139
  • Magnificat
    #59
    visszavonva, hülyeséget akartam mondani
  • Magnificat
    #58
    amibe galliumot teszel, abban lesz gallium... nem fogy el, csak meg kell tanulni ismét kinyerni... Pl Ózdon lakok, hidd el, rengeteg réz van a környéken szétdobálva... Persze megadott emberek összeszedik-eladják, de akkor is, csak szét kell nézni, sokminden megvan még, csak kidobtuk...
  • Magnificat
    #57
    azt persze senki sem mondja, hogy 1950 óta Európában pl nem fogy, hanem nő a faállomány... de mind1...
  • L3zl13
    #56
    OLED-del kapcsolatban már csak azért sincs igazad szerintem, mert nagyrészt ugyanazt a technológiát használják, mint az LCD-knél. Mind a vezérlése, mind a gyártása ugyanúgy megy. Szinte az egyetlen különbség, hogy folyadékkristály helyett szerves fénykibocsátó anyagot használ, és hogy nem kell neki háttérvilágítás.
  • Szefmester
    #55
    ugyanezt írtam volna :D
  • ewtoto
    #54
    hát ez abban segít hogy tudod mitől lett Óriás válalat a Samsung vagy PL LGE gondolom 2003 ban bőven volt haszon egy LCD-tv-n bár az hogy ma olcsobb lett gondolom a gyártástechnologia miatt van de még így is meg élnek belőle szal mindenképpen itt is a gazdaság politika irányítja a dolgokat, a másik fele hogy egy samsung féle cégóriás az 2004 ig 2003 as árakon valószínű felvésérolta a nyersanyagot és még ma is abbol gyártják. Mivel ma a Samsung gyártja a vilég legnagyobb nyersanyag szállító hajokat supertankereket igy nem áll messze hogy több nyersanyagra tegyen szert legyen az bármi. Ez miatt járunk már ott hogy olyan lesz a elektronikai ipar is mint az olaj visszafogják az alternatív technologiát magyarul OLED VS Alternativ energia régen lehetnének már olcsobb áron mint az LCD. Egy supertanker legyártásának áráról nem sok foglamam van de az biztos hogy pár évet dolgoznia kell hogy nyereséges legyen:D és igy tovább a furotornyok stb.... ez akadájozza meg az alternativ megoldásokat, nem szabadna hagyni hogy cégek ennyire gigantikusra törjenek:(
  • Kian
    #53
    maestro85: Ez jó!

    waterman: Mr. Smith hasonlata nekem is tetszett, nagyon találó. :)
  • Munkas
    #52
    Mielőtt teljesen beleélnétek magatokat a nyersanyaghiány apokalipszisébe, azért érdemes komolyabban belegondolni abba amit a cikk is említett: hogy csak pénz kérdése és minden előállítható. A földkéregben mindenből nagyságrendekkel több van, mint amire az emberiségnek szüksége lehet, csak a jelenlegi árak mellett pl. nem érdemes agyagból alumíniumot, vagy szénből benzint gyártani.
    Pl. már gyerekkorom óta mindig 20-30 évre elegendő a föld nyersolaj készlete. Aztán csak az ára kúszik felfelé és megint elég 30 évig, csak most már megéri az oroszoknak is a jég alól előkaparni. A végén meg legfeljebb a levegő víz és CO2 tartalmából fogják szintetizáni, amivel meg is valósul a tökéletes recycling :)
    Aztán az új technológiák bevezetési még nagyobb lehetőségeket jelent, csak minek küzdjünk velük, amíg a hagyományosak is rentábilisek. Pl. a képen szerepel az urán esetén 30-40 év, ami ugyan irreálisan pesszimista, de higgyük el. Viszont ez is csak az U-235-re vonatkozik, ami a természetes uránnak csak 0,7%-a. És már évtizedek óta van kipróbált technológia az U-238 alkalmazására is. Csak minek, építsünk új típusú erőműveket, ha így is olcsó a nukleáris üzemanyag. Így a 40 évből, mindjárt hosszú évszázadok lesznek.
    A sokat emlegetett platinával szintén ez a helyzet. Vannak hasonló tulajdonságú más összetételű katalizátorok, csak a Pt még olcsóbb náluk, ezért azt használják, és a fejlesztések miatt így is egyre kevesebb kell belőle egy-egy kipufogóba.
    És lehetne sorolni még sokáig. Jelenleg én úgy látom, hogy a technológiai változások hatása jóval nagyobb, mint az erőforrások fogyása. Persze nem lesz mindenkinek repülőgépe, és házi robotja mint ahogy 50 éve gondolták, de azért csak elviselhető így is az élet.
    Ezért nem látok olyan korlátot, ami miatt (hozzá nem értő) politikusoknak kellene behúzniuk féket ipari ügyekben. Ráadásul abból biztos nagyobb baj lesz, mint ha a gyártók és fogyasztók a saját érdekeik alapján döntenek.
  • kisgabo
    #51
    megesznek minket a kinaiak....

    az űrtechnikát tolni kell, van pár kizsákmányolható bolygó a "közelünkben". egyre mohóbb az ember, kiváncsi vagyok, mikor jön valami fasza vírus az "őserdőkböl", tizedelni az állományt. sokan vagyunk, az emberiség kisebbik hányada éli fel a készleteket, szinte új cuccok mennek a kukába. nem oké ez.

  • startmenu
    #50
    Kapják be az amcsik, meg a sok köcsög vegyélmegmindneújat-dobdbkiarégit cég.
    Én még most is tartok otthon egy PI-166os gépet, meg a pIII-450 es gépemet használom. Azt nem kell újrahasznosítani, amíg megy és elmegy rajta minden, addig azt használom rá. És vonattal járok, meg biciklivel, görkorival. Hogy azért környezettudatosabb legyek. Ja, és nem veszek dobozos sört. Meg próbálom meggyőzni a többi embertársat is, több-kevesebb sikerrrel.
  • maestro85
    #49
    Még anno az sg fórumon írta valaki ezt a "viccet":
    Két bolygó beszélget:
    -Te, elég rosszul nézel ki!
    -Ne is mond! Homo Sapiensem van!
    -Áááá! Az nem gond! Nem kell piszkálni, emlúlik magától.


    Kanyecs pedig nem tudom, honnan ötlötte ki ezeket a dolgokat, gyanítom, hogy bölcsész karra jár.
  • waterman
    #48
    most olvastam végig a hozzászólásokat, látom másnak is feltűnt kanyecs optimizmusa..
  • waterman
    #47
    a földdel szimbiózisban?!?! tökéletesen kizsákmányoljuk a bolygónkat!!
    -havonta magyarország egy megyéjének megfelelő területen írtják ki a világ őserdejeit.. nem ültetnek helyére semmit, csak babkávét, meg banánt, ott pedig ugye tovább savanyodik a talaj.
    -néha eláztatjuk a tengerpartot több százezer tonna kőolajjal, az is jó neki.
    -évente kb 2000-3000 faj pusztul ki az emberi jelenlét miatt, ez sokkal magasabb a természetes mortalitásnál.
    -a folyóinkból 70 éve még közvetlenül lehetett inni, 20 éve még fürödhettél a dunában. ma már.. mi lesz itt 20 év múlva? halak biztos nem lesznek benne, ha így folytatjuk.
    csak pár példa, biztos hogy nem szimbiózis van ember és környezete közt. akkor amikor a kínaiak úgy fejlődnek, hogy semmilyen olyan technológiát nem alkalmaznak a kis üzemekben, ami a környezetvédelmet szolgálná, akkor azért el kéne gondolkodni. amikor habzanak a folyóink. amikor a sugárhajtású gépek szennyezik a magaslégkört. amikor a tisztítatlan fekália közvetlenül folyik vegyszeresen, meg mindenestül bele a dunába pest alatt. amikor kis üzemi baleset miatt kinyírjuk a tisza halállományának 80%-át. amikor úgy bányászunk hogy a szabadonhagyott meddőhányókat otthagyjuk az utókornak, hogy élvezzék. amikor a nagyvárosokban már hullanak az emberek a belélegzett mikropor mennyiségtől. frászt, mr smith meglátása egyre inkább helyt áll - az ember egy vírus ami feléli a gazdatestet.

    addig amig nem hasznosítjuk újra az utolsó kilóig minden hulladékunkat, addig nem lesz jobb a helyzet. pl jordániának van egy kb 20 kilóméteres tengerpartja a vörös tengerre, ahol nagyon szép az élővilág, adrián hasonlót sem lát az ember. tűzvörös méteres átmérőjű korallok meg hasonlók és mennyire vigyáznak rá? semennyire! látni a p*psi kólás flakonokat a tengeri uborka alatt, a halak a kávés poharak közül túrják elő a kaját, konzervdobozokkal és akkumulátorokkal tarkították a helyi faunát. ja meg egy második világháborús tankkal, de az legalább jól néz ki. de nem kell ennyire messze menni, hogy néz ki magyarország? 10 kilométernyi út mellett 10 tonna szemét, bárhol. tehát amig nem lesznek környezettudatosak az emberek, addig ezek a tanulmányok semmit nem érnek, csak hogy beszélünk egy kicsit róla. az meg hogy nem lehet környezettudatos mindenki, az csak kifogás. a 80 éves nénike, ha szelektíven tudja gyűjteni a hulladékot, akkor bárki más is.
  • Caro
    #46
    Attól tartok ehhez még az atomenergia sem lenne elég hosszú távon.
    Elvileg bármit elő tudunk állítani, gyorsítóban kis, reaktorban nagyobb mennyiségben, nade ezeknek az energiaszükséglete égbekiáltó.
    A szerves anyagoktól én nem tartok, mert azokat a bioszféra feldolgozza, és végül visszakapjuk őket, de ilyet a fémekkel nem lehet csinálni.
    És nem csak a szuperspéci LCD kijelzőről van szó, meg aminek van alternatívája, hanem tényleg az ilyenekről, mint a réz. Miből fogunk villanyvezetéket gyártani? Alumíniumból? Vagy áttérünk a nanocsövekre?
    Ez főleg a transzformátoroknál nagy probléma, ahol igazából az indukciós együttható és az ellenállás hányadosa számít, és mivel az indukciós együttható a menetszámmal arányos, és azzal arányos az ellenállás is, ezért a hatásfokban a fajlagos ellenállás számít.
    És van egy csomó olyan dolog, aminek egyszerűen nincs alternatívája. Attól nem félek, ha elfogy az olaj, hogy akkor nem lesz műanyag, igaz ma egy kicsit abból is túlzásba estek, de attól még a műanyag nagyszerű anyag, és van ahol nincs nála jobb, igaz, hogy lassan, de azért lebomlik idővel, és mivel csak H meg C van benne, azért azt lehet gyártani.
    Könnyű elemekből rengeteg van, és mivel ezek az élethez is szükségesek általában, ezért mindig lesz belőlük készlet, nemesgázok nem fogynak el, csak azokat nem nagyon tudjuk felhasználni, kivéve izzók töltésére, meg azért még biztosan van egy pár alkalmazás, de ezekkel nincs baj.
    A kalciumig biztosan nincs baj. A vassal sincs baj, mert rengeteg van belőle.
    De egyéb fémekre ez nem igaz!
  • L3zl13
    #45
    Annyira birom az ilyen összeesküvés idiótákat. :D

    Mindig a pénzre fogják, hogy nem honak ki a cégek mindenféle állítólag létező szupertechnológiát, holott ha értenének akár egy cseppet a gazdasághoz, akkor tudnák, hogy pénzügyileg pont az állna ezen cégek érdeklében, hogy kihozzák azt, ha tényleg rendelkezésükre áll.
    Mi a fenének ölnének most milliárdokat olyan technológiák fejlesztésébe, ami már elavult, ha ingyen rendelkezésükre áll valami jobb?
    És miért késleltetnék a nagy "kaszálást", nem az lenne az érdekük, hogy minél előbb kaszáljanak ezzel az állítólagos szupertechnológiával?

    Van olyan, hogy pár hónapot, vagy 1-2 évet késleltetnek valamit, csak azért, hogy egy adott fejlesztés, vagy gyártósor behozza az árát, de hogy ilyenkor közben nem költenek többet a kifutó technológiára az biztos.

    És közben ilyen hülyeségek miatt hagyják egyesek figyelmen kívül az energiamegmaradás törvényét...
    Vízzel hajtott kocsik... LOL

    Gyémánt vs kőolaj. Tudod van egy apró különbség a kettő között. Az ára. (Egységnyi mennyiségenként.)
    Ugyen nem gondolod, hogy több évnyi globális kőolajkészleteket tárolnak valahol egy tartályban?
  • haxoror
    #44
    Az emberi faj "természetes ellensége" kategóriába szerintem simán belefér egy baktériumtörzs ami lerendez nekünk egy világjárványt, pont a túlzsúfoltság miatt pillanatok alatt elterjedhetne, remélem nem kerül rá sor.
  • halgatyó
    #43
    Az, hogy nem csupán a fosszilis energiaforrások fogynak, hanem a nyersanyagok is, eléggé szembeötlő dolog, már vagy 10 éve. Sajnos nem kapott elegendő közfigyelmet ez a kérdés.

    Ahogy a manapság ércnek minősített készletek elfogynak, rá kell majd állni az egyre kisebb koncentrációjú helyekről történő bányászatra. A ritka elemekből nagyon kis mennyiség mindenütt van, a tengervízben és a bazaltokban is.

    Ehhez azonban egyre több energia kell. A "megújuló" energiaforrások ehhez messze nem elegendőek. Az emberiségnek ebben az évszázadban választania kell: atomenergia vagy kőkorszak.

    Abban bízok, hogy a technológia fejlődésével csökkenni fog az 1 db termékre jutó ritka elemek mennyisége, valamint hogy helyettesíteni fogják ezeket más, gyakoribb anyaggal. Az újrahasznosíthatságot pedig már a termékek tervezésekor figyelembe kell venni, enélkül nem megy.
  • zLk
    #42
    Egy frászt...
    Majd figyeld meg, hogy pont akkor fognak VÉLETLENÜL előkerülni a vizzel menő autók,de sztem már előtte is csinálnak valami hibridszerű kocsit.
    MINDENNEK a pénz az alapja. Addig nyúzzák le pórnépről a bőrt amíg csak lehet (és még egy kicsit, hogy biztos legyen) Aztán megjelenik egy alternativa.

    Mindent a pénz mozgat.mindent.
    Erre nagyon jo példa is volt a Véres gyémánt c. filmben. Kiszedik azt a töménytelen gyémántot a bányákból, de nem megy a piacra, hanem elraktározzák, hogy a gyémánt piaci ára a toppon maradjon. Kb. ugyanez lesz az összes nyersanyaggal, mint pl. kőolajjal.

    Nem hülye az ember, minidig kitalál valamit... Az persze lehet, hogy lesz még egy kőkorszak, mert pár agyament barom megnyomja a rossz gombokat, de azért bizakodjunk, hogy mégsem.

    Én csak azt sajnálom, hogy nem fogok élni akkor amikor már űrutazunk...
    Mittomen... "Anyu, holnap jövök, átugrom Józsihoz a Jupiterre." :D
  • haxoror
    #41
  • halgatyó
    #40
    A cikkből jól kiviláglik a nagyhatalmak (meg a többiek) egyre fokozódó fegyverkezésének fő oka.
    Egyre világosabban látszik, azt a nagynagy szembenállást néhány évvel korábban nem a kommunizmus okozta elsősorban.
  • petruszvaldesz
    #39
    a földel csak egyetlenegy gond van: Az emberi faj túlszaporodott... nincs ugye az állatvilágban ellensége így gyakorlatilag a populációváltozása/egyednövekedése egy korlátlan növekedési görbével jellemezhető! Sajnos kinöttük a bolygót...viszont annyira nem vagyunk fejlettek hogy máshova elköltözzünk!!! Ha elfogy a kőolaj ami ugye 15-20 éven bekövetkezik az emberiség nagyrésze a gazdasági hanyatlás következtében biztosan odavész...
  • L3zl13
    #38
    Na emiatt az egy miatt nem aggódom.
    Ha 10000 év múlva még mindig a földi uránkészletekre leszünk rászorulva, akkor az azt jelenti, hogy ittragadtunk a Földön, és a fejlődésünk is annyira megtorpant, hogy mindenképp végünk.
  • Caro
    #37
    Hát annyira keletkeznek, amennyire a Föld kihűlése miatt vastagszik a kéreg.
    Tehát kb. semennyire.
    Amit kitermelünk, az nagyrészt szétszóródik a felszínen, úgy, hogy azt visszanyerni lehetetlen marad.
  • Gabest
    #36
    én nem aggódok, most is csak azt használjuk fel ami van, a jövőben is így lesz
  • Caro
    #35
    Kezdjük azzal, hogy 6 milliárd ember az iszonyatosan sok. Még 1 milliárd is sok szerintem, mi a fenének ennyi, ha ennek négy ötöde nyomorban él?
    És a legnagyobb probléma, hogy a leghosszabb távú becslések is max. 100 évet gondolnak előre. Utána mi lesz? Apokalipszis vagy mi? Egyedül a hasadóanyagokról hallottam egy olyan becslést, hogy reprocesszálással + az U238 -> Pu239 és Th232 -> U233 koverziókkal kb. 10000 évig lehet elég, bár ez azt hiszem csak a jelenlegi felhasználás mellett.
    De 10000 és az egy nulla, emberek már sokkal régebb óta vannak a Földön, mi lesz akkor 10000 év után?
    De sok más dolog nem teszi ki még 10000 évre sem előre, hanem max évtizedekre.
  • Kis-Bob
    #34
    Ezt meg mire alapozod????? Részletezd már kérlek!!!!
  • Zocsi
    #33
    Ez szerintem is valamiféle közgazdász szemléletű spekuláció. Számomra is érdekes "tény", hogy az indium ára ily mértékben nőt, ismerve a tényt, hogy igazábóll 2003-tól vált az átlagos emberek számára is elérhetővé az LCD-képernyők alkalmazása. Furcsa mód ma már szinte mindenütt csak LCD-t használnak. Ha valóban ilyen sötét jövő álna előtte, sztem nem alapoznának rá ekkora ipart (pl. samsung), inkább kacsingatnának vmi. más felé. Ez persze nem zárja ki, hogy nem teszik... mind1.
    Szvsz, az ilyen negatív kalkulációk hátterében szinte mindig valamilyen gazdasági érdek húzódik. Időnként előjönnek azzal, hogy fogy ez vagy az. Furcsa, hogy hónapok (évek) óta nem téma a kőolaj... lehet, hogy csak én vagyok ignorens a témában, de sztem ezeket a parákat ámerika generálja. Paráztatja a nagyvilágot, és amíg a nagyvilág azon gondolkozik, hogy mit is kellene tenni, ők szépen pozícióba kerülhetnek. Sztem elég csak abba belegondolni, hogy mennyi olyan hely van még a Földön, ahol nem nyitottak bányát, sőt sztem jelentékeny hányadáról a Földnek azt sem tudják, hogy mi van ott... szóval...
    Ennek ellenére nagyon nem jó ez a "parazita-életmód" vagy másképp felhasználói hozzáállás. Dehát a használd és dobd ki felfogás mögött is pénzérdekek állnak, úgyhogy amíg az emberiség rá nem döbben arra, hogy nem a pénz számít, hanem a teremtett érték, addig itt nem lesz változás sajnos. Ez pedig egyhamar nem fog bekövetkezni, nem?!
  • Hun7eR
    #32
    "az indium készleteknek legjobb esetben még 10 évük van hátra, amit jól tükröz árának alakulása. 2003 januárjában kilónként 60 dollárt kértek érte, 2006 augusztusára az összeg 1000 dollárra kúszott fel."
    Ezzel együtt az LCD TV-k ára egyre csak csökken, ha jól vettem észre, tehát nem feltétlenül helytálló az eszmefuttatásod..., az viszont igaz, hogy a piacgazdaság sok mindent el tud rendezni.
  • Cat #31
    Alapvetően nem értem a cikket. Pl. az LCD tévékhez kell indium, ezért fogy -> nő az ára. Ha még jobban fogy, kitermelik a drágábban hozzáférhető helyről is, még drágább lesz. Ha nagyon magas lesz az ára, egyszerűen drágává teszi az LCD tévét magát, tehát annak fogyása lassul, vagy akár meg se veszik. Szóval az indium nem érheti el azt az értéket, hogy "nincs", hiszen a növekvő ár miatt vagy átveszi a helyét más anyag (akár szintetikus), vagy pedig magát az LCD tévét teszi piacképtelenné, és bejön helyette más képernyő (pl. OLED).

    Azért használunk rezet a vizvezetékekben, mert kiválóan alkalmas a célra, és olcsó. Ha fogy, majd drágább lesz, akkor mást használunk majd helyette (akár műanyagot). Ez ilyen egyszerű, ezt az egész problémakört a piacgazdaság megoldja.
  • m4G1c
    #30
    kiváncsi vagyok, hogy van -e olyan szabályozás az említett országok között (usa vs mindenki), ami TÉNYLEG a megőrzést szolgálja, nem pedig a jenkik rohamosan fogyó készleteinek utánpótlását...
    amúgy tudják már, hogy pontosan mi is van a kéreg alatt 20 km-rel? :)
  • davos80
    #29
    Jó cikk.
  • dez
    #28
    A leghálásabb meg talán az UV-nek kitett állatok milliárdjaiért.
    És talán a korábban sosem létezett, emberi lelemény által született szuper-mérgek által okozott fejlődési és genetikai rendellenességeket sem köszöni meg.
  • vax
    #27
    érdeklődj a Nigéria-i, Szibériai olajmezőkről. Szerintem ekkora sületlenséget irni csak elírva lehet, vagy esetleg Te nem a Földön élsz. :(
  • NEXUS6
    #26
    Na ja megha ilyen ütemben halásszuk le a tengert 30 év múlva még olajfolt se lesz benne.

    Meg helyettünk is csak ilyen bénaságok lesznek.
  • L3zl13
    #25
    A tengeri olajfoltokért, és az őserdők kiírtásárt pedig különösen hálás nekünk. :D
  • Caro
    #24
    Akkor nagyon rosszul gondolod, a Földről beszélni amúgy is hülyeség, ez csak egy anyaghalmaz, a földi ökorendszerről lehet legfeljebb, azt viszont eléggé negatív módon befolyásoja az emberi tevékenység.
  • ssdb
    #23
    Egyszer kifogy minden... ürkutatás, hold bányák a jövő.
  • kanyecs
    #22
    az ember még messze nem olyan hatalmas, hogy tönkre tehetne egy bolygót. sőt, én úgy gondolom, hogy a földdel szimbiózisban élünk, és azzal, hogy ásványokat bányászunk meg olajkutakat fúrunk, csak jót teszünk neki.
  • feamatar
    #21
    tod a múltszázad elején vagy még inkább a XVIII században amiatt aggódtak hogy nem tudják majd hova rakni a rengeteg lósz@rt mert a hirtelen növekvő városok tele lesznek ürülékkel; erre megjelent az automobil.
    azért persze a végtelenségig nem lehet fejlődni; vagy ha lehet is az emberi igények jelenleg a fejlődésnél gyorsabbak; úgyhogy bizonyos államokban csökkenhetne már a népesség... mert itt euban meg kiöregszünk;holott ha a Földön kevesebb ember élne megférnénk a jelenlegi nyersanyagokból is.
  • kukacos
    #20
    Kár a vészharangot kongatni, ezért találjuk ki az új technológiákat. Ha az egyik elavul, mert a nyersanyag drágává válik, jön majd más. Nem kell mindenhova az aktuálisan elérhető elméleti legjobb. Billentyűzetből is lehet kapni aranyozott kontaktosat, ha hajlandó vagy megfizetni az árát, de a többség mégis valami acél vagy műanyag alapút használ.