217
  • Hmuda
    #1
    Még sose hallottam olyan teóriát 2012-re amit nem hogy tudományosan, de józan paraszti ésszel is pillanatok alatt szétszed az ember.

    Remek olvasmánynak ígérkezik ami itt le fog folyni. :)
  • warchief
    #2
    Egy apró észrevétel:
    A cikk elején dec. 21 volt írva, utána pedig végig 12.

    Egyébként én érdekesnek találom az ilyen világvége találgatásokat. Persze egyetértek azzal, hogy nem fog történni semmilyen apokalipszis, és kíváncsian várom majd 2012 után a következő világvége-dátumot.
  • sonance
    #3
    Ez az egész világvége zagyvalék általánosságban a keresztény vallású emberek agyszüleménye; az apokalipszis, Isten leszáll a mennyből és elűzi a gonoszt, blabla. Pár dolgot azonban nem vesznek figyelembe:

    1. A föld lakosságának egyharmada keresztény, szerintem csak sikeres volt a marketing (afrikában pl. biblia = étel), valószínű, trükköznek a számokkal.
    2. az univerzum vs. Föld kb. Szahara vs. legkisebb porszem, ha eltűnik, semmi sem változik, van még egymilliárd ugyanilyen golyóbis tele élettel
    3. ha kipusztul az emberiség az lesz a Földanya ünnepnapja, mert ennyi disznóságot, amit elkövetnek ellene, egy faj sem tett
  • Csirke4
    #4
    "Ez 2012. december 21-én következik be, amikor a Nap ugyanazon a ponton kel fel, ahol a galaxis fényes középpontja helyezkedik el. Sokakat ez a ritka együttállás már önmagában is megrémít."
    Középkorban vagyunk vagy mi?:D:D:D Mongyuk én is megszoktam rémülni ZHban mikor egy vonalban van 2 kurvanagy szám és nemtudok velük mit kezdeni.
  • Sir Quno Jedi
    #5
    Engem meg az rémít meg, hogy vannak akiket ez megrémít (mármint a galaxis középpontjának és a napnak egyvonalba esése a földről nézvést, főleg, hogy a galaxis középpontja valójában inkább valamiféle szuper fekete lyuk csak a csillagok sűrűsége ahogy nő a központ felé, ezt látják "fényes középpontnak", gondolom én), mert ez rémisztő, hogy mennyi sötét ember van! Szal. végsősoron tényleg rémisztő, csak nem úgy ahogy gondolják!

    Igaz, van aki mai napig fél a villámtól (családomban is), pedig tudják, hogy nem árthat nekik, de az ősi félelmeket nehéz legyűrni.
  • metaljesus
    #6
    "a Nap egy téli napforduló alkalmával egy vonalba kerül a galaxis közepével"
    csak nekem tűnik úgy, vagy ez tényleg azt állítja hogy két pont egy vonalban lesz?
  • Hegi90
    #7
    Jól látom, az SG-n vagyok?
  • Chocho
    #8
    Az nagyon valószínű, hogy tényleg egy hatalmas fekete lyuk, de mivel az ott volt már 25 800 évvel ezelőtt is, elég egyértelmű, hogy a kutyát sem érdekelte a Földön.

    Egyébként nem azé', de végigolvastam a cikket, és kicsit álmos vagyok, így lehet, hogy csak nekem nem tűnt fel, hogy mégis ki a f*szom ez a Apolinario Chile Pixtun? Valami faszi akit a Discovery az utcán talált? "Hé, gyere má' ide rézbőrű, beszéljé nekünk arról a világvégéről!" Vagy most mi van? :)

    Ha pedig világvége, akkor nem CSAK kereszténység. Kb. az összes vallásnak és mitológiának megvan a maga teremtés- és pusztulásmítosza. Biztos van egy a majáknak is, csak semmiféle időponthoz nem kötik, vagy azt még nem találtuk meg. :) (A kereszténység sem köti időponthoz az apokalipszist - ami egyébként egy tanmese félreértéséből adódó hisztéria.)
  • kozmate
    #9
    A következő világvége 2020. 02. 02. lesz. :)
  • nextman
    #10
    Ezért a teóriáért nem a kereszténységet kellene hibáztatni, mert ez kifejezetten egy pogány következtetés, hogy akkor lesz világvége, amikor a maja naptár végetér.

    Az meg egy tévhit, hogy a villám ártalmatlan dolog, attól okkal lehet félni, persze az ágy alá bújni fölösleges:)

  • harcu
    #11
    Már régóta zavar ez az ezres tagolású időszámítás. Ugyebár a naptár alapjait, és az ahhoz kapcsolódó tagolást már a rómaiak előtt is kitalálták, a rómaiak azt vették át. Az pedig bizony 12-es alapú! 12 hónap, egy nap 2x12 óra, 30x12 nap egy év (+ 5 nap ünnepnap). (És mintegy nem mellesleg az angol vagy a német számolás is 12-es alapú volt(eleven + twelve pl.) Ezért vagy ettől függetlenül, de nekem az a normális, hogy az ezredforduló az 1200-ban volt, a következő pedig 2400-ban lesz. Utána kell mindig átszámolnom 10-es alapú évtagolásra, mert nem az ugrik be elsőre. Azaz most kezdtük a 2 évezred (évtizenkétszázad) 3 harmadát 2001-ben.
    A maják nem tudom, hogy milyen számrendszerben számoltak, de ha két európai nép is 12-es számrendszert kezdett el alapból használni, akkor lehet, hogy a maják is. Abban az esetben a 2012 pedig eleve 400 évvel későbbi dátumot takar.
  • L3zl13
    #12
    Ha 12-es alapú a rendszer akkor miért szorzod százzal, ami ugy 10-es alapú?
    Logikusan akkor 144-el kéne szorozni nem?

    Na ezen még gondolkodjál egy kicsit...
  • harcu
    #13
    Érdekes, a maják 18 v. 20 alapú számrendszert használtak, most néztem meg a wikipédián. Akkor meg nesze neked 2012 dátum. Végül is a 20 ujj adott a lábujjakkal együtt.
    Az is érdekes, hogy a korei indo-európai népek 8-as számrendszert használtak, és csak később tértek át 10-esre. Erre ott van a 9-es szám megnevezése, ami a német, angol és francia nyelvekben is újat jelentett és jelent.
    A 12-es szám használata pedig rendkívül praktikus, hiszen közvetlenül lehet felezni, harmadolni, negyedelni, hatodolni, ami a korai időkben jelentős könnyebbséget jelentett a számolást tekintve. Erre még a magyar is saját szól használ, tucat.
  • Pares
    #14
    Persze hogy nem lesz világvége. Ez egy ciklusos naptár. Már a fórumban is leirtam. Az hazudozó Daniken már vagy 30 évvel ezelőtt megirta a könyvében, tisztán, érthetően, hogy a Maja naptár NEM véget ér, hanem újra elkezdődik a számlálás. Na és mit is számlálnak? Ahogy a cikkben is irják, az Isteneik visszatérnek. Nem, nem Jézus. Elég, ha annyit mondok, hogy "Minden eléggé fejlett technológia megkülömböztethetetlen a mágiától"... Repülő tollas kigyó, meg égi tanitó mesterek...
  • harcu
    #15
    Nézd meg az angol váltópénzeket, az első lépcsőben van csak 12-es váltás, aztán már 100-as alapú. Ott sem 144-gyel váltanak.
  • Pares
    #16
    Daniken: Nincs világvége 2012-ben...

    6:00 körül látni a naptárat és a működési elvét is...
  • Bwanamon
    #17
    Apolinario Chile Pixtun egy maja főpap, afféle vallási vezető, aki az ősi maja tanításokat igyekszik világszerte megosztani előadásaival.
  • ROTFLMAO
    #18
    MEG FORUNK HAAAAALNIIIIIII!
  • haxoror
    #19
  • L3zl13
    #20
    Ha már angol váltópénz, akkor az első lépcsőben 12 volt a váltószám, a másodikban pedig nem 100, hanem 20 (20 shilling=1 font a decimálisra áttérés előtt). Szóval miért pont 1200?
  • KillerBee
    #21
    "de az ősi félelmeket nehéz legyűrni."

    Az ám. Én a pókoktól nem félek, sőt kedvelem őket (a nálunk honos kisebb fajtákra gondolok), ám a kígyóktól ha nem is félek, de irtózom.

    harcu #13:
    És tényleg! Soha nem gondoltam rá, de most a biztonság kedvéért utánanéztem is bizony úgy van, ahogy írod. Na ma is tanultam valamit.
  • KillerBee
    #22
    Úgy tűnik, itt nem létezik Respect smiley.
  • KillerBee
    #23
    "Minden eléggé fejlett technológia megkülömböztethetetlen a mágiától"

    Kedvelem és tisztelem az öreget (kár, hogy már nem él), azt hiszem, minden könyvét olvastam is, de a fenti kijelentésével nem tudok egyetérteni. Nem hiszem, hogy bármely tudós vagy kutató mágiát keresne egy számára ismeretlen technológia mögött. Attól, hogy valaminek a működését, működési elvét nem ismeri, nem fog varázslatra gyanakodni.
  • Tetsuo
    #24
    a Foldrol nezve.. csak ez lemaradt. ;)
  • Pares
    #25
    Igen, mai "tudósainkra" ez az állitás már nem olyan biztos (bár ez attól függ, mert ha az idegen technológia olyan messze áll tőlünk fejlettségben, mint egy napóra az atomórától, akkor mi sem értenénk belőle semmit, max. nem neveznénk varázslatnak)... De én nem is a mai tudósokra gondoltam, hanem a több ezer évvel ezelőtt élt elődeinkre.
  • Tetsuo
    #26
    A Discovery alapbol csak a nezettsegre megy, leszarja az objektivitast, foleg a dokumnetum jelleget.
    Szamomra nezhetetlenul eroltetett hypos reklamhegy, fel orankent 1 kis infomorzsaval..

    A keszitok nem lattak mek dokumentumfilmet..
  • Tetsuo
    #27
    mert 2 rendszer keveredett es az angolok pl. 2+2*2=? ezt sem tudjak kiszamolni.. a majaknal nem volt gond az atvaltas (ok meg a kereket nem ismertek LOL).
  • Tetsuo
    #28
    Hozzateve, h a majaknal a 0 (nulla) nem ugyanaz az ev mint nalunk.. tehat akkor honnan az a 400 ev? Egyebkent a regeszek ezekre mar nagyjabol valaszt talaltak es az europai Julianus vs Gergely-naptar bevezeteserol is eleg sok adat van..
    Persze van nehany alternativ tortenesz (-300 ev ugye), de az kisebbseg. :)
  • dronkZero
    #29
    "csak nekem tűnik úgy, vagy ez tényleg azt állítja hogy két pont egy vonalban lesz?"

    Három az a kettő: Galaxis közepe, Nap, _Föld_. Mondjuk arra azért kíváncsi lennék, hogy a galaxis közepét hogy mérik ki...
  • NEXUS6
    #30
    "Ann Martin a Cornell Egyetem tudósa, aki egy csillagászati tévhitekkel foglalkozó weboldalt üzemeltet, csupán annyit fűz hozzá az egészhez, hogy mivel a korábbi hasonló világvége hisztériákat is egészen jól átvészeltük, miért lenne ez másként 2012-ben?"

    100 millió éve mi vagyunk a Föld urai, mi bajunk történhet!? - mondták a dinamonoszaszaurószok.

  • Hmuda
    #31
    "Mondjuk arra azért kíváncsi lennék, hogy a galaxis közepét hogy mérik ki..."

    Mondjuk a központi fekete lyuk helyzetéből?
  • ntex
    #32
    Nibiru a végzet bolygója
  • teddybear
    #33
    Egy kissé lemaradtál. 1971 után már egy font = 100 penny.

    Előtte, hát az egy kissé zavaros.

    1 font = 20 shilling,
    1 shilling = 12 pence,
    1 pence = 2 ha'penny (halfpenny, azaz fél penny),
    1 pence = 4 farthing,

    ez még úgy-ahogy el is menne, de ezeken kívül volt még:

    1 guinea (ejtsd: „gini”) = 21 shilling,
    1 crown (korona) = 5 silling ( a font negyede)
    half crown (fél korona) = 2 shilling, 6 pence,(a font nyolcada)
    florin = 2 shilling.

    Ha ez nem volna elég, akkor itt vannak a vert pénzérmék:

    * 1 farthing
    * félpenny
    * 1 penny
    * 3 penny (threepence, köznyelven „thruppence”)
    * 6 penny (sixpence)
    * 1 shilling
    * 2 shilling (=1 florin)
    * fél korona (half crown)
    * korona (crown, amelyet egészen 1981-ig vertek)

    Nesze neked logikus pénzrendszer!
  • marsupilami
    #34
    Arról nem is szólva, hogy a saját nyugati időszámításunkkal sincs minden rendben.

    Az időszámítás alapelemei

    2012?
  • USAMEN POWER
    #35
    Na látod, ez az a kibaszott nagy hülyeség. :DD Ezt a bolygót még a Nasa se látta, vagy ha titkolják, nem tudják azt annyira titkolni, hogy valamelyik amatőr csillagász ne vegye észre a távcsövével...
    Mellékesen 2010 -ben emelkedik az ekliptika síkjára, ami azt jelenti, hogy az Északi féltekén is látható. Ettől függetlenül délen már látható, csak az a helyzet hogy ott se látta még senki. Neten még mindig ugyanazok a képek vannak fent, amik már évekkel ezelött is fent voltak. Egy konkrét cikk sincsen, egy olyan bolygóról, ami 18x akkora mint a Föld, itt van tőlünk 3 évre, az az pár 100 ezer km re, és már szabadszemmel is látható kéne legyen. A cikkek többnyire arról szólnak, HA ideér, milyen pusztítást okozhat, meg hogy elvileg vannak lakói, akik leszállnak a Földre, stb. Ez mind mind csak világvége hangulat, és pánik kelltés. Mikor először olvastam az X bolygóról, bedőltem én is, para voltam 1-2 napig, de utánanéztem, és már teljesen más szemszögből nézem ezt az egészet. Főleg hogy 2012 -re rengeteg féle világelmélet van, a Föld rezgésszámának a megváltozásától a dimenzióváltásig, sőt a jelenleg a Földön kialakzuló extrém időjárási, és természeti helyzeteket, lásd: Indonézia és környékén 2 hurrikán, és egy földrengés + Cunami kombinációk, mind az X Bolygó közeledésére van ráfogva, ami egy kibebaszott nagy hülyeség, ha valaki egy katasztrófa után néz, hogy miért is történt.
  • Hmuda
    #36
  • lordofchaos
    #37
    "felíratok"?
  • johnsmitheger
    #38
    Tetszik az a maja kőtábla! Már értem, hogy honnan ez a sok lekerekített div :DD
  • Sanyix
    #39
    Szerintem a maja naptár a terroristák kezébe került!
  • Sanyix
    #40
    Az hogy a nasa sem látja nem jelent semmit :) a sednát se látták 4 évvel ezelőttig, pedig ott volt. Sőt milliónyi objektumot nem látnak a naprendszer peremén, pedig feltehetőleg ott vannak, ezért is megy a new horizons arrafelé.