217
  • Bwanamon
    #17
    Apolinario Chile Pixtun egy maja főpap, afféle vallási vezető, aki az ősi maja tanításokat igyekszik világszerte megosztani előadásaival.
  • Pares
    #16
    Daniken: Nincs világvége 2012-ben...

    6:00 körül látni a naptárat és a működési elvét is...
  • harcu
    #15
    Nézd meg az angol váltópénzeket, az első lépcsőben van csak 12-es váltás, aztán már 100-as alapú. Ott sem 144-gyel váltanak.
  • Pares
    #14
    Persze hogy nem lesz világvége. Ez egy ciklusos naptár. Már a fórumban is leirtam. Az hazudozó Daniken már vagy 30 évvel ezelőtt megirta a könyvében, tisztán, érthetően, hogy a Maja naptár NEM véget ér, hanem újra elkezdődik a számlálás. Na és mit is számlálnak? Ahogy a cikkben is irják, az Isteneik visszatérnek. Nem, nem Jézus. Elég, ha annyit mondok, hogy "Minden eléggé fejlett technológia megkülömböztethetetlen a mágiától"... Repülő tollas kigyó, meg égi tanitó mesterek...
  • harcu
    #13
    Érdekes, a maják 18 v. 20 alapú számrendszert használtak, most néztem meg a wikipédián. Akkor meg nesze neked 2012 dátum. Végül is a 20 ujj adott a lábujjakkal együtt.
    Az is érdekes, hogy a korei indo-európai népek 8-as számrendszert használtak, és csak később tértek át 10-esre. Erre ott van a 9-es szám megnevezése, ami a német, angol és francia nyelvekben is újat jelentett és jelent.
    A 12-es szám használata pedig rendkívül praktikus, hiszen közvetlenül lehet felezni, harmadolni, negyedelni, hatodolni, ami a korai időkben jelentős könnyebbséget jelentett a számolást tekintve. Erre még a magyar is saját szól használ, tucat.
  • L3zl13
    #12
    Ha 12-es alapú a rendszer akkor miért szorzod százzal, ami ugy 10-es alapú?
    Logikusan akkor 144-el kéne szorozni nem?

    Na ezen még gondolkodjál egy kicsit...
  • harcu
    #11
    Már régóta zavar ez az ezres tagolású időszámítás. Ugyebár a naptár alapjait, és az ahhoz kapcsolódó tagolást már a rómaiak előtt is kitalálták, a rómaiak azt vették át. Az pedig bizony 12-es alapú! 12 hónap, egy nap 2x12 óra, 30x12 nap egy év (+ 5 nap ünnepnap). (És mintegy nem mellesleg az angol vagy a német számolás is 12-es alapú volt(eleven + twelve pl.) Ezért vagy ettől függetlenül, de nekem az a normális, hogy az ezredforduló az 1200-ban volt, a következő pedig 2400-ban lesz. Utána kell mindig átszámolnom 10-es alapú évtagolásra, mert nem az ugrik be elsőre. Azaz most kezdtük a 2 évezred (évtizenkétszázad) 3 harmadát 2001-ben.
    A maják nem tudom, hogy milyen számrendszerben számoltak, de ha két európai nép is 12-es számrendszert kezdett el alapból használni, akkor lehet, hogy a maják is. Abban az esetben a 2012 pedig eleve 400 évvel későbbi dátumot takar.
  • nextman
    #10
    Ezért a teóriáért nem a kereszténységet kellene hibáztatni, mert ez kifejezetten egy pogány következtetés, hogy akkor lesz világvége, amikor a maja naptár végetér.

    Az meg egy tévhit, hogy a villám ártalmatlan dolog, attól okkal lehet félni, persze az ágy alá bújni fölösleges:)

  • kozmate
    #9
    A következő világvége 2020. 02. 02. lesz. :)
  • Chocho
    #8
    Az nagyon valószínű, hogy tényleg egy hatalmas fekete lyuk, de mivel az ott volt már 25 800 évvel ezelőtt is, elég egyértelmű, hogy a kutyát sem érdekelte a Földön.

    Egyébként nem azé', de végigolvastam a cikket, és kicsit álmos vagyok, így lehet, hogy csak nekem nem tűnt fel, hogy mégis ki a f*szom ez a Apolinario Chile Pixtun? Valami faszi akit a Discovery az utcán talált? "Hé, gyere má' ide rézbőrű, beszéljé nekünk arról a világvégéről!" Vagy most mi van? :)

    Ha pedig világvége, akkor nem CSAK kereszténység. Kb. az összes vallásnak és mitológiának megvan a maga teremtés- és pusztulásmítosza. Biztos van egy a majáknak is, csak semmiféle időponthoz nem kötik, vagy azt még nem találtuk meg. :) (A kereszténység sem köti időponthoz az apokalipszist - ami egyébként egy tanmese félreértéséből adódó hisztéria.)
  • Hegi90
    #7
    Jól látom, az SG-n vagyok?
  • metaljesus
    #6
    "a Nap egy téli napforduló alkalmával egy vonalba kerül a galaxis közepével"
    csak nekem tűnik úgy, vagy ez tényleg azt állítja hogy két pont egy vonalban lesz?
  • Sir Quno Jedi
    #5
    Engem meg az rémít meg, hogy vannak akiket ez megrémít (mármint a galaxis középpontjának és a napnak egyvonalba esése a földről nézvést, főleg, hogy a galaxis középpontja valójában inkább valamiféle szuper fekete lyuk csak a csillagok sűrűsége ahogy nő a központ felé, ezt látják "fényes középpontnak", gondolom én), mert ez rémisztő, hogy mennyi sötét ember van! Szal. végsősoron tényleg rémisztő, csak nem úgy ahogy gondolják!

    Igaz, van aki mai napig fél a villámtól (családomban is), pedig tudják, hogy nem árthat nekik, de az ősi félelmeket nehéz legyűrni.
  • Csirke4
    #4
    "Ez 2012. december 21-én következik be, amikor a Nap ugyanazon a ponton kel fel, ahol a galaxis fényes középpontja helyezkedik el. Sokakat ez a ritka együttállás már önmagában is megrémít."
    Középkorban vagyunk vagy mi?:D:D:D Mongyuk én is megszoktam rémülni ZHban mikor egy vonalban van 2 kurvanagy szám és nemtudok velük mit kezdeni.
  • sonance
    #3
    Ez az egész világvége zagyvalék általánosságban a keresztény vallású emberek agyszüleménye; az apokalipszis, Isten leszáll a mennyből és elűzi a gonoszt, blabla. Pár dolgot azonban nem vesznek figyelembe:

    1. A föld lakosságának egyharmada keresztény, szerintem csak sikeres volt a marketing (afrikában pl. biblia = étel), valószínű, trükköznek a számokkal.
    2. az univerzum vs. Föld kb. Szahara vs. legkisebb porszem, ha eltűnik, semmi sem változik, van még egymilliárd ugyanilyen golyóbis tele élettel
    3. ha kipusztul az emberiség az lesz a Földanya ünnepnapja, mert ennyi disznóságot, amit elkövetnek ellene, egy faj sem tett
  • warchief
    #2
    Egy apró észrevétel:
    A cikk elején dec. 21 volt írva, utána pedig végig 12.

    Egyébként én érdekesnek találom az ilyen világvége találgatásokat. Persze egyetértek azzal, hogy nem fog történni semmilyen apokalipszis, és kíváncsian várom majd 2012 után a következő világvége-dátumot.
  • Hmuda
    #1
    Még sose hallottam olyan teóriát 2012-re amit nem hogy tudományosan, de józan paraszti ésszel is pillanatok alatt szétszed az ember.

    Remek olvasmánynak ígérkezik ami itt le fog folyni. :)