234
  • dez
    #234
    Erre írtam, hogy ez már egy másik kérdés. De ebbe nem akarok most belemenni.
  • BiroAndras
    #233
    "Mit nem lehet ezen "találni" (érteni)?"

    Azt, hogy akkor mi a lényeg, ha nem a "nem-anyagiság"?
  • dez
    #232
    Te ezt írtad:
    "Arra próbáltam utalni, hogy elterjedt az a nézet, miszerint a nem anyagi dolgok a tudomány számára megfoghatatlanok."

    Erre én ezt:
    "Nem borul. Nem a nem-anyagiság a lényeg. Ilyen alapon az egyszerű vízhullámok sem lennének vizsgálhatóak, hiszen víz nélkül azok sincsenek. Vagy ott van az elektromágneses hullám." stb.

    Mit nem lehet ezen "találni" (érteni)?
  • dez
    #231
    Inkább csak ha egy teljesen globalizálódott közösségről beszélünk, nem? Addig meg inkább sok viszonylag elkülönülő társadalomról beszélhetünk.
  • dez
    #230
    Igen, beszéltünk, és már többször is elmondtam, milyen magyarázatra gondolok, ill. hogy mit értek magyarázat alatt. Nem a miértet, hanem a hogyant. Gondolj pl. a mechanikai szabályokra, egyenletekre. Vagy épp az optikára, elektrodinamikára, stb. Leírják a történéseket egy bizonyos szinten, de nagyon messze vannak a magyarázattól, amihez sokkal részletekbemenőbb leírásra van szükség.
  • BiroAndras
    #229
    "Na de te most az elsőre kérdeztél rá, ott találod a választ."

    Nem találom a választ.
  • BiroAndras
    #228
    "Akkor rosszul használtad. Társadalom != civilizáció."

    Nem használtam rosszul, a társadalomnak egyformája a civilizáció (mint szerveződés, nem mint tudomány és technika).A szövegkörnyezetből egyértelmű volt, hogy miről van szó.
  • BiroAndras
    #227
    "Az egyenletek legtöbbször csak leírják a megfigyeléseket, de nem magyarázzák a hogyant."

    Erről már sokszor beszéltünk. Még mindíg nem tudom, hogy milyen magyarázatot szeretnél.
    Szerintem a leírás az az, hogy nesze itt ez az egyenlet, ami egyezik a megfigyelésekkel. A magyarázat meg az, hogy megnézzük az egyenlet szerkezetét, és összefüggéseket meg ok-okozati viszonyokat keresünk a különféle jelenségek között. A magyarázat mindíg egy adott dolgot egy vagy több másik dologra vezet vissza a logika segítségével. Az egyenletek különösen jó magyarázatok, mivel végtelen sok bonyolult jelenség visszavezethető néhány viszonylag egyszerű egyenletre.
    Igazából az egyenletek a természet alapvető törvényeinek általunk ismert legjobb leírásai, a természet törvényei pedig magyarázatai a világ összes megfigyelhető jelenségének. A természet törvényeinek magyarázata már egy egészen más kérdés, nem is feltétlen tudományos. De erről is volt már szó.
  • dez
    #226
    Na de te most az elsőre kérdeztél rá, ott találod a választ.
    A második meg egy másik kérdés, azt most hagyjuk.
  • dez
    #225
    "Arról beszéltünk, így a társadalom szót is folyamatosan abban az értelemben használtam."

    Akkor rosszul használtad. Társadalom != civilizáció.
  • dez
    #224
    "Mitől lenne az egyenlet titkos?"

    Nem volt kiírva az égre, meg kellett fejteni. :)

    "És miért kellene annak irányítania az univerzumot?"

    Hát ez az.

    "Az egyenlet leírja, hogy hogyan működik az univerzum, és magyarázza a megfigyelt jelenségeket."

    Az egyenletek legtöbbször csak leírják a megfigyeléseket, de nem magyarázzák a hogyant.

    "Pl. azért gyorsul a világegyetem tágulása, mert a vákuum energiasűrűsége nem nulla. Ez lenne a kozmológiai állandó, aminek ugye ezáltal jelentése is van."

    Ja, így mindjárt más. :) Legalább van jelentése.
  • BiroAndras
    #223
    "Dehogynem, csak el kellett volna olvasni a hozzászólásom többi részét is"

    Elolvastam. Azt írod le, hogy mir nem a lényeg, de azt nem hogy akkor mi a lényeg.
  • BiroAndras
    #222
    "Piel kérdésére gondolsz?"

    Igen.

    "Abban tényleg a civilizáció szó illett volna a társadalom szó helyére. De később mégis a társadalomról esett szó."

    Arról beszéltünk, így a társadalom szót is folyamatosan abban az értelemben használtam.
  • BiroAndras
    #221
    "És most ezt hogyan? Egy titkos egyenlet irányítja az univerzumot, és a tágulás-összehúzódás egy jelentés nélküli paramétertől függ?"

    Mitől lenne az egyenlet titkos?
    És miért kellene annak irányítania az univerzumot?
    Az egyenlet leírja, hogy hogyan működik az univerzum, és magyarázza a megfigyelt jelenségeket. Pl. azért gyorsul a világegyetem tágulása, mert a vákuum energiasűrűsége nem nulla. Ez lenne a kozmológiai állandó, aminek ugye ezáltal jelentése is van.
  • dez
    #220
    Dehogynem, csak el kellett volna olvasni a hozzászólásom többi részét is, nem csak az első mondatot. Goto #178, de a #177-est is elolvashatod, ha már ott vagy.
  • dez
    #219
    Piel kérdésére gondolsz? Abban tényleg a civilizáció szó illett volna a társadalom szó helyére. De később mégis a társadalomról esett szó.
  • dez
    #218
    És most ezt hogyan? Egy titkos egyenlet irányítja az univerzumot, és a tágulás-összehúzódás egy jelentés nélküli paramétertől függ?
  • BiroAndras
    #217
    "Lényeg, hogy az általad felhozott állítás úgy nem helyes."

    Csak azt nem írtad le, hogy miért.
  • BiroAndras
    #216
    "1-1 társadalmról beszéltünk, nem az egész civilizációról."

    Ha megnézed az eredeti kérdést, a szövegkörnyezetből kiderül, hogy nem csoportnyi társadalomról van szó, hanem annál magasabb szintű szerveződésről (amit akár civilizációnak is nevezhetünk). A kettő közt minőségi különbség van (amit most nem fejtenék ki időhiányból kifolyólag).
  • BiroAndras
    #215
    "Magyarázza? Esetleg leírja, nemde?"

    Igen magyarázza. Azért gyorsul a tágulás, mert a kozmológiai állandó nem nulla. Ez egy magyarázat (csak nem feltétlen igaz). Persze az egyenlet egyben le is írja a tágulás menetét.
  • Epikurosz
    #214
    OFF

    Az avarok kárpát-medencei birodalma 568 és 804 között létezett, amikor a frankoktól korábban elszenvedett vereségek után Krum bolgár kán is győzelmet aratott a Tiszánál az avar sereg felett. A győztes kán megkérdezte az avar hadifoglyokat:

    - Mit gondoltok, miért pusztult el uralkodótok és egész népetek?

    Erre az avarok a következőt válaszolták:

    - Elszaporodtak az egymás elleni vádaskodások, elpusztították a legderekabb és legértelmesebb férfiakat, az igaztalan úton járók és a tolvajok lettek a bírák szövetségesei, és volt részegeskedés, mert a bor elszaporodtával szinte mindnyájan részegesek lettek, aztán jött a megvesztegethetőség, továbbá az üzletelés, mert mindenki kereskedő lett, s egymást csalta. Ezekből támadt a mi vesztünk.

    Krum pedig ezek hallatán összehívta a bolgárok vezetőit és törvényeket hoztak, hogy elkerüljék az avarok hibáit.

    (a Suda Lexikon nyomán)

    OFF
  • dez
    #213
    Jaja, nekem is zavarta a szemem. Gondolom, a szócikk (l. wikis link) létrehozója taláta ki, a normális definíciók külön vannak.
  • Epikurosz
    #212
    'Róma bukásának köszönhetjük Velence létrejöttét'
    azért ez elég sovány vigasz.
    Persze ott volt még a Bizánci Birodalom, és apránkint a Pápai Állam is.
  • babajaga
    #211
    A szexuális kicsapongás (szükségesen túli)a tivornyák csak társult jelenségek voltak. Mondok egy szélsőséget valaki ötször fürdik egy nap, ez már káros az egészségre. Az állam ügyeinek elhanyagolása globálisan amit a második mondatodban kifejtettél azok az okok vezettek a szétbomláshoz. Az államot össze kell tartani mert az magától nem marad egyben, mégha elötte virágzott is. Viszont minden rosszban van valami jó, Róma bukásának köszönhetjük Velence létrejöttét.
  • Epikurosz
    #210
    Te, figyelj, alapvetően igazad van - ez már ciki, hogy másodszor kell neked igazat adnom ilyen rövid idő alatt.
    Már csak abban kellene kiegyezni, hogy mit értünk erkölcs alatt. Ugyanis, amit pld. a keresztény hagyomány elterjesztett, hogy ti. a szexuális kicsapongás lenne az oka egy birodalom bukásának, ezt nem tudom jószívvel aláírni. A bővérű kalandok éppenséggel a birodalmak felemelkedését jellemzik. Azonban, ha az erkölcsöt tényleg a maga átfogó jelentésében nézzük, akkor valóban, a korrupció, a hazugságok, a gazdaság, az igazságszolgáltatás és a közigazgatás többi intézményeinek lezüllése valóban rövid idő alatt szét tud cincálni mégolyan nagy birodalmakat is, mint amilyen a római volt, anno.
  • babajaga
    #209
    Juvenalisnak teljesen igaza lett mert Róma bukását a belső bomlás okozta elsősorban. Nem a Germánok voltak erősek, mert Julius vagy Augustus idején semmi esélyük nem lett volna Róma elfoglalására.
  • babajaga
    #208
    A közös érdeklődés meg az ismertetőjel még köszönőviszonyban sincs a társadalommal.
  • dez
    #207
    Úgy általában. :)
  • Epikurosz
    #206
    Hanem?
  • dez
    #205
    Nem politikailag kell korrektnek lenni az állatokkal.
  • Epikurosz
    #204
    Juj, de örülök! :-)
    Amúgy, azt én is tudtam, hogy ora - imádkozni ("Sanctus Antonius, ora pro nobis!"), de tovább már nem ért a tudományom.
    Ami pedig Juvenalis mondásának igazságát illeti, nem is tudom, nekem összetettebbnek tűnik az eset. Akár természeti katasztrófák is közrejátszhattak, bár valszeg nem szénmeteoritok. ;-)
  • babajaga
    #203
    Juvenalis római költő és szatírikus megjósolta, hogy Róma bukását polgárainak erkölcsi hanyatlása fogja okozni. Neki tulajdonítható az általában pontatlanul idézett mondás: Ép testben ép lélek. Juvenalis így fogalmazott: Imádkozzunk azért, hogy ép lélek legyen ép testben. Orandum est ut sit mens sana in corpore sano! A költő tehát aggódását fejezte ki a rómaiak életvitelének romlása, természetellenessé válása miatt.

  • Epikurosz
    #202
    Le vagyok nyűgözve!
    De akkor mit jelent magyarul Juvenalis eredeti mondása, mert nekem az "Orandum" kínai. :-)
  • babajaga
    #201
    Ugyanis Juvenalis ezt mondta: Orandum est ut sit mens sana in corpore sano. Semmiféle testedzésről itt szó nincs, mégis terjed.
  • babajaga
    #200
    Azok a klasszikusok utána nézhettek volna.Mert ezt valaki mondta és nem szabad rossul idézni. De ami még nagyobb baj hogy az értelme pontosan az ellenkezője lesz így. Rosszul idézik a : Mens sana in corpore sano-t is és hamis állítás lett belőle.
  • Epikurosz
    #199
    amúgy persze igazad van.
    Hekuba Priámosz trójai király felesége volt, az ő lányuk volt Kasszandra.
  • Epikurosz
    #198
    bocsika!
    angiológia = értan
    angelológia = angyalokra vonatkozó tan
  • Epikurosz
    #197
    Ja.
    Különben annyi engedményt kapsz - hétvégi ajándék, mer jókedvem van - hogy a helyes kifejezés: emberi társadalom.
    De én akkor sem akarok politikailag korrekt lenni az állatokkal.
    Képzeld, már II. János Pál is odáig ment, hogy az állatokat lelkeseknek nevezte.
    Az odáig oké, hogy "kistestvéreink" - ezt szintén ő írta egyik enciklikájában - de hogy lelkük is lenne? Borzasztó! Tessék elolvasni a Bibliát: ott írva vagyon, hogy mit, hogyan rendezett el a világban a Teremtő. A megváltás is ugye az embernek szól, nem az állatoknak.
    Amelyek közül, ráadásul a kígyó, e fertelmes csúszómászó bűnre csábította Évát!
    Lehet még azon vitatkozni, hogy vajon az angyaloknak van-e lelke - elárulom: van, de szegényeknek nincs testük - de ez már más téma (angiológia).
  • Epikurosz
    #196
    Tiltakozom! Nm hibás az én alakom sem.
    A klassziksuaink is így írják: Mit nékem Hekuba?
  • dez
    #195
    Mellesleg egy meghatározást (vagy minek nevezzem, a definíciók külön vannak) nem lehet csak úgy kettévágni a közepén. Így hangzik egészben:

    "A társadalom emberek alkotta csoport, amely megkülönböztethető más csoportoktól tagjainak közös érdeklődése, ismertetőjelei, viszonyrendszere, intézményei és kultúrája alapján."

    Ha esetleg nem értetted volna teljesen, amit a #190-ben írtam, tedd a következőt:
    1. Másold ki a definíciókat egy file-ba.
    2. Töröld ki az ember szót belőlük.
    3. Olvasd el újra.
    4. Tanulmányozd az egyes emberszabásúakat, delfineket, stb.
    5. Gondolkodj el rajta, mennyire állnak a definiciók így a fentiekre.
    6. Gondolkodj el rajta, hogy van-e végülis társadalma a nevezetteknek.
    7. Gondolkodj el rajta, miért csak ember esetén használják ezt a kifejezést, ill. miért nincs a "társadalom" szónak olyan megfelelője, amiben nem szerepel az "ember" szó. Ember-sovinizmus?