterjszettetéka húrelméletet 11 dimenzióra problem solved. 5 elméletből lett 1. Ezért is szuperhúr elmélet.
  • Deus Ex
    #59
    Szimbolizmus, emberek, szimbolizmus. Ha a maffkát a kvantummechanika, az ágyneműt pedig a rel absztrakt ábrázolásának tekintjük, akkor a kép valójában egy kvantumgravitációs elmélet szimbóluma, ami ráadásul háttérfüggetlen, mert nem látszik a matrac.

    A mi nyúlik? kérdéskörhöz: az univerzum a valóság, erről lehet fizikai modelleket alkotni, amelyekkel általában kacifántosan, részlegesen vagy sehogyan sem megoldható matematikai kifejezésekkel lehet dolgozni. Erre a fizikusok képesek. Az ismeretterjesztő irodalomban lehet mindenféle rosszabb vagy mégrosszabb közérthetősítését elkövetni a fenti fizikai modellnek, amit aztán ki lehet tenni ide az SG-re. Aztán ha valaki azt mondja, a lepedős, a lufis, a kalácsos, stb. analógiából nem érti, mi nyúlik a téridőben, annak lesz igaza. A fene tudja, mi nyúlik. Lehet mondani, hogy eszerint a fizikai modell szerint ez, aszerint meg az, de ugye már ezek a modellek is absztakciók.
    Az univerzum megismerése minden idők legvégső, a legizgalmasabb, legnehezebb szellemi kalandja, ami végigkíséri a a történelmet - ezerötszáz éve ugye az errefelé általánosan elfogadott kozmológiai elméletet Teremtés könyvének hívták, az volt a korszellemnek megfelelő Big Bang elmélet - az emberhez leginkább méltó tevékenség? Igen, az.
  • mr9
    #58
    Igen... mivel tudjuk már, hogy a fekete lyukat is elhagyja legalább valamilyen sugárzás, a macska elég jó reprezentációja egy fekete lyuknak: van bemenete, kimenet, fekete is, kell ennél több ?