210
Mit érdemes - mihez? :)
  • kjhun
    #210
    Minden kiskaput bezárnak és teljesen betiltják az éjjellátó eszközök használatát a vadászatban – megjelent a vadászati törvény végrehajtási rendelete. Az új vadászati törvényhez megjelent minisztériumi végrehajtási rendeletben teljes egészében betiltják az éjjellátó céltávcsövek használatát a vadászatban. És ez csupán az első lépés a nagyon szigorú szabályozás irányába.
    ....

    Betiltják az éjjellátókat
  • pingex
    #209
    Szia!
    Megnéztem, egy 60/700-as lencsés távcső az, ha minden igaz.
    Elsősorban amit tudni kell hogy a távcső fényereje a fókusztáv és a gyűjtőlencse átmérője hányadosa, ebben az esetben 700/60 vagyis F11.6-os. Ezzel a fényerővel leginkább csak a fényesebb égitesteket tudod majd megfigyelni, konkrétan a Holdat,Vénuszt,Marsot,Jupitert,Szaturnuszt. (Uránuszt,Neptunuszt és a Merkúrt is de ezek élvezhetetlenek lennének.)
    Ahhoz hogy ezeket észleld hozzájárul a viszonylag nagy fókusztáv is, így egy kezdő távcsőhöz képest is eléggé rá tudsz közelíteni.

    A nagyítás mértékét a fókusztáv és a behelyezett okulár fókuszának hányadosa adja meg. Vagyis ha a 20mm-es okulárt helyezed a távcsőbe akkor 700/20=35x-ös fókuszt kapsz. Ha a 10mm-est akkor 700/10 vagyis 70x-es nagyítás. A fókusztáv megnyújtó lencsékkel még tovább növelheted a nagyítást, a megadott értékkel, tehát ha a 35x-ös nagyításhoz használod az 1,5x-t akkor 52,5x-ös nagyításod lesz. Fontos hogy a legkisebb okulárt ne használd a 2x-es Barlow lencsével (ez is az egyik fókusztáv nyújtó) mivel a távcsöved átmérője csak 60mm. Ha tökéletes légköri viszonyok lennének akkor is csak az átmérő kétszeresét nagyíthatnád (120-szorost),de mivel ez sose áll fenn, legfeljebb a 105x-ös (10mm+1,5x) nagyítást ajánlom. E fölött már a kép egyre elmosódottabbá, életlenebbé válik.

    A távcsővel úgy érdemes észlelni, hogy először megkeresed az égen a kívánt égitestet pl. Hold. Körülbelül beirányítod abba az irányba, majd a kis, keresőtávcsőben (amit érdemes előre egy mozdulatlan földi célponton összekalibrálni a főtávcsővel) megkeresed, és a hajszálkereszt közepére állítod. Ekkor már a nagy távcsőbe belenézve is teljes pompájában megnézheted. Érdemes mindig a kisebb nagyítással kezdeni.

    Hogy tudd mit és hol kell keresni (azért a holdat meg lehet találni szabad szemel is ) .itt egy ingyenes szoftver amivel megnézheted, hogy mit mikor és hol találsz az égen. Mobil verziója is van, azzal könnyebb operálni este a kertben.

    Mivel egy lencsés távcső és a végén kell belenézni, eléggé kényelmetlen helyzeteket eredményezhet. Ha nem adtak hozzá úgynevezett "zenittükröt" érdemes lehet beszerezni egyet. Ez annyit csinál hogy a távcső és az okulár közé helyezve 90 fokkal eltéríti a fényt így nem muszáj a távcsőbe "egyenesen" belenézni.

    Mivel már rég írtad,gondolom azóta sok mindenre rájöttél, de hátha ebből is tanultál valami újat.
  • mcmoha
    #208
    http://hirek.csillagaszat.hu/
    http://www.csillagvaros.hu/
    Utoljára szerkesztette: mcmoha, 2017.04.11. 19:09:03
  • David88
    #207
    Üdv mindenkinek. Páromtól kaptam egy Sky-Watcher SK607AZ2-es távcsövet, gyönyörű szép és már össze is raktam. A dobozában 4 kiegészítő volt és az összeszelési útmutató:

    -super 10mm
    -super 20mm
    -2X Barlow Lens
    -1.5X Ereeting Eyepieee

    Kérdésem: Melyik lencsét melyikkel párosítsam és melyik mire való? Ha lehet akkor mit vegyek még hozzá , hogy még távolabb lássak vele ?
    De ha csak linkelnek nekem valamit már az is nagy segítség lenne , egy leírás is!

    Elvileg ezzel a távcsővel a Szaturnuszig ellehet látni. Teljesen kezdő vagyok minden mást majd kitapasztalok és igyekszem megoldani magam. Köszönöm a segítséget és Kellemes Ünnepet Kívánok Minden fórumozónak és családjának !
  • ximix #206
    Találtam valamit, majd kipróbálom valamikor mire jutok vele.
  • ximix #205
    Van esetleg valami jó leírás, hogy hogyan kell egy távcsövet újra kalibrálni ? Egy kicsit szellemképes lett szegény.
  • kjhun
    #204
    Ha, kimondottan a nagyításra mész rá és jó fényviszonyok közt akarod használni. Akkor, az utolsó oldalon fellelhető 20/30*50-esek szerintem megfelelnek a célra. Viszont, ha kimondottan strapabíró kell, akkor a használt oroszok közt nézelődj. Lehet, ott is jó találni. Ha, nagynak találod az 50-es objektívvel rendelkezőt, akkor nézzél kissebb méretűt. Zoom-os nem annyira ajánlott, de lehet akár jót is kifogni, akár oroszból is.

    Ultrapici! orosz: http://www.russianoptics.com/binoc1.html
    Egy példa, vízálló típusra, de csak 6*30-as, de van 10*25-ös is: http://csillagaszatitavcso.hu/termekek/80/tavcso_celestron_outland_6x30_csillagaszati_tavcso?catid=33
    Turiszt 3 orosz, magyar oldalakon is fellelhető: http://www.ebay.ca/itm/Turist-3-Soviet-USSR-Russia-20x50-folding-telescope-/381467999010?hash=item58d143bb22
    Ha, nem akadály a méret, akár ez is szóba jöhet: http://csillagaszatitavcso.hu/termekek/86/spektiv_celestron_upclose_zoom_50_csillagaszati_tavcso?catid=33
    vagy még nagyobb 25-75*70-es: http://csillagaszatitavcso.hu/termekek/96/spektiv_celestron_c70_minimak_csillagaszati_tavcso?catid=33

    A határ a csillagos ég. És, rájössz 1 nem elég, erre ez kell, arra amolyan kell. Egyik sima és netán kicsi is, a másik zoomos kis-közép méretű, a 3.-ik mint a batár akkora, de az cipelni nem lenne könnyű. Példák: Turiszt3 10*30, éjjelre BPC 7*50, messzebbre ALPEX 30*60, kis őslelet 6*30-as binó. Ha, lenne batár, akkor kb ez lenne vagy még nagyobb: Yukon 6-100*100
  • steweee
    #203
    én túrázás céljára keresek távcsövet. semmi xtra, legyen strapabíró ha esetleg leejtem vhol, ha esetleg megázik és lehetőleg valóban nagyítson is. csak monokulár érdekel

    vki tudna vmi használható tanácsod adni ? neten nézegettem pár oldalt, de javaslatokat szivesen veszek ezen felül is

    http://www.lightinthebox.com/hu/kenko-15-50x21mm-high-power-mono-multi-bevonatu-monocular-tavcso_p600863.html

    http://www.argep.hu/trend/MONO/Monokular-tavcsoe.html

    http://www.edigital.hu/Tavcso/Celestron-UpClose-G2-10x25-monokular-p336889.html

    http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=270
  • Selminar
    #202
    Szerintem ez nagyobb, 20x80 de mondjuk csoda h elbirja
  • kjhun
    #201
    Sziasztok

    Van ötletetek arról milyen binóval "kukkol" a gyerkőc? 15*70-es? (F1-es Mexikói futam.)

  • strepsils
    #200
    Érdekel valakit egy opticron ed x 10x42 binokulár?
  • sLink
    #199
    Sziasztok!

    Távcső vásárlással kapcsolatban lenne egy nem rég indított oldalunk.

    A Távcső.sLink.hu ( http://tavcso.slink.hu/ ) oldalon szeretnék mindenkinek segítséget nyújtani, aki távcső vásárlás előtt áll vagy hasznos információkról szeretne tájékozódni.
  • Tom911
    #198
    Sziasztok!

    Bár úgy látom már kicsit meghalt ez a fórum, de hátha. :)

    Szeretnék némi segítséget kérni, tapasztaltabbaktól, hogy melyik választás lenne a jobb számomra. Most beruháznék egy saját élátóra, mert eddig csak másét volt alkalmam használni és attól nem nagyon voltam elájulva (1gen-es), de ugye örültem ha kölcsönkaptam. :)
    A felhasználás célja, egyszerű megfigyelés lenne kertvárosi környezetben, erdő szélén, amire szükségem van, mindenképpen rögzíthetőnek kell lennie a megfigyelésnek lehetőleg azért tiszta képpel egy 100m-ig mindenképpen.
    Ki is néztem két típust, de nem tudtam eldönteni, hogy melyik lenne a jobb, és ebben kéne némi segítség, hátha az egyiket alapból megmondjátok, hogy nem érdemes. :)
    A két jelölt:
    1 Yukon Digital NV Ranger 5x42
    2 Pulsar Recon 750
    Az 1es jelöltnél leginkább az tetszik, hogy több energiaforrást is tud használni, ebből is leginkább a hálózati megoldás, mert a házból kilátok az erdőre, így nem kéne elemekkel szarakodni és egyből mehetne a számítógépre a vett adat a kimeneten, ami viszont kétséges az a minőség, mármint, menyire tiszta is a kép, ezt eddig nem tudtam kipróbálni, soha nem használtam még digitálist azelőtt, de elég régi már a technika (amennyire ki tudtam venni a külföldi tesztekből), ez akár hátrányt is jelenthet, mármint, hogy viszonylag "elavult".
    A 2. jelöltnél, mivel újabb valószínűleg tisztább élesebb képet is kapok (ezt mondja a reklám), viszont az nagyon hiányzik, hogy csak elemmel megy, jó, hogy kevesebbet fogyaszt mint elődje, de akkor sem "végtelen" az erőforrás. Persze kint a szabadban tökmindegy, de mint említettem lenne lehetőségem hálózati üzemeltetésre.
    Néztem, néhyány youtube-os felvételt, azon nem feltétlenül látszott a különbség, de talán mintha a 750es kicsit tényleg jobb lett volna.

    Tehát a kérdés leginkább az, hogy feladjam e a jobb tisztább/élesebb minőségért az energiaellátás és "kényelemesebb" használatot, vagy annyival nem jobb a Pulsar minőségben?
    Tudom, hogy a 750R-el lenne lehetőségem felvenni is, de az már túlhaladja a pénzügyi keretet és irreális, hogy +50eFt-ba kerül a szinte semmi +tudás amire nincs szükségem, mert rendelkezem más felvevő egységgel.
  • tgedeon23
    #197
    Sziasztok!
    Most venném meg az első távcsövemet,ami egy YUKON FUTURUS PRO 10x50WA.
    Esetleg valakinek véleménye,tapasztalata erről a típusról?
    Illetve,rendelkezik távmérő szálkereszttel,ezt ki lehet kapcsolni vagy folyamatosan látszódik a látómezőben?
    Köszi a segítséget
  • Kalash17
    #196
    Sziasztok!

    Airsoft éjjeli játékra szeretnék éjjellátót építeni.Sajnos nincsenek meg a kellő ismereteim hozzá, ezért csak nagyjából arra gondoltam, hogy egy infravetőt és valamilyen optikát használnék, amit felcsatolható tartóval tudnék ellátni.Esetleg egy közönséges távcsővel tudok kombinálni egy olyan könnyen beszerezhető/építhető optikát amivel látnék, legalább 50 m-re tisztán?

    Előre is köszönöm a választ!
  • vadi18
    #195
    Sziasztok



    Egyik ismerősöm számára keresek.Régi Zeiss Jena 7x50 es távcsővet.Érdekli kopott nem baj ha tisztításra szorul.Reális áron.

    Felajánlásokat várjuk
  • jeneci
    #194
    aham, köszi! beállitottam, ám amit tapasztaltam, ennél a távcsőnél, hogy ha egy fácánt nézek kb 500 600m ről, akkor nem olyan tiszán látom, úgyértem látszik hogy egy nagy testű madár, de szinte nem lehet kivenni belőle hogy micsoda XD az embernél úgyszint, arcot szinte tisztán nem is lehet látni csak azt hogy fiú e vagy lány:D szóval szerintem ez biztos azért van mer nem olyna jó minőségűek a lencsék. vagy lehet hogy más távcsőnél is igyvan? azért kérdezem mer még másikba sosem néztem bele:D ám youtuben van fent egy videó hogy a 10x50 alpine es távcsőbe ha belenézel, szabadszemmel a kicsi falut úgy lehet látni, mintha előtted lenne, meg szép tisztán felnagyitja a képet..
  • ZilogR
    #193
    :D OK, félreérthető voltam, két dolgot ugyanúgy neveztem:

    A szemtávolság a "szemeid távolsága", ezt úgy lehet, h marokra fogod a binokulárt és próbálod szétnyitni/összecsukni, annak megfelelően, h mekkora a te szemeid távolsága. Van rajta rendszerint egy kis tárcsa osztással, amin a mutatott értéket érdemes megjegyezni. Onnan lehet tudni, h jó a beállítás, h két szemmel a távcsőbe nézve egy kört látsz a látómezőben.

    A másik szemtávolságot talán "betekintés" távolságának lehetne nevezni és ez nem állítható, ez egy jellemzője a távcsőnek.
  • jeneci
    #192
    köszönöm a tanácsaitokat, nagyn hasznosak voltak, de ilyen árban nem találtam távcsövet igy megvettem ezt a 20x50 est. A rezgést tapasztaltam énis, úgyértem ha egy 3-4 percig folyamatosan nézek benne, nagyon látszik ahogyan rezeg a kezem, de amúgy minden okés, a nagyitással is megvagyok elégedve! napos kinti időben nagyon szép a kép szerintem, habár estefelé kicsit sötétít. a a beállitásokat még nem végeztem el rajta, majd holnap délután, szóval szerintem még szebb lesz a kép:D még azt nem értem hogy a szemtávolságot hol állitom?:D vagy az az hogy megjegyzem milyen távolra rakom a szememtől a távcsövet?:D
  • ZilogR
    #191
    Ezzel egyetértek!

    A 10x50 általában a felső határ, amit én mondanék a "klasszikus" binoklik között. A 7x50 nagyon jó, hatalmas látómező (olyan 7 fok körül), de kicsit nagy a kilépő pupilla átmérő, ami azt jelenti, hogy a szürkületben/nappal a te pupillád nincs akkorára kitágulva, hogy a távcső "által létrehozott" képet hasznosítsd. A 7x50-es távcsövek nagy látómezeje a széleken tipikusan életlen(ebb) és színi hiba is jelentős(ebb).

    A 10x50 éppen jó, kicsit kicsi a látómező (olyan 2 fokra emlékszem én, ami már jelentős eltérés). Biztosabb kéz kell hozzá.

    Én javasolnám a kicsit nagyobb objektív átmérőt és egy egylábú teleszkópos fotóállványt hozzá (csavarral rögzíthető távcsőre gondolok). Olyan 20x60 vagy 20x80-at választanék én, ha lenne rá keretem. Vagy: 20x60, 20x80 de MONOkulár.

    Ha a fenti binoklikból kellene választani 10x50, de jó minőségű optika.

    Legyen olyan rajta, hogy szemüveggel is lehessen használni (az objektív mögött távolabb lehessen látni a teljes látómezőt).
    Legyenek gumi szemkagylók, hogy ne koccanjon ha szemüveges ember néz bele és ha nem szemüveges, akkor ne fagyjon hozzá a szemhéjad :)
    Koccanás: ha tényleg vadakat akarsz nézni, a gumírozott ház külön jó. Ha a fémház odakoccan valahová, a fél erdő elszalad és a kezedhez sem ragad oda ha hideg van.

    Jó, ha a "kezelő felületek" kézre állnak, azaz ha két marokra fogod, az élesség állító csavar éppen jól tekergethető legyen.
    Az is jó, ha a két szem különbségének beállításakor a külön forgatható okulárnál van egy skála, amit megjegyzel, mire állítottad, amikor a te szemedhez belövöd a távcsövet és így gyorsan lehet visszaállítani ha valaki más a saját szeméhez beállította. (Mert binokulárokat úgy kell beállítani, hogy először a szemtávolságot állítod be, azután jobb szemed becsukod, a balt egy messze levő tárgyon élesre állítod a középen levő csavarral, utána bal szem becsuk és a jobboldali távcsőben a OKULÁR csavarásával állítod élesre ugyanazt a tárgyat. Ha ez megvan, akkor két szemmel belenézve esetleg lehet kicsit állítgatni, de a távcső be van állítva a te szemedhez. Bárki más használja, ezt meg kell csinálnia, különben nem fog teljes látómezőt és éles sztereo képet kapni.)
  • [NST]Cifu
    #190
    20x nagyítás szvsz egy kicsit sok. 8x50 - 12x50 kategóriában nézelődj inkább szerintem. A nagyobb nagyítás miatt nehezebben fogod megtalálni a vadat, és érzékenyebb lesz ugye a kezed finom remegésére.

    Még egy apróságra felhívnám a figyelmed: az olcsóság általában a gyengébb minőségű lencséken csapódik le, ami miatt ha szürkületben akarod használni, akkor kevésbé lesz jó a nyújtott kép (kevesebb fényt enged át). Persze ez inkább csak érdekesség.
  • jeneci
    #189
    sziasztok! szeretnék venni egy távcsövet, amit magammal tudnák vinni pecázni, és nézegethetném a vadakat vele. de nemtudom milyent vegyek, nem akarok rá költeni túl sok pénzt kinéztem magamnak a cobra breaker 20x50 est, nemtom szerintetek ez az én célomnak megfelel?? itt a kép róla http://www.limundoslike.com/originalslika-7046019.jpg
  • vadi18
    #188
    Sziasztok.
    Keresek rossz,hibás,nem jó müködés képtelen orosz TENTO vagy SOTEM kereső távcsövet alktrésznek.7x50 vagy 10x50 es érdekelne.
    Válaszokat várom.Minden megoldás érdekel.E mailomra is írhattok esetleg képet küldhettek a távcsőről.Válaszokat várom

    Címem:
    [email protected]
  • Matt007
    #187
    Heló zazenke!
    Nekem van egy yukon futurus távcsövem (10x50).Mi érdekelne róla?
  • zazenke
    #186
    keresek olyan távcsőtulajdonost akinek kowa BD 10x42 es vagy 8x42 es távcsöve van. szakmai kérdéseket szeretnék feltenni neki a távcsőröl
    segítségeket előre is köszönöm.
    [email protected]
    tel : 06705120046
  • nkasi
    #185
    sziasztok!



    Tegnap megjötta rendelt 12x60-as scopium nature.

    Amatőrként megpróbálom értékelni.Első távcsövem gyerekkorom óta.Külsőleg az igényeimnek megfelel,nem gagyi hatású szerintem az árához képest.Teljesen gumi a borítása,fogása is jó.Megvan a súlya is,ami nekem tetszik.kristálytiszta képet látok benne,bármilyen célpontot nézek,akár kicsit akár nagyot.Szerintem tökéletes kirándulós távcső.Nekem ennél jobb minőség nem kell s örülök hogy nem vettem meg a Nikont 50 ezerért!Valahogy azt gondolom nem ért volna annyival többet.Madarakat is figyeltem vele,tökéletesen tisztán láttam őket.Remegni minimálisan remeg szerintem.Állvány nélkül is jól használható.Kaptam egy vászon hord táskát hozzá,vékony nyakpántal.Ami nem tetszik benne,hogy magától leesnek a lencsevédők lazaságuk miatt.De ha táskában van akkor persze nem!Nagyon meg vagyok vele elégedve mint esztétikailag,mint a minőségét illetően.Az amit írtak róla hogy az árához képest jobb minőséget ad, szerintem ezek után igaz lehet amatőr véleményem szerint.Mégegyszer röviden,kristálytiszta kép,jó külső(nekem),megfelelő nagyítás kirándulós,barangolós használatra.Mindenkinek csak ajánlani tudom aki hozzám hasonlóan nem akar ennél több pénzt távcsőre szánni!Remélem szakszavak hiányában is elfogadható jellemzést adtam.Üdv

  • ZilogR
    #184
    no, akkor én is egy ilyet vennék manapság... még ha esetleg egy fos, akkor is egy jól átgondolt és alaposan megtervezett fos, nagy valószínűséggel.

    vagy marad az ócskapiac és a jó öreg Zeiss.
  • Rumcájsz61
    #183
    no egy r lemaradt a germanyból
  • Rumcájsz61
    #182
    PENTACON Gmbh
    Foto-und Feinwerktechnik
    Dresden, Gemany
  • kusti
    #181
    Na ez is jellemző hogy a kérdésre a Nikonnál nem tudnak kapásból válaszolni.Kíváncsi vagyok a szerviz majd mit mond.

    Az Olympus válasza meg ugyan az a "marketingrizsa", amit a honlapján is olvasható.
  • ZilogR
    #180
    a Praktica az még mindig német vagy már azt se errefelé gyártják?
  • Rumcájsz61
    #179
    No én vettem nemrég egy Praktica 8x56-ost, 19 ezerért. Nagyon jó binkoli. Nem szinez sehol és tű éles képet ad a szélein is. Mellette van egy 8/20x50-es Olympusom, nagyon jó az. Régen volt egy 20x60-as Tentom. A Tentóval sem volt semmi probléma, csak a nagy nagyítás miatt már állványt igényelt.
  • zazenke
    #178
    na mint gondolsz KUSTI mi lesz a nikon válasza ? Majd megírom azt is ha megjön
  • zazenke
    #177
    a nikon a türelmemet kériez ügy megválaszolására ezt irta :
    Tisztelt Jándi Úr!

    A kérdése megválaszolásához türelmét kérném. Mivel ez egy "mély"
    technikai termékspecifikációval kapcsoltos kérdés, egyeztetnem kell
    szervizes kollegáimmal.

    Köszönöm türelmét.

    Farkas Norbert
    Nikon Magyarország Kft.
  • zazenke
    #176
    Az olympus a következőket monta válaszolta a müanyag lencse kérdésre emailbe :
    Tisztelt Jándi Attila!

    Köszönettel megkaptuk alábbi levelét.

    Az Olympus 12x50 EXPS I távcsövek nagy törésmutatójú BaK4 prizmákat,
    többrétegű visszaverődésgátló bevonattal és UV védelemmel ellátott
    környezetbarát ólommentes üveg lencséket tartalmaznak.
  • zazenke
    #175
    az olympusról még nem találtam meg ezt a dolgot de a nikonnak is irtam levelet kiváncsi vagyok mit válaszolnak az opálosodás kérdésre ha válaszolnak egyáltalán
  • kusti
    #174
    Legszívesebben töröltetném vagy legalábbis átírnám azt az értékelést, de ha nekem kellene választani a kettő között, akkor továbbra is az Olympust választanám.
    A Nikon szemlencserendszere bizonyítottan műanyag lencsetagokat is tartalmaz: http://www.nikon.com/about/technology/core/optical_u/aspherical_lenses_e/index.htm
  • nkasi
    #173
    Kérdés egyik oldalon 65690 ért találtam meg a nikont egy másikon amit ide írtam 49236 ért!Valós ez?A két oldal fotomarket ahol olcsobb az meg az e-bolt internetes áruház.Bizhatok online megrendelésben,ahol ennyivel olcsóbb?Azt kapom amit hirdetnek?Üdv
  • nkasi
    #172
    Most találtam meg a foto marketen az értékelésed az előbb leírt olympusról.Még keresek egyet a nikonról s döntök!Üdv
  • nkasi
    #171
    Szia!-ok!



    Na éjjel fél egy ig nézegettem olvasgattam az oldalakt.

    Kiválasztottam két típust:Olympus EXPS-I 12x50 távcső 43200Ft és,Nikon 12x50 Action EX távcső 49236Ft.Te,ti melyiket választanátok első távcsőnek?Előre is kösz a segítséget.Üdv


    Ui:Ja és azt tapasztaltam,hogy 15 ezres árkülönbséggel találtam meg őket neten online vásárlásnál.Ezeken az árakon találtam legolcsobban.