139
  • Nethyrrea
    #1
    "Úgy tűnik, végre a kormányok is kezdik komolyan venni a problémát és a hónapban egy OECD munkacsoport ül össze, hogy megoldást találjon több kérdésre is."


    lol...ha ESETLEG döntésképes helyzetbe kerülnek már akkor is túl késő lesz. hacsak valami csoda nem történik. vagy vissza nem küldjük magunkat a kőkorszakba.
  • peba
    #2
    No comment.
  • L3zl13
    #3
    Lehet, hogy előnye is van a dolognak.
    Egyre jobban meg fogja érni Földön kívüli források után kutatni. Ami viszont kemény löketet jelent az űrhajózás fejlődésének.
  • stinkydiver73
    #4
    Nézzük a jó oldalát: A sok elektronikai hulladék nem a környezetet fogja szennyezni, hanem ujrahasznosítják. Ha én 2003-ban tudom, mennyit fog érni az indium.... Ha most tudnám,h 2012-ben mennyit fog érni a mostani gagyi mobiltelefon...
  • Turul1
    #5
    "Ha a jelenleg világszerte futó 500 millió autó mindegyikét fel szeretnénk szerelni üzemanyagcellával, akkor 15 éven belül a Föld teljes platinakészlete kimerülne."

    mivan???? ez a kettő hogy jön össze?
  • UnnameD
    #6
    Természetesen megint 2-3 ország az, aki mértéktelen mennyiségben használja el a dolgokat, amerikában egy családban 5 kocsi, még a szomszédba is azzal megy, de minket utasítanak, hogy csökkentsük a fogyasztást, miközbe ott magasról tesznek arra, hogy mi hogy alakul majd. Nem valami bölcs dolog igen gyors mértékben fogyó anyagokra új technológiákat alapozni.
  • UnnameD
    #7
    "...platinának pedig jelenleg nem létezik szintetikus alternatívája. A fém nem csupán a katalizátorok létfontosságú összetevője. Ugyan ilyen fontos alkotóeleme a jövő szennyeződésmentes közlekedését képviselő üzemanyagcelláknak is"
  • emp
    #8
    Kutya világ jön!
  • sonance
    #9
    Ez nem világvége, szimplán embervége....
  • Dying Soul
    #10
    Számos geológusok számítgatta már világszerte az új technológiák költségeit
  • Turul1
    #11
    ok, csak ha az 500 millió autót fel akarjuk szerelni, akkor tizenöt év alatt elfogyna. ez most azt jelenti, h 15 évig tartana felszerelni az autókat? vagy mit? megadhatták volna azt, hogy az 500 milliónak hány százalékát lehet vele felszerelni. az 500 millió autó felszerelése és a 15 év közti összefüggést nem értem.
  • Caro
    #12
    Ezt én már elég régóta mondom.
    A Föld kialakulásakor voltak csak megfelelő viszonyok arra, hogy a különböző fémekben gazdag telérek kialakulhattak.
    Mi meg csak kitermeljük és szétszórjuk őket.
    Asszem a legjobb értéke a neutronnak lesz hamarosan :)
  • NEXUS6
    #13
    "Az ő becslésük szerint az indium készleteknek legjobb esetben még 10 évük van hátra, amit jól tükröz árának alakulása. 2003 januárjában kilónként 60 dollárt kértek érte, 2006 augusztusára az összeg 1000 dollárra kúszott fel."

    Ó bakker, ha ezt tudom!
    Gyorsan mondjon valaki valami fémet, ami kiba tud fogyni, monnyuk mi kell az OLED kijelzőkhöz?;)))

    Mikor nyit a tőzsde holnap?
  • FortBalipapa
    #14
    Azt hiszem készülhetünk a 3-dik VH-ra...
  • Caro
    #15
    OLED-hez nem hiszem hogy kell, elvégre "organic", bár nem tudom.
  • n0k0m
    #16
    Mindent meg kell csinalni organikusban. Barmeddig szarakodunk, ra kell jonni, hogy a termeszet valahogy jobban csinalja.

    Pl. auto helyett ilyen genmanipulalt lovak lehetnenek meg 100 meteres sasok a repulok helyett.

    A gepeket meg tenyesztett aggyal kellene tolni.

    Total jo lenne es meg platina se kell bele. Ha meg napenergiara gyurnak akkor majd fotoszintetizalnak egyet :P
  • Frosty01
    #17
    sokmindent nem értesz még
  • Turul1
    #18
    el tod magyarázni?
  • metaljesus
    #19
    ha az eljön, akkor szerintem inkább a tiszta ivóvíz miatt lesz (bár talán ez a kevésbé valószínű), vagy vallásháború lesz

    amint azok akik jelentősen profitálnak ezekből a fémekből, észreveszik hogy nagyon fogy a készlet (tehát már tényleg a legvégét rúgják), sokkal inkább pumpálni fogják a pénzt az alternatív megoldások kifejlesztésébe, és előbb vagy utóbb, de biztosan időben meg fognak jelenni az ezeket kiváltó anyagok/technológiák
  • kukacos
    #20
    Kár a vészharangot kongatni, ezért találjuk ki az új technológiákat. Ha az egyik elavul, mert a nyersanyag drágává válik, jön majd más. Nem kell mindenhova az aktuálisan elérhető elméleti legjobb. Billentyűzetből is lehet kapni aranyozott kontaktosat, ha hajlandó vagy megfizetni az árát, de a többség mégis valami acél vagy műanyag alapút használ.
  • feamatar
    #21
    tod a múltszázad elején vagy még inkább a XVIII században amiatt aggódtak hogy nem tudják majd hova rakni a rengeteg lósz@rt mert a hirtelen növekvő városok tele lesznek ürülékkel; erre megjelent az automobil.
    azért persze a végtelenségig nem lehet fejlődni; vagy ha lehet is az emberi igények jelenleg a fejlődésnél gyorsabbak; úgyhogy bizonyos államokban csökkenhetne már a népesség... mert itt euban meg kiöregszünk;holott ha a Földön kevesebb ember élne megférnénk a jelenlegi nyersanyagokból is.
  • kanyecs
    #22
    az ember még messze nem olyan hatalmas, hogy tönkre tehetne egy bolygót. sőt, én úgy gondolom, hogy a földdel szimbiózisban élünk, és azzal, hogy ásványokat bányászunk meg olajkutakat fúrunk, csak jót teszünk neki.
  • ssdb
    #23
    Egyszer kifogy minden... ürkutatás, hold bányák a jövő.
  • Caro
    #24
    Akkor nagyon rosszul gondolod, a Földről beszélni amúgy is hülyeség, ez csak egy anyaghalmaz, a földi ökorendszerről lehet legfeljebb, azt viszont eléggé negatív módon befolyásoja az emberi tevékenység.
  • L3zl13
    #25
    A tengeri olajfoltokért, és az őserdők kiírtásárt pedig különösen hálás nekünk. :D
  • NEXUS6
    #26
    Na ja megha ilyen ütemben halásszuk le a tengert 30 év múlva még olajfolt se lesz benne.

    Meg helyettünk is csak ilyen bénaságok lesznek.
  • vax
    #27
    érdeklődj a Nigéria-i, Szibériai olajmezőkről. Szerintem ekkora sületlenséget irni csak elírva lehet, vagy esetleg Te nem a Földön élsz. :(
  • dez
    #28
    A leghálásabb meg talán az UV-nek kitett állatok milliárdjaiért.
    És talán a korábban sosem létezett, emberi lelemény által született szuper-mérgek által okozott fejlődési és genetikai rendellenességeket sem köszöni meg.
  • davos80
    #29
    Jó cikk.
  • m4G1c
    #30
    kiváncsi vagyok, hogy van -e olyan szabályozás az említett országok között (usa vs mindenki), ami TÉNYLEG a megőrzést szolgálja, nem pedig a jenkik rohamosan fogyó készleteinek utánpótlását...
    amúgy tudják már, hogy pontosan mi is van a kéreg alatt 20 km-rel? :)
  • Cat #31
    Alapvetően nem értem a cikket. Pl. az LCD tévékhez kell indium, ezért fogy -> nő az ára. Ha még jobban fogy, kitermelik a drágábban hozzáférhető helyről is, még drágább lesz. Ha nagyon magas lesz az ára, egyszerűen drágává teszi az LCD tévét magát, tehát annak fogyása lassul, vagy akár meg se veszik. Szóval az indium nem érheti el azt az értéket, hogy "nincs", hiszen a növekvő ár miatt vagy átveszi a helyét más anyag (akár szintetikus), vagy pedig magát az LCD tévét teszi piacképtelenné, és bejön helyette más képernyő (pl. OLED).

    Azért használunk rezet a vizvezetékekben, mert kiválóan alkalmas a célra, és olcsó. Ha fogy, majd drágább lesz, akkor mást használunk majd helyette (akár műanyagot). Ez ilyen egyszerű, ezt az egész problémakört a piacgazdaság megoldja.
  • Hun7eR
    #32
    "az indium készleteknek legjobb esetben még 10 évük van hátra, amit jól tükröz árának alakulása. 2003 januárjában kilónként 60 dollárt kértek érte, 2006 augusztusára az összeg 1000 dollárra kúszott fel."
    Ezzel együtt az LCD TV-k ára egyre csak csökken, ha jól vettem észre, tehát nem feltétlenül helytálló az eszmefuttatásod..., az viszont igaz, hogy a piacgazdaság sok mindent el tud rendezni.
  • Zocsi
    #33
    Ez szerintem is valamiféle közgazdász szemléletű spekuláció. Számomra is érdekes "tény", hogy az indium ára ily mértékben nőt, ismerve a tényt, hogy igazábóll 2003-tól vált az átlagos emberek számára is elérhetővé az LCD-képernyők alkalmazása. Furcsa mód ma már szinte mindenütt csak LCD-t használnak. Ha valóban ilyen sötét jövő álna előtte, sztem nem alapoznának rá ekkora ipart (pl. samsung), inkább kacsingatnának vmi. más felé. Ez persze nem zárja ki, hogy nem teszik... mind1.
    Szvsz, az ilyen negatív kalkulációk hátterében szinte mindig valamilyen gazdasági érdek húzódik. Időnként előjönnek azzal, hogy fogy ez vagy az. Furcsa, hogy hónapok (évek) óta nem téma a kőolaj... lehet, hogy csak én vagyok ignorens a témában, de sztem ezeket a parákat ámerika generálja. Paráztatja a nagyvilágot, és amíg a nagyvilág azon gondolkozik, hogy mit is kellene tenni, ők szépen pozícióba kerülhetnek. Sztem elég csak abba belegondolni, hogy mennyi olyan hely van még a Földön, ahol nem nyitottak bányát, sőt sztem jelentékeny hányadáról a Földnek azt sem tudják, hogy mi van ott... szóval...
    Ennek ellenére nagyon nem jó ez a "parazita-életmód" vagy másképp felhasználói hozzáállás. Dehát a használd és dobd ki felfogás mögött is pénzérdekek állnak, úgyhogy amíg az emberiség rá nem döbben arra, hogy nem a pénz számít, hanem a teremtett érték, addig itt nem lesz változás sajnos. Ez pedig egyhamar nem fog bekövetkezni, nem?!
  • Kis-Bob
    #34
    Ezt meg mire alapozod????? Részletezd már kérlek!!!!
  • Caro
    #35
    Kezdjük azzal, hogy 6 milliárd ember az iszonyatosan sok. Még 1 milliárd is sok szerintem, mi a fenének ennyi, ha ennek négy ötöde nyomorban él?
    És a legnagyobb probléma, hogy a leghosszabb távú becslések is max. 100 évet gondolnak előre. Utána mi lesz? Apokalipszis vagy mi? Egyedül a hasadóanyagokról hallottam egy olyan becslést, hogy reprocesszálással + az U238 -> Pu239 és Th232 -> U233 koverziókkal kb. 10000 évig lehet elég, bár ez azt hiszem csak a jelenlegi felhasználás mellett.
    De 10000 és az egy nulla, emberek már sokkal régebb óta vannak a Földön, mi lesz akkor 10000 év után?
    De sok más dolog nem teszi ki még 10000 évre sem előre, hanem max évtizedekre.
  • Gabest
    #36
    én nem aggódok, most is csak azt használjuk fel ami van, a jövőben is így lesz
  • Caro
    #37
    Hát annyira keletkeznek, amennyire a Föld kihűlése miatt vastagszik a kéreg.
    Tehát kb. semennyire.
    Amit kitermelünk, az nagyrészt szétszóródik a felszínen, úgy, hogy azt visszanyerni lehetetlen marad.
  • L3zl13
    #38
    Na emiatt az egy miatt nem aggódom.
    Ha 10000 év múlva még mindig a földi uránkészletekre leszünk rászorulva, akkor az azt jelenti, hogy ittragadtunk a Földön, és a fejlődésünk is annyira megtorpant, hogy mindenképp végünk.
  • petruszvaldesz
    #39
    a földel csak egyetlenegy gond van: Az emberi faj túlszaporodott... nincs ugye az állatvilágban ellensége így gyakorlatilag a populációváltozása/egyednövekedése egy korlátlan növekedési görbével jellemezhető! Sajnos kinöttük a bolygót...viszont annyira nem vagyunk fejlettek hogy máshova elköltözzünk!!! Ha elfogy a kőolaj ami ugye 15-20 éven bekövetkezik az emberiség nagyrésze a gazdasági hanyatlás következtében biztosan odavész...
  • halgatyó
    #40
    A cikkből jól kiviláglik a nagyhatalmak (meg a többiek) egyre fokozódó fegyverkezésének fő oka.
    Egyre világosabban látszik, azt a nagynagy szembenállást néhány évvel korábban nem a kommunizmus okozta elsősorban.