221
  • nenad
    #181
    vajon mi lett a vége a kisérletlen.
  • B0nFire
    #180
    Nekem van arról papírom, hogy normális vagyok! Neked van-e ilyened?
  • physis
    #179
    Megvan, a ^ jel zavarta össze az SG makróit. x^2 helyett (x*x)-et írva végre be tudom illeszteni:
    Egymás gravitációs hatására egymás felé szabadon eső tömegpontok mozgásának differenciálegyenlete, online módon számolva-ábrázolva Wolfram Alfa-val
    Ismét remélem, nem értettem félre valamit, és nem rontottam el a képletet.
  • physis
    #178
    Kimaradt a lényeg:
    [url=http://www95.wolframalpha.com/input/?i=x%27%27+%3D+-1%2F(x^2)]Egymás felé szabadon eső tömegpontok mozgásának differenciálegyenlete, Wolfram Alpha-val online számolva-ábrázolva[/url] (ha jól értettem)
  • physis
    #177
    Megpróbáltam az Általad megadott differenciálegyenlettel ,,megtesztelni'' a Wolfram Alpha-t. Persze az állandókat egységnyinek vettem, és kiterjedt testek helyett tömegpontokkal idealizáltam.
    [url=http://www95.wolframalpha.com/input/?i=x%27%27+%3D+-1%2F(x^2)]Íme az eredmény, grafikonnal, megoldási képlettel, online számol mindent[/url].
    Remélem, nem rontottam el az interpretációt, remélem, nem értelmeztem rosszul a hozzászólásodat. A grafikon egyelőre életszerűnek tűnik.

    Örültem a Wolfram Alfa-indulásának, bár eddig nem sokat próbálgattam. Mindenesetre a harmonikus rezgőmozgás differenciálegyenetét szépen kezeli, erről is ad grafikont.
  • blessyou
    #176
    A graviton fogja majd felváltani a Kavintont is.
  • blessyou
    #175
    hogy a fenébe tudunk több mint 100 hozzászóláson keresztül evidenciákon vitatkozni?
  • kow83
    #174
    jövő héten vezetik be tőzsdére a gravitront, annyira menő lett. fogok venni, állítólag abból csinálják a Googlenél az új OP-rendszert :D
  • blessyou
    #173

    "de ha az intelligens mozgató meggondolja magát, egyszer csak megáll a Hold, akkor mekkora gyorsulással fog a Föld felé zuhanni? a földi gyorsulással(9,81), vagy a holdival?"
    Nos, a leeső Hold kiszámolása az embert próbáló feladat.

    Egyébként a gyorsulás nem állandó. Valójában a Newton-egyenlet ebben az esetben egy másodrendű inhomogén nem lineáris differenciálegyenlet, a gyorsulás valójában a térkoordináta (pálya) második idő szerinti deriváltja. A helyzetet bonyolítja, hogy a távolság (hely) függvényében változik (ugye az erő távolság-, ezért helyfüggő). De ezt még lehetne kezelni, csak a gond itt az, hogy ezek már kiterjedt testek, nem hanyagolhatjuk el a szerkezetüket, alakjukat, méretüket. Na ez az, ami totál betesz az egésznek, és legfeljebb számítógéppel remélheted, hogy kiszámolod a pontos pályát, vagy a gyorsulást.

    Nincs értelme itt a holdi vagy a földi gyorsulásról vitatkozni. Ugyanis egyrészt: a test nehézségi gyorsulása (g, amely Budapesten kb 9,81 m/s^2) és a gravitációs kölcsönhatásból származó gyorsulás, mint már lentebb említettem, nagyon is különböző. A nehézségi gyorsulás értékébe beleszámít a földrajzi helyzet, mert tartalmazza a Föld forgásából adódó hatásokat (pl centrifugális erő) illetve a Hold hatását is (ugye ebből adódik az árapály jelenség).
  • Epikurosz
    #172
    Igen. 1 graviton = másfél uncia tahionnak felel meg.
    Ára még nincs, de jó sok görögdinnyét lehetne belőle venni. :-)
  • Talgi
    #171
    Van valami fejlemény a méréssel kapcsolatban?
  • Garga Pitic #170
    "Leeső Hold: Számold ki."

    Úgy értem, pontról pontra, ahogy közeledik.

    Jó szórakozást. Ha nem menne, a zagyváló tanár majd segít :)

    Amúgy most olvasom, a tollkalapácsholdat már megírták jóval korábban és teljesen korrektül.
  • Epikurosz
    #169
    Különben is, ha mindenható istenben gondolkodsz, akkor az nemhogy megállítja a Holdat, hanem még a zuhanást is megállítja. Mit neki hekuba!?
  • Epikurosz
    #168
    Nem gondolja meg magát, te lüke!
    Mert a "meggondolás" sértené a kauzalitás elvét, és azt (logosz) nmég a görög istenek is tiszteletben tartották. De még a magyarok istene is!
  • Garga Pitic #167
    Leeső Hold:
    Számold ki. Nem 9,81m/s2, sokkal-sokkal kevesebb. Nem is értem, hogy jön ide bármiből 9,81.


    Kalapács és toll:
    Kalapács és Hold közt hat egy erő. Kalapács gyorsulása erő/kalapács tömege.
    Toll és Hold közt hat másik erő. Toll gyorsulása erő/toll tömege.
    Mit tesz Isten, a gyorsulás ugyanakkora a két esetben.
    (Hold gyorsulását kiszámolhatod akár a toll felé is, de minek. Jó az 0-nak.)
    Közegellenállást a kompban csinálhatnak legközelebb, az nem számít.
    Egyszerre érnek le.
  • Sir Ny
    #166
    de ha az intelligens mozgató meggondolja magát, egyszer csak megáll a Hold, akkor mekkora gyorsulással fog a Föld felé zuhanni? a földi gyorsulással(9,81), vagy a holdival?
  • DrRadon
    #165
    Mert elfáradtunk. Olyan nincs, hogy leejtjük. (pláne, hogy leejtyük :)) Ha a Hold keringési sebességét csökkented, akkor egymásba zuhannak. Csak a Föld kevésbé mozdul el mint a Hold.
  • Sir Ny
    #164
    /me ásít
  • Sir Ny
    #163
    jó, te először, én másodszor. én válaszoltam arra, amit akartál, most ideje, hogy te is válaszolj nekem.
  • jhetedikj
    #162
    Üdv! Na mi a helyzet van már valami hír,hogy találtak valamit?
  • Sir Ny
    #161
    már majdnem talált. akkor most, amit kiidéztél, a kettővel azelőtti mondatot kérem. nem értem, mi olyan nagy cucc abban az egy mondatban, de 80 hsz óta senki nem tudott rá egy normális (se normáltalan) mondatot kinyögni.
  • Sir Ny
    #160
    "Amelyiknek nagyobb a tömege, az fejt ki nagyobb vonzerőt, "

    a hatás-ellenhatás neked nem mondd semmit? amekkora erővel vonzz engem, a Föld, pont ugyanakkora erővel vonzom énis őt. hetedikes tananyag. az rendben van, hogy akkora erőtől én jobban elmozdulok, mint a Föld. Newton - Galileivel ellentétben - okos volt, bár az nem volt szép tőle, hogy mindenféle törvényeket hozott, viszont ha már hozott, és ha már meg is számozta nekünk, akkor tessék szíves visszaemlékezni a harmadikra. köszönöm.
  • DrRadon
    #159
    Helyesen: F=G*(m1*m2/távolság^2). Vigyázni kell a zárójelekkel. Egyébként igen, a szorzata, mert így remekűl működik.
  • Sir Ny
    #158
    a kettes számrendszeres viccre gondolsz?
  • Sir Ny
    #157
    "F=f*(két test tömegének szorzata)/távolság^2"
    biztos, hogy a tömegeik szorzata? nem összege? egy kiló krumpli szor két kiló krumpli az két négyzetkiló krumpli?
  • kow83
    #156
    "A világegyetemben egyébként minden mozog ("Panta rei!")"
    Csak a hülyeség marad egy helyben, mint a 80-as komment.
  • Epikurosz
    #155
    "namármost, én azt mondom, hogy a vonzzás sebessége az nem a Föld tömegétől függ, hanem mind a két résztvevő össztömegétől, mivel a gravitáció az egy kölcsönhatás, amilyen erővel vonzza a Föld a kavicsot, pont ugyanolyan erővel vonzza a kavics a Földet, bár ez nem igaz, mivel egyik sem vonzza a másikat, hanem egymást vonzzák."

    Óvodásszintű okoskodás.

    Az elektromágneses térnek is van ereje, amely mérhető. Nem véletlenül "forog" az elektron az atommag körül, és nem az atommag forog az elektron körül.
    A gravitációs tér (vagy mező, vagy erő) is mérhető. Ezt sem fogom még egyszer leírni!
  • Epikurosz
    #154
    Mi ez a zagyvaság? Erre akarod, hogy válaszoljanak az emberek? Általában nem egyforma erővel vonzzák egymást a testek, világos?

    Amelyiknek nagyobb a tömege, az fejt ki nagyobb vonzerőt, és kényszeríti a másik testet, hogy körülötte forogjon, vagy eltéríti a pályáját. Közben persze neki is módosul a pályája, de kisebb mértékben. Lényegében egy eset van: pályamódosítás, ennek egyik esete a befogás. Ha meg nagyon távol vannak egymástól, akkor nem hatnak egymásra, legfeljebb a másik által kibocsátott sugárzást befolyásolják. A világegyetemben egyébként minden mozog ("Panta rei!"), nincs olyan test, amely egy helyben állna. Nincs archimédeszi fix pont.

    Nem fogom még egyszer elmondani.
  • DrRadon
    #153
    Igen, szép példa volt. De úgy látszik nem akar többet copy-paste-ezni
  • Epikurosz
    #152
    Na, látjátok, ilyenek vagytok ti. Pedig olyan jól indult ez a fórum.
  • kow83
    #151
    Nagyon tetszett ez a példa, mivel vizuális típus vagyok, el tudtam képzelni, bvalek2 zagyvaságaival ellentétben, ő a szakzsargonnal akar meggyőző lenni, ami sok emberre elhitetheti, hogy vágja a témát.

    Azt tényleg nem magyaráztad meg, mit szeretnél atomórával elérni, engem érdekelne. Esetleg születik-e eltérés az áthaladás sávjában és azon kívül?

    "Úgy tűnik, Einsteinnek szószerint igaza volt. A gravitációt nem csak leírja, hanem meg is magyarázza a tér görbülete, ha az valamilyen 4 dimenziós test 3 dimenziós felülete és hullámzik az energiától függően."
    Ezt úgy kell érteni, hogy a gravitáció a testek 4. dimenziós kiterjedésének reprezenztációja a 3. dimenzióban?
  • DrRadon
    #150
    Szánalmas vagy :)
  • bvalek2
    #149
    Köszi, ennyi elég is a diagnózishoz
  • 1r0nh1d3
    #148
    Saaajnos te engem nem tudsz irányítani. Nem te mondod meg, mit csinálok. Se te , se senki más.

    Úgyhogy majd írok, amit akarok.

    LOL
    ennyi lámát.
  • DrRadon
    #147
    Úgy viselkedsz mint egy sértett gyerek. Már bocs, vettem a fáradságot és visszaolvastam. Bvalek TÉGED NEM TÁMADOTT, a vagdalkozós dolog bonfire-nek szólt. Viszont magadra vetted. Ebből két dolog lehetséges, vagy mindkét személy ugyanaz, vagy nagyon felületes vagy.

    Akkor tedd már meg nekem, hogyha ilyen konferenciásat játszol, áruld el nekünk alul képzetteknek, hogy miért is lenne jobb egy atomóra az inga helyett.
  • 1r0nh1d3
    #146
    Elég hülyén használja. Érthető lenne, ha rendesen használná a fogalmakat. Sajnos összevissza beszél.
  • blessyou
    #145
    jól elbeszéltek egymás mellett. Nyilvánvalóan nem a számhalmazra célzott, amikor a téridő meghajlításának képességét említette, hanem azt, aminek a reprezentációja a tenzor. A tenzormennyiségek létező fizikai valőságok, mint a tömeg, vagy az elektromágneses mező. Csak hétköznapi fejjel sokkal nehezebb elképzelni.

    fázistér: az, amit bvalek2 írt. Maga a fázistér valóban egy koordináta-rendszer, de azt, írt, hogy minden állapothoz tartozik egy pont BENNE, mármint magában a fázistérben.

    Egyébként szerintem annyiból ered a konfliktus, hogy bvalek a fizikus terminológiát, szóhasználatot és gondolkodásmódot használja, amit nem nagyon érthető, vagy legalábbis félreérthető azok számára, akik nem szakmabeliek. Nekem is beletellet vagy egy fél évbe, míg megszoktam, addig én is néztem nagyokat az előadásokon, hogy MI VAN?
  • pasi29uk
    #144
    A cikk szerint van: "A 22-i teljes napfogyatkozásra a kínai kutatók nyolc gravimétert és két ingát osztottak el hat megfigyelő állomás között."
    Csúsztatás?
  • 1r0nh1d3
    #143
    Ó a másik nagy fizikus. Bocsánat, nem tudtam hogy itt konferencia van.

    LOL
  • 1r0nh1d3
    #142
    De jól reagáltam, csak legfeljebb rossz linkre nyomtam. Az előző hozzászólásában ugyan úgy rágalmazott, mint bonfiret.

    Mégis, mit hisz magáról ez a ....