138
  • bvalek2
    #98
    Ez biztos nem az az Isten lenne, akiben a katolikusok hisznek, mert az nem része a világnak, hanem rajta kívül áll.
  • bvalek2
    #97
    Az általános relativitáselmélet háromféle vöröseltolódást ismer:

    1: a nagy sebességgel haladó testek sugárzásának doppler eltolódása, mivel az általuk mért idő másképp telik, a bennük zajló periodikus jelenségek frekvenciája is megváltozik, mire elér a kibocsátó testről a megfigyelőre

    2: a gravitációs vöröseltolódás, ami abból adódik, hogy a téridő különböző pontjain másképpen telik az ott lévő megfigyelők sajátideje

    3: a kozmológiai vöröseltolódás, aminek nem a különböző sajátidők az oka, hanem hogy miközben a fény eljut hozzánk, megváltozik a távolság amit meg kell tennie, és ez egy periodikus jelenségben megint megbabrálja a mért frekvenciát.

    Szóval nem a galaxisok távolodnak, hanem a távolság nő köztük és közöttünk, az intergalaktikus távolságskála nő, vagy pongyolás fogalmazva, a téridő tágul, és viszi magával a nagyjából mozdulatlan galaxisokat. Ezért lehetséges, hogy a látóhatáron túli galaxisok a fénysebességnél gyorsabban távolodjanak tőlünk, mivel nem a galaxisok olyan gyorsak hozzánk képest, hanem a köztük és köztünk lévő téridő tágul annyira, ott meg nincs sebességkorlát.

    A tágulás üteme gyorsuló, ami arra utal, hogy nem csak a téridő görbülete befolyásolja a sebességét. Nem tudjuk hogy mi az, de sötét energia a beceneve.
  • NEXUS6
    #96
    Igazából ez a kozmológiai modell tényleg valami termodinamikai dologból indult ki. Látták a galaxisok vöröseltolódását, ami arra utalt, hogy távolodnak, magyarázat a doppler effektus. Ha viszont távolodnak, ráadásul minden mindentől, akkor ugye régebben közel egy helyen voltak, ami így nagyon sűrű és forró állapot volt. A gondok akkor jöttek, amikor ez az elmélet eljutott oda, hogy megpróbálták összevetni a relativitás elmélettel, majd a kvantummechanikával, amelyek szerint ebből a szingularitásból a világnak soha nem szabadott volna kiszabadulni. És ekkor jöttek a nagyon érdekes kis elméletek.

    A vöröseltolódásra, ahonnan talán indult az egész mondjuk a relativitás elmélet is adhat más magyarázatot, pl a gravitációs vöröseltolódás formájában.
  • stain
    #95
    Általában csak Nagy Bummnak hívja mindenki.
  • WoodrowWilson
    #94
    Miért kéne utolérnie? Nem úgy működik, hogy kibocsátod a fényt, aztán meg utánaküldesz egy kis gravitációt. A fekete lyuk már ott van eleve, a tér görbült, ezért kattogtathatod az elemlámpádat összevissza, nem fog kijutni a fény.
  • Vers
    #93
    az egesz egy fantazmagoria, ha a fekete lyukbol fenyt bocsatunk ki akkor hogy erhetne mar utol a fenysebesseggel meno gravitacio, a barom hat nem is tudja visszahuzni

    ezert a gravitacio nem vomzo hatas , hanem a lathatatlan feny , ami mindenre nyomast gyakorol , es az univerzum minden pontjabol aramlik

  • duke
    #92
    "Az ősrobbanás nem olyan robbanás volt mint, ahogy egy gránát felrobban és szanaszét röpülnek a szilánkok. Az ősrobbanás során maga a tér tágult, "

    Ja ma mar inkabb felfuvodasrol beszelnek, mert az jobban leirja mi is tortent. Vagyis OsFelfuvodas.

    A masik forumban, meg javaban folyik az isten nem isten vita. Ha belegondolok, hogy az egesz univerzumnak csak a 4 %-rol van egy csekej tudasunk, es a maradek 96 %-rol, semmit sem tudunk, meg neve sincs, akkor ehhez kepest, valami istent feltetelezni mar nem tunik olyan nagy dolognak.
    A nevtelen 96 %-ba, akar meg isten is beleferhet, de legalabb is biztos, hogy senki nem rendelkezik olyan megalapozott tudassal, hogy azt biztosan cafolhatna.
  • globint
    #91
    Szóval.
    Ha a világunk 9 dimenziós, (nem véve dimenziónak az időt), és a primitív módon egy 9 dimenziós kockának vesszük, akkor az első 3 dimenzió a teljes világ 4,6416%-a, és ezt látjuk mi. A sötét anyag világa ezek szerint a teljes világ 21,5443%-a, így a maradék a sötét energiának jut, ami 73,8141%.
    Mindez úgy jön ki, hogy a dimenziók éleit egyenlő nagyságúnak, konkrétan 1,6681% nagynak vesszük.
    Mellesleg a sötét energia is anyag, (E=m*c*c) de mivel nem érintkezik a mi 3d világunkkal, mi már csak energiaként érzékeljük. Illetve, annak csupán a hatását tudjuk mérni.
  • morden
    #90
    Bár a fene tudja, lehet :D
  • morden
    #89
    Eszerint jelenleg egy kozmikus robbanásban vagyok benne? körülöttem mind éppen robban ? nem hinném, hogy ez az elmélet elkéozelhető lenne.
  • stain
    #88
    Ja, és aki nem hiszi, hogy ezeket a dolgokat tényleg ki lehet számolni, és az adatokból kimérni, az jöjjön be hozzám az egyetemre, és megmutatom :)
  • stain
    #87
    Ha valakit jobban érdekel a dolog, akkor jelentkezhet a legközelebb induló csillagász tanfolyamra, amit az elte kutatói tartanak.
  • Szemjuel
    #86
    plusz a tárgyra ható erő a "robbanás" pillanatában a legnagyobb, utána folyamatosan csökken, a sebesség pedig egy ideig nő, utána rohamosan csökken. tehát ez teljesen kizárhatjuk, ha robbanás volt ha "csak" tágulás :D
  • Spheriot
    #85
    Ja és egy ideig lassult a tágulás majd késöbb úgy 7 milliárd éve gyorsult fel, ennek már semmi köze nem lehet az eredeti nagy bummhoz
  • Spheriot
    #84
    Köszi a javítást, trezor értelmesebb számomra mint a tenzor

    Az ősrobbanás nem olyan robbanás volt mint, ahogy egy gránát felrobban és szanaszét röpülnek a szilánkok. Az ősrobbanás során maga a tér tágult, ezt úgy szemléltetik mint egy mazsolás kalácsot ha berakod a sűtőbe , vagy ha elveszel egy dimenziót (2 dimenzióban szemléltetve) és egy pöttyös lufit felfújsz akkor a felületén lesz a tágulás .

    nem könnyű elképzelni.
  • Polaris Outlaw
    #83
    Igen, kicsit mágikusan hangzik, de tekintve, hogy minden energiának, vagy erőnek megvan az ellentétje.
    A fénynek ugye ott a sötétség.
  • paj01
    #82
    Az egyébként nem lehetséges hogy még mindig a nagy bumm hatására tágul az univerzum?mint itt a földön, ahogyan egy robbanás egy ideig legyőzi a gravitációt... Én simán eltudom képzelni, hogy olyan hatalmas energiák szabadultak fel akkor, hogy még ennyi idővel utána is a gyorsuló szakaszában tart a robbanás. És ez esetben nem kell semmi titokzatos sötét energiára gondolni, mint ahogy egy sima földi robbanásnál sincs semmi ilyesmi. Nem tudom, vannak olyan tények amik ezt az elméletet cáfolják? nekem ez a sötét energia dolog kicsit erőltetett.
  • dronkZero
    #81
    Tenzor az, nem trezor. :D
  • Spheriot
    #80
    Jó kérdés, amikor Einsten felállította az elméletét még nem tudták hogy az univerzum tágul, akkor egy statikus világkép volt vagyis, hogy nagyjából minden ott van ahol látjuk. Az egyenleteit többféleképpen lehet megoldani, mivel függ attól mekkora az univerzum tömege/sürűsége, az akkori ismeretek alapján az jött volna ki, hogy az egész a gravitáció miatt összeseik ezért rakóa be ezta tényezőt ami a gravitáció ellen hat.

    Na most addig nem is kellett ehhez nyúlni ímig azt hittuk hogy ugyan tágul az univerzum de lassulva, de úgy kb 10 éve olyan adatok jöttek hogy kb 7 milliárd évvel ezelőtt elkezdett gyorsulni, ezért újra előjött a kozmologiai állandó ami a gravitáció ellen hat.

    De aki jobban ért hozzá javítson ki ha valamit rosszul írok ( én sem vagyok matemetikus. Amugy Einstein egyenleteihez hát nem elég a 4 gimnáziumi matematika, trezor számítás kell amiről fingom nincs. )
  • JMáté
    #79
    Kb. Az ő idejében még mindenki a statikus világegyetemben hitt (kezdetben). De annyira hogy a legtöbb emberben fel se merült hogy másmilyen is lehet. Ezért amikor látta hogy az egyenletéből nem statkus megoldások is kijönnek azt mondta hogy, á ez hülyeség. És kiszámolta hogy milyen értékű paraméter ad statikus megoldást.
  • dronkZero
    #78
    Pont így. Viccen kívül, tényleg.
  • morden
    #77
    Nem vagyok egy matek zseni, de hasára csapott és berakot egy számot az egyenletbe és bumm megoldódott minden , vagy hogy :P?
  • memphis23
    #76
    így azért kicsit máshogy fest a dolog!;)
  • morden
    #75
    Érdekes megfigyelni ahogy halad a tudomány, Föld nap, többi bolygó, csillagrendszerek , galaxisok, galaxisrendszerek, jelenleg, multi univerzumok esetleg
  • Spheriot
    #74
    A legérdekesebb az egészbe hogy Einsten amikor levezette a téridő elméletét pont berakta ezt az erőt(kozmologiai állandó, azzal a megfontolással hogy a gravitáció ne húzza össze az Univerzumot, de aztán a legnagyobb tévedésének tartotta, pedig bizonyos értelembe igaza volt, mert mort itt van...
  • Spheriot
    #73
    Nem kell messze menni a Tejút és az Androméda pont egymás felé száguld és pár milliárd év múlva ütközünk is. de ezek helyi jelenségek, a galaxisok galaxis halmzokban vannak, amik a sötét anyag csomosodásainál jöttek létre, ezen galaxis halamzok között játszika sötét energia, ha jól tudom.
  • memphis23
    #72
    ment privát! előre is köszi!;)
  • memphis23
    #71
    igen ez így nagyon szemléletes és érthető. Miért van olyan galaxisok amik olyan közel vannak egymáshoz, hogy a gravitációs mezőjük bevonzaná őket?!:O és mégse?!:O
  • roliika
    #70
    Na a mélcímem nem akarom kiadni.
    Illetve ha itt a privát fórumon vagy mi a rák ez megadod a sajátod, megpróbálom elküldeni az mp3-akat...szerintem nagyon jók, egyetemi előadások.
  • JMáté
    #69
    Igen, tudom: házifeladat utána olvasni. De a neve alapján azt sejtettem hogy ez is valami olyasmi hogy egy kisebb helyről indult ki minden, csak ez nem pont hanem valami 1 dimenziós alakzat. Mert a tágulás tényleg könnyen kimérhető, úgyhog meg lennék lepve ha kiderülne hogy teljesen máshogy történtek a dolgok.
  • Dany007
    #68
    Nem kell ide mp3, egyszerűen is meg lehet ezt fogalmazni.

    Az a helyzet, hogy nagyjából megtudják saccolni, mérni, hogy mekkora a galaxisok tömege. Ebből már kilehet számolni egy bizonyos gravitációs erőt, ami ugye "elvileg" mindig vonzó erő. Ergo megkapják azt az értéket, hogy ezeknek a galaxisoknak a saját és egymás gravitációs erejük miatt mekkora sebességgel kellene egymáshoz közelíteniük.
    Viszont a mérések azt mutatták ki (már 1926-óta (hubble)), hogy a galaxisok nem, hogy nem közelednek egymáshoz, hanem éppen tágulnak, mégpedig gyorsulva!

    Tehát lennie kell valaminek, ami tágítja a teret folyamatosan. Hiszen egy idő után a galaxisok gravitációs ereje megfordítaná a tágulás folyamatát.
  • memphis23
    #67
    írtam!;) választ....:D:P
  • memphis23
    #66
    esélyes hogy olyat nem találsz ahova nem kell beregisztrálni!:S:OOO de engem érdekell! úgy h www.dropbox.hu am ha megadod az e-mail címed akkor adok ilyen tárhelyet!!!!
  • roliika
    #65
    Ha mutatsz egy tárhely szolgáltatót vagy valamit ahova nem kell regelni és filet lehet feltölteni, feltöltök 2 darab mp3-at.

    És meg fogsz világosodni.
  • morden
    #64
    Más elmélet is meggagyarázza ezt, csak a köztudadba a könnyen megérthető ősrobbanás vonult be, de már most vannak más elméletek is amik joval elvontabbak és absztraktabbak, ( pl vonal elmélet)
  • Spheriot
    #63

    Az azért érdekes hogy a fizikusoknak még ötletük sincs hogy mi a franc ez az erő,
  • Phoenix lord
    #62
    nem találtam meg még magyarul de most:

    that for "any point" the electric field Magnitude for a Infinite sheet of charge with uniform charge per unit area is [tex] \frac{\sigma}{2\epsilon_{0}} [/tex], and for a wire of infinite length the Electric Field Magnitude is [tex] E = \frac{\lambda}{2\pi\epsilon_{0}r} [/tex] where r is the distance from the wire.

    a lényeg benne van kicsit nehéz kibogarászni
  • JMáté
    #61
    Nos, én így tudom.
  • Magnum PI
    #60
    Elektromágnese térről akkor beszélünk ha elektromágnese hullámok vannak jelen a térben amik szintén fénysebességgel terjednek. Vagy nem?
  • JMáté
    #59
    Leméred egy galaxis távolságát. És a sebességét. v=s/t => t=s/v. Voilá! Megvan az univerzum életkora. A mérések pontatlansága miatt mondta korábban 14,15 milliárdot, de ma már jobb műszereink (és persze ravaszabb eljárásaink vannak), így egy óvodás is ki tudja mérni a 13,7+/-0,2-t. Ez egyszerűen könnyű. Sok homályos kérdés van még a tudományban, de ez nem az.