27
  • Polemius
    #27
    "mi akadályozza meg majd az írókat abban, hogy összeáljanak szerkesztőkkel, tördelőkkel"

    Nos, valójában semmi. Ott találja őket a kiadóban. :D
    Vagy összevadászhatja őket magának külön-külön.
    Ha akarta, eddig is megtehette.
  • Wittgen
    #26
    Itt mindenkinek van némi igaza. Pl a szerelési útmutatók, napilapok, tankönyvek, oktatóanyagok, stb. azok nagyon jól működnének a napi használatban. Viszont a regényeket, novellákat én utálom gépen/képernyőn olvasni. Meg ugye ott az olvasás feelingje, az új könyv illata, stb. Én pl rendszeresen letöltök mindenféle irományt a netről és kiírok magamnak (sohasem lehet tudni, mikor támad kedvem elolvasni, mikor lesz szükségem valamely könyvben rögzített tudásra pl kandalló építése otthon, ilyenek).
    Ettől függetlenül nagyon sok könyvet megveszek, mivel hiába van meg digit-formában, de mégis csak úgy az igazi, ha ott figyel a polcon miután elolvastam. Amíg lesz nyomtatás, addig én vásárolni is fogok (feltéve ha megjelennek olyan művek, amik tetszenek).

    A noname íróknak viszont a net nagyon jól jön, hiszen tudják terjeszteni irományukat. Így ismertté válhatnak, valamint a visszajelzések alapján csiszolhatják stílusukat, stb.

    A kiadók meg nagy valószínűséggel így járnak. Jó persze, nem lehet csak úgy kiadni valamit nyers változatban, de mi akadályozza meg majd az írókat abban, hogy összeáljanak szerkesztőkkel, tördelőkkel, akik végső fázisba hozzák a művüket? Így a kiadóra jutó profitot megkaphatják, netán olcsóbban tudnák műveiket árulni.
  • Magnificat
    #25
    Mindennek van előnye és hátránya... El tudnám viselni, ha pl kényelmesen tudnék sokszáz vagy akár ezer körüli oldalas könyveket hordani / olvasni, anélkül, hogy közben megszakadnék. Diákoknak pláne jól jöhet sok könyv helyett... A kereshetőséggel is egyetértek, okés, hogy van tartalom meg szójegyzék, de hajnali 3-4-kor scannelni az A4-es lapokat apró betűmérettel, hogy hol van az az átkozott szó, amit keresek... fárasztó...

    "sőt, ágyazzunk bele flash-videót is, meg minden szirszart, és ettől veszíti el egy könyv a könyv mivoltát."
    Mivel nincs könyvben még videó, így nem tudhatod, hogy a videó elvesz vagy hozzáad a könyv értékéhez (mint pl az illusztrációk)

    Látatlanban nem tudhatom hogy mennyiben lesz más a papíros olvasáshoz képest, de nem lcd-n vagy crt-n történő olvasással kell összehasonlítani. Majd meglátjuk

    Emellett nem csak a könyvekre kell itt gondolni, ott a töménytelen mennyiségű napilap, amit olvasnak az emberek. Maximum párszor, aztán kuka. Itt lehetne tárolni, újat letölteni, sokkal frissebb lehet, mint egy papír újság, és itt már teljesen biztosan jogos lehet a videó használata... Vagy egyéb magazinok, újságok terén...
  • bakagaijin
    #24
    Nem rémlik, hogy lenne színes ebook-reader, eInk-ből színes ráadásul még csak csillagászati áron van. Nomeg ezek nem is gomb-elemmel, hanem LiIon/Polymer akksikkal mennek, az eInk nem is használ áramot csak a lapozáshoz.

    A könyvek jó dolog, én is kedvelem őket. De van pár hibája: valami eszméletlenül nehéz, költözéskor 50-100kg-ot mozgatni, pláne országok között 5kg-os csomagokban nem olcsó mulatság. Nagy: egy Rejtő v. Shakespeare összes elfoglal egy full szekrénysort, txt-ben tömörítve kb 5MB, ami semmi. Nem szereti a vizet, tüzet, gombát, akármit. Sajna az ebook-readerek sem, viszont N példányod lehet ugyanabból a könyvből, cd-re, webre backup-olva, hiszen baromira kicsi dolgokról van szó. Is itt jön be a DRM, ugyanis az ezt a hihetetlen előnyt és biztonságot egy kecses mozdulattal a kukába billenti...


    Van még jópár előny, pl. kereshetőség, szakkönyvek esetén az egyszerű update-elhetőség. Egy extrém példa: kereskedelmi repülésben csak friss térképek alapján lehet repülni (asszem max 1 hónapos lehet vagy valami ilyesmi), a térképeket hetente több ezerszer változtatják (földi installációk, kifutópályák, akármik miatt). Tehát ezeket a térképeket minden egyes légitársaság minden egyes pilótájának meg kell kapnia havonta egy példányban. Mondom ez extrém példa, de gondolj bele pl. szerelői kézikönyvek, minden egyes évente frissülő program kézikönyve, telefonkönyvek, akármi - ez azért durva mennyiség. Az újságokról már nem is szólva, amik naponta, hetente évülnek el és jönnek ki új példányban :).
  • B0nFire
    #23
    Egyébként szvsz. papír alapú könyvkiadás még nagyon sokáig lesz. Az analóg könyvnek van egy olyan hasznos tulajdonsága, hogy nem merül le benne az elem.

    Kicsit off, de hasonló téma, miszerint mostantól már nem lehet analóg (higanyos) lázmérőket árusítani, csak a digitálisat. Persze jó dolog a digit lázmérő, mert gyorsabb, és a számokat könnyebb is leolvasni, mint a sokszor vékonyka higanymutatót, csak éppen annyi a baj vele, hogy általában nem használja az ember, csak max egy évben egyszer. Na, pont akkor fog lemerülni benne az elem, mert ha nem beteg valaki, akkor nem lesi naponta, hogy működik-e még, vagy nem. Az elemet pedig hiába tárazzuk be magunknak a fiókba; akkor is merül, ha nem használjuk fel, és biztosan akkor nem találunk otthon majd egy db működő gombelemet, amikor 39 fokos lázunk lesz.

    Úgyhogy egyelőre én még az analógot nem dobom ki.
  • B0nFire
    #22
    Én könyv alatt regényt értek, nem lutra-albumot, meg kifestőt. Így természetesen csak szöveges fájl van, ami méretre annyi, amennyit említettem. Persze, pakolhatunk sok színes képet a pdf-be, sőt, ágyazzunk bele flash-videót is, meg minden szirszart, és ettől veszíti el egy könyv a könyv mivoltát.

    És ezért kerül 50-60 ezerbe egy ebook reader, mert kell bele színes kijelző, kereső, billentyűzet, kutyafüle. Nem kell bele, mert ezt tudja a laptop és a notebook. Nem akarok az ebook readerrel sem torrentezni, sem internetezni. Arra van számítógép, ami célszerszám, úgyhogy sokkal alkalmasabb univerzális feladatokra.

    Lenne egy sima monokróm megjelenítő, meg egy-két gomb a lapozáshoz vagy nagyításhoz. Sokkal kevesebből kijönne és kevesebbet fogyasztana. Általában a könyveket sem négyszínkolorba nyomtatják (kivéve a művészeti, grafikus kiadványokat); elég egyetlen szín, oszt csókolom! Tudom, hogy ma nagy divat univerzális eszközöket gyártani, de nem kell hegyre halom, mert már a mobiltelefon is univerzális, meg létezik palmtop is. Az ebook readernek miért kell multifunkciósnak lennie?
  • Gerygrey
    #21
    Talán túl kényelmes vagy, nem? :)

    Lehet. Vagy inkább túl praktikus - egyszerűbbnek tartok bármit kiválasztani a neten, mint IRL bent egy boltban, legyen az zene, film, könyv, bármi. Utánajárok, ha megtetszik akkor rákattintok és az enyém a cucc, egy könyvesboltba nehezebben venném rá magam hogy bemenjek mint egy egy kattintással elérhető torrentoldalra.
  • Polemius
    #20
    Valóban, a kiadók maguk megkerülhetőek (eddig is azok voltak, pénz kérdése, nem is olyan sok pénzé).
    Ami nem kerülhető meg, az a kiadók bizonyos tevékenységei. Hiszen az, amit a szerző létrehoz, az kivételes esetektől eltekintve alkalmatlan a "fogyasztásra".
  • Alvarez999
    #19
    Nem is az a leglényegesebb, hogy változik a szerepük, hanem az, hogy kikerülhetővé válnak. Azt aztán minden szerző maga dönti el, kíván-e élni a lehetőséggel - ám a papíralapú könyvek korszakában nem volt a szerzőnek ilyen választási lehetősége és hát nem mindenkinek volt pénze magánkiadásban megjelentetni az írásait.
  • Polemius
    #18
    Halkan jegyzem meg: attól, hogy digitális formában jelenik meg egy adott könyv, nem papíron, attól még szükség van/lesz a kiadó(k)ra. Csak a szerepük, feladatuk változik kissé.

    Amúgy a digitális tankönyvekkel meg az a helyzet, hogy vannak már itthon is, és egyre több lesz. Persze van még hová fejlődniük.
  • Alvarez999
    #17
    "Azzal egyet értek, hogy a könyv olvasás sokkal jobb érzés mint egy monitort bámulni és úgy olvasni valamit."

    Az e-papír már szinte semmiben nem különbözik a papírtól, már ami az olvashatóságot és a szemkímélést illeti. És mennyit fog még fejlődni!

    #10: "Könyv mindig lesz. Az olvasásnak feelingje van, kiülni a teraszra, hallgatni a madarak csiripelését, és közben lapozgatni egy könyvet."

    Ahogy vinyllemez is. Csak éppen egyre inkább a perifériára szorul, piacilag. Én egy időben - jó régen - fontolgattam a félezer darabos vinylgyűjteményem digitalizálását, de letettem róla. Jelentős részük időközben megjelent CD-n, így a digitalizálás okafogyottá vált.

    06: B0nfire "az ebook még gyorsabban tud terjedni a torrenten a kicsi mérete miatt. Míg egy film többszáz Mega, vagy néhány Giga is lehet, addig egy 300-400 oldalas regény pdf-ben mindössze másfél Megabyte."

    Ez sajnos nincs egészen így, mert nagyon gyakoriak a grafikus PDF-ek, amelyek sokkal nagyobbak. Cserében nincs szükség OCR-re és proofreadingre. És persze még így is elég kicsit a file-ok ahhoz, hogy igen könnyen és gyorsan csereberélni lehessen őket.

    Amúgy meg a DRM-es könyv halva született ötlet. Ha másképp nem, Print Screennel vagy bármely screen grabberrel elmenthetők az egyes oldalak, a mostani OCR-programok pedig ilyen forrás esetén tökéletesen hibátlanok és a formázást is megőrzik.
  • AgentKis
    #16
    Nekem ez irányú véleményem/hozzáállásom épp mostanában változott. Ami fizetős azt egyszerűen nem olvasom el. Találni elég ingyenes olvasmányt/zenét/filmet is. Na azokat használom amik ingyen vannak. Nehogymár még én fizessek a cenzúrázott szemétért.
  • fv
    #15
    Semmilyen félnivalója nincs a könyvkiadóknak. A könyveket 99%-ban dísztárgynak veszik az emberek. A maradék egy százalék pedig továbbra is meg fogja venni a könyveket, amit meg akar, amire meg csak kíváncsi (amit eddig kölcsönkért), azt meg letölti - elolvassa - törli (vagy megtartja, ha olyan a természete). Ahogyan a zenebuzik is vinylen hallgatják a kedvenceiket, pontosan úgy a könyvmolyok meg papírról akarnak olvasni.

    A tankönyvkiadó... Na az csődbe fog menni.

    Egyébként az tényleg tök jó dolog lesz, hogy olyan novellák is eljutnak nagyon sok emberhez, amiket olyanok írnak, akiknek nincsenek rokonaik a könyvkiadóknál. A kiadók persze látva ezeket a letöltéseket majd kijelentik, hogy 200 milliárd dollárral károsítottuk meg őket évente.
  • wednes
    #14
    Azzal egyet értek, hogy a könyv olvasás sokkal jobb érzés mint egy monitort bámulni és úgy olvasni valamit.
    De azért szerintem akkor is van jövője az e-könyveknek, mert a technika fejlődésével a kijelzők is változni fognak. Lehet a jövőben sokkal jobban fogják imitálni a hagyományos könyveket az erre a célra készített kijelzők.
  • TeDDyRuSh
    #13
    Szerintem az E-bookban nagy lehetőség rejlik, de persze nem ez lesz szerintem a fő profilja a kütyünek, mármint a digitális könyvek olvasása, tárolása stb. Én mondjuk egy nagyobb darabot el tudnék képzelni az egyetemen jegyzetkészítésre, ami később képes átkonvertálható digitális szöveggé alakítani ezt a jegyzetet, felismerve a kézírásomat.

    Ugyanakkor a kiadókat nem kell leírni teljesen, mert nem csak a terjesztésben van szerepük, hanem hogy megállapítsák mi a szar, mi a jó. Félek, hogy egy nagy e-book robbanás következtében nem csak a rejtett tehetségek bukkannak fel, hanem a sok szenny is. Így elértéktelenedik maga az írás és olvasás esszenciája.

    Pl: Ma rohadt olcsón kapsz egy viszonylag jó képet készítő fényképezőgépet. Ez nem azt jelenti, hogy annyi fényképész lesz, mint amennyi jó fényképezőgép. A baj az, hogy sok embernek van jó fényképezőgépe és eladja magát esküvői fényképezésekre. Persze hugyér-sztarér csinálja és szar minőségbe. És az ember mit gondol. Bazzeg ez a fényképészet?!

    Ha minőséget akarsz LEGÁLISAN, akkor fizetned kell:(
  • Marko001
    #12
    Talán túl kényelmes vagy, nem? :) Ha nincs nálam táska én inkább feláldozom az egyik kezem egy jó könyv hurcolása érdekében. Persze van amikor reggel még kómás vagyok és nálam is előkerül az mp3 lejátszó.
  • Gerygrey
    #11
    Én nem vagyok középiskolás, de a metrón én is többnyire a PDA-n hallgatok zenét, játszom, e-bookot olvasok, így kedd reggelenként Showder Klubot nézek, vagy épp fórumozok :) Ilyenkor nyár felé közeledve néhány farmerzsebnyi kapacitásom van amiben összesen el kell hogy férjen lakáskulcs, bérlet/pénztárca és marad 2 zseb a szórakozásra. Emiatzt nálam már az e-book olvasó is kiesett a mérete miatt, a papír könyv pedig végképp. A torrentről letölthető film-sorozat-könyv-zene viszont szinte korlátlan mennyiségben nálam lehet.
  • RViktor87
    #10
    Könyv mindig lesz. Az olvasásnak feelingje van, kiülni a teraszra, hallgatni a madarak csiripelését, és közben lapozgatni egy könyvet. Meg olyan jó érzés, amikor eljutottam x oldalig, látom, h milyen sokat olvastam, és büszkén hónom alá csapom a könyvet, és visszarakom a könyvespolcra. Na meg tök jól néz ki egy jó könyves polc, teli színesebbnél színesebb könyvekkel :) Az mondjuk más kérdés, h sokkal kevesebbet fognak kiadni :) Sokkal környezetkímélőbb az e-book. Nem kell egy könyvért egy fát kivágni. Több fa marad, több oxigén. :) Szóval a kiadók száma szépen le fog csökkenni, és csak 1-2 marad. De sose fognak eltűnni, legalábbis véleményem szerint. :)

    Gerygrey: Abszolút igazad van. Ugyanez most a helyzet.
    Szkifi: "nem lenne a kisiskolásoknak gerincbántalma" dehogynem, a számítógépek előtt görnyednek.
    Sith: Abszolút jó 5let, a középiskolás tankönyveket e-bookra cserélni (környezetkímélő) :)
  • waterman
    #9
    ezt a furán néznek rám, mikor olvasok dolgot megértem. bár rám leginkább csak akkor néznek furán, mikor fable-t olvasok a buszon. nehéz csendben ülni sírva röhögve.. :)
    különben, hogy ne csak off-ot írjak, a legnagyobb gond, hogy az iskolásokkal szó szerint megutáltatják az olvasást. középiskola óta ajánlottam vagy 5 könyvet egy ismerősömnek, de ha fene fenét eszik sem viszi rá a lélek, hogy elolvassa. mert, hogy nekik annyit kellett olvasni gimiben, hogy egy életre elment tőle a kedve.
  • Amcir
    #8
    "De azért a középiskolás réteg se kutya. Buszon-vonaton mindnek fülhallgató a fülében és hadd menjen a zajártalom!" Na ezt én személy szerint kikérem magamnak. Ne általánosítsunk, tény hogy soknak de nem mindegyiknek.
  • pixx
    #7
    Eddig nekem bevált a ctrl+c ctrl+v mindenhol. Nem számított milyen formátumban van. Gondolom ez után ez nem fog, vagy igen?
  • B0nFire
    #6
    Én nem félek attól, hogy kis hazánk veszélyt jelentene a könyvkiadók számára. Jól példázzák a magyar olvasási szokásokról írt tanulmányok. Rém keveset olvasunk; jobbára csak az iskolások, mert nekik muszáj. A felnőttek között inkább a napilap olvasása dívik, de azt is éppen csak átfutják. Könyvet nagyon kevesen vesznek a kezükbe önszántukból.



    Milliószor fordul elő, hogy várakozni kell (orvosnál, vasúton váróteremben) Nálam mindig van könyv, hogy elüssem az időt. De amikor előveszem, és elkezdem olvasni, az emberek úgy néznek rám, mintha csudát látnának. "Ez meg mi a fenét csinál?" - kérdi a tekintetük. És minden további nélkül képesek heteken át!!! (mondjuk kórházban) arra, hogy csak üljenek, és bámuljanak kifelé a fejükből egész nap!

    100 emberből egy kezemen meg tudnám számolni, aki várakozás vagy utazás közben olvas, vagy mondjuk keresztrejtvényt fejt. De azért a középiskolás réteg se kutya. Buszon-vonaton mindnek fülhallgató a fülében és hadd menjen a zajártalom! Évek óta közlekedek és járok a fent említett helyeken, de nem igazán emlékszem, hogy valakit is olvasni láttam volna - már magamon kívül.

    btw, az ebook még gyorsabban tud terjedni a torrenten a kicsi mérete miatt. Míg egy film többszáz Mega, vagy néhány Giga is lehet, addig egy 300-400 oldalas regény pdf-ben mindössze másfél Megabyte. Úgyhogy ha a filmek terjedését nem tudják megakadályozni - holott órákig töltik a peerek, addig egy könyv letöltése egy szempillantás.

    DRM-es könyvet meg már előre mondom, hogy nem veszek. Majd marad a crack. Egyelőre azt szívatják vele, aki fizet érte. Játékok esetében már hallottam ilyet. A "bóti" program behalt egy idő után, aztán telefonos meg online aktiválás-kutyafüle, míg a crack vígan fut.

    Ha meg megveszek néha 1500 Ft-ért egy mozijegyet, akkor kikérem magamnak, hogy a film előtt Andrew Vajna lebasz, hogy tolvaj vagyok! Kapja be!
  • FragStaR
    #5
    DRM videó fájlt fel lehet már törni ?
  • Sith
    #4
    Nem tom én olvasgattam már Laptoprol és PDA ról is nem mondom hogy nincs jövője de azért engem még megnyugtat az érzés ha bizonyos könyvek ott lapulnak papíron a polcon :)
    lehet hogy én vagyok maradi
    kezdetnek pld tankönyvek helyettesítésére igen is el tudnám képzelni persze kakaó biztos kivitelben :)
    egyben el lehet vinni egy tucat tantárgy könyvét.. nem kell évente ujjat venni nem marad a diák és a kedves szülők nyakán a 7.-es matek könyv persze ehhez az kell hogy elérhető áron férjenek hozzá esetleg csak kölcsönözzék éves díjért
    vagy valami hasonló megoldás
  • Omega
    #3
    Ennek így is úgy is warezbook lesz a vége, hiába akarnak ezek bármit csinálni.
  • Szkifi
    #2
    Azért én furcsán érezném magam, ha nem árulnának több könyvespolcot, eltűnnének a vicces könyvjelzők, nem lenne a kisiskolásoknak gerincbántalma, a könyvtárak kis szobák lennének usb portokkal és egy szerverrel, az újságosstand csak egy falból kiááló kábel lenne és a régi kedvenc rozoga székeinket nem támasztaná alá semmi...

    Éljenek a könyvvásárlók! :D
  • Gerygrey
    #1
    S valóban: ha eltűnnek a kiadók és a könyvterjesztés költségei, akkor több pénz marad az írók zsebében. Ez a lehetőség azonban a kiadóknak természetesen egyáltalán nem tetszik.

    Valószínűleg a lótenyésztők és kovácsok is utálták a robbanómotort, de azért az egy kicsit furcsa lett volna ha elkezdik az autókat patkolni. A kiadók most ezt csinálják, tudomásul kellene venni hogy a technikai fejlődés feleslegessé tette őket.