124
Baranta - tradicionális magyar harcművészet
  • Zerénd
    #84
    Annyira elvagytok szállva a q technikás dolgokkal. Lehet körives vagy nem? Kinem szarja le ha az adott stilus valaki nagyon jól míveli? Normálisan megtanulni valamit 3 év alatt nem lehet. Évek hosszú sora kell rá. Ha össze szarjátok is magatokat, ezeddig a leghatékonyabb támadó/védő az a thaibox és a kempo.

    Barantára visszatérve: Lehet valakinek nem tetszik, leszarozza, de kinem szarja le? Az mennyen csinálja továbbra is a hároméves kungfura amitől nagymester lesz! Ez nem erről szól basszátok meg!
  • Zerénd
    #83
  • Zerénd
    #82
    Bazzeg! három és fél évig jártál??? Ó te nagymester!
  • sparrow35
    #81
    Nem tudom a veszélyről való tudás, és a küzdősport hatékonysága miben függ össze, de azok az erőtlen ütések, és röhejes fogások kiválóak, és tényleg a leghatékonyabbak ha filmes pályára vágynál...
  • Tyler1
    #80
    szar a kravmaga??? XDDD hmmm végülis a leghatékonyabb önvédelmi "küzdősport"....
    de áhh hülye izraelliek mit tudnak azok a veszélyről XDDDD
  • sparrow35
    #79
    "NINCSENEK SÚly és korcsoportok" - akkor megyek szétverek minden 60 kilós barantást mert megtehetem. :D
    A videó alapján legalább akkora szarnak tűnik mint a krav maga, ha a hatékonyságát nézzük, viszont a közösségépítő, hagyományörző mivolta miatt tiszteletreméltó, így a krav maga marad a legnagyobb szar, amiről elhitetik hogy ér valamit...
  • PrasCo
    #78
    Nincs mit. Ez volt a célom. :) Én pedig köszönöm, hogy megrágtad - sajnos a "fórumozási kultúra" szükségessé teszi, hogy ezt külön megköszönjem. =)
  • Fbn Lx
    #77
    köszönöm, hogy felhomályosítottál :] jól összeszedett írás volt.
  • Gerbill
    #76
    Pont ezt mondom, hogy ELVILEG. A Wing Chunban azonban nincs igazán földharc, ezért az is olyan adalék, mint a köríves, vagy felütés.
  • Fbn Lx
    #75
    "mert ha levisszük az ellenséget, akkor elvileg azzal neki ott vége van"

    AHHAHA.... HA vége van. Ha meg nem, akkor lehet, hogy tud egy-két fogást, és rendesen befojt, vagy megfeszít.
    Mellesleg nem csak te tudod levinni a földre - sokan alapból azzal a céllal mennek neked, hogy földhöz vágjanak. És ha téged visznek le, akkor mi van? Elég nyilvánvaló, hogy földharctudás nélkül nem jössz ki jól egy feszítésből vagy fojtásból. Próbált ki a földharcodat judossal, jitsussal, kempossal... nem fog működni, ezt garantálom
  • PrasCo
    #74
    No, akkor az íjról pár szót, barantás haverjaink íjakat is használnak. Ja, erről egy sztori! Az ún. "baranta íjat" Kassai Lajos fejlesztette ki, de ha jól rémlik, Kelemen Zsolt is közreműködött. Ismétlem: "Fejlesztette ki..." Ezek után mindenkinek belátására bízom a dolgot. =))))

    Rengeteg vita folyik arról, hogy hogyan lőttek a magyarok. Elsősorban két nagy "családba" foghatóak az oldások, a mediterrán és a gyűrűs oldásokba. Előbbiek fő érve az, hogy a sírokban eleddig egyetlen gyűrűt sem találtak Magyarország területén (leszámítva a szíriai auxiliárius íjászokat, akik viszont egy picikét korábban állomásoztak itt római zsold alatt), noha a legjobb anyag erre a szaru; utóbbiak érve pedig eddig egyetlen ezüsttálra korlátozódik, amelyen a feltételezett magyar lovasíjász úgy néz ki, mintha hüvelykujjal oldana. Na jó, meg arra, hogy a mongolok illetve a törökök javarészt úgy lőnek, és ezeket összefüggésbe hozzák. Az Általad említett módszerre legjobb tudomásom szerint egyetlen kultúrában sem létezik fennmaradt anyag. A legközelebbi, hagyományaikat úgy-ahogy megőrzött sztyeppei nép, a mongolok pédául a fent említett módon szép tisztán és egyenesen hüvelykkel lőnek. Az Általad leírthoz leginkább hasonlító húzással az angol hosszúíjászok távlövései bírnak, mely warbow-k a Mary Rose leletei alapján 130-150#-esek maximum, és már így is rendszeres gyakorlás mellett deformációkat okoznak a csontozaton (amelyeket őseinknél nem találtak, max. pár koponyalékelést...), le azonban ők sem hajolnak, a lentről indított íjnak pedig a célzásban is komoly szerepe van. A "hátból és vállból" húzás pedig jószerivel az összes létező íjászkultúrában evidens, az íj erejétől függetlenül.

    Értelme sem lenne hajolgatni, mivel... egyfelől lovon nehéz. Nem közismert, de _maradtak fenn_ egyben lévő magyar íjak, noha mindössze kettő. (Az ATARN-on bővebb infó, google kiköpi.) Erejük 55# és 60# közötti. Gyengébb nem, mert a vízibivaly szarulemezek csak ilyen vastagságnál kezdenek el "laprugóként" viselkedni, és erősebb sem igen, mert lovon stabil megtámasztás és "szabályos" testhelyzet nélkül (ami az angolszász botíjászoknak rendelkezésre állt) nem olyan egyszerű dolog nagy fonterejű dolgokat húzkodni. Pláne nem egyszerű kétszázszor egymás után. A honfoglaló magyarságot mind az antropológia, mind a korabeli források köpcös, erős embereknek írják le, de nem szupermeneknek. (Magyarországon Paku Sándor rekonstruálta a leletet; ha szélesebb körben elterjedne ez az autentikus forma, az nagy tökönrúgás lenne a "tradicionális" íjak gyártóinak.) A másik kényes kérdés az, hogy a megnövekedett fonterő nem biztosít egyenes arányban nagyobb átütőerőt; ellenben hatványozottan érvényesülnek a fenti, kezelhetőségi és "ergonómiai" hátrányok akár lovon, akár gyalog. Volt szerencsém például avar szendvicsszerkezetes lamellákat látni, van egy olyan sejtésem, hogy talán az arbalestet is megbírná. A talált nyilak, nyílvesszők sem támasztják alá a nagy fonterőt. Azért nem, mert bizonyos fonterőnél, rossz vesszőmerevség mellett a vessző előbb törik darabjaira, mint egyátalán kirepülne. (lsd. YouTube, archer's paradox) Ez a megfelelő válogatással remekül kiküszöbölhető átlagos, és kicsivel afölötti erőknél. A geometria szintén izomból belejátszik a dologba, de a vesszők átmérői a legritkább esetben mennek centi fölé, esetleg a dongás vesszőknél. A harmadik gebasz pedig a legfőbb problémát jelenti. Nevezetesen, hogy a köz"hiededelemmel" ellentétben az íjat nem kihúzni kell tudni, hanem felajzani. Grózer Csaba idén próbálkozott távlövés-rekordkísérlettel egy 200 fontos, méreteiben is jó tetűnagy reflexíjjal (bizonyos húzóerő fölött az íjat már arányosan nagyítani kell) - ennek felajzásához egy külön faszerkezetet épített. Noha a szkíta ábrázolások ülő harcosa egy valószínűleg íjára fokozatosan ráülő ajzást végez, ami az ilyen, kisebb méretű összetett íjak felajzásához a legjobb (de egyben veszélyes) trükk, de ehhez az íjhoz száz kiló fölött kell akkor, hogy légy. Lovon pedig így sem lehet felajzani.

    Egyszóval: semmi sem támasztja alá a nagy fonterőt, ellenben minden eddigi ismeretünk ellentmond neki.

    ...aminek viszont nem, az az, hogy a magyar íj nagyobb kezdősebességű volt az általunk gondoltnál. Csodákat azért itt sem kell várni, jelenleg a távlövési rekordok 300 méter fölött járnak, de speciális távlövő kifutóval. Fontos, hogy a kezdősebességet NEM a fonterővel érte el a magyar íj (pont ebben rejlett a "világverő mivolta" - noha az íj újdonságainak egyike sem magyar találmány), ami egyébként sincs azzal egyenes arányban; hanem az optimális geometriai kialakításával (erről volt egy remek mechanikai tanulmány a neten, de már nincs meg a linkje :\ ), valamint a kompozit szerkezetével.

    Egyszóval, ahogy a magyarságot sem érdemes "túlértékelni", úgy az íjat sem kell túlmisztifikálni. Nem "jobbak" voltunk. "Mások."
  • Gerbill
    #73
    Jólvan bocsáss meg, hogy érdekel a téma és kifejtem az ellenérzésemet azzal kapcsolatban amit írtál. Amúgy meg Ip Man:P(mindakettő helyes, de az Ip Man az elterjedtebb lásd az életéről szóló film is ezt a címet kapta)
  • n3whous3
    #72
    amúgy meg yip man :D
  • n3whous3
    #71
    igen
  • n3whous3
    #70
    meg ha jól érzem a stílusból (mindent elmondok tutin meg fosom a szót a témáról), akkor nem mi vagyunk azok alexszel, akik ebben a "2 hónapja járok csak, de brúsz lí a nevem" gondban szenvedünk
  • Gerbill
    #69
    Az Ip Man félét?
  • n3whous3
    #68
    boztepe módszeréhez közöm sincs, ennyi idő után nem tom mi a baj, ha elfelejtettem a nevét, ugyanis én a tradícionálist tanultam
  • Fbn Lx
    #67
    akkor úgy látom eléggé hasonló helyzetben vagyunk :D
  • Gerbill
    #66
    A rúgások a második szintre vizsgaanyagok. Földharc pedig nem igazán van, mert ha levisszük az ellenséget, akkor elvileg azzal neki ott vége van, kivégzéseket illetve földhöz rögzítéseket tanulunk inkább, de ez is olyan mint a köríves, hogy azért érintőlegesen nézünk olyanokat amik nem feltétlenül a stílus elemei, hogy mi van, ha rajtam térdel stb
  • n3whous3
    #65
    Végül is 3,5 évig jártam wt-re általában 2x hetente, de legyen igazad barátom
  • Gerbill
    #64
    Persz én kötözködök, azt se tudod mit hogy hívnak és te kötsz belém . Amúgy középvonalnak hívják. Hidd el van olyan, amikor édesmindegy mit használsz, ez egyáltalán nem arról szól, hogy mindent úgy kell csinálni, ahog mondják, megtanultad a szabad küzdelmeknél az elsődleges cél, hogy megüsd az ellenfeled, hogy ezt jobbhoroggal felütéssel vagy egyenes ütéssel teszed teljesen mindegy. Vizsgán természetesen a tecnikák alkalmazását kell bemutatni, egymáson, magasabb sziteken(6-7) pedig már igazi legó fíling, ott találják ki a feladatokat és te rakod össze a tanult védekezéseket. Persze a Laborkörülmények között persze szépen működik minden de az utcán soha nem fogod tudni úgy megvédeni magadat. Az emin Boztepés példába nem belekötöttem, csak kijavítotalak, bár ha a nevét sem tudod, nem tudom mennyire ismerheted magát a stílust. Bejártál két hónapig és Brúsz lí vagy?:D
    Ezeket nem sértésből mondom, de ha valaki nem jár heti rendszerességgel, csak allott róla, akkor ne szóljon már le, hogy te nem értesz hozzá haver.
  • n3whous3
    #63
    hát na mindenesetre nem azzal kellene sztem kezdeni :)
  • Fbn Lx
    #62
    a lábtechnikát nem mondanám hogy később, azt a lehető leghamarabb igyekeznek beépíteni. Inkább csak kifejleszteni a rúgások védésére irányuló feltétlen reflexeket. Ez a nehéz.
    A földharcot, azt ja... később, de ténylegesen alig. Gyakorlatilag nem láttam még olyat, hogy egy wt-s jól vágná a földharcot. Értem ezt azokra, akik más stílust nem gyakoroltak mellette.
  • n3whous3
    #61
    Hát nem véletlen tanulják sokkal később a földharcot meg a lábtechnikát wtben
  • n3whous3
    #60
    nem tudtam, hogy hogyan van hirtelen az ő változata, szóval beírtam, hogy emin boztepe féle wt, most mit kell belekötni, jobbat már nem sikerült kitalálni?

    nem mondtam én, hogy rosszabb, mert nem ismerem, de nem értem minek olyan technikát belevinni, ami ellentétben áll az egésszel és csak gyötrődés a beidegződések után beletanulni, hogy mégis csak kiengedd a védekező teredet, vagy hogy mondjam.
  • Gerbill
    #59
    Erre az 56-ban válaszoltam azthiszem.
  • Gerbill
    #58
    Nem, lehet, hogy én fogalmaztam roszul. Éppen azért tanuljuk meg a szűk "íven betáplált körívest" használni, hogy az ellen védekezzünk. A parasztlengőt, azt arra írtam amit te mondtál, hogy egy cigány gyerek is megfogná.
  • Fbn Lx
    #57
    másrészt meg attól, hogy gyakorlod a védését, maga az ütés még nem lesz a stílus része. Sőt, nagy hiba lenne ha azzá válna, mert gyakorlatilag felborítaná a stílus több szabályát is.
  • Gerbill
    #56
    ad1:Emin Boztepe Wing Tsun? Az a Wing Tzun, az megint másik ág. Elsősorban pedig nem külföldiekről beszéltem, hanem a Máday Norbert féle maszatolásról. Múltkoriban lehetősége adódott kiállni egy thai-boxossal, de elsunnyogott a nagymester, internetszerte rosz híre van. Maga a Wing Tsun nem roszabb mint a Wing Chun.
    ad2: A köríves ütést pedig nem a technika foglalja magában, hanem megtanuljuk helyesen használni, ha már csináljuk akkor helyesen csináljuk címszóval.
    ad3: Az egyidejüség elve->egyszerre védekezel és támadsz itt elengdhetetlen az egyenes ütés a védekezés miatt, de amikor már csak támadsz akkor édesmindegy hogyan vered a kollega fejét

  • Fbn Lx
    #55
    ja, hogy te a parasztlengőről beszélsz. Arra már írtam, hogy bármilyen csekély képességű úriember könnyen véd egy parasztlengőt. Én szűk íven betáplált körívesre gondoltam :(
    gyakorlatilag a vingcsun stílusok másik gyengéje ez, bizonyos rúgásfajták mellett. De persze sok edzéssel meg lehet tanulni rá a módszert.
  • n3whous3
    #54
    sry az offért, mehet tovább a szöveg a barantáról
  • n3whous3
    #53
    őőőőőőőőőőőő... most nem a védekezésről van szó, hanem a támadásról tudtommal.

    megerőszakolja az egész eszmét, ha valaki köríves ütést visz bele az egészbe, a védekezések nagy része elveszti értelmét, ha kiengeded a belső tered egy ütés során annyira, ahogy egy ilyen ütéskor szokás

    csak gratulálni tudok a mesteredhez, ha ő találta ki ezt a faszságot, add át üdvözletem neki
  • n3whous3
    #52
    Ha már itt tartunk, az originál wt sem balettóra, arra ott van a shaolin. Az emin boztepe féle wing tsun is meg tud élni köríves nélkül, ha jól tudom. És az már bőven beleesik a használható kategóriába
  • Gerbill
    #51
    Nemtudom te jársz e akármilyen harcművészet, avagy önvédelem edzésre, ezek általában a való életben való alkalmazásra lettek kitalálva, az utcán nyilván nem mondod meg az ellenfélenek, hogy hogyan üssön, ezért igenis van köríves ütés, különben hogy az anyám kínjában tanulnám meg rá a védekezést? Már régóta járok, és elhiheted, nem olcsó utánzatot tanulok
    Fbn LX
    Hidd el ha rendesen csinálod a tan saot a középvonaladon, megközelítőleg helyes szögben tartva, ellépéssel alkalmazva, akkor igenis megállít az bármilyen köríves ütést. A Máday Norbert féle balettoktatáson(ez ugye a Wing Tsun)lehet, hogy nem igaz, mert ott a magasszintű mesterek is olyan szintű megrendezett koreográfiával tapogatják egymást mint itt ebben a baranta videóban. A juhász Zoltán féle Wing Chun viszont tényleg kemény, sok edzésen elmondja az isnstruktor, hogy azok nagyrésze amiket tanulunk csak képesség-reflex fejlesztés, meg persze szokat, hogy ha megütnek nem azzal kell foglalkozni, hanem tovább csépelni a másik fejét. Ez volt itt a nevetséges ebben a barantában is, hogyha valaki így megfogná a nyakam nem az lenne az első, hogy én is megfogom az ővét, hanem a két kezemet használom, hogy ott üssem ahol érem, hiszen ő fogja a nyakam akkor én is elérem az ő fejét. Egy birkózó is ha bele akar jönni egy ilyen fogásba első dolgom, hogy jól tarkónvágom
  • minigirl
    #50
    Lehet, hogy későn szólok és lehet, hogy már valaki szólt is, de szombaton Taron baranta bemutató lesz. :)
    Itt a program, ha esetleg érdekel valakit :)
  • n3whous3
    #49
    Érdekes wing tsun utázatot tanulhatsz, maga a stílus alap jellemzője, hogy köríves ütés NINCS benne...
  • Fbn Lx
    #48
    Oké, de egyszerűbb lenne, ha leírnád a köríves ütés kínai nevét, és hogy melyik formában is van benne. :]
    Mellesleg nem ismerem a te stílusodat, a wing tsun-t meg csak egy kicsit, de azt tudom, hogy egy egészséges köríves ütésre nem sokat ér a tan-sao önmagában.
    Deee.... ez a baranta topik :D
  • Gerbill
    #47
    Figyelj, én egy héten, most nyáron többször járok wing chun(fontos hogy írjuk, mert minden írásmód másik szervezetet jelöl) edzésre és minden edzésen előfordul. Ha ismered a wing chunt, akkor tudod, hogy a tan sao-val és a man sao-val is arra védekezhetünk, valamint a pak sao előrefele történő alkalmazása valamivel humánusabb. A lényeg, hogy körívessel legritkább esetben kezdünk.
  • Gerbill
    #46
    De durva, most nézem, hogy aki itt mifelénk tartja a baranta edzést azt a fickót én ismerem:D Nyár van sok a szabadidőm még lehet, hogy rákérdezek, mutasson már valamit.
  • Fbn Lx
    #45
    bart cham dau

    mellesleg... hol van a vingcsunban köríves ütés? én ilyenről nem hallottam még