234
  • babajaga
    #194
    "akkor mit nekik hekuba"

    Nem tudom honnan és miért terjedt el ez a hibás alak? A mondás : Mert mi néki Hekuba, és Ő, Hekubának!

    Értelme, valakinek valaki vagy valami sokat jelent. Tehát nem csak az alak, hanem az értelmezés is elváltozott.
  • dez
    #193
    Esetleg olvasd el a kommentemet is. A #190-esben találod.
  • Epikurosz
    #192
    "A társadalom emberek alkotta csoport"

    Akkor megkaptad a kegyelemdöfést, ugye?
  • dez
    #191
    Társadalom
  • dez
    #190
    De csak azért, mert a definíció(i)ban eleve benne van az ember. Ha kiszedjük, máris érvényessé válik bármilyen állatcsoportra, aminek egyedei között interakciók zajlanak valamilyen rend szerint, stb.
    A csorda, falka, raj, és más hasonló kifejezések kicsit mást jelentenek.
  • Epikurosz
    #189
    Társadalom csak az embereknél van.
    Az állatoknál közösségek, csoportok, bolyok, csordák, falkák, rajok, stb. léteznek.
  • dez
    #188
    (Na persze ne emberi szinvonalban gondolkodjunk.)
  • dez
    #187
    Az már egy másik kérdés. Lényeg, hogy az általad felhozott állítás úgy nem helyes.
  • dez
    #186
    1-1 társadalmról beszéltünk, nem az egész civilizációról. Egy társadalom lehet viszonylag kicsi is, attól az még társadalom. Van munkamegosztás és egyfajta kereskedelem is. Az emberszabásúak társadalmai magasabban szerveződöttek, mint a hétköznapi ember gondolná. A csimpánzoké pl. egy kis királyságra hasonlít.
  • dez
    #185
    "A kozmológiai állandó megyarázza a gyorsulva tágulást"

    Magyarázza? Esetleg leírja, nemde? Vagy itt is jössz majd azzal, hogy így van, és kész, nem érdemes rajta tovább gondolkodni?
  • BiroAndras
    #184
    "Nem a nem-anyagiság a lényeg."

    Hanem?
  • BiroAndras
    #183
    "Nem csak emberi társadalom létezik. Pl. az emberszabású majmok is többféle társadalomban élnek (mármint fajtól függően), társadalmi normákkal, stb."

    Az egészen más. Az állatok csoportjai kicsik, mindenki mindenkit ismer, a csoportok pedig egymással nincsennek kapcsolatban (legfeljebb harcolnak). Nincs se munkamegosztás, se kereskedelem (vagy csak minimálisan), így nincs is szükségük magasabb szintű szerveződésre.
  • BiroAndras
    #182
    "Egyékbént a gyorsulva táguló világegyetemmel összeegyeztethető?"

    A kozmológiai állandó megyarázza a gyorsulva tágulást, de más lehetséges magyarázat is van rá. így nem egyértelmű a dolog.
  • dez
    #181
    (Pontosabban mindkettő egy mögöttes dolog megnyilvánulása, amit a hullámfüggvény próbál leírni.)
  • dez
    #180
    "Az elektromágneses hullám az anyag megnyilvánulása."

    Fordítva. Olvass kvantumfizikát.
  • Epikurosz
    #179
    "Vagy ott van az elektromágneses hullám. Az még anyag nélkül is létezik. "
    Az elektromágneses hullám az anyag megnyilvánulása. Mi itt a gond?

    Az evolúcióelmélet meg természetesen maga is fejlődik.
  • dez
    #178
    Nem borul. Nem a nem-anyagiság a lényeg. Ilyen alapon az egyszerű vízhullámok sem lennének vizsgálhatóak, hiszen víz nélkül azok sincsenek. Vagy ott van az elektromágneses hullám. Az még anyag nélkül is létezik. Sőt, minden hullám, az anyag, tehát a részecskék önmagukban nem is léteznek.
  • dez
    #177
    A szoftvernek igen. De nem minden információnak. A fizikai törvények is információk, amik előírják, hogy viselkedjen az anyag, a tér, stb. Ezek anyag nélkül is "megvannak", megfeljebb nem tudnak érvényesülni. Bár valószínű maguk hozzák létre az anyagnak nevezett valamit is.
  • dez
    #176
    Nem eldöntenő kérdés. Igen is meg nem is. Anyagállapotok hordozzák.
  • dez
    #175
    Nem csak emberi társadalom létezik. Pl. az emberszabású majmok is többféle társadalomban élnek (mármint fajtól függően), társadalmi normákkal, stb.
  • dez
    #174
    Egyékbént a gyorsulva táguló világegyetemmel összeegyeztethető?
  • dez
    #173
    Félreértettél (pedig egyértelmű voltam). Nem az evolúció mindenestül való tagadásáról beszéltem, hanem az egész evolúcióelmélet mai formájáról. Tehát arró, hogy minden részlet a helyén van-e, mindent tudunk-e arról, mi is történik.
  • dez
    #172
    Ha csak rajtam múlna, tömörebb lenne. Szóval ne nekem ródd fel.
  • Piel
    #171
    "Technikai civilizáció nélkül nincs szükség társadalomra."
    Rendben van! Ha nincs technika akkor nincs társadalom! Milyen civilizáció az amelyik összetartozását csak a faj jellegzetessége különbözteti meg a többiektől. Ezen az alapon a (tehén) csorda is az, hiszen vezetőt (a legerősebbet) választanak és azt követik, a fiatal állatokat védik, de ettől még szerintem nem jelenti azt, hogy civilizáltak. Az állatok kommunikációja alacsony szintű, bár a delfinek valamilyen okból valóban kivételesnek tekinthetők. Ekkor is beszélhetünk civilizációról?
  • BiroAndras
    #170
    Arra próbáltam utalni, hogy elterjedt az a nézet, miszerint a nem anyagi dolgok a tudomány számára megfoghatatlanok. Ha viszont a szoftver nem anyagi természetű, akkor ez az érvelés borul.
  • Epikurosz
    #169
    Nem anyag, hanem szellemi termék. Bár az anyag hozta létre, de önálló életre kelt, és fejlődik. Ha azonban az alapjául szolgáló anyag eltűnik, akkor neki is kampec.
  • BiroAndras
    #168
    "A szoftver információ."

    És akkor az most anyag, vagy sem? És ha nem, az mit jelent?
  • BiroAndras
    #167
    "A delfinek sok dolgot tudnak valóban, de ha ugyanolyan inteligenciával rendelkeznek mint az ember, miért nem tudtak társadalmat építeni mint mi?"

    Technikai civilizáció nélkül nincs szükség társadalomra.
    Történelemből is tanítják, hogy a munkamegosztás, és a kereskedelem tette szükségessé a magasabb szintű szerveződés, vagyis a társadalmak létrejöttét.
  • BiroAndras
    #166
    "Ugyebár hallotunk olyat, hogy nem kellett volna kiszedni azt a bizonyos kozmikus állandót"

    Ez nem jelent semmit a rel. elm. érvényességére vonatkozóan, mert egyrészt a ma vizsgálható körülméynek közt mindkettő azonos eredményt ad, másrészt meg ha a kettőből az egyik helyes, az épp elég (majd idővel a kísérletek eldöntik).
  • BiroAndras
    #165
    "Szerinted talán, sok kutató ezt így nem jelenti ki."

    Mondj egy olyat, akinek megvan hozzá a képzettsége, és mégsem gondolja bizonyítottnak.

    "Mellesleg az nyit teret nagy vitáknak, hogy nem teljesen bizonyított, csak erősen valószínűsített."

    Mint már írtam, abszolút teljesen bizonyított, hogy működik az evolúció. Azt meg gyakorlatilag lehetetlen minden kétséget kizáróan bizonyítani, hogy más nem játszott közre (épp ezért az ellenkezőjét kellene bizonyítani).
  • BiroAndras
    #164
    ""Szerszámokkal leginkább. Az akkori emberek nem voltak kevésbbé intelligensek, kreatívak vagy ügyesek, mint mi, csak a technológiájuk volt alacsonyabb szintű (de azon a szinten nagyonis fejlett lehetett)."
    Ezt meg hogy érted?"

    Úgy értem, hogy nem voltak olyan bonyolult gépeik, mint nekünk, de a ettől még nem voltak teljesen bénák. A technológiát helyettesítették több ezer éves tapasztalattal.
  • szivar
    #163
    OFF
    Olyan unalmas lett volna a jól bevált "én azt mondom fehér"kezdetű duma... Továbbá tekinthető az egymás-mellé beszélés szinonímájának is.

    Lepkés topic? Jaa, onnan volt az ihlet. Idáig követtem az okfejtéseteket, csak egy idő után már hoszabb szövegek jelentkeztek, mint a háború és béke. Ráadásul azt pár sorban is összelehetett volna foglalni.

    Azért elég időben feltűnt ;)

    ON
  • Piel
    #162
    Szilikonból én is meg tudom csinálni! Csakhogy ez nem szilikon!
  • Epikurosz
    #161
    Nem ismerem el. Ha nagyon akarnám, én is tudnék secperc alatt kiönteni egyet. Szilikonból pld.
  • dez
    #160
    OFF
    "Ha én azt monom hogy fehér, erre gondolom hozzáteszed, hogy az egy összetett szín, meg hogy az rgb nem képes, és külömben sem úgy van."

    Ezt egyébként honnan szedted? Ezt sikerült levonnod a "lepkés" topikban leírtakból? A helyedben nem reklámoznám. ;)
  • Piel
    #159
    Azért a mai technikánkkal is bonyolult dolog összehozni egy kristálykoponyát. Ezt ismerjétek el. Nem győztetek meg.
  • dez
    #158
    A szoftver információ.
  • Epikurosz
    #157
    ha kiöntöd nincs nyoma szerszámnak.
    ha - újabb elméletek szerint - piramisokat öntöttek,betonból, akkor mit nekik hekuba, egy kristálykoponya.
  • Piel
    #156
    "Ha viszont valóban több ezer éves - Hogyan hozták létre az akkori emberek?"

    Szerszámokkal leginkább. Az akkori emberek nem voltak kevésbbé intelligensek, kreatívak vagy ügyesek, mint mi, csak a technológiájuk volt alacsonyabb szintű (de azon a szinten nagyonis fejlett lehetett).

    Azt még értem, hogy 35 ezer éve ilyen az ember koponyája, de mint te is említed nem volt technológiájuk. Manapság elég nehezen lehet ilyen kristálykoponákat gyártani, mert mint egy ékszerész mondotta az ominózus műsorban: a megmunkáló szerszám nyomát sem lehet látni a felületén. Mégis hogy csinálták? Fakéreggel polírozták? Hogyan és milyen anyagból öntötték ki. Azért ez nekem nagyon gyanús!
  • Piel
    #155
    "A relativitáselmélet pl. nagyrészt most sincs bizonyítva teljes mértékben."

    Egész pontosan melyik része nincs bizonyítva?

    Mivel nem ismerem teljes egészében az elméletet és csak egy műsor állítaása maradt meg bennem, de egy állandó szám az ami kilóg a sorból, mivel végtelen tizedes ... talán éppen a kozmikus állandó, mint azt előttem említették.

    A delfinek sok dolgot tudnak valóban, de ha ugyanolyan inteligenciával rendelkeznek mint az ember, miért nem tudtak társadalmat építeni mint mi? Bár mondhatjuk azt is, hogy: Él mint hal a vízben! Semmire sincs gondja, ezért nem is erőlködik kiemelkedni a többi tengeri élőlény közül.

    Attól függetlenül a legszeretetre-méltóbbnak a delfineket tartom.