181
  • mogyi925
    #21
    Mondtam, 248 vektor, amik közül bármelyiket szorzod bármelyikkel, nulla a szorzat. Ja, igen, a vektor itt nem nyíl, hanem 248 darab koordináta (valós vagy complex szám) összessége, tehát összesen 248*248 koordináta.
  • Zolorado
    #20
    "van öt "kivételes csoport is""
    Már csak 4

    Ezek a dolgok mind hasznosak higgyétek el... nekem még azt is elég megérteni, h a felületmenti integrál jó vmire... bár féléve még a belső pont, és az x0 középpontú [epszilon]>0 sugarú gömb is az volt...

    Na, kemény dolgok ezek, ha valakinek van 6 matematikai diplomája (vagy inkáb 8), akkor most biztos kiugrott a bőréből
  • Frosty01
    #19
    kíváncsi vagyok ezt hogy fedezték fel! leültek ketten tudósok az asztalhoz piálgatni, és az egyik a homlokára csapott?!:
    - Te józsi találjuk fel a 248 dimenziós szerkezetet, aminek adjuk az E8 nevet!
  • ebertek
    #18
    "248 egymásra merőleges vektor"
    Nekem ezt a részt nehéz elképzelnem, néha még ez a 3 általam ismert is gondot okoz :P
  • mogyi925
    #17
    Ott a pont!
  • mogyi925
    #16
    Igen, amik közül a legegyszerűbb az a változat, mikor a 248, független vektorod merőleges egymásra. (0 a szorzatuk.) A független meg azt jelenti, hogy akármelyiket kiválasztod a 248 közül, sehogy nem tudod előállítani a többi vektor skalárszorosainak összegeként. Magától értetődik, hogy a 0-vektorok itt nem játszanak, mielőtt valaki belekötne a pontosságba. :-)
  • mogyi925
    #15
    A matek lényege, hogy absztrakt. Nem kell elképzelni, pontos szabályok (definíciók, tételek) vannak, azokat kell alkalmazni. Semmi elképzelnivaló nincs rajta.

    Idő: LOL. Nézzük például az (1, 2, 3, fél tizenkettő) 4 dimenziós vektort. Hoppá, ebédidő. :-)
  • Frosty01
    #14
    akkor ez "gyereknyelven" egy 248 tengelyes koordináta rendszer?
    már tényleg össze vok zavarodva
  • mogyi925
    #13
    Persze, ugyanúgy humbug, mint az, hogy i*i=-1, aztán hoppá, a fizikában milyen jól jönnek a complex számok. Ez pont olyan, mintha azt mondanád egy rákkutató eredményeire, hogy humbug, hülyeség, mert te nem értesz az orvostudományhoz.
  • mikloss
    #12
    a 4. dimenzió az az idő asszem
  • mogyi925
    #11
    Lie-csoport

    "Na pont most néztem meg egy ismeretterjesztő filmet a párhuzamos univerzumokról."
    Az filozófia.

    "Meg most ez a 248 dimenzió."
    Igen, 248 dimenzió. Ez pontosan azt jelenti, hogy minimum 248 darab vektorra van szükséged ahhoz, hogy az összes vektort leírd ezen vektorok skalárszorosainak összegeként egy 248 dimenziós térben. (Ha mondasz sok, páronként lineárisan független vektort, akkor ezekből pontosan 248-cal le lehet leírni az egész 248 dimenziós teret, kevesebbel nem. Például 248 egymásra merőleges vektor, mint 3 dimenzióban a 3 egymásra merőleges vektor, amit koordinátatengelynek becéznek középsuliban, egyetemen meg általánosítják, és bázisvektornak becézik.)
  • Frosty01
    #10
    engem az érdekel hogy mi a 4.5.6.7.8 dimenzió? mert ugyebár az első három a tér... akkor mi a többi? vagy ezek másmilyen "dimenziók"? valami észkombájn világosítson már fel pls, csak 3as vagyok matekból D:
  • Frosty01
    #9
    matematikával a rák ellen? XD
  • mikloss
    #8
    Hogy nézhet ki ez a 8 dimenziós objektum 3 dimenzióba? kíváncsivá tett...
  • Davidus
    #7
    ha ezek a tudósok rámozdulnának a rák kutatásra már rég meglenne a gyógyszer:P
  • Epikurosz
    #6
    Ezt már nem érteni kjell, hanem érezni/élvezni. :-)
    Én például a fenti grafikát szívesen kitenném a falra, matyóhímzések mellé, magam gyönyörűségére. :-)
  • wanek
    #5
    Humbug.
  • BandiG
    #4
    Én most fogom befejezni a matematikus szakot és így se tűnik értelmesebbnek ez alapján. :) Persze a matematikai részéről nem ír semmi konkrétat, ezt kiszűrtem belőle. :D
    Mellesleg hogy teszik közzé a térképet? Egy 60GB-s letölthető fájl formájában? :)
  • emp
    #3
    Na pont most néztem meg egy ismeretterjesztő filmet a párhuzamos univerzumokról. Meg most ez a 248 dimenzió... Hát nem tudom. Szerintem kicsit elszaladtak a fizikusok meg matematikusok. Persze szép - szép. Dehát ugye univerzumban munkálkodó erők, meg minden amikor a gyakorlatban még arra a vacak kis porgolyóra a szomszédban sem nagyon tettük rá a lábunkat. De persze hajrá tudomány!
  • csorfab
    #2
    Persze, hogy nem érted, hiszen hazudnak!
    Ott van a nevükben: "Lie csoport"...
  • N1ggA
    #1
    Én ezt nem értem, pedig matematikus szakra jelentkezem az egyetemen. Mind1, majd akkor ha fölvesznek biztos megértem :D