210
Mit érdemes - mihez? :)
  • Lami
    #50
    Hali! Egy olyan teleszkóp amivel már érdemes kémlelni az eget és látok is valamit, nemcsak kék csillagokat nagyobban, azok kb mennyinél kezdődnek?
  • Nuxa
    #49
    Semmi új, mostanában nem tápcsővezek.
  • hykao #48
    Nem, de nincs semmi új hír! :) De ha neked igen, akkor nyomasd! :)
  • Nuxa
    #47
    Levadásztak titeket vagy mi??
  • Nuxa
    #46
    :DD
  • hykao #45
    "most fele annyiba kerül nyár óta, mint most" - na most, hogyan? :O
  • Nuxa
    #44
    Ne vettem egy Nikon, 10x 50-es távcsövet 26 990 forintért, sztem jó üzlet volt. A Nőci akitől vettük, asszonta, hogy most fele annyiba kerül nyár óta, mint most :D A haverom meg fog pukkadni
  • Nuxa
    #43
    #37: ehhez fűzzetek már valamit!
  • Nuxa
    #42
    Fogják majd ne féljj! :DD
  • hykao #41
    Úgy értettem, hogy van-e értelme szemüvegben belenézni a távcsőbe, ha egyszer a szemhez állítható a távcső.

    ZOOM ügyben: Node akkor mi a helyzet a profibb fényképezőkkel, kamerákkal. Ha jól tudom azok esetében szinte nélkülözhetetlen a ZOOM funkció, viszont a kép élessége és minősége is. Vagy azok más technológiákat alkalmaznak? Illetve a távcsövek esetében miért nem alkalmazzák az ilyen motoros zoom technológiákat?
  • ZilogR
    #40
    Akkor egy gyors válasz, holnap kicsit többet: :)

    Szemüveg sajnos vagy nem sajnos nekem kell: csillagászati észlelés úgy zajlik (nálam), hogy távcső csöve fölött "benézem" amit meg akarok nézni, de ehhez kell a szemüveg, mert rövidlátó vagyok és utána szemüveg levesz és belenéz az okulárba. Ha van "LER", akkor nem kell szórakozni.

    Kontaktlencsét egy évig próbáltam, a szemüveges "világ" után hatalmasnak érzed a látómezőt, de nappal már annyit hordtam, hogy éjjel le kellett venni és a munkahelyem miatt sem hordhattam.

    A dioptria-állítás mindenképpen kell binokliknál, hogy a szemtávolságról ne is beszéljünk.

    A zoom-os távcsövek túl sok lencsetagot tartalmaznak, ezért a kép "lágyabb" és ellenfényben (amikor a megfigyelt tárgy mögül jön a fény) különösen sok zavaró tükröződés látható, amik erősen olyan színt mutatnak, mint a tükröződésgátló rétegek színei.

    Azt sem árt megjegyezni, hogy a távcsövek lencséi általában két, az emberi színlátás tartományába eső színre vannak korrigálva (azokat ugyanoda képezik le => ebben a két színben éles a kép), míg ha nem szabad szemmel észlelünk, a szabad szemmel éles kép nem biztos, hogy éles lesz a filmen/CCD-n (mert azok más hullámhosszon lehet érzékenyebbek, ezért szokás különböző élességre beállítva a fotómasinát, okulárkihuzatot fényképsorozatot készíteni és a legjobbat használni a későbbiekben)



    Na, a többit holnap!


    -=ZR=-
  • Thibi
    #39
    Ha Soproni/Budapesti akkor próbálkozhatsz itt: http://tavcsodiszkont.csillagaszat.hu/
    a belinkeltek ugyan nincsenek,de hátha találsz szimpatikusat

  • hykao #38
    Belenéznék én szívesen, de ahogy elnézem jóformán csak online áruházak kínálatában vannak a belinkelt cuccok...
  • Nuxa
    #37
    A színes fényvisszaverődésű hátsó lencséknek van valami hasznuk? Tudjátok én szemüveges vagyok, és egy dolgot megfigyeltem; Ha szemüvegben nézek egy fényes tárgyat, pl. egy fát, nagyon szürkésen látom, mintha már majdnem fekete-fehér képet látnék. De ha leveszem a szemüvegem és szabad szemmel nézem a fát, homályosan látom, de sokkal színesebben. Így van ez a távcsövemmel is, ezért akarom lecserélni. Egy haverom távcsőjét is kipróbáltam; egy extrémen csillogó fémháztetőre néztem, egy cseppet sem láttam szürkén, szép színes volt, szemüvegben meg megintcsak szürkén láttam. Szerintem a szines lencsék miatt van, valami fényelnyelő bigyó van bennük.
  • Thibi
    #36
    (egyszeres nagyításon fix nagyítást értettem)
  • Thibi
    #35
    Nézz bele zoom távcsövekbe,melőtt megveszed. Egy zoom távcsővben kis nagyításnál a látómező feleakkora mint egy hasonló kis nagyítású normál távcsőnél. Nekem van egy Edixa 8-24x50 távcsövem, ennél 24x nagyításnál a látószög 2,5 fok (kb 60 fok átmérőjű körnek látszik), 8x nagyításnál a látószög 4 fok (kb 30 fokos átmérőjű kör). Vagyis ahogy csökkentem a nagyítást,a látószög ugyan növekszik,de nem eléggé.
    Van egy ZRT 30/60x70-es orosz monokulárom is,ez csak két fix nagyítás között váltható: 30x-nál kb 35 fokos a látott kép mérete, 60x-nál kb 50 fokos.

    A Yukon NRB, úgy tűnik nem prizmás távcső
    http://www.opticsplanet.net/yukon-30x50-nrb.html

    Egy átlagos egyszeres nagyítású távcsőnél 60 fok felett van a látott kép mérete
    Ha tényleg ilyet szeretnél,akkor még arra is figyelj,hogy például fotóálványra rá lehet-e csavarozni (gondolom a legtöbbnél lehet)
  • hykao #34
    Én a nagyobb nagyítás - távolabbi objektumok megfigyelése dolgot inkább úgy hoztam összefüggésbe, hogy mivel ugye a távcsővel behatárolt a belátható tér mérete, így bizonyos esetekben zavaró lehet a túl nagy nagyítás, ha pl. egyszerre szeretnénk látni egy nagyobb objektumot vagy terepet stb. ami viszonylag közel van. Szóval nem csak arra gondoltam, hogy nagyobb nagyítással csak távolabbi dolgok élesíthetők be (mint kisebb nagyítással), hanem a fenti mondatban leírt témára is. Pl. ugye egy nagyon apró betűs szöveget sem mikroszkóppal érdemes kiolvasni, hanem egy kisebb nagyítású kézi nagyítóval. :)))
    Ezért lenne jó, ha akadna megfelelő minőségű ZOOM távcső.


    Szemüveg nem játszik az én esetemben, mert nincs (habár kéne, mert elég rossz a szemem - illetve a két szemem élessége közt is elég nagy a különbség, ezért lényeges a dioptriakiegyenlítési lehetőség). Node egyáltalán van értelme szemüvegben távcsövezni?

    "Egyenes csövű" téma szóba sem jöhet, mindenképp prizmás távcsőben gondolkodom, de hát ez látszik is, hisz mind a 4 távcső - amit belinkeltem - prizmás. Egyébként a Yukon távcsövek orosz gyártmányok, ha jól tudom. A 30x50-es Yukon nevében még szerepel az NRB is (Newtonian Reflector Binocular), ez mit takar vagy miben más mint a többi Yukon, mondjuk a másik belinkelt távcső?
  • ZilogR
    #33
    Kimaradt:


    ...egy jó régi 8x30-as orosz binokli akár 4-5MÉTER-re is élesre állítható...

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #32
    a nagyobb nagyítás nem feltétlenül van szoros kapcsolatban ezzel a dologgal. annál inkább az okulár (szemlencse) állíthatóságával. minél inkább lehetővé teszi az okulár menetes része, hogy "kicsavarják", annál inkább lehet közeli tárgyakra fókuszálni. az viszont valóban igaz, hogy a nagyobb nagyítás eléréséhez használt elrendezéseknél közeli tárgyak nem fókuszálhatóak - de azért, mert az okulárkihuzat nem teszi ezt lehetővé.

    egy jó régi 8x30-as orosz binokli akár 4-5-re is élesre állítható. nekem van egy 20x50-es MONOkulárom, annál a minimális távolság kb. 15-20m.

    érdemes azt is megfontolni, hogy szemüvegben végezzük-e az észlelést. vannak olyan távcsövek, ahol az okulár hátsó síkja mögé 10-20-25mm-rel van a teljes látómező képe "vetítve", így ott a szemüveg levétele nélkül lehet látni a teljes látómezőt. (ez a "Long Eye Relief", de most nem is vagyok az elnevezésben biztos -> Google ;) )

    nameg aki a mobilját akarja egy távcső mögé dugni, mint digitális kamerát, annyit kell csak végiggondolnia, hogy a mobilban egy végtelen távolságra fókuszált lencse van. így ha olyan fénysugarak érkeznek a kis fotólencséhez, amik szintén párhuzamosak, akkor gyönyörűen lehet mobillal fényképezni. a látómezővel viszont szinte biztosan mondom, hogy gondok lesznek, de kísérletezni kell.

    Aztán még valami: a "régi" Porro-prizmás távcsövek (amik rövidek, de kétszer meg van törve a fényút - a rési ruszki kukkerok mind ilyenek) hatalmas előnye volt, hogy a két objektív-lencse kb. 2-3x nagyobb távolságra van egymástól mint az emberi szem, így ezekkel a távcsövekkel bámulatosan mély 3D-s képet lehetett kapni. aki a mostani kis kompakt "egyenes csövű" távcsöveket részesíti előnyben, ettől a hatalmas térélménytől fosztja meg saját magát.


    -=ZR=-
  • ZilogR
    #31
    Ha megfogadjátok egy öreg amatőrcsillagász tanácsait:

    1.) kb. 7-8x-os nagyításig jól lehet kézben fogni a távcsövet, hogy a kép ne szaladgáljon a látómezőben. nagyobb nagyításoknál kézben tartott távcsővel élvezhetetlen a kép (pl.: a 10x50-es csak jó izomzatú embereknek ajánlott, nem vicc!)

    2.) a távcső kilépő pupillája is fontos tényező. ez azt mutatja meg, hogy az objektív által összegyüjtött fény mekkora átmérőjű fénnyalábként lép ki az okuláron. ez az objektívátmérő/nagyítás módon számítható.

    3.) sötétben az ember szeme kb. 15-20 perc alatt elég jól alkalmazkodik a sötéthez, a pupilla kitágul. a pupilla átmérő sötétben erősen életkor függő. fiataloknál kb. 6-7mm is lehet, míg középkorúaknál 4-5mm, időseknél 4mm környékén van. a távcső kilépő pupillája jó, ha ezen értékek alatt van.

    4.) a sötéthez alkalmazkodott szemet a vörös szín zavarja a legkevésbé. én rendszeresen mikuláspapírba csomagolt zseblámpát használtam éjjelente és semmi gondom nem volt a fényével.


    -=ZR=-
  • hykao #30
    Nem, semmi ilyesmi. Se vadászat, se madarászás. ...bár néhány madár bizonnyal lencsevégre kerül majd... :)))
    Inkább általános hobbicélra. Természet és közeli-távoli objektumok megfigyelésére.
    30x50-esnek a hátulütője, hogy csak távolabbi objektumok megfigyelésére lehet alkalmas szerintem. Gondolj bele, 30x-os nagyítás azért nemigen alkalmas közeli dolgok megfigyelésére. Illetve ilyen nagyítású távcső már szvsz letámasztott könyökkel vagy állványról használatos leginkább.

    Ez lenne a ZOOM-os távcsövek nagy előnye, hogy egyesíti magában a közeli és a távoli megfigyelésekre alkalmas távcsövek sajátosságát. De én sajna még életemben nem fogtam kézbe ZOOM távcsövet.
  • Nuxa
    #29
    Szerintem ne vegyél zoomos távcsövet! Túl homályos lesz a kép, sokat kell vele bajlódni, mire megtalálod a neked való beállítást. Amúgy a 30x50-es távcsövek feltűnően olcsók! Én most egy Nikon 8x40-est akarok venni kb 23 000 forintért, ami a haverom szerint jó ár. Már van egy orosz 10x50-esem, de azon nincs sötétített lencse, meg teliment homokkal :D Szerinted nincs valami hátulütője a 30x50-esnek? Amúgy madarászásra használod a távcsövedet, vagy mire?
  • hykao #28
    Egyébként már kinéztem pár "sima" binokulárt, amik szóba jöhetnek (egyelőre nem akarok százezreket költeni a témára...)

    YUKON Futurus 20x50

    YUKON NRB 30x50

    SOLIGOR High Performance ZOOM 8-20x50

    NIKON ACTION VII 10-22x50 CF ZOOM

    Túl nagy méretűt sem akarok, hogy ne okozzon túl nagy kényelmetlenséget a cipelése, de azért egy 50mm-es még oké. A Yukon cuccok elég jónak tűnnek, csak hátrányuk a ZOOM hiánya, ami miatt inkább csak távolabbi objektumok megfigyelésére alkalmasak. Ha ZOOM, akkor azt hiszem inkább a Nikont választanám, csak még mindig kérdéses számomra, hogy a ZOOM nyújtotta plusz párosul-e valamiféle hátránnyal ezen távcsövek esetében. Jó lenne, ha közeli és távoli megfigyelésre is alkalmas lenne a távcső, amit megveszek, de ha emiatt mondjuk rosszabb a képük, akkor nem biztos, hogy megéri. A másik lényeges szempont számomra, hogy csakis dioptriakiegyenlítéses cucc jöhet szóba, mivel a bal szemem jóval rosszabb a másiknál, viszont ezen távcsövek egyikénél sem láttam feltűntetve ezt a lehetőséget - pedig elméletileg ezt ma már talán csak a leggagyibb távcsövek nem tudják...

    Szóval ha valakinek van tapasztalata a fenti távcsövekkel ill. a ZOOM témával kapcsolatban, meséljen már róla, legyen szíves! :)
  • [NST]Cifu
    #27
    Általában nitrogéngázzal vannak töltve, és ahogy Hykao írta a lényege az, hogy ne párásodjon be a lencséje az optikának, illetve állítólag attól is véd, hogy a lencsére (és adott esetben a prizmára) belülről gomba telepedjen meg.
  • hykao #26
    Jó kérédés. Talán a vízállósággal, páramentességgel lehet kapcsolatban, de csak tipp. :)
  • Nuxa
    #25
    A gázzal töltött tápcsövek mivel jobbab a többinél?
  • F1re
    #24
    :D:D:D:D::D en eszt tom mi faternak is volt iene asszem :D:D:D:d
  • hykao #23
    Hmm, amiket találtam, azok közül a legolcsóbb ilyen kombó 20+áfa: ITT nézelődj.
    Pedig tuti, hogy láttam valahol már 15-ért is... :O
  • hykao #22
    Hát ebben a minőségkategóriában, amiben te gondolkozol, érdemes a telefont elfelejteni, és kb. 15 ezerért venni egy olyan kukkert, ami képes képek, de még mozgóképek rögzítésére is, és lcd kijelzője is van.
    Mindjárt keresek neked linket.
  • ZilogR
    #21
    Nekem is volt vmi ilyen anno...

    Ami viszont engem érdekel, hogy hogyan lehet egy jó kis kukkert a Nokia telefonom kamerája elé pakolni, hogy ezzel lehessen fotózni jól, mint egy teleobjektívvel. Hasonlóan gyötröm magam a közeli dolgok fotózásával is ilyen módon (makrózás).

    Ha vkinek van tapasztalata, legyen szíves megosztani! Köszi!


    -=ZR=-
  • ReTeK
    #20
  • ReTeK
    #19
    valami "Optic Cabinet" volt ráírva , jópofa játék volt
  • hykao #18
    Ejj, emberek azt hittem az irományomból egyértelmű lesz, hogy nem égitestek vizsgálgatásához akarok vásárolni. Akkor biztosan nem binokulárban, de legfőképpen nem éjjellátós binokulárban gondolkoznék! ...mer' hülye azé' nem vagyok... :)))

    Nem mintha az égitestek vizsgálgatása hidegen hagyna, szóval a topik szólhat mindenről, ami belefér a távcső, éjjellátó témakörbe, de én magam jelenleg nem csillagászati távcsőben gondolkodom.

    Apropó, ki emlékszik a '80-as évek főleg gyerekeknek szánt NDK optikai csomagjaira? Én kétfélére emlékszem, az egyik ilyen univerzális doboz volt, mikroszkópot, nagyítókat, dianézegetőt, binokulárt és egy kisebb teleszkópot lehetett öszeállítani műanyag cuccokból vele. A másikféle viszont csak a csillagászatra fókuszált, amatőrcsillagászati teleszkóp variációkat lehetett összeállítani a segítségével.
  • immovable
    #17
    150/750
    Rohadék vok! :D
  • _Vegeta_
    #16
    A legjobb oldal a www.tavcsobolt.hu
    Nekem van egy refraktor 60/700as de amire hasznalni szeretnem ahhoz ez keves. :(
    Sajna ez milliomosnak valo hobbi. :(
    Orosz 8x30as binokularom nekem is van, de ilyesmit nem lehet sokmindenre hasznalni. :)
    Egy Skywatcher 60/900as refraktorban enis gondolkodtam, de sajna masra kell a penz. :(

    #13: Skywatcher 150/1200as newton? Szemet allat! :D
  • immovable
    #15
    Neked ez való!

    15-120 közötti nagyítástartomány, kb 55.000 HuF állvánnyal együtt, ezzel lenézheted a szomszéd csaj anyajegyét a helyéről!
  • immovable
    #14
    Óriás binokulár!
  • immovable
    #13
    Én pl egy ilyet használok!
  • immovable
    #12
    Először is mond mit szeretnél "lesni"!
    Ha csillagokat, bolygókat szeretnél megfigyelni, esetleg mélyég objektumokat, akkor a binokulár felejtős - (erre inkább egy newton vagy refraktor távcsövet ajánlok ekvatoriális vagy dobson állványon) - bár erre is van megoldás csak az elég drága. Amatőr csillagászatra való binokulár - "óriás binokulár" kb 350.000 HuF!
    Ha komoly csillagászati műszerre vagy kiváncsi, vagy csak egy könnyen hordozható természet-megfigyelésre alkalmas műszert keresel, nézzél szét itt: link - itt megtalász minden kategóriában fellelhető eszközt, segítséget, meg is rendelheted, ha van raktáron, kb 3-4 nap és otthon nézegetheted az új szerzeményed!
  • Aquir
    #11
    bagatell :)