28
A kétütemű királykategória
  • Kaszi46
    #28
    rosz totyikban vagy! a játék topikja EZ
  • atcsy
    #27
    szevasztok nekem lenne egy óriási kérésem hozzátok!

    nekem nincs meg a játék ha valaki felrakná torrentre nagyon örülnék neki!
    már egy hete keresem egyszer leszedtem vmi retket vmi GP500Multi 5 öt és az nem akart elindulni meg nem is angolul volt hhanme olaszul :D


  • Trade
    #26
    Tudnatok kepeket feltolteni?Mert en nem nagyon talalok a gepemen
  • pszihopata
    #25
    Látod sietve olvastam,és pont a lényegre nem figyeltem,azt hittem ez a cikk még a kétüteműről szól.Természetesen így a korábbi mondatomnak semmi értelme.
    Én is szerettem a kétüteműeket,de nem igazán zavar a kihalásuk.A helyzet az,hogy egyátalán nem érdekel az a sport,amihez nincs közöm,sportközvetítést sosem nézek.Nem is tudom hogy a superbike-ban kik versenyeznek.Anyagilag nagyon megterhelő a pályamotorozás,igen veszélyes,és fizikai kondíciót sem ad,ezért fordultam a triál felé.Ha itt kihalnak a kétüteműek,majd megyek négyüteművel.

    Veled ellentétben én nem vagyok elkeseredve a változások miatt,a négyüteműt korrektebb járműnek tartom,mégha hátrányban is van több szempontból.Mikor-ha jól tudom-az F1-ben az 1500-as turbó-k verték a 3000-es szívómotorokat,és a turbót tiltották be,az hasonló lehetett,de ott még környezetvédelmi indokok sem voltak.

    Amiért jó szerintem a kétüteműek leváltása,hogy a sok fejlesztés amiket most már a négyüteműn folytatnak a csapatok,most átültethető lesz az utcai motorokra is.
  • Miguel125
    #24
    A 17. hozzászólásban a link lényege, hogy milyen kezesek a 4üteműek!!! Mivel a tavalyi 4t 990ccm-es V5ös honda a tesztalany.

    A "motorátdobásos" balesetet azért hoztam fel mert az tény, hogy elektronika nagyon nagy szerepet játszik ezeknek a kiküszöbölésében, de nem tudom mennyire figyeled a MotoGP versenyeket, amióta 4ütemre váltottak(sajnos) azóta szinte teljesen megszűntek ezek a balesetek.

    Utánanéztem a vízbefecskendezésnek, mert az emlékeim már eléggé hiányosak, és ezt találtam http://www.suzuki-rg500.com/water.htm

    Annak ellenére, hogy kihalásra van ítélve motoroknál nekem a 2t marad a minden!Azt a fajta teljesítményleadást semmi más nem tudja, imádom és el vagyok keseredve a helyzetük miatt...
  • Trade
    #23
    remelm hogy porog majd a topic is
  • Trade
    #22
    áááá ilyen kipörgéseim nekem is voltak az nsr125-el.
    Meg most se merek gyorsan kanyarodni a cbr-el mert felek hogy dobja ki a farat:)
  • Trade
    #21

    itt egy kurriozum
  • pszihopata
    #20
    'z 500as 2t Cross kategória megszűntetése(huhhh de régen volt már), miért történt?Mert még a profi versenyzők sem tudták kimotorozni annyira durvák és "rosszindulatúak" voltak,"-szerintem a megszüntetéshez semmi köze a vezethetőségnek,tudjuk miért váltottak.

    A motoros 'átdobása"-egy ismert jelenség,amikor kitör a hátsó kerék-mert túlpörgött a kanyarban-a pilóta visszaveszi a gázt és ellenkormányoz.Ha megijed,és a gázt nem lassan csökkenti,a gumi hirtelen nyeri vissza tapadását,és a centrifugális erő kilövi a motorról.Ezt bármelyik utcai motor is megteszi,szerintem nem kell hozzá kétütemű ötszázas.Hogy mostanában miért ritkább,az szerintem az elektronikai háttérnek köszönhető.

    a 17-es hsz-ben a linken a teszt fő mondanivalója pont az volt,hogy milyen kezesek ezek a kétüteműek.Igaz hogy az én tapasztalataim jóval korábbról származnak,mégis szerintem szinkronban vannak ezzel.Van egy úr,aki ennek a totális ellenkezőjét állítja.-valaki hazudik!Mindenki azt hisz amit akar,én mint mindenki más tenné,a saját tapasztalataimat nem tudom figyelmen kívül hagyni.
    Sőt,a kétüteműek után fzr 1000-el és cbr 900-al köröztem ugyanott,és az fzr-t kifejezetten agresszívnak,és kezelhetetlen óriásnak éreztem az rd után.A cbr 900 rr valamivel jobb volt,persze 145 lóerő helyett 126-tal,és a súlya lényegesen kisebb volt.

    A víz befecskendezése a kipufogóba egy teljesen egyedi megoldás.Valamikor talán 95-körül használták.A kétütemű teljesítményét erősen befolyásolja,hogy a hanghullámok,amik visszaverődnek a rezonátorkamrából,időben érkezzenek vissza és segítsenek a henger öblítésében.Kiszámolva ez azt jelenti,hogy a rezonátorkamrának kb. 2 méter hosszúnak kellene lenni,ami egy motoron gáz lenne.Ezért kitalálták,hogy ha vizet fecskendeznek a kamrába,a hanghullámok más sebeséggel haladnak,így rövidebb kipufogó is elég.Érdekes megoldás!

    Trálmotorozom már egy ideje,a pályamotorozást abbahagytam.Most a triálmotorok négyüteműsítése folyik.Scherco kétütemű 290-essel versenyzek,montesa,és scherco négyüteműt próbáltam már.A fő különbség itt is az,hogy a négyütemű nehezebb 4 kilóval /nagyon sok/,és alacsony fordulaton nem lehet olyan könnyen adagolni a gázt,ami a triálban pont a legfontosabb dolog.És a motorfék is zavaró,mert a függőleges felfutókon a négyüteműn tilos a gázelvétel,a kétütemű ilyenkor alig lassul,a négyütemű meg egyszerűen ottragad.Bármennyire más műfaj,a különbség igen hasonló.
  • Miguel125
    #19
    Igen nem a 2000 körüli modelleket ismered és nem is a 200lóerő körülieket(RD gyári adata 88lóerő emlékeim szerint, persze ezt nem lehet összehasonlítani egy 88lóerős 4t mondjuk sor 4-essel), elhiszem, hogy te pályán kezesebbnek tartod a 4üteműeknél de a szakértők/versenyzők az ellentétjét állítják.Julyan Rider mondatát illetve az RCV-tesztet épp összehasonlításként írtam, hogy a 2ütem = "gonosz", 4ütem = "barátságos"!!!Ezt az is mutatja, hogy ha megfigyeled a nagyoknál szinte teljesen eltűnt egy tipikus versenybaleset, méghozzá az amikor a motor katapultálja a motorost, ez sűrűbben előforduló hiba volt szinte mint bármi más ami miatt eldobták a motort versenyzők. Másik példa az 500as 2t Cross kategória megszűntetése(huhhh de régen volt már), miért történt?Mert még a profi versenyzők sem tudták kimotorozni annyira durvák és "rosszindulatúak" voltak, egyszerűen a 2t(jellegzetesen meredek) teljesítményleadása miatt kezelhetetlenek voltak. Szóval a 2t korszak versenyzőit én sokkal többre tartom mint azokat akik a 4t korszakban versenyeznek a nagy(már nem király)kategóriában. Fenntartási költséget is kár számolni jelen helyzetben, utcán egyértelműen gazdaságosabb fenntartani egy 4t-t de versenyszinten már más a helyzet. Nekem is van tapasztalatom én egy Aprilia RS125-öt hajtottam 3 évig(pénztemető).

    Kipufogó vízbefecskendezés, annyit tudok róla, hogy a leömlőhz közel volt valahol befecskendező ami hűtötte a csövet, emiatt a gázt is és az alsó-középső fordulattartományban jelentős teljesítménynövekedést lehetett elérni így. észletesebben nem vágom.
  • pszihopata
    #18
    350 millión egyensúlyozni?Látod itt pont a könnyű kezelhetőségről volt szó.'Julian Ryder "-ennek a tökéletes ellentétjéről beszél,amivel én sem értek egyet,igaz nem a 2000 körüli modelleket ismerem.Anyagilag nagyon megterhelő még egy régi 500-as fenntartása is,az enyém elfogyasztott 2 elektronikát-,2 dugattyúszettet-2 év alatt,12 litert,és 2 deci méregdrága olajat 100 kilóméterenmként.Igaz kitámasztott szeleppel egyesben 130-at ment,a végsebességét pedig sosem fogom megtudni-igaz hogy ez a motor nem is arról szól.Becsületükre legyen mondva,hogy a mechanikai részük hihetetlenül tartós volt annak ellenére,hogy kihegyezett kétüteműek voltak,és a félgázt nem igen ismerték.

    A kipufogó vízbefecskendezésről olvastál?
  • Miguel125
    #17
    mégsem...
    akkor csak így

    http://www.superbike.hu/index.php?id=hir&tx_ttnews[tt_news]=97&tx_ttnews[backPid]=108&cHash=142021b272
  • Miguel125
    #16
    RC211V teszt link javítva
  • Miguel125
    #15
    Igen igen, típusokkal,műszaki adatokkal tisztában vagyok, sokat olvastam utána mert nagyon érdekeltek a 2t vasak. Persze csak a szériamotorokat ismerem a tuning az már más műfaj...

    Egy a lényeg 2t forever.
  • pszihopata
    #14
    Igen igazad van,de az ns nem az enyém volt,csak az rd.Az Rg 500 volt 4 hengeres,és az ns 400 3 hengeres.Az rg négyzetblokk volt,az rd v4 mindkettő szembeforgó főtengellyel.Olyan 3hengeres ns-el is mentem,amin a két pároshenger versenyváltozat 160 köbcenti/henger,és az egyedüli pedig utcai 130 köbcentis volt,és remekül működött.A kipufogó ún. power szelepet végállásban rögzíteni lehetett.Sajnos nagyon kényes motorok voltak,hidegebb időben a több oxigén miatt hajlamosak voltak elolvadni a dugattyúk,persze 220-nál.Aki ilyenkor nem húzta be időben a kuplungot,az egy hónap kórház jobb esetben.Nálam kétszer olvadtak el,kerek százezerbe került egy ilyen móka.Több üzemanyagot kell hidegebb időben adni nekik,már a hetvenes években 2 celsius fokonként fúvókázták a pályamotorokat.
  • Miguel125
    #13
    Szerencsés vagy, te még mehettél IGAZI motorokkal!!! :)
    Nem vitatom, hogy nem te tudod jobban, de én úgy emlékszem, hogy az utcai Honda az NS400 volt V3 hengerelrendezéssel és a GP motor volt az NS500 ami '83-ban meg is nyerte a VB-t.

    Persze a vezethetőséget kicsit sarkítottan írtam le, meg sajnos nem is tapasztalhattam meg a nagyhengerűrtalmú 2üteműek varázslatos világát, de hiteles emberek véleményéből vontam le következtetéseket. Van egy dokumentum film (Faster a címe) a GP500/MotoGP világáról amiben konkrétan a 2001-2002-es szezonról van szó(ekkor történt a váltás) és ott pl. Julian Ryder angol szakértő és szakkomentátor magyar fordításban ezekkel a szavakkal illeti az 500-asokat:"...ezek a leggonoszabb eszközök amiket valaha versenyzésre gyártottak, ha kicsit is tiszteletlenül bántál velük azonnal megbosszulták..." persze ezt mondhatnánk egy mostani utcai 1000es gépről is, de azért iszonyatosan nagy különbség van a kettő között. Viszont az 500-asokról szóló rémhírekkel szöges ellentétben áll ez a RC211V teszt. Szóval a 4ütem bevezetése szerintem a kategória tudásbeli színvonalának csökkentése volt, mert ezeknek a motoroknak a vezetésére sokkal több versenyző alkalmas/képes mint az 500as korszakban.
  • pszihopata
    #12
    Én 2 évig hajtottam egy Rd 500-as yamahát,de motoroztam NS 500-asal is,amik a 80-as évek gp motorjainak utcai verziói voltak.Kipróbálhattam az ns 500 pályaverzióját is.6-7 évig jártam fel a pannónia-ringre,de csak hobbi szinten köröztem.Imádtam a négyhengeres kétütemű rakétákat mindíg is.Az rd 500-asomon a hengerfejtömítés vékony lemezekből volt,így lehetett a sűrítést fokozni.Két főtengelye volt,amik szemben forogtak egymással két-két hengerrel.Jó pilóta kezében a mai R1-eknek is komoly ellenfele,és csak 180 kg volt.

    Én is sajnáltam mikor bejelentették,hogy megszűnik a kétütemű 500-as Gp kategória,mert gondoltam hogy rentgeteg fejlesztés fog kárba veszni.

    A vezethetőségben nem értek teljesen egyet,én a kétüteműt szerettem azért,mert alacsony fordulaton rövid visszafordító kanyarokban sokkal lágyabban lehetett vele kigyorsítani,és gázelvételkor nem blokkolt a hátsó kerék.Amit meg 8000 körül művelt,azt egy négyüteműn sosem fogom érezni.Aki a kétüteműt szokta meg annak a négyütemű ugyanúgy gondot okoz,mint fordítva.Sőt szerintem pályamotorozásra jobb a karakterük mint a négyhengeres négyüteműeknek,a kéthengeresekről nem is beszélve-mintha traktoron űlnénk.
  • gercse
    #11
    hány század is volt azon a bizonyos versenyen?:D vagy ezred...:D durva
  • zoolee
    #10
    Naja...
    Van 1 moci 1 újságba, nem rég néztem, és az volt benne 1 motorról, hogy a sebesség 330 km/h nál van leszabályozva mert a GUMIK nem bÍrják..
    Most igy nem jut eszembe se az újság,se a motor neve..Majd megnézem..
  • Miguel125
    #9
    Nem lett volna 300, nem is az volt a lényeg, a teljesítmény elég régóta rendelkezésre állt, viszont azt valahogy aszfaltra kellett tenni, és kellett egy pilóta aki ezt folyamatosan meg tudta csinálni egész versenytávon ami egy ilyen nem kifejezetten felhasználóbarát géppel elképesztő tudást igényelt.
  • zoolee
    #8
    Höm...
    2001 ben 220????Micsoda halálgépek azok??Am, ha még most is lene a kategória, és még most is fejlesztenének akkor sztem már ~300 le környékén járnának.
    Hát, ahogy elnéztem azt a 3. hsz ben szereplő vidit, qrv@ nagy csaták voltak ott..
  • Miguel125
    #7
    Az utolsó években 2000-2001-2002 olyan 210-220+ lóerősek voltak. A 2002-es Proton KR ami soros háromhengeres volt is 200ló fölött tudott már. Nem véletlen hogy duplázni kellett a hengerűrtalmat a 4üteműeknél a kellő teljesítmény érdekében.Viszont én mindezek ellenére lebutításnak tartom a 4ütemű korszakot. Az 500volt A(!!!) Királykategória nem csak sebességük miatt, hanem mert oda kellett a tudás igazán, agresszív, gonosz, "rosszindulatú" motorok voltak amiket csak a legjobbak tudtak megzabolázni. A jelenlegi mezőny fele nem tudna velük menni, legalábbis gyorsan nem. Mert hiába az iszonyatos teljesítmén a 4üteműekben, azt olyan finoman és kezelhetően adják le, hogy egy gyakorlottabb motoros újságiró is könnyedén elvezeti... Szóval az 500 volt a top, jobb köridő ide, bagyobb top speed oda a 4üteműek a kategória lebutítása.
  • zoolee
    #6
    Höm..
    Én még kicsi voltam..
    Kb hány ló volt ezekben a motorokban??Mert rajtnál olyat léptek:S..
    Brutális cuccok.:)
  • mikkas
    #5
    klikk ide
  • Trade
    #4
    A Regi MotorKatalogusokban az utcso oldalakon voltak versenymotorok.
    Aruk is oda volt irva.Bar nem tudom hogy lehetett egy ilyen motorhoz hozzajutni
  • Sland
    #3
    Doohan vs. Crivillé - 1996
  • gercse
    #2
    ja, nagyjából, én Doohan csapattársának, Criville-nek szurkoltam
    mondjuk kicsi voltam :D de érdekelt nagyon, Doohan utolsó két évét ha láttam sajnos,
  • Trade
    #1
    Eleg régen volt már 2001-ben futották utólsó köreiket ezek a motorok.
    Kifutó évükben odavertek az 1000-es! négyütemű motoroknak a mai MotoGP-s motoroknak.
    Közel 60 éves fejlesztő munka állt mögöttük aztán környezetvédelmi okokból megszüntették és jött helyette a MotoGp.
    A régi gépemen rengeteg kép volt csak sajna már nem tudom hol.
    Nekem az NSR 500 volt a kedvencem és Doohan.De a szörnyű baleset után nem versenyzett többet.Egy ideig nem is követtem figyelemmel aztán.
    Sajnos csak néhány versenyen láttam a Nastro Azzurro-s Nsr-t Rossival.
    Emlékszik még vki?