142
  • ge3lan
    #62
    Most magadat akarod lejáratni? Hogy látnánk már meg egy bolygót milliárd fényév távolságban? Csakis a mi galaxisunkon belül van ilyenre mód.

    Másrészt szerinted nincs olyan tudós, szakember aki iható vizet, kevesebb környezetszennyezést, kevesebb háborút akar? Nem kérnek folyamatosan pénzt ilyenekre? Dehogynem, csak nem kapnak, mert a politikai célok mások. Kineka hibája ez? A vezetőké és mindazoké akik hagyják, hogy így legyen. A TE hibád is!

    Azt hiszem kicsit mellélőttél itt. Olyan mintha a pipázást be akarnád tiltani, de a cigarettázást meghagynád, közben azt sokkal többen szívják, értelmetlen, káros, drága.
  • norbre
    #61
    mellesleg értelmes válasz még nem olvastam tőled uh nem értem minek és kinek próbálod azt a látszatot kelteni hogy baromira képben vagy a témában?..
  • norbre
    #60
    olvasni és értelmezni.. korábban is említettem.. vagy legalább idézni tanulnál meg.. azt írtam "nekem meg nincs kedvem tovább erőlködni olyanokkal akik nem látnak tovább az orruknál.." vagyis olyanokkal nem fogok vitázni a témáról akik meg sem akarnak érteni..
    te meg szállj már le rólam rendben kezdesz idegesíteni az ostobaságoddal? kinek képzeled magad? senki nem kért meg hogy oszd az észt "megmondó ember"
  • uwu
    #59
    Már az is valami. Sokan nem használják, láthatod te is.
  • Dany007
    #58
    És ez hogy jön ahhoz a tényhez, hogy a gravitáció valójában nem más mint a tér görbülete...?
  • uwu
    #57
    Azt írtad, hogy sügér vagy és nem erőlködsz... már majdnem elhittem. Naem kell ám ennyire bizonygatni, hogy téged nem érdemes komolyan venni.
    Hányszor írjam még le, hogy A TUDOMÁNY NEM EZZEL FOGLALKOZIK, EZ A POLITIKA HATÁSKÖRE.
  • norbre
    #56
    ezek szerint te olyan ember vagy aki mindent elfogad úgy ahogy van, minden megkérdőjelezés nélkül.. ehhez gratulálni tudok.. amúgy javasolnám hogy ha nem szereted mások véleményét meghallgatni akkor nyiss egy topikot "uwu-val egyetértők" címmel és garantáltan nem zavarja meg semmi a világról alkotott idilli képedet
  • Dany007
    #55
    ja azt akinek már annyi esze van, hogy tudja mire való a google már be is léphet...lol
  • uwu
    #54
    Nem ártana regisztráláshoz egy tesztet is kitölteni, hogy alulinformált egyének ne hergeljék a népet egy tudományos topikban.
  • norbre
    #53
    persze hogy érdekel.. de mit kezdesz azzal ha kiderül hogy xmilliárd fényévre van? kinek lesz könnyebb vagy jobb az élete? viszont engem jobban érdekel hogy tiszta levegőt szívhassanak még az unokáim is, jobban érdekel hogy iható legyen a víz, hogy legyen egyáltalán iható víz, hogy az emberek ne stresszben és rohanásban éljenek.. ennyi.. aki meg bele akar ebbe is kötni csak akkor tegye légyszives ha felfogta hogy korábban miket írtam és miért..
  • kukacos
    #52
    Neked is, meg mindenkinek, aki egyetért veled: szerintetek tényleg rohadtul érdektelen, hogy van-e a Földön kívül élet, avagy sem?
  • Molnibalage
    #51
    Nem fogjátok fel, hogy a rendbetételhez szükséges eszközöket az alapkutatás eszközeiből jönnek részben és az ahhoz szükséges technológiai / ipari szint adja hátteret? Tök jó, hogy egy olyan ténnyel mentek szemben ami olyan köztudott és bizonyított, mint hogy kék az ég..
  • scs17
    #50
    Más csillagokban is a sárga a héliumra utaló jel, csak a mennyiség különbözik.

    Ne hogy már te oktasd ki a tudósokat!

  • norbre
    #49
    annyira szeretem amikor úgy próbálnak másokat lealázni emberek hogy értelmezési problémájuk van.. de sebaj.. sügér vagyok, nekem meg nincs kedvem tovább erőlködni olyanokkal akik nem látnak tovább az orruknál..
  • Molnibalage
    #48
    Például úgy, hogy az iparban használt berendezések nagy része tudományos mérőeszközökből lett kifejlesztve. 50 éve kinek volt gázkromatográfja? (csak egy elvont példa, mert lehet hogy akkor nem is létezett még). Ma már automatikusak vannak pl. gáztovábbító rendszerekben és ezzel folyamatosan mérik a gázössszetételt és így pontosabban lehet számlázni és jobb gázt kapsz. Nem koszolódik semmi gáztechnika. Kinek kellett először ilyen?

    És még 1000 ilyen példa van. A számítógép is mihez kellett először? Kódtöréshez. Ma mihez használjká nagyrészt? Eh...

    Kicsit sügér vagy, de sebaj. Manapság sokan jártok ide az sg-re....
  • uwu
    #47
    Olyan témában dolgoznak, amit megfinanszíroznak. Ezek a kutatások sok pénzbe kerülnek. A pénzt nem tudósok osztják el.

    Rendet rakni nem a tudósoknak kell, mert nem tudnak. Sokszor hiába mondják, hogy ezt-azt másképp kéne, ha a döntéshozók mást csinálnak, a tudósok nem tehetnek semmit.

    Szerinted az atombombát is renkívül gonosz tudósok csinálták igaz? Akik el akarták pusztítan ia világot. ezen inkáb neked kéne gondolkodni, de csak azután miután utánanéztél, hogy is mennek a dolgok.
  • norbre
    #46
    wikipédia: "A héliumra utaló jelet – a Nap kromoszférájának színképében jelentkező fényes sárga vonalat – először egy francia csillagász, Pierre Janssen észlelt 1868-ban egy indiai napfogyatkozást megfigyelve. "

    értemén hoyg színkép-színkép, de ez a naprendszerünk, konkrétan a Napunk.. itt azt mondom még van is értelme.. de egy exobolygón végzett színképelemzés a mai korban milyen gyakorlati eredményekkel kecsegtet?
  • roliika
    #45
    Mondok egy még vadabb dolgot aztán lehet flémelni. Tágul az univerzum. Nem tudják a tudósok sem, hogy mitől, vagy miért. De ők egy egy univerzumot anyaghalmaznak képzelnek, és a tágulást úgy kezelik, mintha üveggolyókat gurítanánk szét...

    Mi van ha nem az anyag tágul? Mi van ha a téridő torzul, és azt hisszük a mellettünk lévő csillagrendszer iszonyatos távolságra van, pedig ott van mellettünk, csak a csillagrendszerek között akár a gravitáció is nem vonz hanem taszít, a fény lelassul, és mindenféle furcsa dolog történik...persze ha utazunk benne azt látjuk, hogy ebben a "vákuumban" nehéz utazni, és előttünk még nagy távolság áll.

    Egyébként mikor a Naprendszer szélére ért a Voyager szonda, ezt a lassulást tapasztalták..hát nem érdekes? Egyébként egy idő után pedig érthetetlen gyorsulást is fognak tapasztalni...én előre szóltam.

    Szerintem a gravitáció olyan mint a mágneses erőtér...távolodva csökken az erőssége, ám sosem szűnik meg teljesen, és bizonyos távolságokkal a térerő pólust vált! Na ennyi...nem homogén az univerzum, még akkorsem ha azt hisszük.
  • norbre
    #44
    sok kicsi sokra megy és a világ tele van ilyen és ehhez hasonló dolgokkal, hogyha ezeket hagynánk akkorra amikor tényleg lesz értelme vele foglalkozni akkor az erőforrásokat lényeges dolgokra is lehetne fordítani.. ennyi..
  • ge3lan
    #43
    Valamilyen bolygó légköréről megtudni valamit. Engem sem érdekel túlzottan az exobolygókutatás, de azt hiszem nem ez az emberiség legaljasabb produktuma, ami ellen annyira tiltakozni kell. Az ebbe beletett munkával és pénzzel nem tudnád megváltani a világot. Ahhoz sok ember akarata és még több erőfeszítés kellene, ami úgy látszik nincs.

    Mi a gondod tulajdonképpen?
  • norbre
    #42
    felhatalmazva? hát én nem tudom de akiket ismerek, mind maguk választják az érdeklődésüknek megfelelő szakokat, és később olyan helyeken dolgoznak, olyan témákban ami érdekli őket.. nem kényszeríti őket senki..

    "A rendrakás nem a tudomány tárgykörébe tartozik."
    ezt komolyan gondolod? szerintem ezt érdemes lenne kicsit jobban átgondolnod..
  • ge3lan
    #41
    Azért mert az emberek többsége elfogadja a rendszert amiben él és nem zavarja el a vezetőit még nem kell abbahagyni a kutatásokat. Azzal csak hátrébb lennénk, nem előrébb.
  • norbre
    #40
    baromira tévedsz.. én vállalom a véleményemet még ha mások szerint ez hülyeség is, illetve ha kiderül hogy tévedtem azt is tudom vállalni.. uh nem szokásom álnéven irogatni..
  • norbre
    #39
    "Másrészt értelmes és pozitív eredményt hoz. "

    ez amiről a cikk szól konkrétan mit?
  • roliika
    #38
    Szemléltetve. Egy színes néhol domború üvegfreskón áttekintve próbáljuk megmondani, hogy a 200 méterre lévő szomszéd milyen magazint olvas, és mi a főcím.
  • roliika
    #37
    Színkép elemzés...ugye rádióhullámokkal történik. A spektrum "szóródását" figyelik. Ez eddig jó. Csak nem egzakt. Van ugyanis néhány apró bökkenő.

    63-és 200 fényév távolságokról beszélünk, tehát 36 és 200 év között van az az idő intervallum mely idő alatt arról a ... valamiről ideér a fény. Csakhogy korántsem biztos, hogy valóban 63-200 év kell hozzá!

    Ugyanis jelen pillanatban úgy áll a helyzet, hogy Einstein elméletét újra kell gondolni. Merthogy a fénysebesség NEM állandó! Vákuumban sem! Illetve nem nem tudjuk, hogy ha sötét anyag vagy sötét energia kerül az útjába hogy viselkedik...ezt egyre több kozmológus peddzegeti. Őket eretnekeknek gondolja a mai tudomány...merthogy hogy merészelik. Hát elmondom hogy hogyan.

    Ha feltételezzük, hogy az ősrobbanás elmélet igaz, akkor a fény természetét illetően komoly ellentmondásokba fogunk ütközni. Az univerzum ugyanis kevesebb mint 1s alatt jött létre. Előtte nem volt fény nem volt semmi...elvileg. Volt egy szupersűrű anyag gömb, benne pedig fény csapdába esve...mikor a fény ki tudott szabadulni mert a burkolat meggyengült, megtörtént a robbanás és létrehozta az összes elemet amit ismerünk....nade...ha 1 s alatt történt a robbanás vagy kevesebb idő alatt ez téridőben több fényév távolság "létrehozását" jelenti. Ez pedig a fénynél bizony nem fénysebességet jelent. Ennyi a gond. Ha létrejött egy szupergyors fény, semmi nem indokolja, hogy csak egyszeri esemény lett volna, és azóta megváltoztak a fizika szabályai.

    A színképelemzés eredményeit sok dolog megváltoztathatja...extrém gravitáció, extrém sugárzás, és olyan anyag halmazok, melyekről azt sem tudjuk, hogy van.

    Ennyit a fényévekről, meg a színképelemzésről.
  • cateran
    #36
    Szégyen és alázat,de én is igazat adok neki...semmilyen formában nincs haszna ennek az információnak..majd akkor lesz ha az 1. intergalaktikus felderítőt kiküldjük és meg kell határozni merre menjen...nos,az nem holnap lesz:)
  • ge3lan
    #35
    Itt most összemostad a matematikát a fizikai világgal.
    Persze, matematikában van a végtelen fogalma. De ez nem jelenti azt, hogy ilyen létezik a valóságban. Én még nem láttam 6 dimenziós gömböt, elliptikus integrált és D'Alambert operátort sem (mint fizikai objektumot), hiába képzi a matematika részét.

    De kicsit gyakorlatiasabban. Az univerzum sugara úgy tűnik legalább 40 milliárd fényév és tágul, azonban ennek nagy részéből soha nem fogunk már fényt kapni, hogy megláthassuk mi van arrafelé.
  • uwu
    #34
    A rendrakás nem a tudomány tárgykörébe tartozik.
    Semelyik tudós nincs felhatalmazva ilyesmire.
  • coolbboy83
    #33
    érdekes dolgok ezek.... csak azt nem tudom, hogy néhány emberke minek marja itt egymást fölöslegesen.
    számok, matematika érdekes dolgok, de egy egyetemi tanár is kb 5%-át tudja.
    Ezért is kell több tudósnak egyszerre dolgozni!

    Tetszik vagy nem tetszik, igazat adok NORBRE-nak... előbb itt kellene rendet tenni.
    De az is nagyon fontos, hogy a külső világok megfigyelése alapján tudnak meg egyre többet erről a kis sárkupacról is amin élünk. Tehát fontosak ezek a tudományos megfigyelések, mérések.
  • vajon kiki
    #32
    gondolj csak egy egyszerű gyök kettőre vagy bármely irracionális számra, például a pí-re ezeknek sincs végük (pedig már jó régóta keresik izmos szuperszámítógéphálózatokkal) miért annak az univerzumnak lenne vége amelyben ezzek a számok csak a mi fejünkön belül szerepelnek racionálisan...

    egyébként pedig VAJON KIKI egyes számú törvénye szerint: minden szám irracionális.
  • Dany007
    #31
    De ennek nem is az a lényege, és célja, hogy közvetlen gyakorlati haszna legyen.
    Az ilyen kutatások felfedezések apró része. És mint mondtam a világról alkotott képünket befolyásolják. És az bizony már nem mind1!
    Mert ha ma mondanád egy 10 éves gyereknek, hogy a Föld lapos, akkor még ő is élből kiröhögne. Viszont pár ezer évvel ezelőtt még ez volt a szent meggyőződése mindenkinek.
    Nem mind1, hogy minek látjuk a világot.
    Amint látod van sok buta ember, aki még elhiszi a vallásos meséket. És így legrosszabb esetben ennek következtében manipulálható lesz. Akár öngyilkos merényletekre stb...
    Viszont ha tisztában lenne a tudománynak ezen részéről, akkor tudná, hogy azzal, hogy lemészárol több száz vagy ezer ember, nem jut el a mennyországba.
    Stb.stb.stb...
    A lényeg a lényeg, nem mind1, hogy hogyan nézünk a saját világunkra. Nem mind1, hogy azt hisszük a Föld körül kering a világ, és mi vagyunk a világ közepe, vagy csak egy apró porszem vagyunk a nagy semmi közepén...
    Gyakorlati haszna ennek se nagyon van, de befolyásolja az emberek gondolkodásmódját, ahogy teszi már több ezer éve, és annak viszont már van közvetlen kihatása a mindennapi életre.
  • vajon kiki
    #30
    és ha csak az ismert galaxisok számait (x száz milliárd) és a bennük található csillagok átlagos számát vesszük alapul (galaxisonként x száz milliárd)
    (x százmilliárd a másodikon = 10 trilliárd csillagrendszer = (átlagosan két bolygóval számítva) [b]20 trillárd bolygó) már önmagában is hacsak a nagy számok törvényét vesszük alapul akkor is jó esélyekkel kecsegtet még akár már réges régen egy messzi-messzi galaxisban létrejött galaxisközi civilizációhoz.
  • uwu
    #29
    Szerintem te már jártál az SG-n exy1 néven.
    Szerencsére eltüntették azt a reget.
  • ge3lan
    #28
    Végtelen? Ezt honnan veszed? Ember soha meg nem tapasztalt még bármit, ami végtelen lenne. Elméletben sincs esély ilyet megfigyelni.
  • ge3lan
    #27
    Azért furcsa, hogy pár tíz-száz ember munkáját és olyan kutatásokat ítélsz el, ami egy ország költségvetésének elenyésző részét teszi ki. Másrészt értelmes és pozitív eredményt hoz. Közben meg dollármilliárdokat költenek nemhogy haszolntalan, de egyenesen káros dolgokra. Nem gondolod, hogy kicsit deformált az értékrendszered?
  • vajon kiki
    #26
    az élet az univerzumban nem kiváltság, hanem törvényszerűség , különösen annak tekintetében, hogy : VÉGTELEN.

    márpedig -számomra legalábbis- pontosan addig VÉGTELEN is marad, amíg egy okostojás meg nem mutatja nekem bármelyik végét
  • ge3lan
    #25
    Héliumról hallottál már? Tudod hogyan fedezték fel? És miről kapta a nevét?
  • norbre
    #24
    szinten: nem mondtam hogy idiotak es ki kell oket nyirni.. de konkretan a felvetett kerdesre is tudsz valaszolni vagy te is csak belem akarsz kotni anelkul hogy ertelmezned amit irtam?
  • norbre
    #23
    na ide figyelj, nem gondolnam hogy meg kellene engedned ezt a hangnemet. egyreszt mert nem hiszem hogy en igy beszeltem volna veled es nem te fogod eldonteni hogy egy nyilvanos topikba kiírogasson es ki nem
    masreszt elobb olvasni es ertelmezni kellene megtanulnod mielott lejaratod magad. sehol nem mondtam hogy a tudosok idiotak, sehol nem allitottam hogy en kvara etalon vagyok, sehol nem mondtam hogy felesleges a tudomany
    harmadreszt meg egy forum vitara es eszmecserere valo.. en kerdeztem es felvetettem par dolgot, de értelmes valasz toled legalabbis nem jott, ellenben meg nem engedheto hangnemben kioktatsz. milyen alapon? ha nem vagy kepes ertelmesen kommunikalni akkor talan neked nincs itt a helyed..