124
Baranta - tradicionális magyar harcművészet
  • Tyler1
    #1
    Szűkebb értelemben a Baranta a IX. század és a XX. század között élt magyarság harci kiképzési formáira épülő fegyveres- és pusztakezes harcművészeti irányzat. Jelentős szerep jut a Kárpát-medencei mozgásanyag mellett a feltételezett vándorlási területeken alkalmazott harci eljárások, a hasonló életmódközösségeket felépített népek (szkíták, hunok, avarok, türkök, onugorok, kazakok) harci és kiképzési kultúrájának is.

    A Baranta (Böllön) mozgásanyagának visszafejlesztésében nagy szerepet játszottak az idegen (elsősorban Habsburg) uralkodók (birkózást, ökölharcot, vívást, íjászatot, lovaglást) tiltó vagy korlátozó törvényei. A mozgáskultúra egy része így csupán harci táncokban, a pásztor életmódban, vívókönyvekben és művészeti ábrázolásokon maradt meg.

    A XVI. század elejétől megindul a magyar kultúra kettéválása. Ettől az időszaktól fogva a népi kultúra őrzi csak tovább a magyar sajátosságokat. A nemesi kultúra (a harci kultúrát, mozgásos kultúrát is beleértve) egyre inkább nyugati jelleget ölt. Az ezt követő időszakokban már egyre inkább a társadalom perifériájára sodródik a harci jellegű tudásanyag.

    A magyar harcművészet újjáélesztésére több kísérlet is történt. A két világháború alatt magyar katonatisztek állították össze az első komoly anyagot, amellyel a legénység harci képzettségét és nemzeti hagyományokhoz való ragaszkodását akarták előmozdítani. A kutatások eredményeinek néhány eleme a korabeli harci szabályzatokban is megjelent.
  • Tyler1
    #2
    A Baranta Magyarország leggyorsabban fejlődő harcművészeti irányzata.
    Jelenleg 73 helyszínen kb. 2500 fő gyakorolja a régi magyar történelmi harci testkultúrából táplálkozó technikákat.
    Egyre több településen indítanak Baranta egyesületeket, amelyek a helyi ifjúság mellett az ott élő korosztályok mindegyikével foglalkoznak.
    A Baranta egyik fontos ismérve, hogy gyakorlása nem képzelhető el Baranta közössége nélkül.
    A Baranta harcművészet. Harcművészetekkel csak az foglalkozik eredményesen, aki életmódszerűen éli meg annak minden tartalmát. A Baranta segít életmódszerűen magyarul élni. Egyik legfontosabb feladata a hagyományos magyar értékek közvetítése az országon kívül és belül egyaránt.

    Középtávú tervei között szerepel, hogy az elkövetkező 10 évben legalább 3-400 magyar településen elérhető legyen és kialakításra kerüljenek azok a regionális oktatási centrumok, ahol az edzők, felkészítők képzése, az egyes csapatok edzőtáborai szervezett keretek között folyhatnak, illetve, hogy az arra alkalmas személyek számára biztosítsák a napi 6-8 óra elméleti és gyakorlati felkészülés lehetőségét. Későbbiekben a Baranta terjedése kapcsán a magyar nyelv és életszemlélet terjesztésével a világ "magyarabbá" tétele a cél.
  • Tyler1
    #3
  • Tyler1
    #4
    a Barantában a legtöbb fegyver is megtalálható, mint a kés, kard, lándzsa, bárd, íj, de hagyományos fegyverek is vannak mint az ostor, fokos, bot.
  • Tyler1
    #5


  • Alexease
    #6
    A "Magyar Harcmuveszet" eleg viccesen hangzik:) Ez egy kicsit izzadsagszagu es/vagy eroltetett. De legalabb csinalnak vamalit;)

    Azert az a fej feleti felkor rugas, mikozben a masiknal kard van, kicsit eros:DDDDD
  • Tyler1
    #7
    te nem láttál még igazi kínai szamurájos filmeket :D
  • Doddy a düdő
    #8
    mivel a szamurájok japánok, ezért senki nem látott még
  • tigeroo
    #9
    még1 dolog amire büszke vagyok:D

    judo helyett mostmár mehetek barantázni :)
  • Tyler1
    #10
    tényleg? akkor viszlát!!!!!
  • Ben C
    #11
    pedig igaza van.
  • Tyler1
    #12
    semmmi gond nincs de ha vki csak okoskodni jár be egy topicba és a témához köze sincs akk ne szólaljon meg inkább.
  • NEOreg3
    #13
    majd te mondod meg
  • scs17
    #14
    elég ciki a szamurájt lekínaizni...
  • Monoton
    #15
    Sok az OFF.
  • Yeltzin
    #16
    mi az a kazak? :D
  • tigeroo
    #17
    vágottszeműek, egyremegy :D
  • Yeltzin
    #18
    Miért nem tudjuk, mi magyarok egyszerűen elfogadni, ha valamihez nem értünk? Miért kell mindennek kitalálni a magyar verzióját, és úgy beállítani, mintha valami ősi dologról lenne szó? Lássuk be: gulyás, csárdás és bikavér, nagyjából ez minden, amit mi adtunk a világnak, mint nép, a többit másoljuk. És ez is több, mint a semmi, sok nép még ennyit sem tud felmutatni.

    Magyar harcművészet vazz...... Úgy magyar ez, mint "Vidám kínai büfé".
  • Fehercsoki
    #19
    És ebbe toljátok a hátrafelényilazást?
  • tigeroo
    #20
    lol videóba nem néztél bele?
    honfoglaláskori magyarok is űzték
  • SötétBarom
    #21
    "A Baranta segít életmódszerűen magyarul élni."

  • Rabbit20
    #22
    elején az a 2 kés az wing tsun kettőskés :D
  • Bulykin
    #23
  • Yeltzin
    #24
    Jah, vazz most látom, HÍR TV... No comment. Isten is magyar volt, ha rajtuk múlik
  • praksi
    #25
    meg fogsz lepődni, a Zen Bu Kan Kempo-t egy ausztráliában élő magyar találta ki: katt
  • Yeltzin
    #26
    Nagyon sok magyar találmány van a világon, ezt nem is tagadom, sőt büszke is vagyok. De nem ugyanaz a két dolog. A helikopter is félig magyar találmány, mégsem tradicionális magyar jármű, és ugye az atombomba sem tradicionális magyar fegyver :) (és még lehetne sorolni)
  • Tyler1
    #27
    sőt ha már itt tartunk a Krav-Maga is magyar gyökerekkel bír :)
  • Gaborkik #28
    Néhány ismerősöm is "űzi" ezt a "sportot" :D engem is hívtak és gondolkodom is rajta ... csak a szabadidő beosztásom ami nagy korlát :S
  • Fbn Lx
    #29
    fuh, és megnyílt! pedig gondolkodtam már rajta, hogy én fogom :D
  • Fbn Lx
    #30
    mellesleg röviden annyi a véleményem erről a stílusról, hogyha a régi magyarok tényleg így harcoltak volna, még a honfoglalásig sem jutunk el.
  • n3whous3
    #31
    Fura dolog, hogy egy olyan dolgot most tökéletesen rekonstruáltak és alkalmaznak, ami olyan régen lett feledésbe merülve, hogy már szinte talán leírások se maradtak róla.
  • Fbn Lx
    #32
    egyébként ja. hogy kerül oda :D
  • TDantes
    #33
    Tradicionális? A finnugor topic-ból ki indulva, holnapra kiderül tradicionálisan a boszniai piramis építése közben találták ki és két pörgő rúgás között véstek pár rovás írást a sziklákba.

    Ja és az egészet az Atlantisziaktól tanultok, akik Plejádokról jöttek

    Na jó csak vicceltem, remélem senki lelkébe nem gázoltam bele.

    Nagyon helyes egészségesen élni, űzzünk harcművészeteket, sportoljunk. És ha van magyar, akkor miért ne azt?
  • Zerénd
    #34
    Baranta lényege, nem a monitor előtti kockolás. Mozgás, hagyomány ápolás.
    Hogy volt e valamikoris olyan, hogy baranta? Szerintem igy soha nem nevezték. Minden kornak megvolt a maga fegyvere, népi fegyvere. Egy parasztgyereknek sem tanították szvsz a lóról való hátranyilazást, de a fokos és a karikás használatát biztos. Maga a baranta elnevezés tuti újkeletü, biztos vukics találta ki ezt a szép nevet. De ezzel sincs baj, hisz összességében tanítják a régi idők harcát. És kedves Lbn, baranta nem olyan rág van. Régen szinte még járni sem tudott a gyerek, de már lóháton volt. Mit vársz igy ilyenkor egy olyan embertől, aki tán életében csak iskolában tesi órákon sportolt? Hidd el, honfoglalás korában nem az irodalmi értségire kellett készülni a gyereknek, hanem a harcra.
  • n3whous3
    #35
    Írások se maradtak fel jóformán abból a korból, sőt még későbbről is elég kevés, nagyon hihető, hogy ezt meg így teljes egészében tudják, hogy hogyan volt meg mint

    lol
  • Zerénd
    #36
    Erről van szó!
  • tigeroo
    #37
    talán igazatok van, még egy ok hogy meresszétek a seggetek
  • PrasCo
    #38
    Személy szerint jóideig néptáncoltam, hagyományőriztem, mostanság pedig honfoglaláskori "hagyományőrzök" (azért írom ezt a szót, mert egyszerűen így közérthető, noha köze nincs a hagyományőrzéshez, bármennyire is fáj ez sokaknak); hajítok kelevézt, csápolok félkezes buzogánnyal vagy éppen és többnyire íjjal lövök - de mindenekelőtt olvasgatok és tanulni próbálok. De ez az "ősmagyar harcművészet", ettől helyből ugorva agyf*szt kapok. A világon semmi problémám nem lenne az egésszel, ha nem nyomnák ezt a "honfoglaláskori karatét őrzünk, vaze"-dumát. De így...? Magam tudom, hogy teszem azt, a buzogányom 12. századi kun, folyományaképp nem honfoglaláskori; az íjam pedig a karosi leleteken nyugszik, de a moscsejevka balka-i íjakhoz viszonyítva eltér a markolata. Tudom, vagy igyekszem tudni, hogy amit csinálok, az korhű, vagy nem korhű, és miért nem. De a "hagyományőrző" bandák zöme ezt olyan ívben szarja telibe (Teszem azt, a Karahunos sporttársak, vagy épp a Vukics-féle brancs); ellenben utólagosan próbálja megmagyarázni, hogy amit csinál, az miért úgy volt. ...legtöbben odáig is eljutnak, hogy "KIZÁRÓLAG így volt." Miért? "Mert hogy máshogy lehetett volna, ne legyél már hülye?" Sajnálatos, na. Én nem mondom, marha jól áll rajtuk a bocskai, meg nem is szívesen meccseznék velük fokossal, de az "eszmei" háttér valami félelmetes sötétségről tanúskodik.
    ...és Magyarországon (de talán mindenhol máshol is) VAN ilyenre táptalaj...

    Minap néztem egyébként egy bemutatót Ópusztaszeren, a srácot az örege a lováról szó szerint a tökénél vagy a hajánál fogva dobta le, a srác hatszor is visszaugrott a lóra. Na, erre azt mondom, igen - nem a gumikardozás, meg a színpadias mellévágások. =)
  • Fbn Lx
    #39
    Ennek a "nagymesternek" egyébként volt már köze harcművészethez? Mit és mennyit edzett? Mert jelenleg úgy érzem, hogy megkérdezett két idős falusi parasztembert, aztán egykettőre feltalálta a tutit, és összerakott egy harcrendszer. Ami kicsit talán szánalmas is, legyünk őszinték. Az a szomorú, hogy erre ráragasztották a "magyar harcművészet" szót. Csak néhány dolgot mondok, amiért az:
    -Cséphadaró köríves "ütés", amit a cigánygyerek is blokkol, és 0 erő van benne.
    -Szaltózás. Az egy dolog, hogy a régi magyarok könnyű páncélzatban harcoltak, de számomra kicsit kétséges, hogy egy nagyobb csatában elszaltóztak volna a törökök előtt.
    -Rúgjunk pörgőrúgást az ellenfél fejére, amikor kardot szegez ránk. Végül is ez az egyik leglogikusabb dolog amit tehetünk, főleg ha nekünk is van kard a kezünkben.
    -kakasviadalokat idéző botharc. A régi magyar vitézek egyik legjobban rettegett fegyvere természetesen a másfél méteres bot volt, amit maguk körül pörgetve keltettek félelmet az ellenséges hadakban.
    -most komolyan, mi a büdös lószar az, hogy egymással szembeállnak, és egymás fejét leszorítva tologatják egymást?
    Azt kéne megérteni, hogy nem az a harcművészet amit a faluban élő fiatalok a dulakodásaik alkalmával kitapasztalnak.
    Az a harcművészet, amit az ellenséges katonákon a magyar alkalmazott, ha lekerült a lóról, vagy ha elvesztette a fegyverét. A juhász, a kondás meg az ostor azt sem tudja, mi az a harcművészet. A régi bajvívó magyar nemesek, akik 5 éves koruktól a kardot forgatták. na ők tudtak volna mesélni róla, mi az a magyar harcművészet.
  • Fbn Lx
    #40
    az is vicces volt, amikor az egyik videón a faszi bemutatta, hogyan lőttek íjjal a magyarok.
    egyenes háttal, laza mozdulatokkal szórta a vesszőket, aztán elmagyarázta, hogy a magyar íjak valójában nem is voltak olyan erősek és nagy hatótávúak, mint az sokan gondolják.
    Én azért megtartom az elméletemet, illetve annak hiszek, hogy a magyarok lehajoltak, és a felegyenesedés lendületével és erejével hátból és vállból húzták ki azokat az íjakat, amiket egyenesen állva lehetetlen volt.