181
  • N1ggA
    #1
    Én ezt nem értem, pedig matematikus szakra jelentkezem az egyetemen. Mind1, majd akkor ha fölvesznek biztos megértem :D
  • csorfab
    #2
    Persze, hogy nem érted, hiszen hazudnak!
    Ott van a nevükben: "Lie csoport"...
  • emp
    #3
    Na pont most néztem meg egy ismeretterjesztő filmet a párhuzamos univerzumokról. Meg most ez a 248 dimenzió... Hát nem tudom. Szerintem kicsit elszaladtak a fizikusok meg matematikusok. Persze szép - szép. Dehát ugye univerzumban munkálkodó erők, meg minden amikor a gyakorlatban még arra a vacak kis porgolyóra a szomszédban sem nagyon tettük rá a lábunkat. De persze hajrá tudomány!
  • BandiG
    #4
    Én most fogom befejezni a matematikus szakot és így se tűnik értelmesebbnek ez alapján. :) Persze a matematikai részéről nem ír semmi konkrétat, ezt kiszűrtem belőle. :D
    Mellesleg hogy teszik közzé a térképet? Egy 60GB-s letölthető fájl formájában? :)
  • wanek
    #5
    Humbug.
  • Epikurosz
    #6
    Ezt már nem érteni kjell, hanem érezni/élvezni. :-)
    Én például a fenti grafikát szívesen kitenném a falra, matyóhímzések mellé, magam gyönyörűségére. :-)
  • Davidus
    #7
    ha ezek a tudósok rámozdulnának a rák kutatásra már rég meglenne a gyógyszer:P
  • mikloss
    #8
    Hogy nézhet ki ez a 8 dimenziós objektum 3 dimenzióba? kíváncsivá tett...
  • Frosty01
    #9
    matematikával a rák ellen? XD
  • Frosty01
    #10
    engem az érdekel hogy mi a 4.5.6.7.8 dimenzió? mert ugyebár az első három a tér... akkor mi a többi? vagy ezek másmilyen "dimenziók"? valami észkombájn világosítson már fel pls, csak 3as vagyok matekból D:
  • mogyi925
    #11
    Lie-csoport

    "Na pont most néztem meg egy ismeretterjesztő filmet a párhuzamos univerzumokról."
    Az filozófia.

    "Meg most ez a 248 dimenzió."
    Igen, 248 dimenzió. Ez pontosan azt jelenti, hogy minimum 248 darab vektorra van szükséged ahhoz, hogy az összes vektort leírd ezen vektorok skalárszorosainak összegeként egy 248 dimenziós térben. (Ha mondasz sok, páronként lineárisan független vektort, akkor ezekből pontosan 248-cal le lehet leírni az egész 248 dimenziós teret, kevesebbel nem. Például 248 egymásra merőleges vektor, mint 3 dimenzióban a 3 egymásra merőleges vektor, amit koordinátatengelynek becéznek középsuliban, egyetemen meg általánosítják, és bázisvektornak becézik.)
  • mikloss
    #12
    a 4. dimenzió az az idő asszem
  • mogyi925
    #13
    Persze, ugyanúgy humbug, mint az, hogy i*i=-1, aztán hoppá, a fizikában milyen jól jönnek a complex számok. Ez pont olyan, mintha azt mondanád egy rákkutató eredményeire, hogy humbug, hülyeség, mert te nem értesz az orvostudományhoz.
  • Frosty01
    #14
    akkor ez "gyereknyelven" egy 248 tengelyes koordináta rendszer?
    már tényleg össze vok zavarodva
  • mogyi925
    #15
    A matek lényege, hogy absztrakt. Nem kell elképzelni, pontos szabályok (definíciók, tételek) vannak, azokat kell alkalmazni. Semmi elképzelnivaló nincs rajta.

    Idő: LOL. Nézzük például az (1, 2, 3, fél tizenkettő) 4 dimenziós vektort. Hoppá, ebédidő. :-)
  • mogyi925
    #16
    Igen, amik közül a legegyszerűbb az a változat, mikor a 248, független vektorod merőleges egymásra. (0 a szorzatuk.) A független meg azt jelenti, hogy akármelyiket kiválasztod a 248 közül, sehogy nem tudod előállítani a többi vektor skalárszorosainak összegeként. Magától értetődik, hogy a 0-vektorok itt nem játszanak, mielőtt valaki belekötne a pontosságba. :-)
  • mogyi925
    #17
    Ott a pont!
  • ebertek
    #18
    "248 egymásra merőleges vektor"
    Nekem ezt a részt nehéz elképzelnem, néha még ez a 3 általam ismert is gondot okoz :P
  • Frosty01
    #19
    kíváncsi vagyok ezt hogy fedezték fel! leültek ketten tudósok az asztalhoz piálgatni, és az egyik a homlokára csapott?!:
    - Te józsi találjuk fel a 248 dimenziós szerkezetet, aminek adjuk az E8 nevet!
  • Zolorado
    #20
    "van öt "kivételes csoport is""
    Már csak 4

    Ezek a dolgok mind hasznosak higgyétek el... nekem még azt is elég megérteni, h a felületmenti integrál jó vmire... bár féléve még a belső pont, és az x0 középpontú [epszilon]>0 sugarú gömb is az volt...

    Na, kemény dolgok ezek, ha valakinek van 6 matematikai diplomája (vagy inkáb 8), akkor most biztos kiugrott a bőréből
  • mogyi925
    #21
    Mondtam, 248 vektor, amik közül bármelyiket szorzod bármelyikkel, nulla a szorzat. Ja, igen, a vektor itt nem nyíl, hanem 248 darab koordináta (valós vagy complex szám) összessége, tehát összesen 248*248 koordináta.
  • Dj Faustus #22
    Egyszerűbb, több dimenziós dolgok:
    4 dimenziós Rubik-kocka - a böngésződhöz kell Java-plugin a működéséhez.
    5 dimenziós Rubik-kocka - Windowshoz
    Sztereó (piros-kék) szemüveges, 3D-ben látható 4 dimenziós kocka
  • AranyKéz
    #23
    Azon kívül hogy kifejez egy értelmetlen forgatást & skálázást még miket tud ?
  • gplay
    #24
    "Sophus Lie találta fel a 19. században"
    Tehát előtte nem létezett? Ezek szerint, ha ez a faszi nem találja fel akkor ma senkit nem érdekelne a 248 dimenzió?
    Nem inkább úgy kellene írni, hogy Sophus Lie dolgozott ki a 19. században?
    Szóljatok, ha vagyok a hülye, de feltalálni pl. egy eddig nem létező valamit lehet és ez valszeg van már az idők kezdete óta létezik csak ez a csávó akkor jött rá, hogy ilyen is van.
  • Angelwing
    #25
    De ha bármelyiket szorzod bármelyikkel, és az eredmény úny 0, akkor valamelyiknek 0-nak kell lennie. És akkor az nullvektor. 248 nullvektor? Az mire jó? Inkább iszom egy sört.
  • Zolorado
    #26
    Ez nem egyszerűen egységvektorok sorozata: (1,0...0), (0,1,0....0), ...., (0....0,1)

    Itt komoly számítások, elméletek vannak. Ő jött rá, hogy van ilyen. Nem csak felfedezte az erdőben, hogy hoppá ilyen is van... ha úgy vesszük, akkor valójában most sincs, hiszen ezek csak számok...

    szerintem...
  • Zolorado
    #27
    Ez nem pont így van, mert pl. (6,0)*(0,2) sem nullvektorok, mégis 0 a szorzatuk (ha jól emlékszem...)
  • Zolorado
    #28
    Bocs, az előbbi Angelwing üzenetére ment!
  • gplay
    #29
    Vagyis arról van szó amit kicsit bonyolúltan írtam: NEM talált fel semmit csak rájött dolgokra.
  • Zolorado
    #30
    Igazad van, csak fogalmazás kérdése
  • Tetsuo
    #31
    Ott a pont!

    Ez télleg humbug! :) Ok, az eredménye télleg hasznos lehet, de az alapja a sejtés, mint sok matematikai sejtés az egy ökörség.
    Ilyen sejtéseket mindenki ki tud találni.. pl én most kitalálom a ABCD sejtést. :) (Az ABC sejtés analógiájára.)
    V vmit amit már bebizonyítottak 2 és 3D-ben, kitalálom ennek a 128D-ben való sejtését.. LOL Ha azt is bizonyítják, akkor a 2007D-ban lévő érvényességét dobom fel..
    Jó ok, tudom h a sejtésnek konkrétabb a definíciója, bazz de akkor meg kitalálok különféle axiómákat pl egy új térelmélethez, ahol a bázisvektorok mondjuk párhuzamosak v meghatároznék fél dimenziókat.
    Vagy ezt a színes mandalát rárajzolnám 1 nagyobb térképre, mondjuk 333 dimenzióbóli leképezés lenne és kb 5TB-os tárhelyre raknám fel..
    Vagy lerajzolnám a 9D-s árnyákát a rubik-kockának.. hűha.

    Persze ezeknek az absztrakt kitalált világoknak télleg van haszna, h a nagy számítások közepette esetleg vmi értelmes dolgot (pl ha lehet, szélesebb körben általánosít) is kitalál a tudóska.
    Meg rohadt kis valószínűséggel, később télleg konkrétan az az eset állhat fenn, amin morfondírozik néhány prof; pl kozmológiában télleg szükség lehet ahhoz a levezetéshez ami egy objektum 67 dimenzióbóli árnyékát leképezi 19 dimenziós térbe, de a Lottó 5ös jobban valószínű. :)
  • Commandante
    #32
    "több oldalról kéne tájékozodni.. ha 1 picit több IQd lenne, minnyá nem" becsülnéd alá a matematika fontosságát, Te kis bölcsészpalánta... (ezúton is bocs az értelmes bölcészektöl)
  • Borzpapir
    #33
    ááááááááááááááááááááááá!


    Nagyon durvaaaaaaaaa!


    Sikítottam, amikor megláttam!
  • Matyóhímzés
    #34
    Ha csupa ilyen ember élne a földön, akkor még mindig barlangokban laknánk, és kőbunkóval hadonásznánk, szerencsére nem így van.

    Hasznos nem csak az lehet, aminek szerinted van gyakorlati haszna.
  • mogyi925
    #35
    Hajrá! Amikor majd a nevedet fogom olvasni itt, hogy mit találtál fel, mit bizonyítottál be, meghívlak egy sörre. Esetleg ha 20 év múlva egy olyan sejtésen rágódik a világ matematikusainak fele, amit te most bedobsz ide a fórumba, csak úgy kitalálod, akkor 20 sört is fizetek, ok?

    "De ha bármelyiket szorzod bármelyikkel, és az eredmény úny 0"
    Ez csak a csupa merőleges vektorokból álló bázisra teljesül. Megjegyzem, n dimenziós térben nem úgy működik a szorzás, ahogy általános iskola 2. osztályában tanítják (áltsuliban elég sok specialitását kihasználják az 1 dimenziós térnek).

    "Azon kívül hogy kifejez egy értelmetlen forgatást & skálázást még miket tud ?"
    Amikor 2-3 dimenziós terekre kitalálták a forgatás és a skálázás absztrakt, precíz definícióját, szerintem nem nagyon tudták előre, hogy majd milyen jó lesz, mikor ezt a videokártya fogja számolgatni, így fasza 3d-s lövöldözős játékot meg izgalmas amerikai filmet lehet majd rövid idő alatt csinálni, hogy a tömegek olyan szinten váljanak sötétté, mint például te is.

    "Ő jött rá, hogy van ilyen."
    Ő definiálta, és vezette be az alapvető tételeket, definíciókat a témával kapcsolatban. :-)

    Szeretnék arra kérni néhány fórumozót, hogy ha szűklátokörű sötét tahók akarnak maradni, akkor ne egy Informatika & Tudomány tematikájú magazinnal múlassák üres idejüket, erre a célra sokkal alkalmasabb a privi.hu.
  • Aquli
    #36
    A vektort ne "irányított szakasznak", vagy kis nyilacskának képzeljétek el, a vektorteret, vagy lineáris teret pedig ne klasszikus értelemben vett térnek. A dimenzió sem azt jelenti, amit a hétköznapi beszédben. Ezektől el kell vonatkoztatni. A tér az egy egyszerű halmaz, ami megfelel bizonyos műveleti szabályoknak, elemei pedig a vektorok, amik bármik lehetnek. Van akit zavar az ilyen absztrakció, de hozzá lehet szokni.
  • PíszLávJuniti
    #37
    a 249. dimenzióba szeretnék menni, melyik megálló az ?:o
  • bvalek2
    #38
    Hadd reagáljak távoli névrokonom megjegyzésére (az író után szabadon ) és persze Tetsuo hozzászólására is.

    Amit ezek az ürgék kiszámoltak, az egy 60 gigás szorzótábla, aminek az egyes értékeire gyakran van szükség. Még jó, hogy megcsinálták, mert nincs minden háztartásban terabájtos memóriájú zseb-szuperszámítógép, amibe csak bepötyögöm, oszt kijön hogy nyóc.

    Annyi baromságot csinálnak az emberek a világban, például fegyvereket, meg eszement ideológiákat, aztán az egyikkel ölik egymást a másik nevében. Végre valami, ami nem sül el rossz kezekben, inkább örülni kéne neki, nem? Bár lehet hogy vigyázni kéne, nehogy terroristák is letöltsék, és a kezükbe kerüljön.
  • mrzool
    #39
    Felesleges ezeknek magyarázni, úgysem fogják megérteni...
  • feamatar
    #40
    Nekem a gimis matektanár emlegette mindig a nyugaton bevett szokást hogy vannak ezek a alapkutatást célzó támogatások. Tehát hogy embereknek fizetnek hogy a saját területeken azon gondolkodjanak amin akarnak. Kb nagy vonalakban. NEm tom melyik magyar matematikus is a Microsoft ilyen alapkutatásokat pénzellő cégénél van. Mert rájöttek hogy nagyon sok tök feleslegesnek ítélt dolog mennyire hasznos. Már a görögöknél sem az volt a cél hogy mit érünk el vele, hanem hogy minnél többet tudjanak meg a matematikáról. S volt ami csak évszázadok múlva bizonyult hasznosnak. Lehet hogy ennek se vesszük hasznát a következő ezer évben, de egyszer még jól jöhet valamire.
    Birom az olyan matekosokat akik csak a mateka iránti szeretet vezérel. Jó nézni egyik másik előadó fejét amikor magyaráz. Úgy beleéliu magát mintha mesét mondana.
    Éljen a tudomány!!